poster

Drishyam

 • Indie

  दृश्यम

 • angličtina

  The Sight

 • angličtina

  Visual

Drama / Thriller / Mysteriózní

Indie, 2015, 163 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • *CARNIFEX*
  *****

  Na pät hviezd to nie je ani omylom. Úprimne napíšem, že preháňam. Ale keď nemajú podaktorí problém zožrať všetko, čo im na tanier nadelí krajina z poza oceánu, prečo nezlepšiť dojem aj takej Indii. Jediný dôvod, ktorý ma napadá, prečo pred sebou samým obhájiť tú naivitu príbehu, doslova za vlasy pritiahnutú story, pričom "Drishyam" bez štipky ostychu nešmariť do "odpadu", je zrejme počiatočná zamilovanosť do "Bollywood" snímkov. Možno časom vytriezviem, no teraz sa mi akosi nechce. "Drishyam" je vizuálne dokonale natočený snímok, ktorý spočiatku príjemne, nenútene zabáva, no od hlavného zvratu pomerne slušne naberá na obrátkach. Prekvapiť môže najmä v závere, no samotná story nie je nijak komplikovaná, čo by diváka mohlo miasť. Kľudne by sa dalo povedať, že núti zamyslieť sa: môže byť film ako taký dostatočným návodom pre spáchanie nejakého činu? Určite áno! Dokážu to údajne počítačové hry, tak prečo nie film? (Sedem, Vraždy podľa Judáša, Dokonalý zločin a pod.). Ale môže byť zároveň návodom ako zahladiť stopy po spáchaní nejakého skutku?(22.7.2016)

 • Dudek
  **

  Morálně naprosto zvrácený konstrukt s postavami vystavěnými na tak diametrálně odlišných stranách černobílého spektra, že jen velmi těžko lze někomu fandit. Drishyam je typickým příkladem přehnaně vyhrocených východních filmů, které jdou svým přístupem až daleko za vkusnou hranu. Při tom všem je však jen pramálo provokativní a nevyvolává téměř žádné nové otázky. Z hlediska příběhové výstavby to však šlape poměrně slušně a je třeba uznat, že ta naznačená cinefilní rovina je ve svém jádru skutečně originální a zábavná, i když nakonec vyznívá spíše do prázdna.(18.6.2016)

 • Aljak
  *****

  Tak toto by asi nevyriešil ani Monk! :D Parádna vec z Indie (hoci v poradí už 4.remake), ktorá ma bavila od začiatku až do úplného konca, a to aj napriek obrovskej takmer 3-hodinovej nádielke. Ale pri takýchto filmoch sa človek proste nenudí - presne takýto typ mystery thrillerov so skvelou zápletkou mám rád. 4-členná rodinka na čele s charizmatickým Vijayom bola nesmierne sympatická a veľmi som im fandil. Toho slizkého hajzlíka (myslím Sama), mi vôbec nebolo ľúto! Odporné mi bolo aj správanie policajných zložiek, ktoré vysoko zneužívali svoje postavenie. No zo všetkého najviac sa mi páčila tá hra na mačku a myš - neustály zápas medzi pravou a lžou na pozlátku dokonalého alibi, ktoré malo predsa len občas svoje trhlinky. Skvelý film, radosť sa na to pozerať = 5 hviezd!(7.8.2016)

 • Tosi
  ****

  Zřídkakdy sleduji indické filmy, tak abych své ostudné selhání dohnal, zvolil jsem hned tříhodinový biják. Jelikož jsem zrovna nikam nespěchal, poprvé jsem se mírně nervózně podíval na hodinky po čtyřiceti minutách sice mdlého, zato příjemně prosluněného děje. Ani ve snu by mě nenapadlo, že po zbytek filmu budu sledovat na jedné straně vzrušující komplikovanou sít´ lží a na druhé straně systematickou snahu, jak ji protrhnout. Možná chvílemi pro protřelého evropana kýčovité, ale ve finální konfrontaci by se některé vyřčené věty mohly tesat do kamene.(10.11.2016)

 • Niktorius
  *****

  V záplavě indických blockbusterů, které ve snaze o vršení atrakcí rezignovaly na kvalitní narativní stavbu, představuje Drishyam vítané osvěžení. Nevzdává se tradičních formálních znaků hindské kinematografie, ale nepouští se do velkolepých atrakcí (akční scény absentují zcela, hudební sekvence jsou důležité pro vyprávění), utlumuje stylistický exces a opírá se především o důmyslný scénář. Tomu se úspěšně daří jednak budovat napětí, jednak rozvíjet řadu zajímavých témat, která jsou pevně svázaná s každodenním životem v Indii. Vlastně se dá říct, že je Drishyam v kontextu populární hindské kinematografie podobným úkazem, jako byla Volavka úkazem v kontextu kinematografie hongkongské.(29.12.2015)