Kronika komika (TV film)

Dokumentární

Slovensko, 2013, 80 min

Matej Beneš

Stručné poohliadnutie sa za polstoročím pôsobenie tohto legendárneho divadla, ktoré vyprodukovalo množstvo nezabudnuteľných inscenácií a množstvo kvalitných hercov. Žiaľ, začínam premýšľať nad tým aké bude toto divadlo bez Stana Štepku. Škoda, že sa čas niekedy nedá zastaviť ...(25.12.2013)

Toto je nielen dokument o divadle, nezabudnuteľných hercoch a herečkách, ale tiež výborná zábava, ktorú vyčaria aj úplne krátke ukážky z divadelných scén a filmov. Na druhej strane by som sa zaobišiel bez učených slov divadelných kritikov a dramaturgov, ale aj oni patria k divadlu a majú v divadelnom dianí svoju rolu. Silné štyri hviezdy za silnú stopu, ktorú radošinci na Slovensku zanechávajú. –––– Ako sa stalo, že ste prišli do RND k Stanovi Štepkovi? – Ja som neprišla k Stanovi Štepkovi. Stano Štepka prišol ke mne. Do materskej školy, keď mal tri a pol roka, aj s bratom Ferkom.(5.7.2019)

• nascendi

Ak chce autor vtesnať do 70 minútového filmu polstoročnú históriu RND, vrátane ukážok z predstavení, pohľadov do zákulisia, vyjadrení zainteresovaných, tak to musí vziať poklusom. A to je jediná chyba tohto televízneho počinu - že netrval dlhšie. U mnohých filmov som sa nevedel dočkať záverečných titulkov, v tomto prípade ma naštvalo, že prišli tak skoro. Nie som divadelný divák a predstavenia RND sú prakticky jedinými návštevami divadla. Nehanbím sa za to, dokonca som veľmi spokojný, že sa mi metódou pokus-omyl podarilo neomylne nájsť to najautentickejšie, čo slovenská divadelná scéna vyprodukovala.(6.3.2018)

• - Film Kronika komika vznikal 10 rokov, natáčal sa 38 dní a strihal 280 hodín. (EwaldTragy)