V zimě roku 1820 byla velrybářská loď z Nové Anglie napadena čímsi neuvěřitelným: velrybou mamutích rozměrů s obrovskou vytrvalostí a téměř lidskou touhou po odplatě. Toto skutečné námořní neštěstí inspirovalo spisovatele Hermana Melvilla k napsání románu Bílá velryba. (Freeman Ent.)

Vykuk

Poněkud prázdné.. jednak nemám rád různé remaky a dokola omýlané věci a jednak nemám rád, když příběh někdo jakože vypráví, kazí to pocit přítomnosti, jinak tohle nemělo moc co nabídnout.. teda až na jednu poněkud nechutnou věc, nebudu spoilovat. Ani onu velrybu si tam člověk moc neužije na můj vkus, je tam spíš navíc, sice se tam vyřádí, ale prostě, chybějící překvapení je potřeba něčím kompenzovat a tady to nějak neklapalo. Konec celkem fajn, celkově film neurazí, ale ani nijak zvlášť nepotěší. ()

vieriX

Výprava, která vychází z jednoho nejlepších románu podle skutečnosti. Skvělé herecké obsazení a příběh se drží knihy velice dobře. Moby Dick je hodně zákeřný a je noční můrou pro námořníky, kteří přežijí nepředstavitelné věci sice ne všichni, ale většina. Hodně příjemné překvapeni povinnost vidět kdo četl knihu moc se od ní neodchyluje. ()

XXXXXXXX

To se takhle jednou, v blíže nespecifikovaném městě, blíže neurčeného státu, v určitou hodinu, sešla skupinka konkrétních lidí a začala debatovat: "Hele četli jste někdo tu Philbrickovu verzi Mobilního Dicka? Že ne? No abych pravdu řekl, já taky ne. Vlastně jsem ji jenom viděl v rámci ochotnického představení Horní Dolní, uspůsobeného pro ústav ementálně postižených dětí, kde jsem vyrůstal. Ale řeknu Vám, byl to zážitek na celý život. Představení trvalo něco málo okolo dvou hodin, a my všichni mentosky ze sirotčince, jsme se jen pořád těšili, kdy už na scénu přijde onen Pohyblivý Dick, abychom konečně rozluštili, o čem že se to bavili v kantýně zdejšího zařízení ty dvě vychovatelky po přechodu, a ono furt nic. Nejdřív tam přišel na scénu jakejsi mladej cápek a pořád posunoval na špagátku umístěnou ruličku rádoby peněz po provázky ukotveném rádoby stole starému typovi a potom se celá scéna najednou děsně změnila a starej cápek najednou omládl a my jen koukali na hodinky, a nevěřícně kroutili hlavama, jak pomalu se těch 60 minut vleklo, a kvůli čemu, že to teď roku nebudem od vychovatelek dostávat kapesné. Když tu najednou.... Normálně se na podiu objevila jakási gigantická kosatka a prorazila tu jinak bytelnou (byť evedentně jasně papírovou) lod, jako by se nechumelilo. V tom okamžiku herci na pódiu zpozorněli, rádoby mrštnými pohyby, po podiu přetáhli modro zelené plátno, ze kterého pomalu boleli oči, jakou mělo hnusnou barvu a po něm se teď teda jako ještě, ta rádoby kokosatka několikrát (dvakrát až třikrát, to už si fakt nepamatuju, jak jsem tím byl uchvácen) prohnala a.... A to bylo naposledy co jsme tam tu kosatku viděli. Zoufalí herci, kteří jasně cítili, že nám jejich estráda nemůže být už více ukradená, se celou situaci snažili zachránit konfliktem mezi kapitánem plavidla a jeho prvním důstojníkem, ale to stejně nepomohlo. Tak teda nasadili těžší kalibr, a my jen vyjeveně koukali, jak se jeden z herců strčil za plentou a ostatní se na něho pantomimickými pohyby vrhli, vtom ho už asi začali bolet nohy, protože si k tomu lehnul a zpod plátna začali létat kusy lepenky, na kterých byly různé zaujímavé nápisy, jako třeba : "Žebra, vlasy, mozek" a další. Herci se nám asi nenásilným způsobem snažili vštípit základy anatomie nebo nevím. To už jsme všichni, včetně ošetřovatelek, ehm chci napsat vychovatelek, začali začali masivně zívat, a tak herci zkasírovali vedoucí ústavu a hbitě se vytratili zadem, neboť si všimli, že si pod vlivem představení začínáme z plastových příborů vyrábět provizorní harpuny a pokukujeme nevraživě jejich směrem. A přesně něco takového, bych chtěl zfilmovat... ()

tartan

Čakal som oveľa intenzívnejší zážitok. Napriek fantastickému námetu a veľkému potenciálu filmu akoby chýbalo skutočné napätie a jeho tvorcovia vo svojom príbehu len postupne odškrtávali jednotlivé položky skutočnej historickej udalosti. Priemerný film, priemerné hodnotenie. ()

Dzony

Celkem příjemné překvapení a hlavně zajímavé tématicky. Co se dá vytknout, tu všude je již řečeno. ()

george82

Film rekonstruuje událost lodi Essex a z mého pohledu je celá událost ve filmu popisována dost zlehka. Samotný souboj s bílou velrybou je tak na 2 minuty filmu. Na nedělní odpoledne pěkné pokoukání. ()

Brano

Dobrodružná dráma o lovcoch veľrýb, ktorí tentokrát objavia veľrybu obrovských rozmerov, ktorá do nich narazí a oni stroskotajú. Tým sa začína boj o prežitie. Príbeh bol skvelý, len to spracovania a podanie deja ma až tak nebavilo. Herci boli výborný, efekty tiež dobré, ale chcelo to zaujímavejšie spracovanie, viac dramatických scén. Prvá polovica filmu trochu nudila. ()

dzberry

Moby Ríša proti Thorovi, ha! To tady ještě nebylo! Byla to, panečku, pořádná stříkačka, veslovačka a potopovačka, jen co je pravda! Vítězství na straně digi-bílých bylo však očekávané, byť s trochou toho štěstíčka mohlo uspět i družstvo pruhovaných sejlorů, ti tomu ale nešli tak nějak naproti, že ano... Peaky Blindeři na straně poražených to tentokrát prokaučovali dvojnásob, poprvé v dějinách sportu totiž zůstali v ofsajdu během nadějné defenzívy... Prostě pecháček. ()

nula87

Bílá velryba by se dala natočit třeba jako existenciální horor, ale toho se samozřejmě od Howarda nedočkáme. Ale i přesto v tom příběhu je toho tolik, že byť scénář je dost jalový, kulisy dost papundeklové a některé postavy totálně nudné, tak i přesto, pokud se na to díváme jako na dobrodružný film ve stylu Verneovek, tak je to celkem fajn. 65% ()

helrohir

Howard to remeselne opäť zvládol celkom na úrovni, hoci sem tam sa v deji nevyhne menším zaváhaniam. Film je zmesou viacerých filmových žánrov, ktoré sú však skĺbené relatívne dobre. Úvodným pasážam na lodi nechýba povestná námornícka atmosféra, lov veľrýb je zobrazený naozaj detailne a v rámci psychologickej roviny je celkom slušne vystihnutá aj "survival" časť filmu. Po vizuálnej stránke tiež nie je filmu veľmi čo vytknúť, nakoľko hlavne veľryby vyzerajú pomerne realisticky. Sem tam je však práca pred zeleným pozadím dosť cítiť. Obsadenie je fajn, hoci som sa počas filmu pristihol, že skôr týmto chlapcom v konfrontácii s veľrybami až tak nefandím (holt, táto časť našich dejín je poriadne svinstvo). Napriek relatívne pozitívnemu dojmu som sa nevyhol myšlienke, že film mohol vyznieť o niečo lepšie, najmä v prípade, keby dej nebol podaný takouto epizodickou formou. 70%. ()

AgnesDee

Počítačové efekty byly dost průměrné. O některých postavách, na které film kladl docela dramatickou notu, jsem se nedozvěděla absolutně nic, takže film spíše těžil z lepšího obsazení, než z nějaké hloubky charakteru. Ale jako příběh je to dost silná záležitost, z neustálých záběrů, které se občas dostanou pod vodu, jsem cítila tíseň, a na konci jsem chápala jejich naprosté vyčerpání. Kdyby byla lepší vizuální stránka, dostal by ode mě čtyři hvězdy. ()

Ukrizku

Říkáme o takových filmech, že jsou komerční, ale přitom se na ně rádi díváme. Kvalitní efekty v nás vyvolávají očekávané pocity, takže proč snižovat hodnocení za nedostatek artu. Nicméně je škoda, že film neukazuje i jiné nehumánní okolnosti lovu. To, co nabízí nás manipuluje k ospravedlnění, ovšem lítost k člověku pak vítězí nad lítostí k přírodě. ()

tkey

Raw jak Gretina vege / vega / retard tyčinka.... příběh z doby, kdy se plasty neválely v moři, ale místo zapalování pralesů kvůli palmovému oleji se vraždily velryby, až jim na to jedna FAKOFF a dá se na to koukat. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 6,9/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 42%, Audience Score - 53% | FDb.cz - 69.6% | Poctivý film o jednom starém námořníkovi, který vypráví svůj drsný příběh jednomu mladíkovi. Jasně, je to už strašně klišé, ale v tomto případě nám to ani nevadí. Ron Howard zručně zrežíroval dobrodružství posádky, které se z akčního dobrodružství v druhé polovině změní na tíživé drama, které i tak funguje. Holt my jsme spokojeni, a i když to není nějak dokonalost, tak tohle nám jako uspokojivý film bohatě stačí. 75% ()

PlysovyMacko

Pekný vizuál,  dobre herecké obsadenie a biela veľryba majestatna, o nej mal byť celý film a viac scén s nou by ma potešilo. Prvá polovica filmu je napínavá ako sa loď vydá na lov. Druhá je o prežití a je slabšia. Film ako celok je trochu nevýrazný. ()

ostravak30

Ron Howard podobné filmy dle skutečných událostí umí. Už jsem viděl několik filmů a všechny dopadly dobře. Dobré obsazení, dialogy a slušná je i výprava. Film neztrácí na tempu ani ve chvíli, kdy se vyloženě neděje nic dramatického. A zrovna tohle téma (Bílá velryba,) mě hrozně láká. Mořeplavba v popisované době byla jiná. Všechno daleko, ještě plno neznámých krajin, živočichů, ale též nemoci či piráti. Na druhé straně to mělo zcela jiný punc dobrodružna než dnes. Není to jen příběh o velrybě a honu na ni. Je to příběh o touze přežít na moři, něco dokázat světu a překonat sám sebe. A samozřejmě o věčném souboji člověka s přírodou, kdy velryba právem bojuje nejen za sebe proti svým vrahům. Jenže člověk musí jíst a žel bohu v poslední době začíná mít v souboji navrch. ()

curil

Hezky zpracovaný dobrodružný příběh s fantazií a bez zbytečných krutostí. Námořní příběhy patří mezi mé oblíbené od doby, kdy jsem asi tak v osmi letech četl Poklad na ostrově od Stevensona. K Moby Dickovi jsem se propracoval až tak o čtyři roky později, je to přece jen pro děti těžší čtení. Od té doby jsem román Hermana Melvilla četl ještě asi třikrát. Příběh má báječnou výpravu, atmosféru, více se mi líbí druhá polovina filmu, když námořníci prožívají útrapy na moři. Podobně kvůli stejnému prostředí mám rád i sérii s Johnny Deppem nebo Master and Commander, který se odehrává téměř ve stejné době. Tento film řadím ve svém soukromém žebříčku stejného žánru na první místo. Herecké obsazení také dobré, Hemswortha moc nemusím kvůli jeho "gerojům", ale zde mu to sedlo. Jediné co bych vytkl, je způsob vyprávění, kdy pamětník diktuje spisovateli svůj příběh. Vzpomínky bych vyměnil za přímý a napínavý děj. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)