Poslední odměna (studentský film)

Final Reward

Komedie / Fantasy

Česko, 2013, 36 min

Předloha:

Terry Pratchett (kniha)

Ladislav Plecitý

Ondřej Kos

A nejlepší poctu zesnulému Pratchettovi složil.... Ladislav plecitý! A to i přes to, že jsem byl hluboce zklamán přístupem "to na net nedám, jen festivaly" který přerušil až Terryho skon. Tenhle film je prostě hodně dobrej a to dokonce navzdory tomu, že se odklání od nálady povídky a díky tomu se stáčí do úplně jiných míst. Ale, do háje, v tomhle případě je to dobře, tohle není rozpohybovaná ilustrace, ale adaptace s vlastní duší, která má naprosto výborné řemeslo (dejte už kurva někdo Plecitýmu prachy na pořádnej film!), sympatické postavy, překvapivě povedené triky, excelentní hudbu a atmosféru tak hustou, že by se v ní i Rákosníček udusil. Mohl bych se tu ještě vypisovat z toho, co všechno je tu povedený, ale místo toho obětuju pohanským bohům pytel rýže a černýho kohouta, nechť Perun s Mokoš dají a tenhle tvůrčí tým dostane bakšiš na celovečerák.(13.3.2015)

Film jak od Petera Jacksona, ale ne toho ranýho a hravýho, ale toho, co děla z odlehčených předloh roztahaný temnoty. Anglickej humor nahradily pseudohluboký proslovy, který glorifikujou filmařskej risk a odvahu ve filmu tak tuctovým a konformním, že by se mohl prodávat v IKEA (kvalitní dřevo Hylebranta to má). Vlastně jsem už jen čekal, kdy přijde Saga Noren a s někým se tam jen tak vyspí. Půjčuje si to (zdráhám se použít 'vykrádá', takže za to mi dejte body k dobru) všude, od Nolana až po Tommyho Wiseaua, jen ne od Pratchetta. Technická stránka velice fajn, ale jinak mě to fakt nebavilo.(19.1.2014)

Od Terryho znám skoro všechny Zeměplochy a Johnnyho. Nic jiného jsem nikdy nečetl, proto příběh zasazený do "reálného" světa mě překvapil. Pozitivně, mělo to svou hloubku, myšlenku, ale neubráním se pocitu, že se z toho dalo vytěžit víc. Nevím, zda herec ztvárňující Kevina nikdy v ničem nehrál nebo má zatím málo zkušeností, ale to jeho pokuřování a koukání se do prázdna....moc hereckého umu jsem tam neviděl. Za to barbar Erdan, ten byl dobrý, viděl jsem tam francouzské Návštěvníky a trošku jsem se pousmál. Každopádně kdyby nebyl předlohou Pratchett, tak to asi dostane o hvězdu míň.(11.9.2017)

• easaque

-2* i když jde o studentský film, tak budu kritický. To nejlepší co jsem v něm našel je námět a ten si vzal od Terryho Pratchetta. Převedením do filmové podoby hodně ztrácí hlavně tím, když se snaží režisér z toho udělat velkej biják a přitom to ve výsledku vypadá "česky uprděně". Herecké výkony jsou ubohé, takové nepřirozené a nedokážou vtáhnout do děje. Je to na hraně 1-2 hvězdiček, takže nakonec tak přísný nejsem a můžete posoudit sami třeba tady. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 0 (3*MAX) ](8.10.2016)

90% - Předlohu jsem nečetl - 20.12.13 Kino Lucerna "Všechno je možné, pokud je člověk dostatečně bláznivý na to, aby to zkusil." S rostoucím rozpočtem a stopáží řadí Plecitý další stupeň profesionálního řemesla a potvrzuje svoji pověst megalomana a puntičkáře. Společně se svým dvorním kameramanem Kosem a skladatelem Antonínem přináší technicky vypiplaný snímek. Výborný výběr a vedení herců, skvělá atmosféra a tempo narace, tak jak jsme u něj zvyklý. Konečně také vypráví příběh, který za něco stojí, slavná předloha mu sedla. Je z toho cítit nadšení a láska k filmu. Jen to CGI občas trošku drhne. Dejte tomu člověku sto miliónů a dvě hodiny stopáže a budete zírat.(26.12.2013)

• - Tvůrci do filmu vložili mnoho odkazů na díla Terryho Pratchetta. Například v obývacím pokoji hlavního hrdiny visí obrovský obraz "Night watch" nizozemského malíře Rembrandta, který se v parodované verzi objevil na obálce Pratchettovi knihy "Noční hlídka" (v některých záběrech je obraz nenápadně digitálně doretušován tak, aby vypadal přesně jako z obálky "Noční hlídky"). Když Kevin Jareš píše bojovou scénu, ve které Barbar Erdan zemře, jedná se o popis jedné z akčních scén v Pratchettově knize "Poslední hrdina". Podobizna Terryho Pratchetta se objeví ve scéně před hypermarketem na jednom z reklamních poutačů v pozadí. (Diplomat67)

• - Pro čtyřicetiminutový film vzniklo během půlročních dokončovacích prací přes 200 trikových záběrů. (Diplomat67)

• - Ladislav Plecitý je první český režisér, kterému dal spisovatel Terry Pratchett osobní svolení ke zfilmování jeho látky. (Diplomat67)