Neznámý voják

(festivalový název)
  • Finsko Tuntematon sotilas (více)
Finsko, 1985, 195 min

Adaptácia rovnomenej knihy fínského spisovateľa Väinö Linna. Príbeh je založený na Linneho osobných spomienkach, kedy ako vojak bojoval v Pokračovacej vojne proti Sovietskemu zväzu. Film rozpráva príbeh guľometnej čaty zloženej z mladých brancov z rôznych častí Fínska, bojujúcich proti sovietskej armáde od leta 1941 až do konca vojny v lete roku 1944. Mnoho postáv je založených na autorových spolubojovníkoch z vojny. (Jello Biafra)

Chrustyn

Délka filmu je občas ubíjející, ale opravdu mě překvapilo, jak dobře je film zpracovaný, zvláště co se týká dokumentárního ladění v zobrazovaných válečných scénách, které si nezadá s těmi nejlepšími válečnými filmy současnosti (nebo spíše konce 90. let). ()

Volodimir2

Film je novou verziou filmu z roku 1955, filmu s rovnakým názvom. Ide o realistickejší popis vojny s historický úplne presným dejom. Tento film považujem za jeden z najlepších, reálnych vojnových filmov, aj keď v konečnom dôsledku sa mi originál z roku 1955 javí, ako lepším filmom, ale vojnový nadšenec musí vidieť aj tento film. ()

fragre

Klobouk dolů před Finy. Jednak, že se srdnatě postavili Medvědovi, jednak, že natočili takový film o snad nejdůležitější etapě svých moderních dějin bez prázdného patosu a vlastenčení. Toto ještě není žádný postmoderní film, zde je válka natočena neefektně, syrově a z pohledu prostých vojáků. Zvláště pasáž s nemocničním vozem mne vzala. ()

lioncel

Itse asiassa, kädessä pidettävä kamera, että olen todella uskomattoman vituttaa, koska muuten se oli lähes täydellinen. Tämä oli sota silmin tavallisten sotilaiden. Täsmälleen tällainen sota ja tällaiset ovat hänen sotilaita. Tyhmät, pelkurit ja paskiaiset häviäjät niiden mukana sankareita, simpletons ja aivan tavalliset ihmiset, kaikki vedetään traagiset tapahtumat vian. ()

majo25

Veľmi realisticky zvládnutý pohľad na 'prácu' jednej fínskej čaty počas 2. sv. vojny. Vojnové scény pôsobia priam až autenticky a priestor dostáva nielen kritika vojny ako takej, ale aj postoje k nadriadeným či k disciplíne jednoduchých farmárov, ktorých vojna donútila hrať sa na vojakov. Akurát brutálnu stopáž som musel dať na dvakrát. ()

laik_60

dlhý predlhý filmový pohľad na fínskho vojaka počas "pokračovacej vojny". Od verbovania až po smrť od počiatočného útoku do sovietských miest až po ústup späť. Pohľad na bojujúceho vojaka, na jeho strach, smiech... vtipy . Obrazy sa striedali od veselej lumpačky až po nespočetné výbuchy granátov. Pre mňa veľmi silný obraz bolo nariekanie zranených vojakov v sanitke ktorú nakoniec Rusi dostrieľali a podpálili, či miešanie ustupujúcich Fínov s civilným obyvateľstvom a vzápätí útok sovietskej armády do toho zmätočného virvaru. Jeden zo silných filmových zážitkov z obdobia fínskej vojny. ()

Jello Biafra

Drsná vojnová jazda, ktorá popisuje Pokračovaciu vojnu kedy sa Fínsko účastnilo operácie Barbarossa a následne v roku 1944 bránilo aj vlastné územie proti Sovietom. Vo filme nie je konkrétna postava okolo ktorej by sa točil celý dej, ale film zachytáva čatu ako celok, takže postáv je tu mnoho. Bojové scény sú naturalistické jak sa patrí, celý film je natáčaný ručnou kamerou a v závere začne film natoľko hustnúť, že to celé vyzerá jak dokonalá rekonštrukcia bojov. Na škodu je len prílišná dĺžka filmu a mnohé hluché miesta. Celkový dojem z filmu to však nekazí a je to skutočne film len pre silné povahy. Jedno sa ale Fínom nedá odoprieť a síce že dokázali ubrániť svoju zem za každú cenu a ani taký gigant ako ZSSR ich nedokázal nikdy dobyť. Za to im patrí obrovský obdiv. ()

blondboss

Nemožno povedať, že by tento remake bol o nejako výrazne lepší ako jeho predchodca z roku 1955. Samozrejme bojové scény boli uveriteľnejšie a aj herecké výkony sa mi zdali realistickejšie, ale inak to v podstate len kopírovalo knižný námet a samotný originál a v zásade nič nové a detailnejšie sme sa nedozvedeli aj napriek dlhšej stopáži. Preto pre mňa v zásade úplne rovnaké hodnotenie ako v prípade prvého filmu. 65 % ()

Sashmen13

Mělo by to být součástí výuky dějepisu v deváté třídě, ať děti vidí krásu a slávu války. Asi jedny z nejlepších smrtí postav co jsem viděl, v jednu chvíli tam je a... pak už ne. ()

BGH

Nebylo to uplne spatne, ale nic, co bych musel videt podruhe...Rozvlacne a trochu zmatene... Takova bezna pacifisticka agitka, která v pameti moc dlouho nezustane... ()