Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý

Dead Snow 2

Dead Snow: Red vs. Dead

Komedie / Horor / Akční

Norsko / Island, 2014, 100 min

Podmínky pro sníh už nejsou ve druhém pokračování tolik ideální. Z hor jsme se přesunuli do malého přímořského městečka, které co nevidět zažije invazi zombie nácků, kteří sem přišli po mnoha letech splnit rozkaz, který za války nesplnili. Martin, jako jediný přežil řádění zombíků z jedničky, ale nyní je obviněn ze zavraždění svých přátel. Utíká z nemocnice, ve které mu přišili utrženou ruku. A ta, panečku, umí zázraky - oživí mrtvé. Sice po oživení je dotyčný parádně hnusný, rozuměj je z něj hnusný, avšak hodný zombík, ale co, to se taky počítá. Nacistický velitel Herzog vede svoji prokletou armádu na místa, která pro něj představují ideál pomsty. I on má zázračnou ruku, co oživuje mrtvé. Akorát po jeho oživení si se zombíkem moc nepoklábosíte. Jeho zombíci jsou určeni k rozšíření řad armády. Do toho všeho se připlete trojčlenný Zombie Tým až z Ameriky, místní norská policie, která to celé bude roztomile považovat za šaškárnu v převlecích a vše vyvrcholí střetem nemrtvé německé a ruské vojenské jednotky. Režisér Tommy Wirkola je blázen. Jak jinak nazvat tohoto tvůrce, který na scénáři spolupracoval také s představitelem hlavní role, Vegarem Hoelem. Ten od minule nabral charisma a byl z celého filmu nejherečtějším. To ostatní si ani nijak velké herecké výkony nevyžadovalo. Stačilo vyšilovat jak blázen, když se zjevil nějaký ten zombík, občas trefit nějaký ten vtipný gag a v rámci možností i parodovat daný žánr. Každý z úseků ve filmu měl něco do sebe. Nechybělo jim perfektně nasazené tempo a rytmus. Režijně však film působil ne úplně vyrovnaně. Některými scénami ani nevím, co chtěl autor říci. Někdy ta úmyslná nablblost to vzala za nesprávné úchop a zamýšlená scéna vyšla jinak, než by bylo záhodné. Šlo o střídání kvalitně zreřírovaných scén s těmi, které bych označil přinejmenším za rozpačité. To se výrazně podepsalo na nevyrovnaném rázu filmu. Výsledný děj nebyl příliš strhující, do nudy to sice mělo daleko, ale přece jen to Wirkolovo opájení nad některými rádoby cool scénami, mě moc nenadchlo. Film se měl držet jednotného stylu. Dělat si prdel z jiných žánrově spřízněných filmů, nezřídka sáhnout i po self-parodii a následně chtít po divákovi, aby si u filmu zachoval nějakou serioznost, respektive bral tak film, co do globálního vyznění, to, zkrátka a dobře, Wirkolovi nemohlo vyjít. Film je navíc protkán pořádnými nesmysly. Já vím, je to jen horor a na logiku děje se moc nemá hledět, ale i kdybych chtěl, ty určité krávoviny se jen tak nedaly přehlédnout. Ke všemu se režisér těmi pičovinami autorsky chlubil a předkládal je za nápadité. Na filmu mě vedle hlavního představitele, také bavily masky, které sice nepovažuji za nijak vrcholné, ale měly v sobě tvůrčí originalitu. Nekorektnost představovala neméně důležitý klad filmu. Nikoho tedy zřejmě nepřekvapí, že ve filmu umírají děti, tělesně postižení, ušetřeno zůstalo zvířectvo. Film je krvavý, to ano, stříkání a šplíchání krve si užijete dost. Ve dvojce se poněkud překvapivě mluví o něco více anglicky než norsky. Je to dáno americkou posilou, tedy výše zmíněným trapným Zombie Týmem, který byl do filmu implantován nešikovně i tak trochu zbytečně, ale chápu, že Wirkola potřeboval film zaplatit v kinech a angličtina je dobrý prostředek pro zvýšení návštěvnosti z řad zámořského publika. Film se v roce 2014 poněkud překvapivě probojoval i do našich kin. V nich bych návštěvu nedoporučoval. Přece jen exteriéry snímku nejsou extra atraktivní a první díl znají jen vyložení fanoušci žánru. Tohle pokračování na dvd chytne svůj druhý dech a razanci, o které ho velké plátno připravilo. No, s nemrtvými nácky v obýváku, to bude fakt výhra. 60%(13.4.2015)

Wirkola natočil ve své domovině jediný dobrý film a to první Mrtvý Sníh, potom mu dali vela peňazí, natočil si s plejádou hvězd slušně odsýpající blbinu (samozřejmě jedině director's cut) a stouplo mu to do hlavy.Zatímco jednička, byla svižná a nápaditá jízda, plná skvělé atmosféry a dokonalého černého humoru, dvojka je rozvleklá nuda s neuvěřitelně násilně našroubovaným humorem.Scénky nejsou vůbec efektivní a svižné, přimomínalo mi to ten styl humoru televizních estrád, kdy někdo udělá fór a vteřinku se trapně čeká, jestli se divák začne smát a on začne, jelikož z produkce řvou smějte se čuráci.Jenže tohle Wirkola řvát nemůže a já mu na to seru.Pár vtipů ušlo, policajtka je kurva sexy a místy je dobře udělaná i akce.Jenže celý to nějak nefunguje, některé scény už jsou i na mě moc a to především výbuch dvou kočárku a sex s mrtvolou,Film paradoxně funguje nejvíc v těch pasážích, ve kterých odkazuje či přímo ukazuje první díl, který byl skvělý, díky sněhu měl úžasnou atmošku a odsýpal (dal jsem 5* mimo jiné) takže na dvojku jsem se tešil jako prase a jako svině byl zase zklamaný.Wirkolovi narostlo ego a už to není taková sranda a vy, kteří jste z jedničky udělali záležitost 59% a tohle jste namrdali na 77% jděte do hajzlu.Snad to spadne tam, kde to má být, na 50%.(19.7.2014)

,,Všechno začalo tak nějak nevinně. Vyrazili jsem si s partou na chatu do hor. Chlast tekl proudem, smáli jsme se..prostě bavili. A dokud, a to kurva nežertuju, se neprobudili fašounský zombie. Vím, že to zní jako nějvětší klišé, ale vážně se to stalo. '' --------------- Když jsem před lety viděl Dead Snow byl jsem zklamán. Źánrově film všelijak balancoval a i když tam sem tam byl náznak srandy, spíše se to celé tvářilo vážně. Jenže horor to nebyl a tak nějak to působilo celé spíše směšně, byť námět s rozmrzlými mrtvými nácky z einsatzgrupe z půdy věčně zmrzlého Norska tu ještě nebyl. Proto jsem byl velmi zvědav na druhý díl. Těm co neviděli jedničku filmaři udělali na začátku krátké shrnutí aby neznalý divák věděl kdo a proč přežil jedničku, což je velmi důležité pro začátek pokračování. Po krátké rekapitulaci, z níž jsem si dovolil odcitovat pár úvodních vět začne z ostra Dead Snow 2. A když říkám z ostra, tak z ostra! :-) Hned v úvodu jsem pochopil, že tady autorům už nešlo o žádné artovní dílo, nebo snad horor, ale že jde o čistokrevnou zábavu a nebojím se říci - prdel ! Já se tedy bavil královsky. Nebýt těch chlístanců krve, vytahaných střev, rozbitých hlav a já nevím čeho všeho ještě protože ve filmu je na co si vzpomenete, mohla by komediální zápletky filmu závidět leckterá komedie. Já osobně jsem se tak dobře nezasmál už zatraceně dlouho a proto nehodlám šetřit s hodnocením! Miluji černý humor a tady se mi ho dostalo zhusta v porcích nevídaných (a to nejen díky černým uniformám SS :-). Už jsem viděl pár vtipných zombie filmů, které podobně jako zde si ze sebe dělaly prču - vzpomeňme třeba Juan de los Muertos 2011 nebo Cockneys vs Zombies 2012, ale tohle zatím aspiruje na zlatou medaili! Pátou hvězdu dávám za konec, protože ten mně po těch 95 minutách fakt už dorazil ! :-) Dávám tedy za 3 kladiva a dva rýče! A kdyby byla trojka... jdu do ní. Norskem se proháněli i britští Commandos a ne vždy se jim všem po nezdařených misísch podařilo přejet na lyžích do ,,neutrálního'' Švédska! :-)))) Třeba by také příště pomohli.. * * * * *(16.4.2017)

Absolutně nesrovnatelné s prvním dílem tohoto zombie počinu. Skvělá krvavá jízda od začátku až do samotného konce, která dost často pořádně procvičuje břišní svaly díky prvotřídním narážkám, morbidnosti a gagům. Příběh tady není to hlavní, ale i tak není vůbec zanedbatelný a potěší. Zpracování masek je opravdu povedené a spolu s hektolitry krve funguje na jedničku. Škoda jen absence sněhu. /85%/(17.11.2014)

Krotitel hobitů má konečně důstojného nástupce na poli krvavých úletů! Takže sice nemáme maminku co žere vlčáky vcelku, ale máme poměrně nepodařenou masáž srdce. Nemáme kreativní použití sekačky na trávu, ale máme ještě kreativnější použití pro tenké střevo. Srk, srk. Sex mrtvých máme nahrazen sexem s mrtvou a mrtvých dětí a matek není nikdy dost. Sečteno, podtrženo, máme radost Vincente.(13.11.2014)

• - Spoiler: Když Martin Hykkerud (Vegar Hoel) jede na hřbitov oživit svou mrtvou přítelkyni z předešlého filmu (Charlotte Frogner), je slyšet píseň "Total Eclipse of the heart" od Bonnie Tyler. Martinova přítelkyně má pak stejné šaty jako právě Bonnie Tyler z videoklipu na onu píseň. (NormanBates)

• - Po titulcích následuje ještě jedna scéna. (MATADOR)

• - Spoiler: Stig Frode Henriksen si zahrál již v prvním díle, a to postavu Roye. Ani tentokrát se jeho postava nedožila závěru. (Corpsegrinder)