poster

Brána smrti (TV seriál)

 • USA

  The Death as a Gateway

Dokumentární

Česko, 2015, 5 h 43 min (Minutáž: 26–27 min)

Scénář:

Viliam Poltikovič
(další profese)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (20)

 • cashflower
  ***

  Spočiatku (prvé epizódy) celkom dobre spracovaný dokumentárny seriál na dané téma, ktorý nič nehrotí, ale necháva plynule rozprávať pohľady k doterajším jednotlivým poznaniam a zisteniam v jej “laickejšom” poňatí, či už prostredníctvom “obyčajnejšieho” smrteľníka, až po názory “zasvätenejších” ľudí. Zaujímavé môžu byť pre mnohých ľudí práve informácie zo starovekých, domorodých kultúr a vierovyznaní, aj keď netreba opomínať, že tieto informácie sú transformované takou formou akou sú uchopiteľné, no ani nie tak kapacitou samotných protagonistov/vyprávača, ako tým najzásadnejším a to nami samotnými (pozorovateľmi), nehovoriac v akom rozpoložení sa divák práve nachádza a kto v ňom drží stráž… … … --50%--.. …p.s. ..snímok by som si vedel predstaviť o dosť viac vybrúsený a buď postupne nadväzujúci alebo aspoň tematicky logicky usporiadaný (nie len názvami jednotlivých epizód ale práve ich obsahom a hutnosťou danej témy), aj keď je pochopiteľné prečo bol takouto formou natočený a tak natiahnutý na zbytočných 13 častí, počas ktorých zisťujete, že opakovanie nemusí byť len matkou múdrosti (prichádza ku kvantite “informácii” na úkor ich kvality = mišmaš efekt)… …počas siedmej epizóde som sa v celku presýtil jednotvárnosťou, nedopozeral a do ďalších som sa už ani radšej nepúšťal…(13.1.2019)

 • 6thSun
  ***

  Kdo se tímhle tématem nikdy moc nezabýval, asi by na to neměl ani čumět, páč se zde slévají názory mnoha kultur a většina z nich straší, že nemáme myslet negativně, dělat tisíc rituálů v okamžiku umírání být vyrovnaní atd. Tohle je kontraproduktivní a našinec může být nakonec ze smrti ještě vyděšenější, než byl doposud. Nejlepší je nechat všemu volnej proud.(6.2.2015)

 • Stanley
  ****

  Unikátní dokumentární počin týkající se tématu, které je zejména pro naši euroamerickou mentalitu natolik palčivé, že se nám kolem toho motá spousta emocí, zmatků a neporozumění, v nichž je těžké se bez vlastních zásadních životních zkušeností fundovaně orientovat. Přitom od úsvitu věku všech lidských kultur je známo, že kdo neporozumí smrti, nemůže porozumět ani životu.(6.9.2018)

 • zette
  ***

  Smrt je zde rozebirana snad ze vsech stran. Pokud se ovsem divak nechysta rozloucit se zivotem, casem ho serial musi zacit nudit.(28.12.2019)

 • sator
  ****

  Smrt je krásná mladá holka ...(23.1.2015)

 • Martin741

  Pch, bat sa smrti ... smrt je sucastou kolobehu zivota ... je toako bat sa vychodu ci zapadu Slnka .(7.12.2019)

 • klima777
  *

  Thanatologický hamburger.(20.2.2015)

 • hammerhead
  **

  Prozatím slabší hodnocení po zhlédnutí dvou dílů. Pořadu bych vytkl příliš kusé informace, navíc je pojetí prezentováno jako dosti jednostranné, chybí mi polemika, a tedy účast i jiných osobností, než jsou např. S. Groff či M. Calábek. Tématem jsem se zabýval i z profesního hlediska a tedy jsem i trochu alergický na slovní obrat "moderní věda". Věda či vědecké poznání stojí na předpokladu vyvratitelnosti a hypotéza univerzálního vědomí hrajícího na klávesy neuronů je nevyvratitelná, a proto také nevědecká. Silnou stránkou dokumentu jsou naopak velmi pěkné dokumentární záběry posvátných míst.(29.1.2015)

 • patrikus
  ***

  Tohle je na mě až moc depresivní, ale jinak velmi zajímavé a pozastavení hodné...(22.1.2015)

 • Narciska
  ****

  Velmi zajímvý námět dokumentu. Zaobírá se totiž něčím, čeho se všichni bojíme a před strachem z čehož se snažíme utíkat. Dnešní doba nám přitom přináší nepřeberné množství způsobů, jak svým úzkostem unikat. Tento dokument se toho nebojí, a není tak jen k dívání, je i cestou, jak se se smrtí vyrovnat… a přináší pro to nepřeberné množství pohledů.(6.2.2015)

 • alonsanfan
  *****

  Velmi zajímavý a v dnešní době bojící se a odsouvající poslední věci až na okraj a za něj nanejvýš potřebný dokument o smrti a umírání.(15.3.2015)

 • xdutchx
  **

  Smrtelná patlanice, kde je každý tak vážně přesvědčen o svém názoru, až je to směšné. Avšak, když všichni mluví "bahenní" řečí, tak se může jevit, že mluví v podstatě jednotně. Když ale vezmeme jednotlivé výroky, tak zjistíme, že s ostatními nesouzní, a že se nejedná o mozaiku, ale o směs střepů, vnitřně se sebou nesouvisejících. Poltikovič se snaží spojovat nespojitelné. U všech mi chyběla úcta k transcendenci a jedno moc důležité slovo: nevím.(5.8.2015)

 • Person
  ****

  Výborné téma, které je i pěkně zpracované. Škoda jen, že se zde všichni pořád opakují. Přesto jsem si ale tento seriál oblíbil.(21.5.2016)

 • papaguy
  ****

  Klady: Dokument se hodně vymezuje vůči čistě biologickému a medicínskému pohledu na smrt. Zápory: Dokument se hodně vymezuje vůči čistě biologickému a medicínskému pohledu na smrt... Kdo zná Poltikovičovi filmy, asi ví, co může očekávat. Dokument představuje režisérův spiritualistický světonázor. Ačkoliv formálně je dokument pěkně udělaný a ve srovnání např. se současnými kvazi-okultně-vědeckými dokumenty "made in usa" je tohle dost seriózní a příjemný snímek, čtyři hvězdy jsou hlavně za přínos, že na toto odstrkávané téma vůbec někdo něco natočí.(5.4.2015)

 • gemi
  **

  Naprosto jednostranná esoterická duševní masturbace. Skupina "přesvědčených" uvádí své názory na smrt a spiritualitu, aniž by mezi ně režisér pustil někoho racionálního. Oponentní názor se nepřipouští. Místy je to vysloveně směšné. Např. když je díl týkající se woodoo popisován: "Zcela ojediněle se zde podařilo natočit velký noční obřad vúdú s šokujícími výjevy." Přitom jediné, co je na tom šokující, je to, že tam dospělí lidé tajtrlikují jako šestileté děti při těžkém záchvatu padoucnice. A pak teda ještě to, že to někdo bere opravdu vážně.(2.8.2020)

 • Neklan006
  *

  Díl 4: tak tady se o smrti nic nedovíte, dostanete leda náboženský tlachání. Díl 10: o spiritismu a vúdú, no bylo to spíš k smíchu(12.2.2015)

 • ariari
  *****

  pekná téma, a samozrejme výborné a užitočné zamýšľanie. Som veľmi rada, že Vilo je opäť boričom tenkej vrstvy ľadu, je naozaj jedným z veľmi mála ľudí, ktorý sa v pohode pozrel na smrť ako na zaujímvú tému. Mám z neho taký pozitívny pocit, až sa mi chce povedať. NO už sa teším. Ale sa mozrejme, život si vážim, :-)(14.12.2015)

 • Dawe2
  odpad!

  Shlédl jsem pár dokumentů a přečetl nějaké knihy na toto téma. Tohle je opravdu o ničem. Neustálé breptání o tom samém, zbytek nuda. Hodně nezajímavě a nepoutavě provedené, mě se to nelíbilo a další šanci tomu nedám. Téma je to jistě zajímavé, ale doporučil bych jiný dokument či knihu.(23.1.2015)

 • Unrealik
  *

  Za jednu hvězdičku. Naprosto promrhaný potenciál. V prvních pár dílech se objevovaly zajímavé informace, pak to sklouzlo už zcela k prázdným/obecným řečem.(2.5.2015)

 • Luluk
  *****

  Moc dobré téma.(9.2.2015)