Rudý labyrint

Red Corner

Červený labyrint

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1997, 122 min

Nejedná se o žádný zázrak, ale ani o žádný propadák. Režisér se snaží světu něco sdělit a daří se mu to jen okrajově. Evidentně si však ukousl příliš velké sousto, které poměrně dlouho rozžvýkává, až jsem se občas nudil. Richard Gere je zde trochu mimo svůj záběr romantických starých mládenců a tady jsem mu jeho roli nežral tak jako třeba v Šakalovi. Jeho postavě jsem nevěřil snad ani slovo. Nutno podotknout, že režisér ani scénárista mu moc nepomohli. Oba se zaměřili na celkový výsledek než aby brali ohled na jednotlivé aspekty filmu. Takhle je Rudý labyrint jen prázdným výkřikem do světa, který chce na něco důležitého upozornit, ale zoufale se mu to nedaří. Jako film průměr, jako film s poselstvím hrůza.(16.11.2008)

Prestižní americký právník přijíždí pracovně do Číny a po strávené noci s místní ženou je druhý den ráno její tělo nalezeno mrtvé. Vraždu nemohl spáchat nikdo jiný než právě ten, který s ní strávil poslední hodiny před smrtí. Právník je odsouzen nekompromisním soudem a v cestě za úspěšnou obhajobou mu také brání jazyková bariéra a především zcela jiný právní systém než na který je zvyklý ze své svobodné země. Vypjaté drama nachází oporu ve vynikajícím Richardu Gerovi, který do své ohrožené postavy právníka vtisknul až nečekanou uvěřitelnost a pocit beznaděje zahrál nebývale přesvědčivě. Jeho výslechy před soudem se neobejdou bez napětí a pro mě to byl takový malý vrchol filmu. Když se to drželo v intencích manipulace a hrátek s divákem bylo to skvělé, ale když se pak film posunul do akční roviny spojené s právníkovým úprkem po střechách začalo to být přehnané a méně pravděpodobné. Film postupem času poměrně ztrácel ze svého počátečního neotřelého kreditu a sklouzával ke schematickým polohám, kterým se v počátečních fázích tolik vzpíral. Skvělý Gere, nepříliš časté prostředí komunistické Číny a nějaké to napětí jsou hlavní devizou tohoto filmu. 60%(7.6.2012)

Emotivní snímek s komunistické Číny, kde byl z vraždy obviněn americký obchodní zástupce. Obchodní praktiky, mezinárodní politika, čínský diktátorský režim a hlavně čínský lidový soudní systém, který je tu podivně vyobrazen velmi podobně jako ten americký, je devizou příběhu. Richard Gere tu ztvárnil onoho obviněného, který zoufale bojuje o svou nevinu a svoji čest. Ani už nepřekvapí, že mu americká ambasáda v zájmu dobrých vztahů zrovna moc nepomáhá. Děj příběhu se nijak nezdržuje a po krátkém představení hlavní postavy jde ihned k věci. Tempo je přirozené a o napětí není rozhodně nouze. Dokonce dojde i na city. Vše je podtrhnuté výborným soundtrackem. Dalo by se tedy tvrdit, že se jedná o výborný film. Přesto bych nějakou tu výtku našel. Čínský soudní systém jsem již zmiňoval. Jaký tam skutečně je mi není znám a myslím, že nebyl ani tvůrcům, a tak ho vyobrazili takhle. Co se týče vězení, je docela škoda, že není prezentován trochu tvrději. Umytí talíře před podáním jídla v tureckém záchodě je docela málo. A případ samotný taky mohl být přeci jen trošku komplikovanější. Nicméně se stále jedná o dobrý film, který především dokáže zaujmout svou atmosférou.(4.2.2014)

Překvapivě slušný příběh o muži, kterému nebylo souzeno udělat výjimečný obchod s Čínou. Přes všechnu průhlednost film několikrát potěší, ale přesto zůstane v šedém průměru a s doporučením sledovat maximálně v televizi. Richard Gere bez své milé partnerky, která hned na začátku filmu umře není tím velkým romantikem a trochu se ztrácí.(6.3.2008)

Velmi pěkně a s citem natočené drama s prostředí komunistické číny. Vzalo mě to především s toho, jak tvrdě zde byly vylíčeny práva a systém nejlidnatější země světa. Celou dobu jsem se ptal ..co je svoboda, pravda a je spravedlnost opravdu tak krutá a jdenostrana ? Ling Bai byla perfektní, stejně jako velmi příjemná a emotivní hudba, jen Richard Gere se mě zdal toporný, bez zajmu a emoce projevoval jen když byl naštvaný.70 %(17.7.2009)

• Bai Ling