Začiatok 80. rokov predstavuje pre Juhokórejcov obdobie trpkých spomienok. Vtedajšia vojenská vláda pod vedením Čon Du-Hwana sa dopustila mnohých prešľapov voči občanom, z ktorých najtragickejší sa spája s povstaním v Kwangdžu v máji 1980. Obhajca je inšpirovaný skutočnými udalosťami a veľmi skutočnou osobou – bojovníkom za ľudské práva a bývalým juhokórejským prezidentom Ro Mu-hjonom (2002 – 2008). Song Wu-seok je mladý právnik, ktorý práve dobre zarobil a stal sa jedným z najvyhľadávanejších v Pusane. Informácie o protestoch v uliciach, zvesti o čudných zatknutiach, ktoré sa šíria aj medzi právnikmi, a miznutie novinárov vníma jedným uchom dnu, druhým von. Trvá to však len do chvíle, kým sa ho udalosti nezačnú osobne dotýkať, a kým pod zámienkou národnej bezpečnosti nie je zatknutý syn majiteľky Wu-seokovej obľúbenej reštaurácie. Vynikajúci herecký výkon kórejského národného pokladu Song Kang-hoa je len čerešničkou na tortičke naozaj inšpiratívneho príbehu o jednotlivcovi, ktorý sa rozhodol bojovať za správnu vec. Film sa stal v Kórei veľkou senzáciou. (Art Film Fest)

Adrian

Americký žáner "súdnej drámy" prevedený do kórejských reálií usadených v dôležitom období kórejskej novodobej histórie (80's za čias tvrdého režimu policajného štátu a voči tomu vzniknutých študentských rebélií). Aboslútne žiadne prekvapenie, že daný film má v domácej Kórei tak obrovskú návštevnosť - znova ide o tému, ktorá bola ešte vo filme donedávna takmer tabu, ale posledné dva roky sa jej venovalo viac filmov (napr. National Security). Výborný Song Kang-ho, perfektné tempo ako i rámovanie záberov uprostred súdneho procesu - to všetko podtrhuje dynamiku i emócie. Poteší i samotné vyústenie príbehu a so znalosťou historického pozadia je pravdepodobnosť vychutnania si filmu ešte vyššia. 9/10 (videné na EFM) ()

DaViD´82

Soudní drama (volně inspirované ranými osudy kontroverzního prezidenta Ro Mu-hjona) par excellence o "morální" bitvě s mašinérií státní moci, které si může z fleku potykat s těmi nejlepšími zástupci žánru. Respektive mohlo by, kdyby nebylo nešťastné úvodní půl hodiny, která je nadbytečná a o postavách neříká nic, co by zbytek filmu pak stejně neřekl lépe. A navíc je i vyloženě otravná oním "rádoby odlehčeným" stylem, který však spíše než s humorem koketuje s trapností a ke zbytku filmu svým ražením ani trochu neštymuje. Jakmile se ovšem od třídního srazu přeci jen začne hrát na dramatické vážné noty, tak už tomu není co vyčítat; speciálně pak když to celé v mnohém tak moc připomíná obdobné procesy u nás (jakkoli v opačném gardu). ()

sniper18

Je to skvelá právnická dráma. Má veľmi dobrý príbeh o právnikovi, ktorý síce nevyštudoval vysokú školu a tak nemá medzi ostatnými kolegami až tak veľký rešpekt, ale nechýba mu talent, ambície a skvelá orientácia po dopytoch v oblasti a tak už čoskoro sa stáva veľmi vyhľadávaným a medzi ľuďmi uznávaným právnikom, pričom ponuky a peniaze sa mu len hrnú. Preto sa ani moc nezaujíma o momentálnu situácia v krajine, kde bola moc získaná vojenským prevratom a tak protesty a zatknutia sú na dennom poriadku, no keď sa to dotkne aj syna majiteľky jeho obľúbenej reštaurácie, rozhodne sa do toho zapojiť. Čoskoro si uvedomuje úplnú absurdnosť celého procesu, ale aj napriek odhováraniu ostatných sa len tak nevzdá a rozhodne sa urobiť všetko preto, aby ho oslobodil. Spracovanie je skutočne perfektné, už od začiatku mi to sadlo veľmi dobre, vynikajúco podaný hlavný hrdina, ktorý síce na prvý pohľad nepôsobí práve najschopnejšie, ale aj tak je skutočne radosť pozerať na jeho prácu, ale nájde sa tu aj plno iných scén, z ktorých som mal veľmi dobrý pocit, napríklad ospravedlnenie sa za dávnu krádež. Takže aj táto pokojná prvá polovica, ktorá sa nesie v takom príjemnom duchu a s dostatkom dobrého humoru sa mi veľmi páčila, no následne sa dej zase uberať úplne iným smerom, výrazne zvážnie a úroveň filmu ešte vyššie. S politickou situáciou som sa zoznamovať nemusel, keďže aj filmov z tohto obdobia už vzniklo pomerne dosť a tak sa dá naplno venovať samotnému súdnemu procesu, ktorý je jednoducho nezabudnuteľný. Potenciál vykonštruovaného procesu s absurdnými dôkazmi a veľmi schopného právnika, ktorý sa ako jediný tomu nespravodlivému systému postaví sa už nedal využiť lepšie, hlavný hrdina je tu skutočne dokonalý, tu som si už užíval každú repliku a trefný argument, toto sa už nedalo sledovať inak, než so zatajeným dychom a bol som z toho mimoriadne nadšený. Takže druhej polovici nemôžem nič vytknúť a veľmi sa mi páčil aj úplný záver. Herecké obsadenie je skvelé, vynikajúci Song Kang-Ho v hlavnej úlohe, ktorý tu predvádza asi najlepší herecký výkon celej svojej už tak veľmi kvalitnej kariéry a plno výborných vedľajších postáv ako majiteľka reštaurácie, právnickí kolegovia, sudca a viacero iných, pričom medzi nimi poteší aj dostatok známych tvárí. Réžia a technická stránka sú výborné, ideálna vizuálna stránka a skvelo fungujú aj všetky pocity od humoru, cez nespravodlivosť až po nadšenie z nekompromisného prístupu hlavného hrdinu. Na tento film som bol hlavne kvôli môjmu obľúbencovi v hlavnej úlohe veľmi zvedavý, ale aj tak som nečakal, že ma až takto dostane. Jednoznačne absolútny žánrový vrchol, takto dobrú súdnu drámu som ešte nikdy nevidel. 87% ()

*CARNIFEX*

Politický thriller o boji za spravodlivosť, ktorý zvratmi v záverečnej tretine doslova vyráža dych. Tematicky absolútne podľa môjho gusta. ()

Madsbender

[AFF 2014] Myslím, že toto je po prvý raz, čo sa stretávam zo súdnou drámou (ako je jasné už z Adrianovho komentára, v americkej kinematografii tak populárnou - a obohranou) z juhokórejskej produkcie. O to príjemnejšie prekvapenie mi režisér Woo-seok Yang pripravil. Historický kontext Južnej Kórei 80. rokov, ktorá si v poľovačke na komunistov nezadá so svojim americkým proťajškom 2-3 dekády dozadu, je pre potreby filmu vyťažený akurátne a uspokojujúco. To, čo sa spočiatku javí ako humorne ladený príbeh advokáta, ktorý oplýva pochybným vzdelaním, nízkym pôvodom a mierne uleteným plánom na rýchle zbohatnutie sa dramaticky mení s postupným odkrývaním panujúceho vojenského režimu a vzrastajúcich pouličných nepokojov a demonštrácií, ústiacich do vykonštruovaného politického procesu namiereného proti deviatim nevinným študentom. Uchopenie témy s nadhľadom sebe vlastným, ale aj zmyslom pre vážnosť silného námetu a otvorene kritickým postojom k nedávnej kapitole moderných dejín Južnej Kórei mi dokonale padlo. Zväčša komický úkaz Kang-ho Song, s ktorým som už neraz (a úspešne) mal tú česť, exceluje v prekvapivo dramatickej druhej polovici filmu a podáva svoj azda doposiaľ najlepší výkon vôbec. Práve jeho stvárnenie hlavnej postavy spolu s pomerom zábavnosti a mrazivosti je tým, čo robí tento film výnimočným a vďaka čomu zožal na domácej pôde (a úprimne dúfam, že nezostane len pri tom) obrovský úspech. Zaslúžene. 90% ()

eLeR

Najskôr sledujeme ako si jeden "nedoučený debil" svojou šikovnosťou, vytrvalosťou a tvrdou prácou plní vrecká peniazmi, no neskôr sa z toho vyvrbí strhujúca dráma zo súdneho prostredia. Film má kopec momentov, pri ktorých sú zimomriavky a slzy v očiach zaručené. Skvelá práca .. či už filmárska, herecká, alebo nebohého Ro Mu-hjona. ()

Dale

Silná súdna dráma, ktorá chytí za srdce. Pritom prvá, odľahčená, tak trochu komediálna polovica, tomu vôbec nenasvedčovala, no príde obrat a potom to už ide naplno až do konca. Len maličké drobnosti rozhodli, že som nedal plný počet. Mňa by napríklad zaujímalo, ako vplýval proces na rodinu Songa (je len jediná scéna keď je s rodinou počas celej druhej polovice a riešia to s manželkou). Trošku to chcelo viac rozvinúť možný konflikt medzi bojom za spravodlivosť a strachom o rodinu. Takisto tých pár demonštrantov a jedno hodené vajce sa mi zdalo trošku slabé, očakával som vyhrotenejšie situácie. No scény zo súdnej siene boli skvelé hlavne vďaka perfektnému Kang-ho Songovi. 90% ()

italka63

Velmi podařené jihokorejské drama, ve kterém se obyčejný daňový advokát zastal neprávem obviněného studenta a jeho přátel proti nespravedlivému nařčení o podpoře komunismu. Velmi vážná věc v Korei v osmdesátých letech. O tom, že nemusíte ztratit tvář a sám sebe. O tom, že fyzické mučení nebylo věcí neznámou. Rozhodně doporučuji, i pro dobrý herecký výkon Kang-Ho Songa. ()

Kaluž

Docela zajímavý vhled do temnějšího období nepříliš vzdálené jihokorejské historie, kde se v 80. letech minulého století perzekuovalo skoro jako za senátora McCarthyho. Hon na komunisty podpořený vládou a podtržený režimem policejního státu se často vymykal z rukou a ve vazbě končila spousta již předem odsouzených studentů. Obhájce vypráví příběh některých z nich. Tuna očekávaného korejského patosu included. ()

beran-ek

Velmi povedené soudní drama s tématem tzv. "Burimského případu" z roku 1981. Film táhne nejen dobrá režie, ale hlavně parádně zahraná a obsazená postava Song Wu-seoka (volně vycházející ze skutečné postavy Ro Mu-hjona, pozdějšího prezidenta Korejské republiky 2003-2008). O tu se postaral jeden z nejlepších jihokorejských herců - Song Kang-ho. 9/10. ()

Tyckin

Další ze snímků zaobírající se temnou částí korejské historie. Rozjezd je sice pozvolnější a podobně jako Taxikář ze Soulu nabízí dost zábavných prvků, ale když se události zlomí a dojde na vážné téma, stává se z filmu velmi působivý, emotivní a napínavý kousek jemuž zde doslova dominuje výborný výkon hlavního herce - Song Kang-ho prostě umí a tady se vážně vytáhnul, málokdo v poslední třetině filmu asi dokázal zůstat chladným k veškerému dění, které se zakládá na událostech jež tehdy byly (bohužel) běžné, Song Kang-ho tady fakt dokázal rozproudit mou krev v žilách jako kdybych u toho byl. ()

laik_60

film, o tom ako sa z hochštaplerskeeho stredoškoláka, stáva cez zbohatnutého danového poradcu stáva náruživý obhajca v politických procesoch. Zaujímavý fil, so skvelým hereckým podaním a obrazovým stvárnením prostredia a atmosféry. ()

Cedr

Pohádkově typický námět o tom jak se z vychytralého právníka stane ukázkový bílý rytíř bojující za lidská práva je tak laciný až to bolí. Zasazení do neokoukaných korejských reálií let osmdesátých je však nebývale atraktivní a zejména díky skvělým výkonům funguje nebývale dobře. Vše je navíc o to zajímavější díky inspiraci skutečnými událostmi. Hodilo by se osudem hlavního hrdiny (kterým je ve skutečnosti tedy Roh Moo-hyun) i pokračovat třeba druhým dílem. ()

Ceres

U filmů s podobnou tématikou vždy zamáčknu slzu, u tohoto snímku to bylo několikrát. Krásné a hlavně velmi odvážné postavení se režimu s vynikajícím výkonem Songa pošle snad poselství všem, kteří kteří bezmezně věří vládě. Ono historie se opakuje a zanedlouho vše může být klidně zpět, viď fucking EU plus ti naší panáci z vlády. A potom jakýkoliv projev svobodny bude trestán. Líbí se mi, jak jsou zde pojaty média (tisk a tv, což bylo snad poprvé co pamatuji v korejském filmu), které jen vytváří lži pro tupce, kteří pak tomu věří. Ta hádka v malé restauraci byla skvělá, kdy zabedněný Song (v přeneseném smyslu - jako většina národa, věří těm sračkám=propagandě v TV). Za mě je tohle v mnoha tématech trefa do černého a jsem rád, že si ten film nebere vůbec žádné servítky, a tak to má být. --- "Kdybychom jednali podle zákona, byli by propuštěni pro nedostatek důkazů. Podle zákona bychom museli odsoudit samotného prezidenta" --- ()

Eoin

Film tváriaci sa ako nevinná komédia nakoniec prepukne v silnú súdnu drámu. Kang-ho Song ako obhajca absolútne uveriteľný, akoby ho nehral ale skutočne ním bol. ()

janesX

Veľmi kvalitný film, ktorému každá jeho ďalšia scéna pridáva na dôležitosti a herecké umenie každého zúčastneného zas na vážnosti každej tej scény. Majster ktorý to všetko oddirigoval dáva pocítiť váhu tohto filmu nepochybne každému divákovi zvlášť.. Aj takéto zakončenie bolo skvelé, napriek tomu že som "si pýtal" trochu iné. Ale - aj tak som mal pocit akoby mi na konci chýbalo nejakých možno päť minút nadstaveného času. Štyri silné/. ()

Lucretius

Soudní drama, jehož shlédnutí člověk nelituje, ale samo o sobě výrazněji neutkví. Zážitek ovšem posílí následné přečtení wikipedie o předloze hlavního hrdiny, Roh Moo-hyunovi, což je neuveřitelný člověk s neuveřitelným životním příběhem. Pokud bychom jako umělecké dílo vzali celek, tj. film dotvořený realným osudem, pak je hodnocení za 5. ()

jorgus

nemohu uprit filmu silne momenty, ale celkvoe me snimek nesedl:(prvni polovina me celkem nudila, po tridnim srazu uz se to rozjelo, ale na me soudni proces byl moc zkratkovity a tlaceny moc na pilu:)tentokrat za me ne:) ()

JimiH

Film staví na dosti dlouhé (hodinové) expozici postav, aby pak v polovině zrychlil tempo a neservíroval syrové soudní drama. Zajímavý způsob ohlédnutí se za kolektivním zbabělstvím s výbornými hereckými výkony. ()