Leto 1941. Fínske vojská sa snažia vytlačiť Červenú armádu z územia Karélie. Poručík Eero Perkola je so svojou jednotkou vyslaný do prednej línie. Po príchode do dediny, kde má sídlo velenie, sa prekvapivo stretáva so svojou snúbenicou, ktorá mala byť v bezpečí v Helsinkách. Takto sa začína odvíjať dej filmu Rukajärven tie. Príbeh postupu jednotky Eera Perkolu do zóny obsadenej Červenou armádou. Príbeh Eera a jeho snúbenice uprostred bojov Pokračovacej vojny. V hlavných úlohách sa v réžii Olliho Saarelu predstavili Peter Franzén (Eero Perkola) a Irina Bjärklund (Lotta, Eerova snúbenica). (suomifilm)

gogo76

Keď fíni dokážu stvoriť takýto vojnový film, kam sa hrabe český, alebo ešte horšie slovenský film? V tomto smere som pesimista, veď za 20.rokov v demokracii sme vytvorili iba mierne nadpriemerný Tobruk, či Nedodržaný sľub. Fínsky tvorcovia príbeh dosadili do naozaj krásnych exteriérov, plných ihličnatých lesov, jazier či drevených dediniek, v ktorých fínsky vojaci márne hľadajú ruských partizánov. Bojových scén tu veľa nie je, ale to málo čo sa na obrazovke odohraje, je natočené zručne. Režisér sa skôr zameral na vzťahy medzi vojakmi, ktorí majú v teréne hľadať a zistiť polohu rusov. Najlepšie u mňa fungovala scéna s nastraženou puškou opretou o dvere, výbuchy smiechu medzi vojakmi a následná dohra v drevenici. Jediná väčšia výčitka, ktorú mám je, že režisér sa nevenoval osudu zajatej snúbenice a nejaká akčná scéna navyše napr. v úvodných minútach by tiež bodla. Napriek tomu slušný počin. 80%. ()

MartinezZ

Takové moc přímočaré, na válečný film bych uvítal trochu víc akce, taktiky, strategie a historického pozadí. Románek Eera a Kaariny mi tam nějak zvlášť neseděl. Možná jsem jen čekal trochu víc válečného dramatu než romantického dramatu. ~~~ Jinak samozřejmě technická stránka filmu skoro bezchybná a Čecháčci se svými komorními Tobruky a ulítlými Tmavomodrými světy mohou jen klopit zrak a tiše v koutku brblat. ~~~ 3,5* ()

NinonL

Spíše psychologické drama než válečné. Aspoň já jsem to tak vnímala. Co z lidí dělá válka a taky že je někdy horší, když váš milovaný přežije, než kdyby zemřel ... Konec mě dostal a bylo mi hořko na duši. Jinak souhlasím s dalšími komentátory, nádherné lesy, řeky, strašidelné lesní domky i hřbitovy, trochu toho válečného umění a akce. A za konec pátá hvězda. ()

Cheeter

Ničím zvláštním nevybočující válečný snímek z doby pokračovací války. Na začátku a na konci se mihne milostný příběh, ale jinak je to o jedné akci. A celkem dobře zpracované. Rozhodně zde nebylo nic pokaženo, možná jen to, pokud jsi to pamatuji správně, tak Rusové neměli na helmách rudé hvězdy. Ale to je fakt detail. ()

toma.baza

Léto roku 1941. Finské jednotky vstupují na území SSSR, aby získali zpátky to, co před rokem ztratily. Eero a jeho četa jsou posláni na nebezpečnou průzkumnou misi. ()

drankeryth

Tak do ruk sa mi dostal treti vojnovy film na finsky sposob. Tento film je z nich najstarsi a v nom je aj tiez najmenej akcie oproti filmom Tali Ihantala 1944 a Talvisota, kde sa to len viedlo v rovine neustalych bojov. Dej filmu sa tiez zaobera vojnou medzi Rusmi a Finmi. A znova ta okuzlujuca finska priroda, ale tentokrat v zelenom sate jari. Vsetko sa toci okolo par bicyklistov, ktorych hlavny stab poslal na prieskum do hlbokeho tylu nepriatela, kde maju zistit, kolko je asi ruskych vojakov v tom terene. Film sa vlecie pomalym tempom za vytuzenym cielom, ale nie nudnym dojmom, ako som si najprv myslel. Pomale vnaranie sa do krasneho lesneho porastu ma okuzlil, aj ked tych bojov zas ani nebolo prilis vela. Az na konci filmu sa odohrala nejaka poriadna akcia, kde na sposob Ramba finski vojaci strielali odzadu na ruskych vojakov, ktory sa krcili pred dalsimi finskymi vojakmi pred nimi. Tu uz aj bolo na co pozerat a ani tie boje neboli take spatne, skor posobive na moju dusu:) Dokonca aj do filmu troska natesnali nepatrny zablesk romantiky, ktora sa neviem ako vteperila do tohoto filmu:) Je vidiet, ze Fini maju talent na vojnove filmy a tak to aj potvrdzuju tymto filmom, ktory je prijemnym prekvapenym pre ludi, ktory maju radi tento zaner filmu, ako aj ja:) ()

Tormentor665

Na první pohled zaujme ta seveřanská vymazlená kamera. Ovšem fakt nevím, co jsem si z toho filmu měl vlastně vzít. Ten válečný citlivý minimalismus chvílemi vyvozuje nějaké otázky, ale zároveň se nijak zvlášť nerozvíjí. A ten skoro rambovský konec tomu nasazuje korunu... ()

jack_scott

Průměrný snímek, který je spíš historicko-romantický než válečný. Bojové scény kvůli rozpočtu skoro nejsou,což vynahrazuje slušná realistická výprava- a také děj. Je to totiž až na Eerovu snoubenku realisticky natočený snímek o průzkumnících cyklistického (lehkého pěšího) praporu, jehož děj je jinak docela v pohodě. Vojenská technika byla velmi ok, včetně ozvučení, což snímku přidává. Jinak je to spíš tradiční minimalismus..nic velkého. *** a 65%. ()

pafka

Cely film je vlastne o nejakem cekani, bitva tu je jen okrajove. Ale to neni nic, proti nicemu. Ja tu postradal napeti, ve kterem museli vojaci byt, kdyz tusili, ze kolem nich nejaci rusaci stale krouzi. Obcas se vojaci s kolem chovali fakt prihlouple (sam vojak s kolem se postavi doprostred mostu a stoji, rozhlizi se - uzasne se vystavuje jako zivej terc). A takovych veci se tam najde dost. Jinak valecne realie na jednicku, jen ten pribeh a atmosfera by mohla byt hodnotnejsi. ()