Laskavý příběh o těžkostech i radostech ženy ve středním věku. Evelyn je žena v domácnosti nespokojená se svým manželstvím. Když jde do domova důchodců navštíviť senilní tetu, seznámi se se starší dámou Ninny. Ninny jí vypráví příběh o mladé ženě žijící v Alabamě dvacátých let 20. století. Prostřednictvím jejího osudu sa Evelyn postaví na nohy, vezme svůj život do vlastních rukou a v Ninny najde nejlepší přítelkyni. (oficiální text distributora)

BDMarty007

Velmi zajímavý film. Ač je to úplně klasická filmařina, příběh je poměrně originální a natočený velmi zajímavě a precizně. Ten film bych charakterizoval jako intenzivní. Ač to není krimi thriller, seděl jsem u toho téměř bez hnutí. Je to vyprávění, a tak je to i zfilmované. A tak to taky funguje. Jako když vám někdo vypráví skutečný příběh, plný postav, k nimž si postupně získáte silný vztah. Mimochodem komedie to teda není rozhodně. Ve filmu je naopak několik velmi silných, dost smutných scén. Ale i spousta milých a veselých. Po skončení filmu ve mě zůstal pocit velmi intenzivního prožitku. ()

junxi91

Tak tento film mě dostal. Je to taková laskavá nostalgie v nostalgii. První nostalgie je dána rokem vzniku filmu, tedy 1991, kdy jsem se narodil a který je už nenávratně pryč a doba se značně změnila, a ne úplně k lepšímu. V tomto roce se také odehrává příběh jisté Evelyn, která žije se svým tělnatým mužem relativně stereotypní život a není s ním úplně spokojená. Nebaví ji vařit mu každý den vydatné večeře, které on bere jako samozřejmost a ani si s ní po práci pořádně nepovídá. Jednou se společně vydají do nemocnice za tetou, která je však vždy přivítá nějakým tím letícím předmětem, a tak se Evelyn skamarádí s jinou pacientkou - s osmdesátiletou Ninny, která ji zase vypráví příběh, který je tou druhou, vnořenou nostalgií, tentokrát je to však návrat do let dvacátých a třicátých. Tehdy Ninny znala dvě milé mladé slečny - Idgie a Ruth. Ty dvě jsou svědky ošklivé smrti Idgina bratra, kterého smete vlak poté, co se mu zasekne noha mezi kolejnicemi. Z Idgie se poté stane rebelka, která vzdoruje všemu, včetně chlapů, kteří se o ní pokoušejí. Navíc je to přírodní ženská, která se nebojí divokých včel a proto se jí říká "včelařka", protože si od nich bez jediného žihadla vybírá med. Porušuje jižanská pravidla, sere na rasismus a přátelí se s černochy, především s Big Georgem. Ruth se mezitím nešťastně provdá za násilníka Franka, od kterého ji pomůžou Idgie s Big Georgem, ale Frank je zmrd a jako člen Ku-Klux klanu si je všechny najde a pustí se do lynčování George, které přeruší až místní šerif. Frank chce totiž zpátky svého syna, kterého má s Ruth. Při druhém pokusu jej málem unese, ale schytá ránu do palice a zdechne. Obviněna je Idgie a rovněž George je nemilosrdně vyslýchán se slovy "ulhané negry v Georgii věšíme na stromy stejně jako v Alabamě". Je zde vytrvalý vyšetřovatel a arogantní žalobce, který u soudu hází špínu na George a Idgie, až mu Idgie od plic řekne, že je to "nafouknej, opuchlej a prdelatej nádiva". Díky přímluvě pastora, který dosvědčí, že se v onen den, kdy zmizel Frank konaly velké slavnosti, na kterých byla Idgie přítomna, je zproštěna viny. Tragédiím v jejich životě však není konec. Syn od Ruth přijde při nehodě o ruku a Ruth umře na rakovinu. Celý tento příběh udělá na Evelyn dojem, a tak se rozhodne pro vzpouru a začne manželovi vařit zdravá jídla nebo rozbíjet příčky - já věděl, že Kathy Bates musí mít v každé roli aspoň trochu té šílenosti. Nakonec si však svůj vztah s manželem urovná, s Ninny se stanou nejlepšími kamarádkami, vzpomínajícími na včelařku, která tu někde okolo poletuje. Přiznám se, že na konci ukápnula slza. Hlavně při těch záběrech na malé městečko, jehož srdce přestalo tlouct. Hold staré dobré časy, laskavý humor a síla některých lidí překonávat všechny překážky i přes nepřízeň osudu. Musím dát 5*. ()

dydl1

Moc hezký tragikomický příběh.Procházení se z komické přítomnosti do spíše tragické minulosti 20.let mě velmi bavil.Ačkoliv dialogy Evelyn s manželem byly vtipné,bohužel bych tyto pasáže scela vymazal z filmu.Připadaly mi zbytečné a prázdné.Jinak moc hezky pomalu se linoucí filmeček,který mě potěšil.Samozřejmě nesmíme brát zkreslenou realitu celého filmu. ()

Margerie

Neuvěřitelně pohodový film, který dokazuje, že ty nejlepší filmy nemusí mít složitou zápletku, akční děj ani vyloženě hvězdné obsazení. Někdy prostě stačí, když film vyvolá mírný úsměv na tváři a zlepší náladu. Vyzkoušejte Smažená zelená rajčata pro lepší den. ;-) ()

Emafera

Krásný dojemný film o lidskosti, přátelství a starostech jedné obyčejné ženy. Milý film, ve kterém je to jako v životě - veselé, smutné, hořké, sladké, dojemné. Kathy Bates exceluje. ()

Equilita

Vyprážané zelené paradajky je jeden z najmilejších a najpohodovejších filmov, aký som za posledné mesiace a možno aj roky videla. Dámy v hlavných úlohách to zvládli výborne. Samotný príbeh a spôsob, akým bol podaný bol zaujímavý, aj napriek tomu, že sa jednalo striktne o ženské starosti a problémy v živote. ()

Uesbe

Ako ukázať ženskú silu bez zbytočnej agresie, pátosu (no, v rámci amerických merítok), jedovatých slín a prázdnych frází. ()

ona.takova

Příjemné uvolnění, prostě správný film na relax. Jako v reálném životě žen poznáme "krotitelku včel " i ty, co jen tiše závidí odvahu být sama sebou. ()

Mykhaluu

Komentářů popisujících film je tady, jak koukám dost... Takže se můžu pustiti do popisu, jak se mi tenhle film líbil! :) Unikl mi nějak v kině v tom roce devadesátjedna, či dva, ale nějak jsem věděl, že tohle chci vidět! Nu a teď se mi to včera splnilo! Čekal jsem toho, přiznávám, méně! Takže toho na mě bylo místy až moc! :) Proto si nesáhl asi filmeček na pět hvězdiček... :) Ale to nevadí! DVD je doma a čas se snad někdy najde a vychutnáme si tahla rajčátka ještě znovu! :) Teď už vím, že Idge nemusím mít chuť proplesknout na vzpamatování, ani se bát, jak to dopadne, ale prostě si to budu užívat! :) Nu, a jsem rád, že nemám rád barbeque!!!! :) ()

Sagisia

Všechny klišé světa napraný do jednoho filmu. Přitom obvykle mi to nevadí, jenže tady to bylo podaný takovou vlezlou formou, že se to až nedalo vydržet. A to bohužel myslím oba ty příběhy. Takže ve finále mi byly všechny pokusy o dojetí diváka absolutně proti srsti a jen jsem kroutila hlavou nad tím, jak takový film může mít vysoké hodnocení... ()

jolly.rose

Nádherný film. Když jsem si ho večer pustila, myslela jsem, že se podívám na část a zbytek dokoukám druhý den., Nešlo to, zůstala jsem u něj přikovaná až do konce. Silný příběh, který její představitelky skvěle zahrály. Je zde místo snad pro všechny emoce, které v člověku jsou - smát se, brečet, být v napětí, litovat, obdivovat...... ()

Frix

Neskutečně milý film s krásným příběhem, snad jen by nemuselo do původního děje být tak často prostříhávána současnost. Obě Mary jsou v hlavních rolích nádherné a pozitivní nálada z filmu plynoucí je prostě k nezaplacení. ()

Anu.a

Vůbec zde nechápu nekonečné vychvalování. Pokud bych si chtěla nostalgicky zavzpomínat, zvolím raději Řidiče slečny Daisy, pokud bych se chtěla pobavit nad osudem ženy ve středních letech, budu raději celý den pozorovat Samanthu Jones a na americký venkov se raději vydám do Cold Mountain. Nedojalo mne to, dějová linie obou příběhů velmi rychle omrzela a dvě hodiny se nad nasládlým a hodňoučkým vyprávěním opravdu vlekly. Hvězdičku za příběh z Alabamy a druhou za sympatické duo Mary Stuart a Mary-Louise. ()

hodbodka

No, tak tento film mě velice mile překvapil. Nádherná atmosféra 20. let, která je vyprávěna senilní stařenkou v domově důchodců. Tento snímek je především plný dobrodružství, ale na druhou stránku je také smutný. Skvělé herecké obsazení a parádní podívaná, u které se prostě nestihnete nudit! ()

Zoltar78

Velice milý a příjemný film, který ani po letech v mých očích nic neztratil. Naopak, okouzlující atmosféra snímku mě od první minuty vtáhla a až do konce už nepostila. Sentimentálně laděný snímek, ve kterém mě ve svých rolích především bavily Mary Stuart Masterson v roli živočišné a bouřlivé Idgie jako hnací motor celého příběhu a Kathy Bates jako Evelyn snažící se opět zažehnout jiskru svému manželství, a která filmu dodává tu správnou porci laskavého humoru. Moje srdeční záležitost a pohlazení po duši... ()

CorvusBlek

Poetické vyprávění, okořeněné tragédiemi běžného života z amerického jihu dvacátých let.Nikam se neženoucí děj a skromné, přesto skvělé výkony takřka všech postav, dělá z filmu jedinečný intimní a nezapomenutelný zážitek! ()