Smrt přichází do Pemberley (TV film)

Death Comes to Pemberley

Drama / Mysteriózní / Krimi / Romantický

Velká Británie, 2013, 180 min

Jediné, co jsem od téhle adaptace čekala, bylo, aby nebyla tak unylá, jako její knižní předloha. A to se mi splnilo. Přidejte k tomu přenádhernou scenérii derbyshirského Chatsworth House, brilantní hudební podkreslení a austenovský motiv, výsledek by snad ani nemohl být špatný. Lydia Jenny Coleman je navíc tak dokonale nesnesitelná, že ji za to nelze než ocenit.(29.12.2013)

Včera som si po niekoľkých rokoch pozrela film Pýcha a presudok z 2009 a pri kontrole môjho hodnotenia (mimochodom na ňom ani po druhom vzhliadnutí nič nemením) som si všimla v časti "súvisiace" tento film. Nakoľko pokračovania veľmi neobľubujem nezaujalo ma to, až kým som si neprečítala komentár Vendulin85 (povinnosť je povinnosť...) a povedala som si, že to teda skúsim. Po dopozeraní konštatujem, že neľutujem. Myslím si že je to veľmi dôstojné a pekné pokračovanie i keď mi miestami Elizabeth pripomínala skôr slečnu Marplovú ako pani Darcyovú, ale nijak mi to neprekážalo (to skôr samotný výber herečky mi nesedel), pretože vďaka tomu bola zápletka napínavá.(7.1.2018)

Čo sa stane potom, čo zazvoní zvonec na konci rozprávky? Death Comes To Pemberley nám to v krátkosti načrtne v „krimi dráme“. Zaujímavo kĺbia vyšetrovanie smrti (1) a pokračovanie Pýchy a predsudku (2). ___ (1) Prekvapivo, celkom chytľavo rozohrali celkom nový, iný príbeh (smrť) na známych základoch. Či časť zaujímavo domyslia. Spätne vyplnia niektoré medzery v pôvodnom príbehu. Možno by ma zaujal aj nezávisle na období, v ktorom sa odohráva. ___ (2) Pokračujeme v príbehu videným očami Elizabeth. Osobne veľmi pozitívne hodnotím jej miernu sebareflexiu ohľadne manželstva v čase, keď prechádza istou krízou. Pochopila kus pravdy, ktorý jej Mr. Darcy prezradil už v prvej žiadosti. A zvyšné dopady a následky vysvetlia ostatní. ___ Ak majú ľudia radi už známe veci, tak séria to využíva. Jednak v krátkych scénkach, kedy sa nám pripomenú rodičia, Jane, Lady Catherine. Zdá sa mi, ako by sa ich prítomnosť využila čisto na udržanie kontinuity s Pýchou a predsudkom. Ale nedbám. Tvorcovia sa veľmi snažili, aby aj ich ďalšie činy boli v súlade s ich niekdajším charakterom. Úspešne. Ďalším spôsobom na nadviazanie spojitosti s Pýchou sú aj znovu použité lokácie a kostýmy. Radujem sa nad opätovnou návštevou známeho Chatsworth House a prírodných scenérií z P&P. Červený kostým Lydie už nosila Caroline v P&P, kostým Jane nosila už Marry v P&P 1995, či Anne v Persuasion 2007. ___ Veľmi pekne líškajú svoje predovšetkým diváčky, period drama fans. Možno zle interpretujem, čo vidím ale pobavili ma narážky na žáner, ku ktorému sa séria môže hlásiť. Okrem klasických klišé aj napr. prehľad jedál, ktoré sa podávali v Georgiánskej ére (potešenie pre ľudí, kt. majú radi, aby boli filmy verné obdobiu + pohľad na “behind the scenes“ vtedajšej doby – jedlo a kuchyňa). Ďalej – nemožno rozoznať, komu patrí krv. Nehrajme sa na Boha! Etc. __ Príjemné, zaujímavé. Krimi by obstálo aj „bez“ P&P ale „s“ je to zaujímavejšie :). Vďaka za náznaky krízy! And now, let’s take a moment to swoon over Matthew Goode and how charming he looks in those coats and uniforms... ;)(29.12.2013)

Ač okolí brblalo, že herečka je ošklivá, tahle dáma měla cosi do sebe a rozhodně byla zajímavá. Vůbec jsem netušila, že se budu dívat na volné pokračování Pýchy a předsudku, a byla jsem mile překvapena. Tak jsem si tipovala vraha, a jo, vyšlo to, a musím uznat, že ač Anglány fakt nemusím vůbec v ničem, tohle sídlo bylo elegantní a vkusné a dokonce mi prolétlo hlavou, že by tam ani nemuselo strašit.(18.1.2018)

Jane Austen bez vtipu a sarmu, zato s mrtvolou. Desive herecke obsazeni (predevsim Maxwell Martin jako Elizabeth je uplne mimo, ale i Rhysuv Darcy se vylozene nehodi k originalu), presto svym zpusobem zajimave (napriklad velmi pozoruhodne soudni sceny, i kdyz tezko rict o jak historicky verohodne vyobrazeni se jedna).(14.12.2014)

• - Jako sídlo Pemberley posloužilo filmařům Chatsworth House v anglickém Derbyshiru, stejné místo jako v populárním filmu Pýcha a předsudek (2005). (LucyZ)