Drishyam

Vijay Salgaonkar (Ajay Devgn) je pôvodom sirota, ktorý sa tvrdou prácou vypracoval za dvadsaťpäť rokov na slušného občana s rešpektom a pre ktorého jeho rodina znamená všetko na svete. V malej dedine v horách, na periférii Goa, zaviedol káblovú televíziu a žije slušný život až do momentu, keď jedna nepredvídateľná a neočakávaná udalosť náhle zmení poriadok a život jemu a jeho najbližším. Zúfalý otec rodiny bude musieť zachovať chladnú hlavu, aby sa mu podarilo ochrániť jeho najdrahších pred nadchádzajúcim hroziacim nešťastím. (sochoking)

Dudek

Morálně naprosto zvrácený konstrukt s postavami vystavěnými na tak diametrálně odlišných stranách černobílého spektra, že jen velmi těžko lze někomu fandit. Drishyam je typickým příkladem přehnaně vyhrocených východních filmů, které jdou svým přístupem až daleko za vkusnou hranu. Při tom všem je však jen pramálo provokativní a nevyvolává téměř žádné nové otázky. Z hlediska příběhové výstavby to však šlape poměrně slušně a je třeba uznat, že ta naznačená cinefilní rovina je ve svém jádru skutečně originální a zábavná, i když nakonec vyznívá spíše do prázdna. ()

*CARNIFEX*

Na pät hviezd to nie je ani omylom. Úprimne napíšem, že preháňam. Ale keď nemajú podaktorí problém zožrať všetko, čo im na tanier nadelí krajina z poza oceánu, prečo nezlepšiť dojem aj takej Indii. Jediný dôvod, ktorý ma napadá, prečo pred sebou samým obhájiť tú naivitu príbehu, doslova za vlasy pritiahnutú story, pričom "Drishyam" bez štipky ostychu nešmariť do "odpadu", je zrejme počiatočná zamilovanosť do "Bollywood" snímkov. Možno časom vytriezviem, no teraz sa mi akosi nechce. "Drishyam" je vizuálne dokonale natočený snímok, ktorý spočiatku príjemne, nenútene zabáva, no od hlavného zvratu pomerne slušne naberá na obrátkach. Prekvapiť môže najmä v závere, no samotná story nie je nijak komplikovaná, čo by diváka mohlo miasť. Kľudne by sa dalo povedať, že núti zamyslieť sa: môže byť film ako taký dostatočným návodom pre spáchanie nejakého činu? Určite áno! Dokážu to údajne počítačové hry, tak prečo nie film? (Sedem, Vraždy podľa Judáša, Dokonalý zločin a pod.). Ale môže byť zároveň návodom ako zahladiť stopy po spáchaní nejakého skutku? ()

Niktorius

V záplavě indických blockbusterů, které ve snaze o vršení atrakcí rezignovaly na kvalitní narativní stavbu, představuje Drishyam vítané osvěžení. Nevzdává se tradičních formálních znaků hindské kinematografie, ale nepouští se do velkolepých atrakcí (akční scény absentují zcela, hudební sekvence jsou důležité pro vyprávění), utlumuje stylistický exces a opírá se především o důmyslný scénář. Tomu se úspěšně daří jednak budovat napětí, jednak rozvíjet řadu zajímavých témat, která jsou pevně svázaná s každodenním životem v Indii. Vlastně se dá říct, že je Drishyam v kontextu populární hindské kinematografie podobným úkazem, jako byla Volavka úkazem v kontextu kinematografie hongkongské. ()

sochoking

V prvej časti filmu sa mi zdalo, akoby sa každý predchádzal v tom, kto dokáže ''zahrať '' väčšieho idiota, ako jeho kolega z branže, alebo som len neni zvyknutý na indickú kinematografiu. Mal som veľmi zmiešané pocity prvých minimálne sto minút. No a potom prišla veľmi slušná napínavá časť, by som povedal dokonca, že psychologický moment filmu, kedy sa polícia snaží zlomiť chlapíka a jeho rodinu, aby mu dokázali vinu, ktorá krásne svojim napätím udrží pozornosť až do jeho prakticky záverečných minút, kde príde taký divný koniec, že som nevedel, či sa mi to iba sníva. No a on to vlastne nebol koniec, ale taký predkoniec sa mi zdá... V každom prípade si myslím, že každá prekombinácia filmu mu iba môže uškodiť, ale tie silnejšie tri hviezdičky si to zaslúži v pohode. 55% P.S. Mno...zvykol som si na korejské vrtochy, ale Indovia? To je iný level... ()

Marze

Muž se snaží ochranit svou rodinu od odvrácené strany zákona poté co spáchají neočekávaný zločin. Otcovi rodiny - sympaťákovi držíme palce. Vytříbeně a dovedně provedený film. Film sráží tradičně indicky nakynutá stopáž. Stříhal bych až by se z filmového pásu kouřilo. ()

Arsenal83

Určite najlepšie indické krimi, aké som kedy videl. A vidieť, že v Indii sa na výsluchoch s obvinenými s tým nebavia, keď treba, tak dôjde aj k stredovekým metódam. Práve tie scény v záverečnej tretine ma strašne štvali, toho fízla mal Vijay čo by hlavný, chytrý hrdina skopať do bezvedomia. Ale nakoniec to všetko dávalo zmysel. Film je tradične indický – teda veľmi dlhý – a nie každý možno bude mať trpezlivosť ho tak pozerať skoro tri hodiny. Ale nemám pocit, že by tam boli hluché chvíle. Teda okrem prvých zoznamovacích asi 40 minút, kde sledujeme rodinnú idylku a pomery v danej dedine. Potom sa to už tak skvele odvíja, že ani nemáte čas sledovať čas. Príde mnoho napätia, výkrutov, obratov a aj prekvapení. Finálna odplata bola tak uvoľňujúca, že som normálne mal chuť napariť tomu rovno 5 hviezd a vlastne podobne ako Carnifex aj ja tu pridám na hodnotení, nakoľko je to niečo iné, netradičné, neamerické a neeurópske a fakt dobré. Som zvedavý na pokračovanie, ktoré práve vyšlo. ()

rikitiki

Přemrštěný úvod, který na dlouhé stopáži ukazuje poměry v jednom městečku a idylický obrázek jedné milující se rodiny, pak náhlý zlom, který idylu rozmlátí na kusy, Film nabere obrátky, když se otec zoufale ale rafinovaně snaží vykličkovat ze spárů policie a chce svou rodinu zachránit. Policie je přesto dostává stále více do pasti a snímek působí tísnivě. Měla jsem z toho dojem až hudebního díla, které začne něžnými tóny, pak přidává nástroje, ty jsou stále hlasitější, před finálem bubny zní až ohlušují (otřesné scény policejní brutality) a končí to opět tichými, tentokrát smutým, popěvováním. ___ Film má chytrý scénář, stejně jako má chytrého hrdinu, ale měl být kratší a hrdinova protivnice měla mít lidštější rysy. Těch jejích pár slz nezastře, že je to nemilosrdné, bezcitné monstrum, které si zaslouží trest. Takže víc nejednoznačnosti, kdo je dobrý a kdo zlý, by filmu také prospělo. ()

Aljak

Tak toto by asi nevyriešil ani Monk! :D Parádna vec z Indie (hoci v poradí už 4.remake), ktorá ma bavila od začiatku až do úplného konca, a to aj napriek obrovskej takmer 3-hodinovej nádielke. Ale pri takýchto filmoch sa človek proste nenudí - presne takýto typ mystery thrillerov so skvelou zápletkou mám rád. 4-členná rodinka na čele s charizmatickým Vijayom bola nesmierne sympatická a veľmi som im fandil. Toho slizkého hajzlíka (myslím Sama), mi vôbec nebolo ľúto! Odporné mi bolo aj správanie policajných zložiek, ktoré vysoko zneužívali svoje postavenie. No zo všetkého najviac sa mi páčila tá hra na mačku a myš - neustály zápas medzi pravou a lžou na pozlátku dokonalého alibi, ktoré malo predsa len občas svoje trhlinky. Skvelý film, radosť sa na to pozerať = 5 hviezd! ()

Andrea1717

Tak áno, toto stálo za pozretie. Napínavé od začiatku do konca. Diváka zmiatli hneď na začiatku, musím uznať, dobrý ťah. Celý film som čakala niečo iné, ako to nakoniec dopadlo. Fakt klobúk dole. Ajay v tomto filme trochu upustil od môjho obľúbeného "tajomného" muža, ale rozhodne to nebolo na úkor kvality, alebo zaujímavosti. Neviem či to môžem nazvať uveriteľným filmom, alebo je to skôr "bodaj by to tak šlo, ako to tu popisujú" ale aspoň ja som mu aj jeho rodine držala palce.... skutočne zaujímavé.... ()

zette

Sotva ve filmu najit kladnou postavu a zaver si mohli tvurci taky odpustit... Jinak se jedna o solidni drama z bollywoodske produkce, ktere ma solidni scenar, peknou kameru a dobre herce. ()

StanislachKo

Nech sa páči, tomuto hovorím storytelling ako sa patrí! Plottwisty v ukočírovanej miere a herectvo aj na indické pomery veľmi umiernené. Ďakujem za pekný večer. ()

Tosi

Zřídkakdy sleduji indické filmy, tak abych své ostudné selhání dohnal, zvolil jsem hned tříhodinový biják. Jelikož jsem zrovna nikam nespěchal, poprvé jsem se mírně nervózně podíval na hodinky po čtyřiceti minutách sice mdlého, zato příjemně prosluněného děje. Ani ve snu by mě nenapadlo, že po zbytek filmu budu sledovat na jedné straně vzrušující komplikovanou sít´ lží a na druhé straně systematickou snahu, jak ji protrhnout. Možná chvílemi pro protřelého evropana kýčovité, ale ve finální konfrontaci by se některé vyřčené věty mohly tesat do kamene. ()

Skeksis odpad!

Tak takéto debilné čurákovanie som videla naposledy v Lolek a Bolek, keď som mala päť rokov. Hodinu sa tam dejú samé trápnosti, a nejaká pointa, ktorá nasleduje, to už v mojich očiach nezachránila. Okej, typ vedel, čo má robiť z filmov (ktoré sú ohniskom vzdelania a triezveho rozumu), ale v konečnom dôsledku museli všetci čeliť absolútne nezmyselnej a nezákonnej brutalite (však to tak v Indii chodí). Na takéto niečo už nemám nervy! Vôbec nie na dvojku. ()

Luksa

V podstatě vše co jsem napsal u malajálamského originálu platí i tady, je to na chlup to samé, jen s jinými (mnou známějšími) herci a v jiném jazyce. A pořád dost dobré, takže i hodnocení bude stejné :) ()

klukluka

Ze začátku Bollywood jak vyšitej, naivita nezměrná, afekt, navíc se tam dlouho prakticky nic nedělo, takže jsem od toho chtěl utéct. Pak ale konečně killnuli Sama a dostalo to grády, obvyklé nectnosti indických filmů se vytratily a nahradila je rafinovanost a nový typ pokorného, inteligentního hrdiny. Bavilo mě na to koukat a konec tomu nasadil korunu. Hodně povedený... ()

Rozjimatel

3,5 Krásny príbeh o chlapíkovi menom Vijay Salgaonkar (Ajay Devgan), múdrom ako televízor. Chlapíkovi, ktorý vie všetko z filmov. Aj toto je spôsob ako vzdať hold kinematografii. Začiatok filmu ma bavil svojim jemným humorom, najmä pri interakcii členov Vijayovej veľmi sympatickej rodiny (napr. jeho krásnej a milej ženy Nandini (Shriya Saran)). Po čase sa ale film odrazu preklopí z komédie na thriller a atmosféra napätia začína krásne hustnúť. Žiaľ, v strede začína film byť dosť rozvláčny, to naťahované a jednotvárne vyšetrovanie nemá konca-kraja, takže skvele budovaná atmosféra sa vytráca. Premrštená stopáž je všeobecne neduhom bollywoodskych filmov, zrejme kvalitní strihači sú v Indii nedostatkový tovar. Našťastie film zachraňuje skvelý záver, takže dojem na konci filmu ostáva veľmi silný. Okrem spomínanej rodiny sa mi ešte veľmi páčila skvelá postava policajtky Meery Deshmukh (Tabu), jej prerod z drsnej a nezlomnej ženy na zlomenú, nešťastnú matku v závere bol mimoriadne pôsobivý. ()

rivah

Pro nás morálně nepřijatelné schéma s postavami na tak vyhrocených pólech, že je obtížné se postavit na nějakou stranu. Příběh je však filmařsky kvalitně a zábavně postaven. Indický populár je velmi dlouhý. ()

FLVEKK

Perfektní, napínavá detektivka ! Furt to říkám, Indové umí točit filmy ! Jak romantické, tak komediální no a tohle drama by se určitě ve světě filmů nemělo ztratit ! Mohlo by to být kratší o takových 30 minut..ale na to se*e pes :) ()