Neznámý voják (festivalový název)

• Finsko

Rauni Mollberg

Předloha:

Väinö Linna (kniha)

Esa Vuorinen

Risto Tuorila, Pirkka-Pekka Petelius, Paavo Liski, Mika Mäkelä, Tero Niva, Pertti Koivula, Ossi-Ensio Korvuo, Mikko Niskanen, Hannu Kivioja, Pauli Poranen, Juha Riihimäki, Seppo Juusonen, Timo Virkki, Vesa Ala-Seppälä, Risto Hetta, Veli-Matti Pernu, Kari Väänänen, Pekka Ketonen, Veikko Tiitinen, Matti Nurminen, Olavi Levula, Martti Kainulainen, Jaakko Kuusisaari, Erkki Hetta, Markku Lukka, Jouni Näreaho, Risto Salmi, Ensio Kortelainen, Eeva Kankaanpää, Eppu Nuotio, Veli-Pekka Sahari, Yrjö Parjanne, Jarmo Tulonen, Jarmo Kingelin, Ivan Varpalahti, Pentti Vyyryläinen, Juhani Lairo, Ola Tuominen, Roger Casagrande, Ibragim Aliev, Maija-Liisa Takalo, Pentti Helin, Ilkka Järvi-Laturi, Tarja Härkönen, Juho Jansson, Ari Korventausta, Mikael Kerimov, Jouko-Thomas Kleine, Esko Koiranen, Pentti Kasurinen, Matti Sunikka, Sirkka Metsäsaari, Rauha Valkonen, Jaakko Kallio, Ilpo Nurmi, Carl Mikael Renlund, Päivi Kela, Salme Saira, Tuula Tiainen, Ilkka Karjalainen, Hilkka Partio, Arvo Pirhonen, Esa Heinonen, Tapani Koskimäki, Risto Höylä, Markku Kovasin, Jussi Pitkämäki, Juho Pyykönen

Nemožno povedať, že by tento remake bol o nejako výrazne lepší ako jeho predchodca z roku 1955. Samozrejme bojové scény boli uveriteľnejšie a aj herecké výkony sa mi zdali realistickejšie, ale inak to v podstate len kopírovalo knižný námet a samotný originál a v zásade nič nové a detailnejšie sme sa nedozvedeli aj napriek dlhšej stopáži. Preto pre mňa v zásade úplne rovnaké hodnotenie ako v prípade prvého filmu. 65 %(22.3.2020)

Itse asiassa, kädessä pidettävä kamera, että olen todella uskomattoman vituttaa, koska muuten se oli lähes täydellinen. Tämä oli sota silmin tavallisten sotilaiden. Täsmälleen tällainen sota ja tällaiset ovat hänen sotilaita. Tyhmät, pelkurit ja paskiaiset häviäjät niiden mukana sankareita, simpletons ja aivan tavalliset ihmiset, kaikki vedetään traagiset tapahtumat vian.(6.12.2015)

Klobouk dolů před Finy. Jednak, že se srdnatě postavili Medvědovi, jednak, že natočili takový film o snad nejdůležitější etapě svých moderních dějin bez prázdného patosu a vlastenčení. Toto ještě není žádný postmoderní film, zde je válka natočena neefektně, syrově a z pohledu prostých vojáků. Zvláště pasáž s nemocničním vozem mne vzala.(13.8.2015)

Drsná vojnová jazda, ktorá popisuje Pokračovaciu vojnu kedy sa Fínsko účastnilo operácie Barbarossa a následne v roku 1944 bránilo aj vlastné územie proti Sovietom. Vo filme nie je konkrétna postava okolo ktorej by sa točil celý dej, ale film zachytáva čatu ako celok, takže postáv je tu mnoho. Bojové scény sú naturalistické jak sa patrí, celý film je natáčaný ručnou kamerou a v závere začne film natoľko hustnúť, že to celé vyzerá jak dokonalá rekonštrukcia bojov. Na škodu je len prílišná dĺžka filmu a mnohé hluché miesta. Celkový dojem z filmu to však nekazí a je to skutočne film len pre silné povahy. Jedno sa ale Fínom nedá odoprieť a síce že dokázali ubrániť svoju zem za každú cenu a ani taký gigant ako ZSSR ich nedokázal nikdy dobyť. Za to im patrí obrovský obdiv.(7.9.2014)

Veľmi realisticky zvládnutý pohľad na 'prácu' jednej fínskej čaty počas 2. sv. vojny. Vojnové scény pôsobia priam až autenticky a priestor dostáva nielen kritika vojny ako takej, ale aj postoje k nadriadeným či k disciplíne jednoduchých farmárov, ktorých vojna donútila hrať sa na vojakov. Akurát brutálnu stopáž som musel dať na dvakrát.(17.5.2015)

• - Vo filme nezaznie vôbec žiadna hudba. Režisér sa totiž rozhodol vyškrtnúť hudobný zložku z dôvodu väčšej autenticity. (Jello Biafra)

• - Pro realističtější zobrazení filmu chtěl Rauni Mollberg, aby se natáčelo pouze pomocí ručních kamer. (Cheeker)

• - Sovietske tanky, ktoré sa objavujú vo filme a ako koristné kusy ich využívajú aj Fíni, sú ťažké tanky KV-1. (Jello Biafra)