Až na dno (festivalový název)

Low Down

Životopisný / Drama / Rodinný

USA, 2014, 120 min

Fajn dobovka s místy fakt šíleným svícením, jako obvykle stoprocentně cute Elle a smutně povrchním sdělením, k němuž se dochází skrze opakování tří situací pořád dokola. Ale když člověk přistoupí na to, že pomalé tempo a právě ta kolovrátkovost mají za cíl vydeptat a unavit podobně jako hrdinku Amy-Jo v reálu, odstřelit to úplně nejde. Byť rozhodně nejde o nějakou zážitkovou kinematografii.(6.7.2014)

Low Down (až na dno) je příběhem mladé slečny, která dospívá se svým otcem-jazzovým pianistou-feťákem. Celý příběh sledujeme očima hlavní hrdinky, která se snaží psychicky vyrovnávat s okolním nežádoucím prostředím a hlavně se snaží ze všech svých silm pomoct svému otci. Děj filmu je podle skutečných událostí a odehrává se v Los Angeles sedmdesátých let. Film se mi líbil, možná byl příliš zbytečně natahovaný, ale na jedno příjemné shlédnutí to stačí dokonale. Další věc co potěší, jsou camea známých herců např. Peter Dinklage ze Hry o Trůny. Doporučuji. (MFF Karlovy Vary 2014)(28.7.2014)

Krátká výseč ze života skutečného jazzového pianisty Joe Albanyho, skvělého muzikanta, který se celý život potácel ve spáru heroinové závislosti. Je to hodně indie a pouze pro ty, kteří mají rádi pomalu plynoucí filmy, jakoby v rytmu zklidněné jazzové skladby, piánka, saxofonu a všeobjímajícího klídku. Na vyhrocené emoce se zde nehraje, jenom si budete užívat ty skvělé herce (boží John Hawkes je až nápadně podobný Albanymu, všechno jsem věřil i Elle Fanning), zvuky piána, atmosféru osamění a zatleskáte Kiedisovi a Fleovi (jenž tu má menší, ale zapamatováníhodnou roličku) z ´Red Hot Chilli Peppers´, kteří tenhle film zafinancovali a zprodukovali. Neměl jsem pocit, že by se mnou tvůrci hráli nefér hru a tak to má být. Pouze cameo Petera Dinklage je tu úplně zbytečné, rozsahem i významem v ději.(16.6.2016)

Kdo má rád jazz, tak zná Joa Albana. Já mám ráda také jazz, ale tohle jméno mně nic neříkalo, až v Low Down, kde byly podkladem skutečné vzpomínky jeho dcery. Ne, není to film pro všechny, má pomalé, loudavé tempo, které přesně ladilo i k hudebním jazzovým skladbám a k ponuré, temné atmosféře. Heroin je svinstvo, to ví mladá Amy-Jo moc dobře a její mládí tím muselo být značně pošramocené, když vezmu v úvahu, že mamka taky nebyla žádný poklad. Oklepat se z toho šíleného, heroinem nasáklého života muselo dát Jo možná fušku, ale stálo to za to. Klobouk dolů před Johnem Hawkesem a Elle Fanning. Hráli tak, jak šel život.......naprosto přesvědčivě. Strašně smutné, deprimující, dlouhé jako samotný Joeův život, ale tak to holt bylo.(19.6.2016)

Celkově se mi film líbil, herci to skvěle zahráli. Jeff Preiss sám na začátku řekl, že ten film jsou v zpomínky, takže tak i vypadá. je to lehce nepřehledné vyprávění, které skáče z jednoho příběhu do druhého. Lena Headey zde zřejmě trénovala na další sérii GoT (čtenáři ví) a Peter Dinklage mě potěší všude, i když je natřený na modro :D [49. KVIFF](24.7.2014)

• - Film měl soutěžní premiéru 19. ledna 2014 na filmovém festivalu Sundance, kde získal cenu Cinematography Award: U.S. Dramatic at the festival. (Terva)

• - Do role Joa Albany byl původně obsazen Mark Ruffalo. (Terva)