Poločas rozpadu

• USA Half-Life
všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1986, 20 min

Dokumentární snímek natočený na námět Mementa Radka Johna se zaměřuje na obecnou problematiku toxikomanie. V dynamické montáži propojuje inscenované pasáže (Martin Dejdar v roli svíjejícího se narkomana) s dokumentaristickými záznamy a filmovou stylizací (evokace halucinačních stavů v rapidmontáži, deformaci obrazu a barevném tónování). (Academia Film Olomouc)

Sarkastic

Počáteční patetické svíjení „toxikomana“ v šedi ulice spolu se záběry na prosvícený barevný park tak nějak předznamenalo vývoj tohoto dokumentu. Ten bohužel nefunguje jako plnohodnotný příspěvek k tématu, protože neukazuje pro a proti, ale víceméně jen negativní stránku věci (která podle mě tak či tak převládá, ale měl by se dát prostor i „opozici“). Poločas rozpadu je veden formou výpovědi „pravých“ feťáků (o jejichž autenticitě se dá min. v polovině případů s úspěchem pochybovat), černobílých zátahů na toxikomany, „stavů“ (natočených psychokamerou a doprovázené podobně laděnou hudbou) a moralizujícím komentářem. Jinak se dokument snaží být co nejvíc odstrašující (časté záběry na zničené ruce od jehel), a to nejen po fyzické stránce (navíc všudypřítomná smrt), ale také po té společenské (vyděděnost, nemožnost sehnat pořádnou práci, velká šance na zavření). A celé je to nechtěně úsměvné. Ve výsledku průměr, příliš jednostranné. ()