Smrt přichází do Pemberley (TV film)

Death Comes to Pemberley

Drama / Mysteriózní / Krimi / Romantický

Velká Británie, 2013, 180 min

Čo sa stane potom, čo zazvoní zvonec na konci rozprávky? Death Comes To Pemberley nám to v krátkosti načrtne v „krimi dráme“. Zaujímavo kĺbia vyšetrovanie smrti (1) a pokračovanie Pýchy a predsudku (2). ___ (1) Prekvapivo, celkom chytľavo rozohrali celkom nový, iný príbeh (smrť) na známych základoch. Či časť zaujímavo domyslia. Spätne vyplnia niektoré medzery v pôvodnom príbehu. Možno by ma zaujal aj nezávisle na období, v ktorom sa odohráva. ___ (2) Pokračujeme v príbehu videným očami Elizabeth. Osobne veľmi pozitívne hodnotím jej miernu sebareflexiu ohľadne manželstva v čase, keď prechádza istou krízou. Pochopila kus pravdy, ktorý jej Mr. Darcy prezradil už v prvej žiadosti. A zvyšné dopady a následky vysvetlia ostatní. ___ Ak majú ľudia radi už známe veci, tak séria to využíva. Jednak v krátkych scénkach, kedy sa nám pripomenú rodičia, Jane, Lady Catherine. Zdá sa mi, ako by sa ich prítomnosť využila čisto na udržanie kontinuity s Pýchou a predsudkom. Ale nedbám. Tvorcovia sa veľmi snažili, aby aj ich ďalšie činy boli v súlade s ich niekdajším charakterom. Úspešne. Ďalším spôsobom na nadviazanie spojitosti s Pýchou sú aj znovu použité lokácie a kostýmy. Radujem sa nad opätovnou návštevou známeho Chatsworth House a prírodných scenérií z P&P. Červený kostým Lydie už nosila Caroline v P&P, kostým Jane nosila už Marry v P&P 1995, či Anne v Persuasion 2007. ___ Veľmi pekne líškajú svoje predovšetkým diváčky, period drama fans. Možno zle interpretujem, čo vidím ale pobavili ma narážky na žáner, ku ktorému sa séria môže hlásiť. Okrem klasických klišé aj napr. prehľad jedál, ktoré sa podávali v Georgiánskej ére (potešenie pre ľudí, kt. majú radi, aby boli filmy verné obdobiu + pohľad na “behind the scenes“ vtedajšej doby – jedlo a kuchyňa). Ďalej – nemožno rozoznať, komu patrí krv. Nehrajme sa na Boha! Etc. __ Príjemné, zaujímavé. Krimi by obstálo aj „bez“ P&P ale „s“ je to zaujímavejšie :). Vďaka za náznaky krízy! And now, let’s take a moment to swoon over Matthew Goode and how charming he looks in those coats and uniforms... ;)(29.12.2013)

Včera som si po niekoľkých rokoch pozrela film Pýcha a presudok z 2009 a pri kontrole môjho hodnotenia (mimochodom na ňom ani po druhom vzhliadnutí nič nemením) som si všimla v časti "súvisiace" tento film. Nakoľko pokračovania veľmi neobľubujem nezaujalo ma to, až kým som si neprečítala komentár Vendulin85 (povinnosť je povinnosť...) a povedala som si, že to teda skúsim. Po dopozeraní konštatujem, že neľutujem. Myslím si že je to veľmi dôstojné a pekné pokračovanie i keď mi miestami Elizabeth pripomínala skôr slečnu Marplovú ako pani Darcyovú, ale nijak mi to neprekážalo (to skôr samotný výber herečky mi nesedel), pretože vďaka tomu bola zápletka napínavá.(7.1.2018)

Původně se mi nezdálo obsazení převážně hlavních postav, ale po zhlédnutí už mi nevadí. Bylo to celkem dobré, míň duchařské, než jsem po prvním díle čekala, a celkem zajímavé. Myslela jsem, že vrahem bude někdo jiný než si mysleli oni nebo než to nakonec opravdu byl, ale to už by bylo asi moc šokující. Každopádně zajímavá podívaná pro milovníky Austenové jako jsem já. Akorát mě mrzí, že ten ples zrušili. Taneční scény v těhle filmech a seriálech mám nejradši. PS: Lady Catherine ukradla hlášku Lady Bracknell (Wilde) a mě těší, že jsem si toho všimla :D(12.6.2015)

Nejsem fanouškem děl Jane Austinové a žádné z nich jsem nečetla, takže mě pokračování Pýchy a předsudku nemohlo zklamat jako jiné. Zklamalo mě ale to, že to nijak negradovalo a že první díl byl zajímavější a napínavější než druhý. Oddalování popravy bylo sice pěkné, ale už mě v tu dobu ani Wickhamův osud nezajímal, jednak ho upozadil osud ostatních a za druhé to defacto skončilo pod kopyty koní...(3.1.2018)

• Chickenka

Zbytečně protahované, neskutečně rozvleklé. Nápad a potenciál by tu byl, ale tak pomalu to utíkalo. Než se konečně něco stalo, uplynula snad celá věčnost. Body dolů také patří výběru hlavní hrdinky, která mi byla neskutečně nesympatická. Děkuji, ale příště si nechám podobné pokusy o návrat do Pemberly ujít.(9.5.2015)

• - Jako sídlo Pemberley posloužilo filmařům Chatsworth House v anglickém Derbyshiru, stejné místo jako v populárním filmu Pýcha a předsudek (2005). (LucyZ)