Smrt přichází do Pemberley (TV film)

Death Comes to Pemberley

Drama / Mysteriózní / Krimi / Romantický

Velká Británie, 2013, 180 min

Pro ty, jež četli/y Pýchu a předsudek více než jednou, viděli různá zpracování více než třikrát, je to skoro povinnost... Citlivě napsané pokračování notoricky známého děje, kterému nechybí absolutně nic (občasné vzpomínky, pronesené věty, to vše působí jako návštěva starého známého), krom toho, že detektivní zápletka, na kterou jsem se těšila jako třešničku na dortu, je poněkud jednoduchá a skoro odbytá. I to jim ale odpouštím, protože herecký ansámbl je jedna báseň (Jenna "companion" Coleman jako Lydia Wickhamová perlí, Matthew Rhys skvěle odehrál hrdopýška Darcyho; jedinou výhradu mám k Anne Maxwell Martin, jako herečku ji mám ráda, ale Elizabeth Darcy má být podle děje 27-8 let a těch skoro deset let rozdílu je už znát), sídlo Pemberley vypadá tak skvostné, že byste se do něj nastěhovali od minuty a závěr trilogie je... úplně zlatý :-).(21.8.2014)

Velmi příjemné překvapení. Death Comes to Pemberley je prakticky zfilmovaná fanfikce, která měla to štěstí, že předtím vyšla knižně. Má to několik výhod - znáte postavy a jejich charaktery, takže se nemusíte dlouho orientovat. A samozřejmě to přiláká fanoušky, kteří chtějí vědět "a co bylo dál". Vztah Darcyho a Elizabeth je hezky vykreslen a i obsazení se povedlo. Anna Maxwell Martin není žádná prvoplánová kráska, ale přesto mi do pozdějí paní Elizabeth Darcyové sedí (těžko říct jak bych ji vnímala jako Lizzie Bennetovou) a s Matthew Rhysem jim to dohromady sluší. I zbytek se povedl, kromě Wickhama mě potěšila Eleanor Tomlinson jako Georgiana. Za největší problém považuji nepřesvědčivu zápletku. Scénář je totiž silný zejména ve scénách s Elizabeth a Darcym, ale jakmile se dostane k detektivní části či Georgianině milostné zápletce, je dost předvídatelný. Příjezd Jane a lady Catherine (jejíž odkaz na Wilda jsem ocenila taky) nemá žádné opodstatnění kromě mrknutí na předlohu od Jane Austen. Na druhou stranu oceňuji pár sympatických projevů Lydie, která byla ale po většinu času (stejně jako drahá paní Bennetová) na zabití. Abych to shrnula, je to milé, s krásným vizuálem a fanoušky předlohy to neurazí. Příjemně strávené tři hodiny.(9.3.2014)

Tak tohle bylo krásné pokračování Pýchy a předsudku. Jenna Coleman je skvělá Lydia - krásná a nesnesitelná. To Anna Maxwell Martin je na Lízu moc stará, vypadala dokonce o pár let starší nez M. Rhys (Darcy)! Škoda. A Wickham! Och ano, tomu bych to svádění neviňátek věřila. Krásná kamera, příroda, Pemberley...adaptace se moc povedla.(13.9.2016)

Nádherné na pohled. Oceňuji výběr herců, někteří mě mile překvapili (Jenna Coleman, Trevor Eve, Penelope Keith ...). Ale celkově průměr. První díl byl pomalý, příliš pomalý i na mě (a to já si v pomalých dějích obvykle libuji). Kdyby si celá serie držela laťku jako druhý díl, mohlo to dopadnout docela dobře. Třetí díl ovšem sklouzl k neskutečné melodramatičnosti. To co se odehrálo se dalo čekat, ale ne takhle. Tenhle svět mám velmi ráda, takže se teď můžu pohoršovat anebo to nebrat příliš vážně. Jako nenáročná věc k odpočinku je to naprosto vyhovující. (odkaz Lady Catherine na Oscara Wildea pobavil)(29.12.2013)

Jane Austen bez vtipu a sarmu, zato s mrtvolou. Desive herecke obsazeni (predevsim Maxwell Martin jako Elizabeth je uplne mimo, ale i Rhysuv Darcy se vylozene nehodi k originalu), presto svym zpusobem zajimave (napriklad velmi pozoruhodne soudni sceny, i kdyz tezko rict o jak historicky verohodne vyobrazeni se jedna).(14.12.2014)

• - Jako sídlo Pemberley posloužilo filmařům Chatsworth House v anglickém Derbyshiru, stejné místo jako v populárním filmu Pýcha a předsudek (2005). (LucyZ)