Smrt přichází do Pemberley (TV film)

Death Comes to Pemberley

Drama / Mysteriózní / Krimi / Romantický

Velká Británie, 2013, 180 min

• rikitiki

Ráda se vracím do světa Jane Austenové, ale tohle není ani jeho odraz. Hrozně dlouho trvá, než se začne něco dít. Pak je nalezený mrtvý muž v lese a příběh se pohne. Jenomže úplně mimo. Najednou začne vršit jednu utajovanou záhadu za druhou, všude číhají zamlčovaní příbuzní, zakázané vztahy a temné vazby z minulosti – až je toho tolik, že je to směšné. Navíc režie je hrozně nemotorná, maximálně na úrovni průměrné tv inscenace, kdy scény veřejných soudů byly pro mě svou klišovitostí a opakováním stejných záběrů (bučící dav, oči poulící podezřelý, brunátný soudce) takovým utrpením, že jsem to málem vypla. Mezi Elizabeth a panem Darcy není vůbec nic. To je taková absence jakéhokoliv citu, aspoň třeba kamarádského, že působí jak dva lidé, co náhodou stojí vedle sebe v metru. ___ Jediné, co mě potěšilo, bylo vylepšení Lydiina charakteru. Ne snad, že by se polepšila. Zůstala stále stejně svéhlavá a rozmarná – což je fajn – jen její povahu ukázal film v trochu jiné situaci a tedy i v trochu jiném světle. Příznivějším. Zatímco nebohé Elizabeth zbylo z jejího břitkého jazyka jen pár úšklebků na adresu lady Catherine de Bourgh, která sama ztratila většinu své démoničnosti. ___ Minisérie je ztrátou času.(3.1.2018)

Včera som si po niekoľkých rokoch pozrela film Pýcha a presudok z 2009 a pri kontrole môjho hodnotenia (mimochodom na ňom ani po druhom vzhliadnutí nič nemením) som si všimla v časti "súvisiace" tento film. Nakoľko pokračovania veľmi neobľubujem nezaujalo ma to, až kým som si neprečítala komentár Vendulin85 (povinnosť je povinnosť...) a povedala som si, že to teda skúsim. Po dopozeraní konštatujem, že neľutujem. Myslím si že je to veľmi dôstojné a pekné pokračovanie i keď mi miestami Elizabeth pripomínala skôr slečnu Marplovú ako pani Darcyovú, ale nijak mi to neprekážalo (to skôr samotný výber herečky mi nesedel), pretože vďaka tomu bola zápletka napínavá.(7.1.2018)

Nejsem fanouškem děl Jane Austinové a žádné z nich jsem nečetla, takže mě pokračování Pýchy a předsudku nemohlo zklamat jako jiné. Zklamalo mě ale to, že to nijak negradovalo a že první díl byl zajímavější a napínavější než druhý. Oddalování popravy bylo sice pěkné, ale už mě v tu dobu ani Wickhamův osud nezajímal, jednak ho upozadil osud ostatních a za druhé to defacto skončilo pod kopyty koní...(3.1.2018)

Nádherné na pohled. Oceňuji výběr herců, někteří mě mile překvapili (Jenna Coleman, Trevor Eve, Penelope Keith ...). Ale celkově průměr. První díl byl pomalý, příliš pomalý i na mě (a to já si v pomalých dějích obvykle libuji). Kdyby si celá serie držela laťku jako druhý díl, mohlo to dopadnout docela dobře. Třetí díl ovšem sklouzl k neskutečné melodramatičnosti. To co se odehrálo se dalo čekat, ale ne takhle. Tenhle svět mám velmi ráda, takže se teď můžu pohoršovat anebo to nebrat příliš vážně. Jako nenáročná věc k odpočinku je to naprosto vyhovující. (odkaz Lady Catherine na Oscara Wildea pobavil)(29.12.2013)

• Chickenka

Zbytečně protahované, neskutečně rozvleklé. Nápad a potenciál by tu byl, ale tak pomalu to utíkalo. Než se konečně něco stalo, uplynula snad celá věčnost. Body dolů také patří výběru hlavní hrdinky, která mi byla neskutečně nesympatická. Děkuji, ale příště si nechám podobné pokusy o návrat do Pemberly ujít.(9.5.2015)

• - Jako sídlo Pemberley posloužilo filmařům Chatsworth House v anglickém Derbyshiru, stejné místo jako v populárním filmu Pýcha a předsudek (2005). (LucyZ)