poster

Smažená zelená rajčata

 • anglický

  Fried Green Tomatoes

 • slovenský

  Vyprážané zelené paradajky

Drama / Komedie

USA, 1991, 130 min (SE: 137 min)

Komentáře uživatelů k filmu (139)

 • tron
  ****

  Skvelý film, môj obľúbený. Väčšina mužov sa VYPRÁŽANÝCH ZELENÝCH PARADAJOK bojí. Titulné i podporné úlohy hrajú samé ženy. „Poriadne“ tu účinkujú v podstate len dvaja chlapi, z nich jedného rozseká na sračky vlak behom prvej polhodiny a druhý len sedí pred televízorom a prejedá sa. Inak baby, kam len pozriete. Chichocú sa z malých mužských penisov (a máte pocit, že by sa chichotali aj z veľkých) a pobehujú po kuchyni v celofáne. Snímka vznikla podľa knihy spisovateľky a tá zároveň (s ďalšou) ženou napísala scenár. Že to režíroval chlap, je v podstate neuveriteľné. Film je to úžasný: smutný i veselý, tragický i bizarný, celofánový i čokoládový, obohatený nostalgickou atmosférou čias, kedy ešte neboli cesty plné áut (a ak ste na nich nejaké stretli, zatrúbili ste im alebo ste na šoférov aspoň kývli) a človek mohol chodiť bosý a nebáť sa, do čoho stúpi. Prípadne mohol niekoho rafinovane zabiť a ono sa to v tej dobe „nejako" stratilo. A možno aj nie. Trocha ako (ženské?) PRI MNE STOJ! (ale možno aj nie).(30.4.2005)

 • tomtomtoma
  ****

  Zajímavý příběh, o vzdoru proti nespravedlnostem a užívání si života, sráží přílišná sentimentální patetičnost při zobrazování příkoří a odboji proti nespravedlnosti a zrůdné krutosti. Dva příběhy v zcela odlišných časových rovinách vypráví o nutnosti uvěření žen ve své vlastní síly a jejich realizování svých vlastních cílů a přání v životě. Starší příběh vypráví o silné ženě Idgie Threadgoode (Mary Stuart Masterson, jako malá Nancy Moore Atchison), která si užívá všech krás života, zastává se uzurpovaných a slabých a staví se neohroženě čelem k rasismu a ostatním nepravostem a společenskému pokrytectví. Mladší příběh pak Idgle ve starším věku jako Ninny Threadgoode (zajímavá Jessica Tandy) vyprávěním vlastního příběhu statečnosti a radosti staví na vlastní nohy nešťastnou ženu Evelyn Couch (Kathy Bates), která se podle svých možností vrhne do seberealizování a užívání si života. Bohužel je ta zdůrazňovaná patetická statečnost a neohroženost prvkem snižujícím jinak sympatické dílo. Z dalších rolí: Idgienina nejlepší přítelkyně Ruth Jamison (Mary-Louise Parker), která je uchvácena Idgeininou nespoutaností, nepoddajností a statečností, černošská služka Sipsey (Cicely Tyson) s tajemstvím o svém činu, Idgienin bratr Buddy Threadgoode (Chris O'Donnell), s tragickým skonem v mládí, věrný černošský sluha Big George (Stan Shaw), oddaný pomocník, Evelynin ignorantský manžel Ed Couch (Gailard Sartain), bezdomovec a samotář Smokey (Timothy Scott), držící si svoji čest, Idgeinin nápadník a místní šerif Grady Kilgore (Gary Basaraba), puritánský reverend Scroggins (Richard Riehle), zarputile hledající šerif Curtis Smoote (Raynor Scheine), a násilnický Ruthin manžel Frank Bennett (Nick Searcy). Optimistické, s příjemně humorným nadhledem, patetickou tragikou a monumentalitou. Přesto je to stále poutavé a zajímavé vyprávění. Naivně idealistické ve svém poslání a dodávání sil a víry v život a jeho krásu a půvab s jeho nezaměnitelnou možností.(24.10.2012)

 • catherinka
  ****

  Kdybych nečetla knížku, tak bych klidně dala hvězdiček maximum, protože to je jeden z filmů, které můžu vidět kdykoliv. Ale tím, že tam tolik věcí překroutili, mě naštvali - takže jen ****.(16.12.2007)

 • strelenaL
  ****

  Velmi přijemný film, který pobaví a zasáhne svou citlivou stránkou. Velmi se mi líbilo prolnutí vyprávěného příběhu Ninny Threadgoode se současným životem stereotypního manželství Evelyn a Eda.(23.11.2011)

 • hansel97
  *****

  Tohle předčilo moje očekávání nepředstavitelným způsobem. Nemusím ani filmy, ve kterých se vypráví, zvlášť když v tomhle se ještě v současnosti děje více než vyprávění a dal by se klidně rozdělit na dva samostatné snímky, ale Smažená zelená rajčata si mě dostala. Velmi lidský příběh a pozoruhodné osudy, které musí pohnout snad každým. Herecky bezchybné. Vážně nevím, co více si na pomezí komedie a dramatu přát.(6.10.2015)

 • Michelle75
  *****

  Někomu v rukou režie vzkvétá film od filmu, u Johna Avneta to tak sice není, ale i kdyby už nenatočil žádný velký šlágr, tak Smažená zelená rajčata mu nikdo nevezme. Citlivý, lidský film s plejádou skvělých hereček .(25.4.2012)

 • Casablanca
  ****

  Už léta jsem ten film neviděla - bohužel... Ae pamatuju si, jaký ve mě nechal pocity.(29.9.2012)

 • Wlck
  ****

  Příjemný film. Jednou bych tomu možná napálil plnou palbu, ale to musím nejprve porozumět čtyřicátnicím, které prochází přechodem, protože to je přesně ta část příběhu, kterou úplně nepobírám. Kriminální zápletka z minulosti je ovšem velmi, velmi, velmi milá a postavy emancipovaných žen ve 20. letech jsou neméně milé. Hodně oceňuji také černý humor, který se tam objevil a možná i trochu čněl. Co by ale byla smažená zelená rajčata bez trochy pepře?(16.11.2012)

 • Pavlínka9
  **

  Tohle mi neskutečným způsobem nesedlo:D :D Pro mě to bylo dost nezáživné a vlastně mi bylo jedno, zdali někdo z hlavních postav zemře či nikoliv :D :D Tento film mi byl doporučen, že mě tak neskutečně uspí a je to taková hrůza, že jsem si říkala, že na to budu mít opačný názor a ono ouha :D :D Předám info, že to splnilo přesně tento popisek :)(13.11.2017)

 • pávek
  *****

  Jsem starší a mám lepší pojistku.(22.5.2006)

 • Kacounek
  ****

  Bylo to jako pohlazení, milý a srdečný příběh o silných ženách, moje gusto :-). Kathy byla opět bezvadná(25.11.2007)

 • bila.tecka
  ***

  Jeden z těch mile sentimentálních filmů, které nenakrknou, ale ani neposadí na zadek. To jistě není žádné mínus, ambice by téhle komorní "vánoční povídce" ani trochu neslušely. Životní moudro o nejvyšší výhře v podobě dobrého přítele je tu podáno nanejvýš vkusně i díky slušnému hereckému obsazení (obě Mary, roztomile pitomá Kathy Bates). Lasse Hallström si u svých Pravidel moštárny možná nějaká rajčata vybavil...(30.12.2009)

 • DannyBoy80
  ****

  Příjemný film s dobrým hereckým obsazením a hereckými výkony. Film o jednom životě samorostlé ženy na americkém venkově v době KuKluxKlanu. Příběh protknutý do současnosti odkud se minulost vypráví, kde se současně hrotí manželská krize tak známá pro dnešní dobu. Pěkné míchání současnosti a minulosti.(26.3.2010)

 • Chandell
  *****

  “U našeho domu bývalo veliké jezero. Koupali jsme se tam a chytali jsme tam ryby. Moc mi to schází, hrozně moc“ - “A co se s ním stalo? Vyschlo nebo co?“ - “Ne, něco horšího. Vloni na podzim se usadilo uprostřed jezera obrovský hejno kachen. A pak se stalo něco strašně divnýho. Ochladilo se, ale tak prudce, že jezero zamrzlo. Během několika vteřin“ - “A co ty kachny chudinky? Ty umřely?“ - “Ne, ty ulítly. A jezero vzaly sebou. Dodnes se to jezero vznáší někde nad Georgií …“ --- Pamatuji si, že když jsem si jako nastávající pubescent kupoval Bravíčko, byla Rajčata jedním z těch klasicky obrázkově recenzovaných filmů. Ne, tenkrát jsem do kina nešel, protože ve své mladické nerozvážnosti jsem nedokázal pochopit, proč dá filmu někdo tak prapodivný název. A přišel sobotní večer o 19 let později, klik na STV 2, film v původním znění a z toho všeho vyplynul povznášející zážitek. Částečně proto, že dobu (20. a 30. léta na jihu USA), do které je linie příběhu o Idgie (Mary Stuart Masterson) a Ruth (Mary-Louise Parker) zasazena, prostě můžu. A hlavně proto, že obě “Mařenky“ spolu tvoří téměř dokonalost, na kterou se strašně krásně dívá … Úžasná scéna: Krotitelka včel.(2.5.2010)

 • Erinye
  *****

  Tento film má pro mě zvláštní kouzlo, snímek, který pohladí po duši. I když je tam plno bolestných momentů, opravdu stojí za podívání. O herecký výkonech ani nemluvím. Mám ráda filmy, kde se prolínají různé časové linie, a v závěru na sebe nenásilně navážou. Konkrétně zde, to bylo skrze vyprávění jedné z hlavních hrdinek. Film o ženské odvaze, ženské síle, o vůli. Nevnímám to jen jako film o ženách, ale o lásce, o životě takovém, jaký doopravdy je. Film s nádherným posláním, pokud upadnete, můžete vstát, postavit se a začít od začátku. Když nejde o život, nejde o nic. Krásná sonda, do hloubi lidské duše.(12.1.2012)

 • Jayem
  ***

  Podľa mojho názoru sa to po celkom slubnom začiatku začalo pomali rozbiehať do záhuby. A zachránil to až celkom dojemný koniec. A nijako tomu nepomohla dlhá minutáž. Ale aj napriek tomu sa to dalo v pohode pozerať a to hlavne kvôli dobrým hereckým výkonom.(28.8.2006)

 • dehlie
  ****

  skvelá vec, ktorá sa mi dlho akosi vyhýbala. strašne sa mi páčili výkony mary- louise parker ako ruth a hlavne mary stuart masterson ako idgie. dojímavý príbeh zo starých časov.(29.8.2008)

 • Shedom
  *****

  "Vyprážané zelené paradajky"... bola moja prvá odpoveď na otázku aký je môj obľúbený film. Videla som to ako malá žaba na STV2 a odvtedy som v tom mala jasno :). Kedykoľvek si pusím alebo zazriem v telke kúsok, pozriem si takmer celý film, jednoducho sa neviem odlepiť. Krásny príbeh, prelínanie časových rovín, horúci americký juh, pískanie vlaku, záber na opustené Whistle Stop Cafe...nekonečná nostalgia.(2.6.2014)

 • Monka03
  ****

  Z tohoto filmu jsem měla docela dobrý pocit. Příběh o neobyčejně obyčejném přátelství dvou žen se odehrává na jihu ameriky 20. let 20. století a po více než třiceti letech dokáže ovlivnit život jedné náhodné posluchačky. Snímek příjemný a chvílemi až dojemný. Snaží se dotknout i otázky rasismu. Tyto části jsou ovšem podle mého názoru dost málo reálné. Přesto si troufám tvrdit: je to ke koukání.(20.12.2008)

 • neneka
  *****

  Jeden z mých nejoblíbenějších filmů... a veliké pohlazení.(11.4.2009)

 • rotel
  *****

  Toto ma celkom dostalo, asi som mal potrebu trochu "slziť".(30.5.2010)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace