Laskavý příběh o těžkostech i radostech ženy ve středním věku. Evelyn je žena v domácnosti nespokojená se svým manželstvím. Když jde do domova důchodců navštíviť senilní tetu, seznámi se se starší dámou Ninny. Ninny jí vypráví příběh o mladé ženě žijící v Alabamě dvacátých let 20. století. Prostřednictvím jejího osudu sa Evelyn postaví na nohy, vezme svůj život do vlastních rukou a v Ninny najde nejlepší přítelkyni. (oficiální text distributora)

Sandiego

Sentimentální doják, který však na člověka působí náramně potěšujícím dojmem. Batesová a Tandyová jsou roztomilé a dvě hlavní ženské představitelky v retrospektivách rovněž hrají výtečně. Hrom vem ohraná klišé a srdceryvné scény, zvláště když nakonec vše působí tak očistným dojmem! ()

aluna

Komediální drama jako život sám mimo jiné o tom, jak jedna stařenka a její příběhy pomůžou ženě ve středních letech změnit její nudnej život k obrazu svému. Towanda!!!! Ale to opravdu MIMO JINÉ, protože témat a problematik je tady nespočet a každej si najde tu, která mu utkví nejvíc. Film o životě, smrti, lásce, přátelství, odhodlanosti, obětování, rasismu, tajemství a o barevnosti lidskej charakterů, kdy účel někdy světí prostředky..... ()

O.Peta

Nádhera, krásný, milý filmeček. Tady měly být Oscarové nominace proměněny. Ta nadčasovost je neuvěřitelná, nevěřil bych, že jde o víc jak 20 let starý film. Je vidět, že Jon Avnet dal do své prvotiny asi vše, co v něm dřímalo a vykouzlil velice příjemný, dojemný film. Ještě se mi snad ani nestalo, aby mě tyhle odvyprávěné filmy z pohledu postarší osoby, která už má život za sebou, chce předat své vzpomínky a nenechat je vyhasnout, nechytly za srdce. Měl jsem trochu obavy, aby se herečky neprojevovaly až moc afektovaně, ale nakonec se i Kathy Bates udržela v toleranci :) Možná o jeden stupeň budu trochu nadhodnocovat, ale co už. :)) 85% ()

Freemind

Taková ta standardní, americká, neurazí-nenadchne klasika. Hodně časových přesunů, sladkobolná hudba, pár zlomených srdíček a předvídatelná pointa. Času nelituju, ale podruhé se už k tomu asi nevrátím. ()

blackrain

Krásný film, který byl úsměvný, ale i dojemný. Všechno v něm bylo odvyprávěno s takovou lehkostí, nadhledem a velkou dávkou lidskosti. Vždycky mě nakopne a pohladí po duši. Vlastně na mě zapůsobí úplně stejně jako Forrest Gump. Pokud bych si někdy měla vybrat mezi těmito dvěma filmy, tak se budu rozhodovat velmi těžce. Kathy Bates byla výborná a stejně tak Jessica Tendy. Předlohu jsem nečetla. Budu to muset udělat. Towanda. ()

anniehall

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. O síle přátelství, síle ženy a v neposlední řadě o tom, že věci či lidé s námi žijí tak dlouho, dokud na ně vzpomínáme a vyprávíme o nich. Nádherně hřejivý a konejšivý film s excelujícími představitelkami všech čtyř hlavních rolí a skvělou hudbou Thomase Newmana. Kombinace Kathy Bates a Jessica Tandy byl šťastný tah režiséra Avneta, který tenhle svůj snímek dosud nepřekonal. ()

suicide

Dvouúrovňový příběh, v němž těžko soudit, která z těch dvou linií je lepší. Jestli ta ze součastnosti, nepříliš podstatná, kde se z puťky stává Tuwanda, bojovnice, nebo snad ta z minulosti o lásce, o člověku o rovnoprávnosti... ? V přítomnosti se sice nic podstatného neděje, ale naprosto v ní válí úžasná Jessica Tandy (jak mohla být neobjevena tak dlouho?). Přiznávám se, že jsem nevěděl, co si mám myslet o filmu s takovým komickým názvem, šel jsem do něho právě jen kvůli Tandy, ale teď po shlédnutí vím, že Smažená zelená rajčata mají svoje opodstatnění - jsou pojítkem minulého se současným, určitým sentimentem nad dávno ztraceným, ale v srdci uchovaným. Vím, stejně tak by se film mohl jmenovat Med divokých včel nebo Bitka v baru, ale jmenují se po oblíbeném jídle na americkém jihozápadě, a tak již název filmu v divákovi budí příjemné pocity, stejně jak se to daří jeho obsahu. Pohoda, klídek, rajčátko, Jessica Tandy... ()

italka63

Jako vždy skvělá Bates:-) film nás provádí časovou linií v osudech několika žen, ukazuje problémy, které ženy měly od počátku věků, tragédie, jež ovlivní celý život, ale i čisté přátelství a to v době,kdy řádil Ku-klux-klan a pro černošskou rasu to nebylo zrovna lehlé. A pro ženy, co odešly od muže, ať už z důvodů fyzického násilí také ne. Film, jenž vás donutí zamyslet se nad životem vlastním i ostatních lidí, film, jenž se odehrává v nádherné krajině a zanechá za sebou hořkosladkou stopu ve vaší duši. ()

Vědma

Příběh, který stará žena vypráví Kathy Bates ve starobinci, je poutavý, dojemný a zajímavý. Styl mi trochu připomíná Případ Benjamina Buttona.Naopak, co není poutavé, dojemné a zajímavé je současný příběh samotné Kathy. Slabší čtyři. ()

Sheldra

Teda receptem na štěstí bych to asi nenazvala, ale je to náramná pohodovka, to teda jo. Avnetovi sice chvíli trvalo, než se našel, takže prvních 20 minut působí trochu chaoticky, ale jen co se mu to povedlo, začalo to šlapat vskutku parádně. Retrospektivní část příběhu je fantastická, ústřední duo je perfektní a celkově bych to viděla na čistých 5*...jenže ta část v přítomnosti mi připadá jak Klub odložených žen v kombinaci s Ally McBeal nebo co, a nebýt fantastické Jessicy Tandy, docela bych se nudila. Tak to zaokrouhluju na 4*. PS Zajímalo by mě, jak asi chutnají ta smažená zelená rajčata. Tipuju, že dobře. ()

peiton

Páčia sa mi príbehy prelínajúce v priamom pomere minulosť zo súčastnosťou. Vie byť na jednej strane vtipným spoločníkom a na strane druhej sentimentálnym kamarátom.Nedá mi u tohto a musím vypichnúť bravúrnu hereckú školu Kathy Bates a jej obrovskú guráž jej postavy Evelyn v snímku,pretože tento snímok má tendenciu rozosmiať miestami možno aj tvrdohlavých jedincov.A táto schopnosť nie je nikdy na škodu.Je pravým príkladom toho ako film u vás dokáže vyvolať príjemnú atmosféru tak, ako dobrá šálka čaju.Nízke očakávanie s maximálnym efektom. ()

Martin741

Prijemny film o babach, ako sa ista pani znovu postavila na nohy. Vacsina chlapov sa Smazenych Zelenych rajcat boji, no a ja tiez. 50 % ()

tomtomtoma

Zajímavý příběh, o vzdoru proti nespravedlnostem a užívání si života, sráží přílišná sentimentální patetičnost při zobrazování příkoří a odboji proti nespravedlnosti a zrůdné krutosti. Dva příběhy v zcela odlišných časových rovinách vypráví o nutnosti uvěření žen ve své vlastní síly a jejich realizování svých vlastních cílů a přání v životě. Starší příběh vypráví o silné ženě Idgie Threadgoode (Mary Stuart Masterson, jako malá Nancy Moore Atchison), která si užívá všech krás života, zastává se uzurpovaných a slabých a staví se neohroženě čelem k rasismu a ostatním nepravostem a společenskému pokrytectví. Mladší příběh pak Idgle ve starším věku jako Ninny Threadgoode (zajímavá Jessica Tandy) vyprávěním vlastního příběhu statečnosti a radosti staví na vlastní nohy nešťastnou ženu Evelyn Couch (Kathy Bates), která se podle svých možností vrhne do seberealizování a užívání si života. Bohužel je ta zdůrazňovaná patetická statečnost a neohroženost prvkem snižujícím jinak sympatické dílo. Z dalších rolí: Idgienina nejlepší přítelkyně Ruth Jamison (Mary-Louise Parker), která je uchvácena Idgeininou nespoutaností, nepoddajností a statečností, černošská služka Sipsey (Cicely Tyson) s tajemstvím o svém činu, Idgienin bratr Buddy Threadgoode (Chris O'Donnell), s tragickým skonem v mládí, věrný černošský sluha Big George (Stan Shaw), oddaný pomocník, Evelynin ignorantský manžel Ed Couch (Gailard Sartain), bezdomovec a samotář Smokey (Timothy Scott), držící si svoji čest, Idgeinin nápadník a místní šerif Grady Kilgore (Gary Basaraba), puritánský reverend Scroggins (Richard Riehle), zarputile hledající šerif Curtis Smoote (Raynor Scheine), a násilnický Ruthin manžel Frank Bennett (Nick Searcy). Optimistické, s příjemně humorným nadhledem, patetickou tragikou a monumentalitou. Přesto je to stále poutavé a zajímavé vyprávění. Naivně idealistické ve svém poslání a dodávání sil a víry v život a jeho krásu a půvab s jeho nezaměnitelnou možností. ()

danecek24

49. Zlatý Glóbus za rok 1991 - nominace (3) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Kathy Bates, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Jessica Tandy ()

Juto

Je to pútavá, i keď sentimentálna rozprávka, pôvabne spracovaná producentom a režisérom Jonom Avnetom a bezchybne pôsobiaca svojimi štyrmi ženskými hviezdami. Potlesk musí ísť aj Thomasovi Newmanovi za jeho dramatickú hudbu. 8/10 ()