Kumiko, lovkyně pokladů (festivalový název)

• Austrálie

Cameron Lamb, Chris Ohlson

Scénografie:

Chad Keith
  • kaylin

Natočit hodinu a tři čtvrtě dlouhý film o tom, že se Japonka dívala na "Fargo" a myslela si, že skutečně najde zahrabané peníze, je opravdu odvážené. A výsledek je bohužel takový, jak se dalo očekávat. Celkem nudný a nezáživný, kdy ho drží nad vodou jen hrdinčina neutuchající touha jít si za svým a dobrota lidí kolem. Koukatelné tak, abyste filmu věnovali pozornost celou dobu, ale jen těžko.(12.6.2015)

Tento film som si už len kvôli tej podivne znejúcej zápletke pôsobiacej originálne a aj trochu bizardne nemohol nechať ujsť, bol som veľmi zvedavý, ako si s ňou tvorcovia poradia a nakoniec síce určite nie zle, ale zase ani ničím výnimočne. Myslím, že skôr by tomu sedelo komediálnejšie ladenie, keďže to je jediný žáner, v ktorom môže takáto zápletka plnohodnotne fungovať a naplno využiť svoj potenciál, čo sa v dramatickom prevedení určite nedá a na filme to je vidieť. A môže za to hlavne až príliš rozporuplne pôsobiaca hlavná hrdinka, na ktorej to očakávane celé stojí. Rinko Kikuchi to zahrala celkom slušne, takže tu nemám problém, ale jednoducho tá jej postava na jednej strane pôsobí celkom inteligentne a pritom zároveň verí takémuto nezmyslu, takže som po celý čas nevedel, čo si mám o nej vlastne myslieť. Ale celkovo sa na to nepozerá vôbec zle, pomalšie tempo mi v tomto prípade vyhovovalo, aj tak som sa vôbec nenudil a aj dejovo je to obstojne zvládnuté, keď si odmyslím ten samotný základ s hľadaním fiktívneho kufríku plného peňazí, tak film vlastne pomerne funguje aj bez toho. V prvej polovici vyniká, aké to má takýto prehnane introvertný človek v spoločnosti ťažké, z každej strany niekto tlačí a tak je jasné, že sa treba niečím radikálne odreagovať a v druhej polovici sa mi zase páčil výber vedľajších postáv, ktoré vlastne v malých epizódnych úlohách hlavnej hrdinke nejakým spôsobom pomôžu. A rovnako ako celá zápletka pôsobí podivne aj záver, tu by som bral radšej asi niečo poučnejšie. Režijne mi to tiež celkom vyhovovalo, slušná atmosféra, vizuálna stránka a aj pekné prostredie zasneženej Minnesoty. Takže od Kumiko, the treasure hunter som radšej nečakal žiadny zázrak a dobre som urobil, ten sa ani nekonal, ale inak určite nie som sklamaný, celkom zaujímavý film, ktorý mi navyše veľmi rýchlo ušiel. 64%(24.7.2016)

Nejspíš není cílem filmu, aby se jej pokoušel člověk pochopit. Hrdinka filmu Kumiko je nesmírně střelená osoba a její dětsky umíněné odhodlání, vypravit se pro poklad na základě shlédnutého filmu vytváří i velmi vtipné situace. Stejně, jako ve filmu, kde pro zvýšení zájmu diváků Coenové nechali před začátkem smyšleného filmu napsat, že je film podle skutečné události, najdeme tuto "zanášku" i k tomuto filmu. Nejen chování Kumiko, ale i celý děj trpí celou řádkou nelogičností. Oceňuji ale herectví Rinko Kikuči. Škoda, že závěr filmu neměl lepší pointu.(12.7.2014)

• caesius

Pokud bylo záměrem režiséra stvořit ve své podstatě zcela zbytečný film, s nezajímavou ústřední postavou a s nulovou myšlenkou, pak je bezesporu génius, neboť se mu takové zadání podařilo naplnit zcela do puntíku. 10 % za amerického policistu a starostlivou matku, jinak sledování bílého projekčního plátna by bylo o mnoho záživnější.(10.7.2014)

• CiTrus007

Ačkoli byl film natočen jako adaptace velmi originálního příběhu, vůbec mě neoslovil. Třicetiletá Kumiko uniká od nudné práce a rodiny, která na ní klade jen samé povinnosti, k dobrodružnému hledání pokladu, který někde někdo zakopal ve filmu, jenom proto, že byl opatřen nálepkou: "This is a true story." Problém mám zejména s formou narace - film exponuje mnohem více informací, než potřebujeme znát, a v důsledku tak působí staticky, indiferentně a nudně. Zellner se to sice snaží zachránit škatulkou "indie" a celkem zdařilou interakcí mezi postavami v Americe. Mě to však nepřesvědčilo a navíc pro mě čas plynul mnohem pomaleji. Kamera i zvuk bohužel také žádná sláva, jediným zajímavým aspektem tak zůstává herecký výkon hlavní představitelky. 4/10 [KVIFF 2014](13.7.2014)

• - Režisér David Zellner si podobně jako ve svých dalších filmech zahrál vedlejší postavu, konkrétně minnesotského policejního důstojníka. Do snímku obsadil také bratra Nathana a svého dědu, kteří vystupují v rolích turistických poradců na letišti. (Marla Singer)