Smrt přichází do Pemberley (TV film)

Death Comes to Pemberley

Drama / Mysteriózní / Krimi / Romantický

Velká Británie, 2013, 180 min

Čo sa stane potom, čo zazvoní zvonec na konci rozprávky? Death Comes To Pemberley nám to v krátkosti načrtne v „krimi dráme“. Zaujímavo kĺbia vyšetrovanie smrti (1) a pokračovanie Pýchy a predsudku (2). ___ (1) Prekvapivo, celkom chytľavo rozohrali celkom nový, iný príbeh (smrť) na známych základoch. Či časť zaujímavo domyslia. Spätne vyplnia niektoré medzery v pôvodnom príbehu. Možno by ma zaujal aj nezávisle na období, v ktorom sa odohráva. ___ (2) Pokračujeme v príbehu videným očami Elizabeth. Osobne veľmi pozitívne hodnotím jej miernu sebareflexiu ohľadne manželstva v čase, keď prechádza istou krízou. Pochopila kus pravdy, ktorý jej Mr. Darcy prezradil už v prvej žiadosti. A zvyšné dopady a následky vysvetlia ostatní. ___ Ak majú ľudia radi už známe veci, tak séria to využíva. Jednak v krátkych scénkach, kedy sa nám pripomenú rodičia, Jane, Lady Catherine. Zdá sa mi, ako by sa ich prítomnosť využila čisto na udržanie kontinuity s Pýchou a predsudkom. Ale nedbám. Tvorcovia sa veľmi snažili, aby aj ich ďalšie činy boli v súlade s ich niekdajším charakterom. Úspešne. Ďalším spôsobom na nadviazanie spojitosti s Pýchou sú aj znovu použité lokácie a kostýmy. Radujem sa nad opätovnou návštevou známeho Chatsworth House a prírodných scenérií z P&P. Červený kostým Lydie už nosila Caroline v P&P, kostým Jane nosila už Marry v P&P 1995, či Anne v Persuasion 2007. ___ Veľmi pekne líškajú svoje predovšetkým diváčky, period drama fans. Možno zle interpretujem, čo vidím ale pobavili ma narážky na žáner, ku ktorému sa séria môže hlásiť. Okrem klasických klišé aj napr. prehľad jedál, ktoré sa podávali v Georgiánskej ére (potešenie pre ľudí, kt. majú radi, aby boli filmy verné obdobiu + pohľad na “behind the scenes“ vtedajšej doby – jedlo a kuchyňa). Ďalej – nemožno rozoznať, komu patrí krv. Nehrajme sa na Boha! Etc. __ Príjemné, zaujímavé. Krimi by obstálo aj „bez“ P&P ale „s“ je to zaujímavejšie :). Vďaka za náznaky krízy! And now, let’s take a moment to swoon over Matthew Goode and how charming he looks in those coats and uniforms... ;)(29.12.2013)

Nejsem fanouškem děl Jane Austinové a žádné z nich jsem nečetla, takže mě pokračování Pýchy a předsudku nemohlo zklamat jako jiné. Zklamalo mě ale to, že to nijak negradovalo a že první díl byl zajímavější a napínavější než druhý. Oddalování popravy bylo sice pěkné, ale už mě v tu dobu ani Wickhamův osud nezajímal, jednak ho upozadil osud ostatních a za druhé to defacto skončilo pod kopyty koní...(3.1.2018)

• Chickenka

Zbytečně protahované, neskutečně rozvleklé. Nápad a potenciál by tu byl, ale tak pomalu to utíkalo. Než se konečně něco stalo, uplynula snad celá věčnost. Body dolů také patří výběru hlavní hrdinky, která mi byla neskutečně nesympatická. Děkuji, ale příště si nechám podobné pokusy o návrat do Pemberly ujít.(9.5.2015)

Pro ty, jež četli/y Pýchu a předsudek více než jednou, viděli různá zpracování více než třikrát, je to skoro povinnost... Citlivě napsané pokračování notoricky známého děje, kterému nechybí absolutně nic (občasné vzpomínky, pronesené věty, to vše působí jako návštěva starého známého), krom toho, že detektivní zápletka, na kterou jsem se těšila jako třešničku na dortu, je poněkud jednoduchá a skoro odbytá. I to jim ale odpouštím, protože herecký ansámbl je jedna báseň (Jenna "companion" Coleman jako Lydia Wickhamová perlí, Matthew Rhys skvěle odehrál hrdopýška Darcyho; jedinou výhradu mám k Anne Maxwell Martin, jako herečku ji mám ráda, ale Elizabeth Darcy má být podle děje 27-8 let a těch skoro deset let rozdílu je už znát), sídlo Pemberley vypadá tak skvostné, že byste se do něj nastěhovali od minuty a závěr trilogie je... úplně zlatý :-).(21.8.2014)

Velmi příjemné překvapení. Death Comes to Pemberley je prakticky zfilmovaná fanfikce, která měla to štěstí, že předtím vyšla knižně. Má to několik výhod - znáte postavy a jejich charaktery, takže se nemusíte dlouho orientovat. A samozřejmě to přiláká fanoušky, kteří chtějí vědět "a co bylo dál". Vztah Darcyho a Elizabeth je hezky vykreslen a i obsazení se povedlo. Anna Maxwell Martin není žádná prvoplánová kráska, ale přesto mi do pozdějí paní Elizabeth Darcyové sedí (těžko říct jak bych ji vnímala jako Lizzie Bennetovou) a s Matthew Rhysem jim to dohromady sluší. I zbytek se povedl, kromě Wickhama mě potěšila Eleanor Tomlinson jako Georgiana. Za největší problém považuji nepřesvědčivu zápletku. Scénář je totiž silný zejména ve scénách s Elizabeth a Darcym, ale jakmile se dostane k detektivní části či Georgianině milostné zápletce, je dost předvídatelný. Příjezd Jane a lady Catherine (jejíž odkaz na Wilda jsem ocenila taky) nemá žádné opodstatnění kromě mrknutí na předlohu od Jane Austen. Na druhou stranu oceňuji pár sympatických projevů Lydie, která byla ale po většinu času (stejně jako drahá paní Bennetová) na zabití. Abych to shrnula, je to milé, s krásným vizuálem a fanoušky předlohy to neurazí. Příjemně strávené tři hodiny.(9.3.2014)

• - Jako sídlo Pemberley posloužilo filmařům Chatsworth House v anglickém Derbyshiru, stejné místo jako v populárním filmu Pýcha a předsudek (2005). (LucyZ)