Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na počátku padesátých let se mladá Islanďanka Freya vrací domů ze Spojených států, kam se před časem provdala. Nyní ovdověla a chce se usadit u příbuzných v malé vesničce poblíž Reykjavíku. Freyin příjezd obrátí poklidnou rybářskou usedlost vzhůru nohama. Záhadná a velice atraktivní Freya se netají tím, že si je vědoma svých očividných ženských předností a že je rozhodnuta jich využít v maximální míře, aby se vymanila z nuzných poměrů, v nichž její rodina žije. Freyiny půvaby okouzlí nejen mladého policistu, ale i většinu mužské populace vesnice, jenže Freya míří výš - Björn Theodor patří k místní honoraci a má se brzy oženit se starostovou dcerou. Zasnoubení však pro Freyu není žádnou překážkou. Je ochotna udělat vše pro to, aby se novou paní jednoho z nejvýstavnějších domů v okolí stala právě ona. Freyino počínání sledujeme očima jedenáctileté Aggy, která svou starší příbuznou obdivuje a zároveň ji podezírá ze spáchání zločinu. Kdo je Freya? Hrdinka vikinských balad? Pohádková královna? Vražedkyně? Bohyně lásky? Odpovědi na všechny tyto otázky by Agga velmi ráda znala... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (23)

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Ach ta žena...lze ji milovat i nenávidět, ale bez ní muž nepozná, co to znamená být šťastný, často však zjišťujeme, že bychom o toto poznání mohli být ochuzeni a prožít v svůj život v klidu a pohodě. :) Úsměvný a vcelku poutavý film o dospívání v ženu, ženské manipulaci, chytrosti a kráse s jemnými odkazy na severskou mytologii. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Opravdu svým způsobem originální mix komedie a dramatu, který ovšem nemusí každému sednout. Provokativní a záhadná Freya, kterou muži milují a ženy nenávidí s jejím povětšinou ženským příbuzenstvem, skládajícím se ze zvláštních postaviček různých charakterů, včetně nejmladší Aggy, která má oči a uši všude a sleduje vše, co se odvíjí kolem postavy Freyy. Některé momenty byly bezvadně zahrané, například v jedné scéně se napětí mezi Freyeou a tchyní dalo doslova krájet. To všechno plus skvělý soundtrack navozující poválečnou atmosféru činí tenhle snímek velmi příjemným a rozhodně zajímavým. Hodně osvětlující komentář má zmiu. 75% ()

Reklama

Radko 

všechny recenze uživatele

Život na Islande v päťdesiatych rokoch 20. storočia prostredníctvom náhľadu do života rodiny zo sociálne nižšej strednej triedy. Famílii dominujú ženy, obživu obstaráva jej hlava - rybár. Doma je pomenej prítomný, vďaka jeho každodennej pracovnej náplni na šírom mori. A tak väčšinu každodenných záležitostí riešia ženy. Do rodiny prichádza po rokoch z USA mladá vdova Freja. Príbeh je ozvláštnený Frejinými výletmi na nehostinné sopečné skaliská. Akoby sa tam z času na čas vydala konzultovať s nadprirodzenými bytosťami svoj ďalší osud, najmä čo sa týka ľúbostných vzťahov. Táto epizóda ostane až do konca (našťastie) nevysvetlená a tak ostáva jemný opar dráždivého tajomstva. Zvyšok je štandardný mix komédie, a drámy, v ktorom sa všetky konflikty napokon končia zmierlivo. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Dlouho jsem se na tenhle příběh připravoval. Když jsem se ale na něj nakonec pustil, zpozoroval jsem, že ve filmu je až moc dám, paních a dokonce i holek. Víc, než je zdrávo. Fakt si toho nejde nevšimnout. Pak jsem viděl první scénu s chlapem a bylo mi to jasný. Tady se rozjel feminismus jako svině. Chlap je totiž bouřlivák každým coulem, kořala a ještě k tomu budižkničema. Skoro by mě zajímalo, jak se k téhle myšlence staví režisér Ágúst Guđmundsson. Přeci jen bych po shlédnutí čekal, že tenhle film točila spíš ženská. Jinak očekávejte poctivou atmosféru 50. let a fakt, že za těch 60 let se toho na Islandu moc nezměnilo. ()

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Ha! Dramatokomedie s využitím prvků severské mytologie (jo, Zmiu má naprostou pravdu a vystihl to, vlastně to popsal výborně celé), u kterých by se sice mému zvrácenému já líbilo, aby byli více doslovné a ne jen bonusem navíc, ale to je fuk. Škoda, že se občas objeví trošku nelogičností, nebo spíš nevychytaných děr ve scénáři a jeho celkové nedoladění (proč Agga pořád chodí za svou sestřenicí, je u ní, ačkoli ji nevěří?), taky by mu pomohla nějaká nosnější mužská postava, jsou tam jenom dvě, z toho jedna vypadá jako postava námořníka z Tintina (a jelikož je to námořník také, očekávám, že se jedná o skrytou fúzi s Tintinovým universem, buhehahe). Samo o sobě je všechno velmi dobré (hlavně obě hlavní představitelky), ale chybí tomu možná větší rafinovanost, možná větší tah na branku (ať už to znamená cokoli ☺). Velmi fajn film, s výbornou hudbou, herci a s absencí plastových vidliček. Jelikož nejsem žena, možná to neocením tak, jak je potřeba, za mě celkem solidní čtyři * ()

Galerie (16)

Zajímavosti (1)

  • Ocenění: Edda (výroční islandská cena) 2001: film, režisér, scénář, herečka (Vilhjálmsdóttirová), herec ve vedlejší roli (Gudnason), herečka ve vedlejší roli (Kjeldová), MFF Karlovy Vary 2002: herečka (Egilsdóttirová). [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)

Související novinky

Filmová přehlídka Stopy Islandu

Filmová přehlídka Stopy Islandu

09.05.2010

Doufejme, že bez popela... Po úspěšné březnové přehlídce připravil Severský filmový klub na konec května další filmovou akci. 26. – 29. května mají diváci možnost zhlédnout celkem osm snímků. Ve…

Reklama

Reklama