Reklama

Reklama

Skutečný příběh zdravotní sestry Lucie De Berkové, který se odehrál na začátku 21. století, se stal předlohou k tomuto psychologickému thrilleru. Čtyřicetiletá hlavní hrdinka v něm čelí obvinění ze spáchání sedmi vražd. Zdravotní sestra Lucie De Berková se nechtěně stala hlavní hrdinkou jednoho z nejkontroverznějších případů nizozemské justice. Když jí bylo čtyřicet let, upozornilo vedení nemocnice policii na její častou přítomnost u umírajících pacientů. Ambiciózní mladičká státní zástupkyně poslala Lucii nekompromisně do vězení. Případ jí však nedal spát a navzdory příkazům svých nadřízených se spojila s Luciinou obhájkyní a společně nalezly nesrovnalosti ve vyšetřování a rozpory ve výpovědích svědků. Případ byl však uzavřen, odvolání nebylo možné. Až zájem médií odhalil zatím největší omyl nizozemské justice a znovu odstartoval soudní proces. (Cinemax)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (25)

eLeR 

všechny recenze uživatele

Koľkokrát ste za celý film zúrili a cítili sa bezmocní? A pritom vy ste toho boli súčasťou len na 93 minút a netýkalo sa vás to. Čo všetko musela prežiť, cítiť a ako veľmi musela zúriť Lucia De Berk. Nepredstaviteľné, čo všetko sa deje na tomto svete pod rúškom spravodlivosti, a čo všetko sa nedostalo na svetlo sveta a nebolo objasnené. Tento film je totiž aj o odvážnej Judith, ktorá sa nebála priznať, že bola súčasťou obrovskej chyby a nedokázala s tým žiť. A ja sa pýtam ... a tí ostatní? tí dokážu? (Filmová výzva 2015 - evulienka3) ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Čiré nizozemské drama na pomezí skandinávské deprese, které je podobné německému filmu Pět let, jen s tím rozdílem, že v tomto případě se dočkáte nejenom perfektních hereckých výkonů, ale i kvalitního zpracování, které za žádných okolností nedokáže nudit, protože nedokáže být neosobní. Lucie se mi totiž hned v prvních minutách děsně zažrala do kůže, že prostě nešlo její příběh jen tak vypustit z hlavy. No a tvůrci tenhle silnej námět zvládli skoro na jedničku. Říkám skoro, protože jsem se nedočkal zodpovězení všech potřebných otázek. Skoro to totiž vypadalo, jak kdyby Lucii propustili z vězení jen z čirýho zoufalství, že na ně tisk tak strašně tlačí. Omluva sice proběhla, ale nějaký vyrovnání za těch šest let? Já bych ze státu vydřel co bych mohl...A ta nadějná právnička jako vyvázla s čistým štítem? Respektive jen s výpovědí? No nějak se mi to nezdá. Každopádně vím, že právní systém i u nás stojí za hovno. Sám mám takové zkušenosti. Tudíž fakt, že i v Holandsku je spíš horší, než lepší, mě docela dost uklidnil. ()

Reklama

emma53 

všechny recenze uživatele

Nizozemsko velmi příjemně překvapilo velmi nepříjemným případem podle skutečné události. Opravdu jsem byla nadšená nejen hereckými výkony, hlavně představitelky Ariany Schluterové (téměř dvojčata), ale i výborným zpracováním, které mně nedovolilo ani na minutku odejít od monitoru. Jistě, že bych měla několik otázek, které se mně zdály nezodpovězené a přitom pro mě docela podstatné. Například jak to bylo s těmi zajímavými náměty knih a nebo něco víc o obsahu deníku, který si psala a kde byla některá rčení poměrně závažná, ale mohlo se to vztahovat k její minulosti, nevím. Něco holt zůstává na nás, na divácích a všechno rozebrat do podrobností také nelze. Co se týká právního systému nejen v Nizozemsku o tom snad ani není třeba polemizovat a že se z toho nevyvodily žádné důsledky u mě vyvolaly téměř záchvat smíchu. Jinak se jim podařila vytvořit výborná atmosféra i když tu závěrečnou tečku bych trochu umírnila, ale hlavně, že to nakonec dopadlo tak, jak to dopadlo, ne vždy tomu tak je, co si budeme povídat. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Ďalší z dlhého radu tzv. "nasieracích" filmov. Krivda je vždy veľmi zlá, ale keď sa deje vedome a úmyselne s cieľom maskovať niečiu chybu je to ešte horšie. Námet je teda veľmi dobrý. Po dramatickej stránke ma to však až tak nechytilo ako napr. Obvinený (2011), nehovoriac o priemernom výkone hlavnej hrdinky. Logicky to na záver po emotívnej stránke nevygradovalo tak akoby som si predstavoval, jednoducho priemerná réžia. Aj napriek tomu si však myslím, že keď tomuto snímku dáte šancu, chybu neurobíte, stále to stačí na slušný nadpriemer. 75/100 ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Podobně jako francouzský Présumé coupable je Lucia de B. nasíracím filmem, u kterého člověk může jen bezděčně skřípat zuby nad arogantní justicí, která chce nevinného člověka dostat do kriminálu i s vědomím toho, že obžaloba stojí na vodě a důkazy hovoří ve prospěch obžalovaného. V Holandsku se stala věc nevídaná a totiž že úřednice prokuratury, která se aktivně podílela na obžalobě a "usvědčení" Lucie de Berk, uznala svou chybu a snažila se věc napravit. U nás a vlastně i jinde nepředstavitelné. Přesto trvalo dlouhé roky, než se podařilo nevinnou zdravotní sestru dostat z vězení, protože nikdo neměl zájem na tom, aby justice svůj omyl přiznala. Tulipáni poslali do bojů o Oscara sugestivní drama s důvěryhodnými výkony všech zúčastněných i strhujícími soudními líčeními. I když celý film končí nakonec dobře, zůstává po něm pachuť, když si člověk uvědomí, kolik lidí takové štěstí v neštěstí jako Lucia de Berk nemělo. 90% ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama