Nejsou náhodou McCarthy s Holubovou ségry? Obě mají totiž stejně silné kouzlo osobnosti, které ve mně vždycky probudí nutkání prostrčit si ušima do hlavy mixér a úplně všechno tam rozšlehat! To nutkání je tak velké, že kdybych měl takhle velkého frantíka, nemusel bych si do hor tahat lano. I kdybych si ale Melissu odmyslel, tak kadence dva vtipy na půlhodinu není úplně to, co bych u komedie nazval úspěchem. Možná, že kdyby se o většinu vtipů nepokoušela právě ta bowlingová koule, bylo by to lepší, ale takhle je Špión jako smažák v hospodě třetí cenový - obloha potěší, jenže pachuť přismahnutého sýra nezakryje. /// V rámci turnovské špiónské noci mně to podruhé přišlo daleko lepší a zábavnější. Ovšem půlku jsem prospal. Naštěstí tu druhou než poprvé.(11.7.2015)

• Thomick

Pořád platí, že klející Rose Byrne = stěží odolatelná Rose Byrne, ale jinak dost nekoukatelná směska Eurotripu, nepasujícího Mirandina humoru, ještě hůř pasujícího písničkovýho soundtracku a sotva invenční špiónský "parodie". Melissa McCarthy se na škále mezi utterly useless a invincible pohybuje s elegancí sobě nevlastní.(28.8.2015)

Stejně jako nedávno Matthew Vaugh, také Paul Feig si konečně splnil sen natočit film ve stylu Jamese Bonda. Vyjma stylových úvodních titulků (již v nich není ženská silueta jen okrasným objektem, ale aktivně jednající figurou) se namísto narážek pro zasvěcené omezil na převzetí základního příběhového mustru a struktury vyprávění (akční prolog, brífink v agentské centrále, vyfasování speciální výbavy, cestování po světě, plán na zničení světa, zajetí a útěk... ). Ozvláštnění nespočívá v dovedení žánrových znaků do parodických extrémů (ty zosobňuje pouze postava supermačistického trotla Jasona Stathama), ale – ještě podvratněji – v nahrazení neohroženého, vždy elegantního sexistického dinosaura (copyright: M) ženou ve středních letech, která je občas trapná nebo neohrabaná a musí si oblékat šaty, které z ní dělají „homofobní tetu.“ Díky pozvolnosti a nedokonalosti její proměny v akční hrdinku (před akcí má trému, při pohledu na krev omdlévá nebo zvrací) je v každé situaci velmi autenticky lidská a ženská. Ani jako špičková agentka v terénu se nezačne chovat jako alfa-samec. Naopak musí neustále střídat různé „ženské“ role (z nichž jen jedna má blízko k neotesané militantní feministce, jaké McCarthyová hrála v dřívějších filmech) a zároveň využívá toho, že ji soupeři coby ženu podceňují a shazují. Částečně ze strachu, že by jim mohla přebrat jejich místo (stvrzení její pozice neambiciózní holky z kanclu formou „diblíkovského“ dárku ve finále vtipně poslouží k likvidaci jednoho z padouchů). Za úspěch nevděčí fyzické síle a erotické přitažlivosti, ale svým vyjednávacím schopnostem, citu pro detail (pamatuje si, co bylo na letmo zahlédnutých fotkách) a hraní na city. Zločineckou organizaci dokáže infiltrovat právě díky tomu, že je členka pomyslného celosvětového „sesterstva“ (aneb ženy sobě). Na různorodosti rolí, mezi kterými přepíná, je nejlépe patrná herecká flexibilita Melissy McCarthy. Každá změna identity je přesvědčivá a zároveň nikdy zcela nezazdí skutečnou lidskou bytost, která se pod strašlivou parukou a strašidelným tričkem s obří kočičí hlavou skrývá. Namísto jednorozměrných karikatur k pobavení vidíme ženu zápasící s požadavky zvnějšku, kterým se v určitém bodě vyprávění vzepře (přesáhne vnucené role) a v zájmu splnění mise se vydá po vlastní cestě. Akčně-špionážní rovinu osobně vnímám jako osvěžující bonus ke komediálně nadlehčenému, ale poměrně nesmlouvavému komentáři k trvající nerovnosti napříč pracovním trhem (včetně „naučenosti“ žen na podřízenou roli – viz Susanin nekritický obdiv k Bradleymu), nikoli jenom ve vedoucích pozicích (dvě karikatury mocných žen, upjatých a bez smyslu pro humor, jsou z feministické perspektivy nejnapadnutelnější složkou filmu). Divákovi, který se do kina přijde hlavně pobavit, přitom film nebrání v tom, aby jej četl z opačného konce – tedy jako zábavu funkčně mixující extrémní násilí a obhroublý humor (obojí paradoxně funguje díky vážnosti, s jakou jsou scény natočené), která až ve druhém plánu oslavuje ženské přátelství a odvahu jít proti předepsaným rolím. Jestli alespoň zámořské tržby potvrdí schopnost filmu oslovit divačky hledající neurážlivě „ženský“ film i diváky lačné něčeho akčního se široce srozumitelným humorem, mohlo by podle Feiga jít o začátek vícedílné franšízy. Ve světle úspěchu feministického blockbusteru (Šílený Max) mi představa špionážní komedie vytěsňující šovinismus silným ženským prvkem nepřipadá úplně nesmyslná. A rozhodně je mi, jakkoli se považuji za fanouška bondovek (včetně těch, které virilitu a maskulinitu adorují nejokázaleji), velmi sympatická. Pro příště, bude-li nějaké, bych prosil víc Jasona Stathama a nesmlouvavého střihače, který zčásti improvizované výměny ostrých hlášek utne dřív, než začnou svou délkou unavovat. 80%(3.6.2015)

• Wacoslav1

Au tohle bolelo. Neměl jsem původně vůbec v plánu na tento spektákl vyrazit, ale jeden známý který je fanatickým fanouškem Stathama mě na to ukecal a to dokonce na předpremiéru! Budiž je za to proklet až na věky věků, protože jsem opět pouze nekonstruktivně zabil 2 hodiny života. Nevím co jsem si myslel... Říkal jsem si ok posledních 5 Stathamových sólovek byli veledíla od starých žumpařů, ale když si zkusí zahrát v něčem jiným, tak jako třeba sehrál výborně svůj part v Rychle a zběsile 7, tak to možná tak hrozný nebude. A kdo ví třeba ani ta zkurvená bečka sádla a odporná chrochtající prasnice a parodie na herečku Melissa Mc Carthy to nakonec nezkurví... No a ona to zkurvila a to přímo epicky!!! Já vím, že jsem asi zaujatý a taky porušuji CSFD pravidla ohledně hodnocení filmů a sice, že hodnocení by nemělo být ovlivněno nenávistí k některému z protagonistů, ale nejde to. Kdykoliv je ta trapka na scéně a snaží se bejt vtipná, tak film klesá do hlubokýho bahna. Škoda, protože Jason i když ho brutálně upozadili se snaží seč může, je vtipnej a táhne to jak se dá. Akce taky ušla i záporáci mě bavili, ale na víc než na slabý 2* to u mě tyto aspekty nevytáhnou.25%(30.5.2015)

Hodně zábavná akce, která v mých očích díky mnoha vtipným momentům, mému oblíbenci Jasonu Stathamovi a i mému rozpoložení, ve kterém jsem film sledoval, předčila ambicióznějšího a vychvalovanějšího Kingsmana. Jenom doufám, že zmínka o Praze na konci bude znamenat druhý díl právě v našem městě :)) 85%(2.8.2015)

• - Vo filme si malú úlohu zahral i švédsky komik Björn Gustafsson. (IZFNP)

• - Väčšina filmu sa odohráva v troch európskych mestách – Paríži, Ríme a Budapešti. Všetky tri mestá pri natáčaní zastúpila Budapešť. (IZFNP)

• - Spoiler: Pro střelbu na záporáka z vrtulníku do vrtulníku je použit československý samopal vz. 58. (slavja05)