Talk show Milana Markoviče

• Slovensko Večer Milana Markoviča
všechny plakáty
Talk-show / Zábavný
Slovensko, 1993, 50 min

Zábavná talk show s majstrom slovného humoru Milanom Markovičom. (RTVS)

Radko

Na programe "Večer Milana Markoviča" je najhoršie, že veľa divákov ho považuje za etalón inteligentnej a vkusnej zábavy. Šou, čo sa nebála zaťať do tých hore. Umocňuje to i opatrenie urobené za Mečiarovej éry, kedy bola táto zábavná relácia z verejnoprávnej tv vykopnutá. Boli síce nejaké resuscitačné pokusy na iných tv kanáloch, no postupne všetko zakapalo. Hlavným dôvodom je, že pán Markovič nie je vtipný. Zakladá si na smiešnom zajakávaní, zaodŕhaní, opakovaní slov a pomedzi to akoby niečo strašne protištátne uždibne. Pritom ide o úplne prízemné vety, žiadne šokujúce výsmechy, žiadne ostré slová, len frázy a v čase vysielania šou - neoliberálne frázy, lebo kapitalizmus bez hraníc bol vtedy povinnou opozičnou mantrou na všetko. Jednu hviezdičku za sprievodný klavír Petra Breinera a druhú za výraz "babky-demokratky". Vymyslel ho básnik a prekladateľ Ján Štrasser ako pomenovanie pre staršie fanatické a často nenávistné politické obdivovateľky Vladka Mečiara a jeho Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS). Zľudovelá fráza sa prvý raz objavila práve vo vysielaní Večera MM. ()

nascendi

Na Večer Milana Markoviča možno mať širokú paletu názorov, od humoru Milana Markoviča, cez príspevky Petra Breinera, možno posudzovať úroveň pesničiek a ich textov, ale jeden aspekt je neoddiskutovateľný - Večer Milana Markoviča bol mimoriadne potrebným typom relácie v dobe, ktorú sme vtedy žili. Až takým potrebným, že "otec národa" a predmet nekritického obdivu "babiek demokratiek" vynaložil veľké úsilie na to, aby relácia zmizla z obrazoviek. ()

majo25

Skvelý program, ktorý pobavil zaručene, a to aj vtedy, ked hostia neboli práve najlepší. Program, ktorý vadil Mečiarovi a tak musel ísť z obrazoviek dole. 80% ()

Zagros

Talk-show slovenského moderátora Milana Markoviča z dob, kdy se u nás tomuto žánru ještě neříkalo talk-show. Sledoval jsem to svého času pravidelně a jeho rozhovory s hosty mě bavily. Nevím, zda to nebylo jenom nedostatkem konkurence, která je v dnešní době už mnohonásobně větší, ale patřilo to k tomu lepšímu, co televize nabízela. Navíc bylo osvěžující pravidelně slýchat i slovenštinu. Tři hvězdy za fajn večery v minulosti a pár dobrých vzpomínek. Vracet se k tomu a doporučovat to pravděpodobně už ale dnes moc nemá smysl. ()

Yoss

Túto reláciu som mal ako tínedžer veľmi rád,  pozeral som ju spolu s rodičmi. Pre nich to bol vtedy taký pozitívny ostrov deviácie, pretože neznášali HZDS, Mečiara a typ správania a politiky, ktorú zosobňoval. Pamätám si raz, ako sa v debate bavili s Figeľom o rodine, deťoch,  o tom, že je konzervatívec. Má 4 deti. A Markovič na to - to ste robili len štyrikrát? 🤣 Aké je smutné,  čo sa s Markovičom stalo postupom času. Hoaxer, konšpirátor atď. Škoda,  možno za to nemôže, neviem... Áno,  bola to taká lacnejšia forma zábavy,  ale patrila do svojej doby a splnila svoj účel. Čokoľvek,  čo nasralo Mečiara,  plnilo svoj účel. 😊✌️ ()