Rudý labyrint

Red Corner

Červený labyrint

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1997, 122 min

Neobyčejně dobrý thriller znázorňující zaostalý politický systém Číny, který se promítá i do tamějšího soudnictví. Zápletka se zdá být dobře propracovaná, ale scénář zas až tak ne. Herecké obsazení bylo taky fajn. Richard Gere předvádí jeden ze svých lepších výkonů a svou roli zvádl v rámci svých možností znamenitě. I jeho obhájkyně v podání Ling Bai na mě udělala velký dojem. Když tak přemýšlím, nevzpomínám si, že by mi na tomto filmu něco vadilo. Možná jen, že se film v určitých částech trochu vleče a místy je to trošku přitažené za vlasy, ale čert to vem. A nepatrně mi vadila místy pochmurná a nevýrazná kamera, ale to byl asi účel jak navodit tu správnou atmosféru. Na Rudý labyrint určitě nezapomenu...(16.12.2007)

• honajz

Číňanky jsou zde hezké, dobře vybrané herečky, ale to jsou asi tak jediná pozitiva (teda, jestli k tomu někdo má sklony, je ještě vidět Gereův zadek). Ale jinak je to ta stará pohádka o zlé Číně a hodných USA, s občasnými hranu nepřekračujícími špílci vůči jedné nebo druhé straně, jenže jsou to taková ta obligátní a povrchní klišé typu "kolik u vás denně zemře lidí?" apod. Slušné exteriéry, člověka samozřejmě zajímá, jak to dopadne a oč šlo, ale celkově je to zdlouhavé a poměrně nezáživné, a koneckonců i těžko uvěřitelné (obhájkyně má na tu rudou gardu kolem v určitých chvílích až nějak moc pravomocí, honička po ulicích Pekingu, vydání se, konec filmu apod., samé nepravděpodobné a neuvěřitelné melodrama). Něco jako Pretty Chinese Woman. Historka sama se nakonec ukáže jako až moc jednoduchá, a stačila by tak na povídku.(20.9.2015)

Tohle rozhodně není jenom průměrný film... Když se na to člověk dívá, nejenom že musí přemýšlet o tom, jak že to vlastně v té Číně chodí, ale taky ho pěkně štve ta nespravedlnost a kde všude se vlastně tohle může stát? To vám řeknu, docela to kazí cestovatelské záliby... A ještě ke všemu v hlavní roli Richard Gere, takže není moc co řešit.(16.7.2009)

Je to těžký, prosadit svou práci na poli politického a nebo konspiračního thrilleru. Vždycky se tu najde srovnání, protože v téhle branži víc než obvykle vyplouvají na povrch klady či nedostatky. Málo kdo se narve pod laťku dvou hodin čistého času, tak aby zachoval pointu a připravil i nějaké ty převraty v ději. Když jsem Rudý labyrint viděl prvně, děsně jsem se nudil. Zprvu jsem si říkal: „Co tam propána dělá Richard Gere? Ten má někde prohánět „exprostitutku“ Robertsovou po kostele a ne šťourat do politického rozložení lidové Číny.“ Ale napodruhé už jsem se nedivil a ani sem si už neposlintal košili při mihotání těch obrázků předemnou. Snaha opět porovnávat režimy neporovnatelné, aneb jakás takás morálka pod kulomety a rouškou svobody s nálepkou „úplně běžný komunismus,“ provrtávání asijských tradic a zdůrazňování toho, že trvání na nevině je přitěžující okolnost, to všechno jsou fakta, která jen nuceně táhnou břemeno filmu na svých pohrblých zádech. Jon Avnet splnil co bylo v jeho silách, natočil průměrný thriller, který se ztratil kdesi na policích videopůjčoven. Jen tu poopravuji dvě hvězdičky na tři, protože při druhém shlédnutí se mi to nezprotivilo, naopak nudil jsem se několikráte míň než na poprvé.(14.3.2005)

Emotivní snímek s komunistické Číny, kde byl z vraždy obviněn americký obchodní zástupce. Obchodní praktiky, mezinárodní politika, čínský diktátorský režim a hlavně čínský lidový soudní systém, který je tu podivně vyobrazen velmi podobně jako ten americký, je devizou příběhu. Richard Gere tu ztvárnil onoho obviněného, který zoufale bojuje o svou nevinu a svoji čest. Ani už nepřekvapí, že mu americká ambasáda v zájmu dobrých vztahů zrovna moc nepomáhá. Děj příběhu se nijak nezdržuje a po krátkém představení hlavní postavy jde ihned k věci. Tempo je přirozené a o napětí není rozhodně nouze. Dokonce dojde i na city. Vše je podtrhnuté výborným soundtrackem. Dalo by se tedy tvrdit, že se jedná o výborný film. Přesto bych nějakou tu výtku našel. Čínský soudní systém jsem již zmiňoval. Jaký tam skutečně je mi není znám a myslím, že nebyl ani tvůrcům, a tak ho vyobrazili takhle. Co se týče vězení, je docela škoda, že není prezentován trochu tvrději. Umytí talíře před podáním jídla v tureckém záchodě je docela málo. A případ samotný taky mohl být přeci jen trošku komplikovanější. Nicméně se stále jedná o dobrý film, který především dokáže zaujmout svou atmosférou.(4.2.2014)