Neznámý voják (festivalový název)

• Finsko

Rauni Mollberg

Předloha:

Väinö Linna (kniha)

Esa Vuorinen

Risto Tuorila, Pirkka-Pekka Petelius, Paavo Liski, Mika Mäkelä, Tero Niva, Pertti Koivula, Ossi-Ensio Korvuo, Mikko Niskanen, Hannu Kivioja, Pauli Poranen, Juha Riihimäki, Seppo Juusonen, Timo Virkki, Vesa Ala-Seppälä, Risto Hetta, Veli-Matti Pernu, Kari Väänänen, Pekka Ketonen, Veikko Tiitinen, Matti Nurminen, Olavi Levula, Martti Kainulainen, Jaakko Kuusisaari, Erkki Hetta, Markku Lukka, Jouni Näreaho, Risto Salmi, Ensio Kortelainen, Eeva Kankaanpää, Eppu Nuotio, Veli-Pekka Sahari, Yrjö Parjanne, Jarmo Tulonen, Jarmo Kingelin, Ivan Varpalahti, Pentti Vyyryläinen, Juhani Lairo, Ola Tuominen, Roger Casagrande, Ibragim Aliev, Maija-Liisa Takalo, Pentti Helin, Ilkka Järvi-Laturi, Tarja Härkönen, Juho Jansson, Ari Korventausta, Mikael Kerimov, Jouko-Thomas Kleine, Esko Koiranen, Pentti Kasurinen, Matti Sunikka, Sirkka Metsäsaari, Rauha Valkonen, Jaakko Kallio, Ilpo Nurmi, Carl Mikael Renlund, Päivi Kela, Salme Saira, Tuula Tiainen, Ilkka Karjalainen, Hilkka Partio, Arvo Pirhonen, Esa Heinonen, Tapani Koskimäki, Risto Höylä, Markku Kovasin, Jussi Pitkämäki, Juho Pyykönen

Veľmi realisticky zvládnutý pohľad na 'prácu' jednej fínskej čaty počas 2. sv. vojny. Vojnové scény pôsobia priam až autenticky a priestor dostáva nielen kritika vojny ako takej, ale aj postoje k nadriadeným či k disciplíne jednoduchých farmárov, ktorých vojna donútila hrať sa na vojakov. Akurát brutálnu stopáž som musel dať na dvakrát.(17.5.2015)

dlhý predlhý filmový pohľad na fínskho vojaka počas "pokračovacej vojny". Od verbovania až po smrť od počiatočného útoku do sovietských miest až po ústup späť. Pohľad na bojujúceho vojaka, na jeho strach, smiech... vtipy . Obrazy sa striedali od veselej lumpačky až po nespočetné výbuchy granátov. Pre mňa veľmi silný obraz bolo nariekanie zranených vojakov v sanitke ktorú nakoniec Rusi dostrieľali a podpálili, či miešanie ustupujúcich Fínov s civilným obyvateľstvom a vzápätí útok sovietskej armády do toho zmätočného virvaru. Jeden zo silných filmových zážitkov z obdobia fínskej vojny.(1.12.2016)

Film je novou verziou filmu z roku 1955, filmu s rovnakým názvom. Ide o realistickejší popis vojny s historický úplne presným dejom. Tento film považujem za jeden z najlepších, reálnych vojnových filmov, aj keď v konečnom dôsledku sa mi originál z roku 1955 javí, ako lepším filmom, ale vojnový nadšenec musí vidieť aj tento film.(15.9.2014)

Drsná vojnová jazda, ktorá popisuje Pokračovaciu vojnu kedy sa Fínsko účastnilo operácie Barbarossa a následne v roku 1944 bránilo aj vlastné územie proti Sovietom. Vo filme nie je konkrétna postava okolo ktorej by sa točil celý dej, ale film zachytáva čatu ako celok, takže postáv je tu mnoho. Bojové scény sú naturalistické jak sa patrí, celý film je natáčaný ručnou kamerou a v závere začne film natoľko hustnúť, že to celé vyzerá jak dokonalá rekonštrukcia bojov. Na škodu je len prílišná dĺžka filmu a mnohé hluché miesta. Celkový dojem z filmu to však nekazí a je to skutočne film len pre silné povahy. Jedno sa ale Fínom nedá odoprieť a síce že dokázali ubrániť svoju zem za každú cenu a ani taký gigant ako ZSSR ich nedokázal nikdy dobyť. Za to im patrí obrovský obdiv.(7.9.2014)

Klobouk dolů před Finy. Jednak, že se srdnatě postavili Medvědovi, jednak, že natočili takový film o snad nejdůležitější etapě svých moderních dějin bez prázdného patosu a vlastenčení. Toto ještě není žádný postmoderní film, zde je válka natočena neefektně, syrově a z pohledu prostých vojáků. Zvláště pasáž s nemocničním vozem mne vzala.(13.8.2015)

• - Je si možné všimnúť, že Sovieti používajú fínske samopaly Suomi namiesto klasických sovietskych samopalov PPS 1941. (Jello Biafra)

• - Vo filme nezaznie vôbec žiadna hudba. Režisér sa totiž rozhodol vyškrtnúť hudobný zložku z dôvodu väčšej autenticity. (Jello Biafra)

• - Pro realističtější zobrazení filmu chtěl Rauni Mollberg, aby se natáčelo pouze pomocí ručních kamer. (Cheeker)