Putování za kořením

(pořad)
  • Velká Británie Spice Trip
Dokumentární / Rodinný
Velká Británie, 2012, 55 min

Mladý mistr kuchař Stevie Parle, který je přes svůj mladý věk držitelem řady profesních ocenění, a odbornice na koření Emma Grazette mají zcela jistě společnou alespoň jednu vlastnost: velkou a neutuchající vášeň pro koření. Oba dva jsou skálopevně přesvědčeni, že aplikace koření je tou nejsnazší cestou, pokud chceme, aby se naše jídlo stalo skutečně nezapomenutelným zážitkem. Proto je napadlo, že by se s diváky mohli vydat na cestu, která jim otevře oči a ukáže, že koření se dá používat nejen tak, jak jsme v našich zeměpisných šířkách odedávna běžně zvyklí, ale i na tisíc dalších způsobů. Naše podivuhodná dvojice cestuje s batohy na zádech kolem světa – jede za jednotlivými druhy koření do míst, kde je domorodci znají lépe než kdokoli jiný na světě, přímo tam, kde je pěstují a denně používají. Od těchto národů stojí za to načerpat na téma koření nové znalosti! Oba experti pátrají zejména po tom, jaká je situaci v pravlasti šesti základních druhů koření, které máte v kuchyni na poličce pravděpodobně i vy. Zajímá je, jak s nimi nakládají tamější obyvatelé, a tak jedou za čili papričkami do Mexika, za muškátovým oříškem se vypraví do Grenady, ohledně skořice jim má poradit Kerala, kmín hledají v Turecku, na hřebíček se ptají obyvatel Zanzibaru, zatímco ve věci černého pepře navštíví Kambodžu. Moderátorské duo potom srovnává rozdílné přístupy ke koření a kořenění u představitelů různých kultur a všímá si, jakou roli hrají tyto dary přírody v kuchyních různých částí světa. (oficiální text distributora)