Brána smrti (TV seriál)

The Death as a Gateway

Dokumentární

Česko, 2015, 5 h 43 min (Minutáž: 26–27 min)

Viliam Poltikovič

Komentáře uživatelů k TV seriálu (20)

Spočiatku (prvé epizódy) celkom dobre spracovaný dokumentárny seriál na dané téma, ktorý nič nehrotí, ale necháva plynule rozprávať pohľady k doterajším jednotlivým poznaniam a zisteniam v jej “laickejšom” poňatí, či už prostredníctvom “obyčajnejšieho” smrteľníka, až po názory “zasvätenejších” ľudí. Zaujímavé môžu byť pre mnohých ľudí práve informácie zo starovekých, domorodých kultúr a vierovyznaní, aj keď netreba opomínať, že tieto informácie sú transformované takou formou akou sú uchopiteľné, no ani nie tak kapacitou samotných protagonistov/vyprávača, ako tým najzásadnejším a to nami samotnými (pozorovateľmi), nehovoriac v akom rozpoložení sa divák práve nachádza a kto v ňom drží stráž… … … --50%--.. …p.s. ..snímok by som si vedel predstaviť o dosť viac vybrúsený a buď postupne nadväzujúci alebo aspoň tematicky logicky usporiadaný (nie len názvami jednotlivých epizód ale práve ich obsahom a hutnosťou danej témy), aj keď je pochopiteľné prečo bol takouto formou natočený a tak natiahnutý na zbytočných 13 častí, počas ktorých zisťujete, že opakovanie nemusí byť len matkou múdrosti (prichádza ku kvantite “informácii” na úkor ich kvality = mišmaš efekt)… …počas siedmej epizóde som sa v celku presýtil jednotvárnosťou, nedopozeral a do ďalších som sa už ani radšej nepúšťal…(13.1.2019)

Kdo se tímhle tématem nikdy moc nezabýval, asi by na to neměl ani čumět, páč se zde slévají názory mnoha kultur a většina z nich straší, že nemáme myslet negativně, dělat tisíc rituálů v okamžiku umírání být vyrovnaní atd. Tohle je kontraproduktivní a našinec může být nakonec ze smrti ještě vyděšenější, než byl doposud. Nejlepší je nechat všemu volnej proud.(6.2.2015)

Unikátní dokumentární počin týkající se tématu, které je zejména pro naši euroamerickou mentalitu natolik palčivé, že se nám kolem toho motá spousta emocí, zmatků a neporozumění, v nichž je těžké se bez vlastních zásadních životních zkušeností fundovaně orientovat. Přitom od úsvitu věku všech lidských kultur je známo, že kdo neporozumí smrti, nemůže porozumět ani životu.(6.9.2018)

Smrt je zde rozebirana snad ze vsech stran. Pokud se ovsem divak nechysta rozloucit se zivotem, casem ho serial musi zacit nudit.(28.12.2019)

Smrt je krásná mladá holka ...(23.1.2015)

• Martin741

Pch, bat sa smrti ... smrt je sucastou kolobehu zivota ... je toako bat sa vychodu ci zapadu Slnka .(7.12.2019)

• klima777

Thanatologický hamburger.(20.2.2015)

• hammerhead

Prozatím slabší hodnocení po zhlédnutí dvou dílů. Pořadu bych vytkl příliš kusé informace, navíc je pojetí prezentováno jako dosti jednostranné, chybí mi polemika, a tedy účast i jiných osobností, než jsou např. S. Groff či M. Calábek. Tématem jsem se zabýval i z profesního hlediska a tedy jsem i trochu alergický na slovní obrat "moderní věda". Věda či vědecké poznání stojí na předpokladu vyvratitelnosti a hypotéza univerzálního vědomí hrajícího na klávesy neuronů je nevyvratitelná, a proto také nevědecká. Silnou stránkou dokumentu jsou naopak velmi pěkné dokumentární záběry posvátných míst.(29.1.2015)

Tohle je na mě až moc depresivní, ale jinak velmi zajímavé a pozastavení hodné...(22.1.2015)

Velmi zajímvý námět dokumentu. Zaobírá se totiž něčím, čeho se všichni bojíme a před strachem z čehož se snažíme utíkat. Dnešní doba nám přitom přináší nepřeberné množství způsobů, jak svým úzkostem unikat. Tento dokument se toho nebojí, a není tak jen k dívání, je i cestou, jak se se smrtí vyrovnat… a přináší pro to nepřeberné množství pohledů.(6.2.2015)

Velmi zajímavý a v dnešní době bojící se a odsouvající poslední věci až na okraj a za něj nanejvýš potřebný dokument o smrti a umírání.(15.3.2015)

• xdutchx

Smrtelná patlanice, kde je každý tak vážně přesvědčen o svém názoru, až je to směšné. Avšak, když všichni mluví "bahenní" řečí, tak se může jevit, že mluví v podstatě jednotně. Když ale vezmeme jednotlivé výroky, tak zjistíme, že s ostatními nesouzní, a že se nejedná o mozaiku, ale o směs střepů, vnitřně se sebou nesouvisejících. Poltikovič se snaží spojovat nespojitelné. U všech mi chyběla úcta k transcendenci a jedno moc důležité slovo: nevím.(5.8.2015)

Výborné téma, které je i pěkně zpracované. Škoda jen, že se zde všichni pořád opakují. Přesto jsem si ale tento seriál oblíbil.(21.5.2016)

Klady: Dokument se hodně vymezuje vůči čistě biologickému a medicínskému pohledu na smrt. Zápory: Dokument se hodně vymezuje vůči čistě biologickému a medicínskému pohledu na smrt... Kdo zná Poltikovičovi filmy, asi ví, co může očekávat. Dokument představuje režisérův spiritualistický světonázor. Ačkoliv formálně je dokument pěkně udělaný a ve srovnání např. se současnými kvazi-okultně-vědeckými dokumenty "made in usa" je tohle dost seriózní a příjemný snímek, čtyři hvězdy jsou hlavně za přínos, že na toto odstrkávané téma vůbec někdo něco natočí.(5.4.2015)

• gemi

Naprosto jednostranná esoterická duševní masturbace. Skupina "přesvědčených" uvádí své názory na smrt a spiritualitu, aniž by mezi ně režisér pustil někoho racionálního. Oponentní názor se nepřipouští. Místy je to vysloveně směšné. Např. když je díl týkající se woodoo popisován: "Zcela ojediněle se zde podařilo natočit velký noční obřad vúdú s šokujícími výjevy." Přitom jediné, co je na tom šokující, je to, že tam dospělí lidé tajtrlikují jako šestileté děti při těžkém záchvatu padoucnice. A pak teda ještě to, že to někdo bere opravdu vážně.(2.8.2020)

• Neklan006

Díl 4: tak tady se o smrti nic nedovíte, dostanete leda náboženský tlachání. Díl 10: o spiritismu a vúdú, no bylo to spíš k smíchu(12.2.2015)

pekná téma, a samozrejme výborné a užitočné zamýšľanie. Som veľmi rada, že Vilo je opäť boričom tenkej vrstvy ľadu, je naozaj jedným z veľmi mála ľudí, ktorý sa v pohode pozrel na smrť ako na zaujímvú tému. Mám z neho taký pozitívny pocit, až sa mi chce povedať. NO už sa teším. Ale sa mozrejme, život si vážim, :-)(14.12.2015)

• Dawe2

Shlédl jsem pár dokumentů a přečetl nějaké knihy na toto téma. Tohle je opravdu o ničem. Neustálé breptání o tom samém, zbytek nuda. Hodně nezajímavě a nepoutavě provedené, mě se to nelíbilo a další šanci tomu nedám. Téma je to jistě zajímavé, ale doporučil bych jiný dokument či knihu.(23.1.2015)

• Unrealik

Za jednu hvězdičku. Naprosto promrhaný potenciál. V prvních pár dílech se objevovaly zajímavé informace, pak to sklouzlo už zcela k prázdným/obecným řečem.(2.5.2015)

Moc dobré téma.(9.2.2015)