poster

Kipur (festivalový název)

 • Izrael

  Kippur

 • český

  Kippour

  (festivalový název)

Drama / Válečný

Izrael / Francie, 2000, 124 min

Režie:

Amos Gitai

Kamera:

Renato Berta

Hudba:

Jan Garbarek

Producenti:

Laurent Truchot

Střih:

Monica Coleman

Kostýmy:

Laura Dinolesko
(další profese)
 • Marigold
  ****

  Kdyby si Gitai odpustil ty umělecké etudy v úvodu a závěru, jednalo by se o jeden z nejlepších válečných filmů, které jsem viděl. Principiálně podobné Libanonu (výpověď o válce velmi úzkou osobní perspektivou), ale z mého pohledu díky hyperrealismu, dovedně navozenému stereotypu a úsporné práci s postavami film bez velkého artistního pohledu vystihující zničující "repetitivnost" války. Znovu nutno vyzdvihnout Gitaiovu práci s mizascénou, zde oproti samoúčelnosti Stažení dokonale funkční.(29.11.2010)

 • Revanx

  Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(22.2.2009)

 • Morien
  ***

  (1001) Začátek mě tak navnadil, a postupně se moje pozornost rozpadala víc a víc a víc, ať jsem se tomu snažila zabránit, jak jsem chtěla. Normálně u filmů posiluju, tady jsem začala zkoušet, jestli pořád ještě zvládnu most ze stoje. Zvládnu.(18.2.2012)

 • Houdini

  Zlatá Palma - výběr(27.1.2006)

 • Herr_Flick
  ****

  Kippur přináší zase trochu jiný pohled na válku a alespoň pro mě velmi slušně. Na nešikovnosti úvodní a finální pasáže se asi shodnu s většinou komentujících, ale co mi nejvíc vadilo, byl komparz. Tenhle jev je poměrně častý, ale při způsobu, jakým je film natočen, v tom prostředí a vedle hlavních představitelů, to pro mě bylo tentokráte hodně výrazné. Třeba při manipulaci s raněnými z helikoptéry do sanitky někteří vypadali, že čekají na párek v rohlíku. Na druhou stranu ale musím vyzdvihnout délku scén, četnost vojenské techniky (i když pohyb tanků taky působil poměrně komicky) a vůbec celou výpravu včetně hlavních herců. Sečteno podtrženo, velmi podařený film.(21.8.2011)

 • - Film je založen na vlastní zkušenosti režiséra Amose Gitai, když byl součástí záchranné skupiny během Jomkipurské války a jeho vrtulník byl sestřelen syrskou střelou v den jeho 23. narozenin. (Herr_Flick)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace