Smažená zelená rajčata

Fried Green Tomatoes

• slovenský

Vyprážané zelené paradajky

Drama / Komedie

USA, 1991, 130 min (SE: 137 min)

Skvelý film, môj obľúbený. Väčšina mužov sa VYPRÁŽANÝCH ZELENÝCH PARADAJOK bojí. Titulné i podporné úlohy hrajú samé ženy. „Poriadne“ tu účinkujú v podstate len dvaja chlapi, z nich jedného rozseká na sračky vlak behom prvej polhodiny a druhý len sedí pred televízorom a prejedá sa. Inak baby, kam len pozriete. Chichocú sa z malých mužských penisov (a máte pocit, že by sa chichotali aj z veľkých) a pobehujú po kuchyni v celofáne. Snímka vznikla podľa knihy spisovateľky a tá zároveň (s ďalšou) ženou napísala scenár. Že to režíroval chlap, je v podstate neuveriteľné. Film je to úžasný: smutný i veselý, tragický i bizarný, celofánový i čokoládový, obohatený nostalgickou atmosférou čias, kedy ešte neboli cesty plné áut (a ak ste na nich nejaké stretli, zatrúbili ste im alebo ste na šoférov aspoň kývli) a človek mohol chodiť bosý a nebáť sa, do čoho stúpi. Prípadne mohol niekoho rafinovane zabiť a ono sa to v tej dobe „nejako" stratilo. A možno aj nie. Trocha ako (ženské?) PRI MNE STOJ! (ale možno aj nie).(30.4.2005)

Taková ta standardní, americká, neurazí-nenadchne klasika. Hodně časových přesunů, sladkobolná hudba, pár zlomených srdíček a předvídatelná pointa. Času nelituju, ale podruhé se už k tomu asi nevrátím.(10.4.2016)

Praví se, že v nouzi poznáš přítele. A je to tak! Přítelkyně se srdcem na pravém místě, potřebné přítelkyni nehledě na okolnosti (ať už má smrt na jazyku; ať už překračuje meze zákona, ...) vždy pomocnou ruku podá. Tak energická stařešina vzpomínáním na staré, relativně dobré časy bolavou dušičku zhojí. Naše pacientka nezapomene a dvířka svého domova otevře. Krotitelka včel zas tyrana zažene a s obsluhou jí patřící restaurace pro neodbytného detektiva chutnou omáčku přichystá. Co se tím chce asi říct? Zkrátka a jednoduše, i život, který častěji bere než dává, život, který vám hází klacky pod nohy, si můžete užít, když si máte, s kým pochutnávat na smažených zelených rajčatech.(15.4.2017)

Teda receptem na štěstí bych to asi nenazvala, ale je to náramná pohodovka, to teda jo. Avnetovi sice chvíli trvalo, než se našel, takže prvních 20 minut působí trochu chaoticky, ale jen co se mu to povedlo, začalo to šlapat vskutku parádně. Retrospektivní část příběhu je fantastická, ústřední duo je perfektní a celkově bych to viděla na čistých 5*...jenže ta část v přítomnosti mi připadá jak Klub odložených žen v kombinaci s Ally McBeal nebo co, a nebýt fantastické Jessicy Tandy, docela bych se nudila. Tak to zaokrouhluju na 4*. PS Zajímalo by mě, jak asi chutnají ta smažená zelená rajčata. Tipuju, že dobře.(5.2.2010)

Příběh, který stará žena vypráví Kathy Bates ve starobinci, je poutavý, dojemný a zajímavý. Styl mi trochu připomíná Případ Benjamina Buttona.Naopak, co není poutavé, dojemné a zajímavé je současný příběh samotné Kathy. Slabší čtyři.(12.12.2010)

Jako vždy skvělá Bates:-) film nás provádí časovou linií v osudech několika žen, ukazuje problémy, které ženy měly od počátku věků, tragédie, jež ovlivní celý život, ale i čisté přátelství a to v době,kdy řádil Ku-klux-klan a pro černošskou rasu to nebylo zrovna lehlé. A pro ženy, co odešly od muže, ať už z důvodů fyzického násilí také ne. Film, jenž vás donutí zamyslet se nad životem vlastním i ostatních lidí, film, jenž se odehrává v nádherné krajině a zanechá za sebou hořkosladkou stopu ve vaší duši.(14.1.2014)

Páčia sa mi príbehy prelínajúce v priamom pomere minulosť zo súčastnosťou. Vie byť na jednej strane vtipným spoločníkom a na strane druhej sentimentálnym kamarátom.Nedá mi u tohto a musím vypichnúť bravúrnu hereckú školu Kathy Bates a jej obrovskú guráž jej postavy Evelyn v snímku,pretože tento snímok má tendenciu rozosmiať miestami možno aj tvrdohlavých jedincov.A táto schopnosť nie je nikdy na škodu.Je pravým príkladom toho ako film u vás dokáže vyvolať príjemnú atmosféru tak, ako dobrá šálka čaju.Nízke očakávanie s maximálnym efektom.(26.11.2014)

Klasický vyprávěcí film typu Shawshank, Gump, Zelená míle - mám je rád. =D(29.1.2010)

49. Zlatý Glóbus za rok 1991 - nominace (3) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Kathy Bates, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Jessica Tandy(14.12.2008)

Člověk občas musí vidět film, jako jsou Smažená zelená rajčata, který prostě pohladí po duši a dá zapomenout strastem běžného života, stejně jako vyprávění Ninny pomohlo Evelyn... asi vím, proč jsem si na tento snímek počkala víc než deset let... některé filmy zrajou jak dobré víno... a člověk k nim dozrává... a v ten správný čas se věci sejdou tak, jak se to stává jen v těch pohádkových filmových příbězích, po nichž máte chuť ochutnat smažená zelená rajčata v reálu...(6.3.2011)

Koza běhá po kolejích a ženská na ní čumí, přičemž do sebe rve už druhou oplatku Kit Katu. "Víte, že mi nedávno vzali žlučník? Nechali si ho tam v zavařovačce." Nevrlé děvčátko po ránu: "Kašlu na všechny, kdo by taky chodil v takhle staromódních šatech?!" Holčička dělá prasátka na oddávajícího baptistu zatímco bečka sní o tom, jak se celá zabalí do celofánu a budu popíjet Moet z oblasti Champagne. Manžel na manželku: "Uhni, máš tlustý sklo." Reakce na vysypaný nákup po podlaze: "A je po nádivce." Ty sráče z Ku-Klux-Klanu bych pěkně postavil do řady a stínal jim hlavy jako Starkové zběhům z NIGHT WATCH. "Seženu si samopal, ustřelím jim pinďoury, a pak zakážu modelky pod 60 kilogramů." Americký policejní aparát nejspíš nemá co řešit, jelikož jeden inspektor je na domnělém místě činu 5 let, než si rozmyslí své obvinění a odtáhne zpět směr "rodná hrouda". Fascinující faktory v soudní síni: Věšák na klobouky a člen poroty si k montérkám vzal kravatu. "Schovávám si čokolády po celém bytě. Čokoláda vám přeci neublíží! Jedna ne, ale když já jich sním deset (brekot). Já už si nedohlídnu ani na svou vagínu. Ale děvenko, s tímhle já vám nepomůžu." Až samotný konec nastínil, co se stalo s tím věčně násilnickým parchantem - Big Joe ho prostě ZGRILOVAL, a pak servíroval hostům, jenž se jen olizovali. Celý film je reklamu na obezitu, ale kvituji to, že SMAŽENÁ ZELENÁ RAJČATA ještě v Prostřeno! nebyla, ergo dobrý nápad na předkrm! 86% Celosvětový výdělek k 4. 5. 2013: $119,418,501, což je 10,85 násobek budgetu(4.5.2013)

,,,souhlasím, laskavý příběh... někdo mi nastavil zrcadlo před obličej a on tam byl inspirující film...(23.5.2014)

v žiadnom prípade by som nedával film punc komédie, krásny romanticky , dramaticky silne anti rasistický príbeh dvoch priateliek Idgie a Ruth prerozprávaný Kathe Batesovej, (šmangote za krátky priebeh filmu kolke rôznorodé "ženské kurzy" absolvovala kým prišla na to ze sú všetky naprd ... :D. Opäť výborný výkon Kathy, ďakujem .(28.8.2014)

Klasika let devadesátých. Takhle se to tehdy točilo. Vypravěč, velký příběh, život a jeho tajemství. Jednou za čas si to stojí za to pustit. 80%(23.6.2017)

Smažená zelená rajčata voní tím, co je v dnešní uspěchané době už skoro vzácností. Lidskou úctou a trvalým přátelstvím na celý život. Moc příjemné,hřejivé pohlazení po duši s příchutí pravého včelího medu,ostružin a čokoládového krému.(27.9.2013)

Dokonalý film, který jsem pořád odkládala a odkládala. Jsem ráda, že jsem se konečně odhodlala na něj podívat. Herecké složení bylo vlastně převážně ženské až na menší výjimky ale úžasné herecké výkony! Hlavně M.L. Parker a M.S. Masterson. Krásná doprovodná hudba po celou dobu filmu, spousta dojemných slzných scén ale také vtipných. Občas dokonce drama. Zakončení s vysvětlením dokonalé i když předvídatelné. 5*(11.9.2014)

Prijemny film o babach, ako sa ista pani znovu postavila na nohy. Vacsina chlapov sa Smazenych Zelenych rajcat boji, no a ja tiez. 50 %(10.1.2015)

Towandaaaa!!!(27.8.2006)

Nadmíru příjemný a pozitivní snímek, který po shlédnutím musím zařadit mezi své oblíbené a podobně laděné filmy jako je méně známá Antonia či Harold a Maude. Vypořádává se hned z několika bolístkami 20., 30. i 80. let, více či méně subtilní formou, plně utvrzuje mé přesvědčení o hereckých kvalitách Mary-Louise Parker, Kathy Bates a Jessicy Tandy a musím zatleskat i poslední představitelce hlavní role, Mary Stuart Masterson, kterou vidím poprvé. A jako velké fanynce seriálu Six Feet Under/Odpočívej v pokoji se mi líbí, jak se postava Kathy Bates ve Smažených zelených rajčatech, Evelyn, dokáže pomocí postav Ninny, Idgie a Ruth osvobodit ze stereotypů svého života a ve SFU je to zase její postava, Bettina, která pomáhá osvobodit postavu Ruth Fisherové. Kruh života. ;-)(30.11.2009)

Mám rád nečekaná překvapení a smažená rajčata jsou výborná....(20.11.2011)

Lehkost bytí j cítit z jednání postav i režie.(19.6.2009)