Český horor vstává z hrobu! Antologie českých krátkých hororových filmů od amatérských, studentských a nezávislých tvůrců, jejímž cílem je ukázat, že ačkoli je v české kinematografii hororů jako šafránu, mladým českým filmařům tento žánr není cizí. Čekají vás hrdinové tragičtí i komičtí, gore festy i filmy pečlivě budující a zahušťující tajemnou atmosféru, originální monstra i překvapivé pointy.

Seznam epizod:  Odpad! (Blažek-Hrivnáková)
Třída smrti (Soukup)
Hodinový manžel (Vaculík)
Fanda (Kubík)
Odečet vody (Doležal-Horáček)
Pod drnem se skrývá Zlo (Loprais)
Masožravý obraz (Skucius)
V1: The Hunters of Carnivorous Bitches (Vrba)
Explicitní důkaz (Dobeš)
Dům 66b (Fabík) (oficiální text distributora)

Alfréda

Tři snímky za mě jednoznačně odpadové, za lepší průměr lze považovat Dům 66b a Masožravý obraz. Potěšil humorný Odečet vody. Třída smrti zůstává růží mezi trním všech pionýrských počinů. ()

Aargh

"odpad!" ★★★, "Třída smrti" ★★★★★, "Hodinový manžel" ★★, "Fanda" odpad!, "Odečet vody" ★★, Pod drnem se skrývá zlo ★★, Masožravý obraz ★★★★, V1 ★, Explicitní důkaz ★, Dům 66b ★★★★ ()

Kienast

1. odpad! *** 2. Třída smrti ***** 3. Hodinový manžel ** 4. Fanda odpad 5. Odečet vody **** 6. Pod drnem se skrývá Zlo * 7. Masožravý obraz *** 8. V1 ** 9. Explicitní důkaz ** 10. Dům 66b **** 26* : 10 = 2,6 Nejlepší: Třída smrti a Dům 66b ()

borec999

Prví Pionýři sa ešte moc nevydarili. V projekte figuruje množstvo poviedok čo s hororom nemajú nič spoločné a tiež aj dosť zlých, amatérskych či trápnych príspevkov. Ale snaha sa cení. A už len kvôli Triede smrti od Pavla Soukupa stálo za to podobný projekt vytvoriť. Trieda smrti (Soukup)-5*,Hodinový manžel-3*,odpad!-1*,Expilicitní dôkaz-2*, Masožravý obraz-2,Odečet vody-2*,Dom 66b-2*,Fanda-odpad, V1-odpad,Pod drnem se skrýva zlo-odpad!. Celkovo 2* ()

Savel

!!!SPOILERY!!! Pražská premiéra je za mnou a po několika výzvách přímo od pořadatelů usedám k notebooku a píšu hodnocení. Předem se velice omlouvám za nevybíravé komentáře, snad to nikdo nevezme zle. Rozhodl sem se Pionýry hodnotit stejným metrem jako běžné krátké filmy a to i přesto, že jsem sám jejich součástí. Když je člověk kritický k sobě, měl by umět být kritický i k ostatním (a obráceně) a myslím si, že pokud má být cílem projektu pozvedání nové tradice žánru, filmy by měly být vybírané (a točené) s jistou péčí, protože jinak pouze potvrzují, že ČR na horor prostě nemá. Neumím přidávat nezasloužené hvězdičky filmům pod záštitou "amatérský", protože nízkorozpočtový nebo bezrozpočtový neznamená nutně špatný, nezkušenost a neznalost zase nebrání ke konzultacím a čtením (mraky publikací) proto nevidím důvod zvýhodnění. Hvězdičky se ale pochopitelně nevztahují k horšímu obrazu zrcadlovek, kolísajícím hereckým výkonům neherců a omezené úrovni postprodukce, hodnotím především režijní, scénáristickou a dramaturgickou koncepci................. Dům 66b**** Hororová pohádka. A národní televizní pohádkovost z ní opravdu čiší jak z přehravaného Troškova herectví, tak z líčení čerta (Čert ví proč) a samozřejmě i v obsazení Václava Vydry do tradiční role pekelníka. Ještě na konci měl zaznít cover Karla Gotta a bylo by to nejvíc. Rozhodně to ale není kritika. Hororová pohádka či hororová černá komedie je pro mě daleko snesitelnější odbočkou žánru než horor-parody. Pěknou kameru a roztomilé scenograficé momenty (psík pobavil) trochu kazí pár rozpačitých momentů ve scénáři, především pak konec. Odpad!** Na reklamu na knihovnu volně navazující horor-komedie Chozeho (pro kterého mám zvláštní slabost) o dalším "předmětu, který kouše do ruky". Roztomilý snímek se srandovním pytlíkem na viditelných provázkách bohužel není dostatečně srandovní a už vůbec ne strašidelný. V popelnicích se přece mohlo ukrývat něco mnohem drsnějšího. Přesto je ve srovnání s ostatními filmy správně gradovaný a po řemeslné stránce na úrovni (čtěte amatérské úrovni). Přestože Chozé využil opravdu všechny fígle, co mu malý prostor nabídl, nemohu se zbavit stejného dojmu, jako u cvičení prvního ročníku animace na plenéru v Poněšicích. Škoda, že film nemá alespň hlubší poselství (třeba ekologické:). Parazitující pytlík mě přiliš nevzrušil. O hvězdičku navíc za název! Fanda* Nevadí mi 20 let starý outlook, nevadí mi hrubé výtvarno ani dětsky sprostá animace (chápu to jako odkaz na Chainsaw Mad). Ale absence jakéhokoli timingu a podle mě nechtěná psychadeličnost, totálně potápí i nadějné horor momenty a přiznává animační neschopnost. Fanda je takovou nesourodou matlanicí, stejně jako materiál, který je ve filmu použit. Hvězdička z animátorské kolegiálnosti. Hodinový manžel** Roztomile zahraná i natočená komedie, která měla i potenciál pro vážný horor, ale zůstalo pouze u srandy s výraznou nadázkou (Proč té ženské rovnou jednu nenapálit a neutéct?). Masožravý obraz*** Jeden z nejlepších Pionýrů a nejlepší žánrovka. Námět mi připomněl jednu dávnou fantasy-horror povídku, co jsem četl a už dlouho na ní mám zálusk. Nemluvě o prvotřídních (čtěte na amatérský film) maskách a efektech, příběh bohužel padá na klišé předvídatelném ději a dosti tupém vyústění. Vražedné metody obrazu mohly být daleko bizarnější než jen "Adéla ještě nevečeřela" efekt a horor se dá budovat i jinak, než jen hřměním a ohnivými efekty, ne? Pak bych to snesl i delší:), což se o jiném filmu z Pionýrů říct nedá. Snad bude dvojka. Odečet vody*** V kontextu věech filmů největší překvapení. Nakonec další komediální zombie film, ničím extra originální, nijak subžánrově obohacující ALE uctihodně natočený a vygradovaný! To je cesta - ne originalita za každou cenu, ale precizně dotáhnout myšlenku! + koment Chozeho Pod drnem se skrývá zloODPAD! Brněnský humor noo. Tak takhle ne. NIKDY! VI:THoCB** Vraždící zmutované vagíny. Příběh jak od Tromy a herecké výkony jakbysmet. S největšími výbuchy smíchu (ne mými) jasně vítěz horor komedie/parodie. Škoda je, že se většina filmu odehrává ve tmě a z finální vagíny nakonec vidíme jen fragment. Doufám ve spolupráci s Kaufmanem pro celovečerák. bohužel v této podobě nedostatečné. Explicitní důkaz** Zatím nejlepší film Marka Dobeše, co jsem viděl. Opět né horor, jako žádný jeho film, ale alepoň mysteriózní, přesto byla koncepční chyba zařadit ho. ...................I přes tvrdší hodnocení jednotlivých kusů jako celek Pionýři hororu seskupili pestrou paletu žánrových odboček a kombinací, bohužel vážný horor ve své čisté podobě je tady zastoupen jen dvěma filmy - Masožravý obraz a Třída smrti. Zbytek se drží v bezpečnějších vodách komedií a parodií. Doufám, že v Pionýři Hororu II: SERIOUS HORROR STORY se zlepší celková kvalita včetně Třídy smrti a současný český horor se konečně stane seriózním pojmem. P.S.: Nenápadně taky prosím organizátory o impuls ke vzkrýšení scifi žánru! () (méně) (více)

Zyne

kolaz ruznorodych pribehu, subzanru, pristupu, kvality... jednotlive kusy snesou prisnejsi meritko jen v nekterych pripadech, jako celek to ale funguje velmi dobre a 100 minut utece celkem rychle. celkove si cely projekt zaslouzi uznani a finalni uroven celku me opravdu prijemne prekvapila. k jednotlivym povidkam - 1. Dům 66b - velmi dobra vec, krasna kamera, stylizace, na tohle se velmi pekne kouka, pribeh taky fajn, jen je to spise vesele nez strasidelne a umim si predstavit, ze slo ve strasidelnosti vice tlacit na pilu. 2. Fanda - tohle ne, spise trapne a velmi amaterske dilko schovavajici se za psychadelii, v sale ovsem vyvolaval spise salvy smichu... 3. odpad! - napadita vec aneb jak na malem prostoru s jednim hercem a nejakym tim bordelem vytvorit celkem fungujici pribeh, tohle se povedlo. 4. Hodinový manžel - trochu roztahany, ne hororove, lehce vtipne, ale absolutne nelogicke... Třída smrti - pecka! Animak, ktery funguje skvele a temna atmosfera z nej cisi, tleskam. 6. Masožravý obraz - samoucelna krvava hricka vzdavajici hold Lovecraftovi a Barkerovi, vypravou fajn, pribehem kde nic tu nic... 7. Odečet vody - takovy solidni prumer, nebyl jsem z toho odvareny, ale ani me to nijak neurazilo. Takova fajn papaci etudka. 8. Pod drnem se skrývá zlo - filmově a řemeslně kousek, ze kterého nejvíce čiší zapálení pro věc vynahrazující techniku a skutečnou filmovost. Takove Dedictvi bez Bolka a s trochou krve. bavi v podstate prave temi svymi nedokonalostmi... 9. V1: The Hunters of Carivorous Bitches - vyborne! z hororu sice moc nepobralo, ale zato vtip a nadhled z toho strika, parada! 10. Explicitní důkaz - to se zde ocitlo asi omylem, resp. je to asi raritni a starsi kousek, ale to jaksi neprevazi nad tim, ze je to nuda s trapnou pointou a o nejaky horor ci napeti to ani nezavadilo (: ()

NaughtyKoopa

Sbírka studentských/amatérských kraťasů hororového žánru, ve které nějaké snímky pobavily, ale některé jsem vypnul po první minutě. Osobně do ní nepočítám Třidu Smrti, protože je úplně na jiné úrovni (*****). Masožravý obraz odvedl výbornou práci na maskách, Dům 66b měl jako jediný náznak nějakého příběhu, V1: The Hunters of Carnivorous Bitches měl zábavný námět a scénář a u Odečtu vody pobavily závěrečné titulky, ostatní komentovat nebudu, protože jsem u nich nenašel nic zajímavého. Po zprůměrování to jsou snímky bez děje a většinou i bez pointy, ale u některých se nějaký ten „silver lining" najde. 5/10 ()

Ssoumess

Pozor, semtam spoiler... Třída smrti - asi to nejlepší z Pionýrů. Jelikož jsem znal literární i komixovou předlohu bál jsem se,aby to v animaci neztratilo tu správnou atmosféru zla v dětském kabátě. Neztratilo, naopak... běhal mi mráz po zádech celou dobu, i když jsem věděl jak to dopadne:) Hodinový manžel - podařeně zahraný, zajímavej námět, ze kterýho se ale podle mě dalo vytřískat mnohem víc. V1:THOCB - utahanější začátek, nicméně film je prohláškovanej jak Expendables:) Klasická umírací scéna je jedna z nejlepších co jsem kdy viděl:) Fanda - asi největší psycho Pionýrů... jako by se Lynch a Švankmajer nemohli dohodnout o čem to bude. Kdybych to viděl zhulenej, tak se asi neproberu... Odečet vody - vynikající herecký výkon, dobrá atmosféra a povedená pointa... patří do top3 Pod drnem se skrývá zlo - Shawn of the Death z Pryglu, doporučuju sestříhat na třetinu... Masožravý obraz - vynikající kamera, masky, gore efekty, nicméně si vůbec nejsem jistý tím, o co tam šlo, což mě trošíčku zklamalo... Explicitní důkaz - profi, nicméně moc dlouhý na tak málo hororovosti:) btw. tu fůrii bych poslal do někam okamžitě - hrála to dobře:) Pionýři jako celek - když se projekt rozjížděl, věřil jsem že by to mohlo bejt dobrý, nečekal jsem ale, že to bude výborný. Skvělá práce borci, těším se na další pokračování, nebo Pionýry čehokoli...:) ()

Likan7

V průměru 1,6, tedy 2*. Vrchol je Třída smrti, která je fantatická. Má krásný vizuál, skvělé vyprávění a parádní atmosféru, bohužel to je jediný opravdu dobrý film. Dům 66b má dobrý hororovo-komediální příběh, ale zbytek za nic nestojí. Druhý díl projektu je o poznání lepší. ()

Solverino

Jedna hvězda za snahu něco natočit. Jinak kvalita naprosto otřesná, úplně strašné - jako natočené na telefon s otřesně topornými "neherci". Dokonce i herci drží basu a také nehrají. Strašné. :( ()

Simo16

Odpad! - 4* Třída smrti - 5* Hodinový manžel - 3* Fanda - 1* Odečet vody - 5* Pod drnem se skrýva zlo - 2* Masožravý obraz - 4* V1: The Hunters of Carnivorous Bitches - 3* Explicitný dúkaz - 3* Dúm 66b - 5* ()

Chromeskull

Odpad! - 3*, Třída smrti - 4*, Hodinový manžel 4*, Fanda - Odpad, Odečet vody 3*, Pod drnem se skrývá zlo - Odpad, Masožravý obraz - 3*, V1: The Hunters of Carnivorous Bitches - 2*, Explicitní důkaz - 2*, Dům 66b - jasnej vítěz 5*. ()

honzic

Amatérské povětšinou. Každopádně hodnocení: Odpad! 20 %, Třída smrti 65 %, Odečet vody 30 %, Pod drnem se skrývá Zlo 10 %, Hodinový manžel 35 %, V1 15 %, Masožravý obraz 40 %, Explicitní důkaz 30 %, Dům 66b 55 %, Fanda 10 %. Celkem: 30 % Bohužel do hororu to mělo daleko, nejlépe zpracovaný byl Třída smrti, Dům 66b, ostatním hodně scházelo. ()

Vierzbowskii

Dojmy z projekce v Brně 9.12.2013: 1. Dům 66b -(4★) Velice slušně z řemeslného hlediska zpracovaná látka s vtipným podtextem. Řada scén mohla vyznít více hororově, ale to už by byl Hollywood. 2. Fanda (3★) Pro mě velké překvapení. Díky vhodně zvolené délce je to nepříjemná psychadelická jízda, která dokáže řádně potrápit. 3. odpad! (4★) Akční nářez, ve kterém nenechá režisér prostor divákovi k oddechu. Nedávám 5, protože jsem na tom sám podílel a je zde prostor pro kritiku. 4. Hodinový manžel (3★) Na mě možná příliš rozvleklé tempo, které vyústí v ne až tak docela pochopitelný závěr. 5. Třída smrti (5★) Jednoznačně nejlepší kousek v celém seriálu. Díky animované černobílé stylizaci, doprovodnému komentáři i způsobu vyprávění jde doslova o skvost. Viděl jsem 4x a vždy mě na konci mrazilo. 6. Masožravý obraz (4★) Nejlepší snímek pokud jde o gore efekty a masky. Děj je zde na vedlejší koleji. Umím si představit že s násobně větším rozpočtem by stejný tým zvládl Hellraisera levou zadní. 7 Odečet vody (3★) Až do závěru sem se nudil. Jenže autoři jsou pěkně mazaní, takže to nejlepší si schovali samozřejmě na závěr. A je to vážně masisko!! 8. Pod drnem se skrývá zlo (1★) Po stránce dějové, filmové a řemeslné total sračka. Jenže je to tak blbé, až je to vlastně vtipné. Bavili se diváci, bavil sem se i já. Prostě hlína. 9. V1: The Hunters of Carivorous Bitches (5★) Zatímco odpad! je akční nářez kde se nemluví, tak tohle je akční nářez, kde se vlastně JEN mluví. Ale to co padá z Vrby a Fibingera bude aspoň u mě patřit do zlatého fondu toho nejlepšího, co kdy v amatérských podmínkách vzniklo. Hlášky jsou to jadrné, vtipné a skvěle zahrané. 10. Explicitní důkaz (2★) Slabší jak zbytek, byť po řemeslné a herecké stránce super. Můj TOP: 1) Třída smrti 2) V1_-The Hunters of Carnivorous Bitches 3) odpad! ()

ERINYUS

Skvelé, som úplne nadšený... a veľmi príjemne prekvapený. Nebudem hodnotiť každú epizódu osobitne, okrem jednej boli všetky svojim spôsobom zaujímavé a bavil som sa. Naj pre mňa Dům 66b. ()