Poslední odměna (studentský film)

Final Reward

Komedie / Fantasy

Česko, 2013, 36 min

Předloha:

Terry Pratchett (kniha)

Ladislav Plecitý

Ondřej Kos

Nejsem (zatím) žádný Prachettovský fanoušek. Takže to možná má vliv na moje hodnocení. Nikdy jsem nečetl žádnou jeho knihu, neviděl žádnou filmovou adaptaci jeho děl, ani žádný dokument s Pánem, který nás zrovna dnes opustil. Naskytla se mi však příležitost k uctění jeho památky v podobě tohoto absolventského snímku, na který jsem čekal od chvíle, kdy o něm padla první zmínka. Kino mi bohužel nevyšlo, takže jsem musel čekat až do dneška. Ladislava Plecitého jako filmaře mám ze všech českých začínajících filmařů nejradši už od Zítra, takže jsem byl zvědav jak se s tím popasuje. A zírám. Čekal jsem možná trochu víc fantasy světa než jeden šermířský souboj, ale nevadí. Ze všeho nejvíc mi učarovala asi hudba, ta prostě seděla a dokázala mi přehnat nejeden mráz přes záda. Jsem rád, že jsem několikrát i zasmál, ač nejde tak úplně o komedii. No a úplně nejvíc mě k tomuhle filmu přiblížilo moje město, můj Tábor. Potěší vidět známá místa ve filmu. Klub kde člověk strávil nejednu hodinu, náměstí i cukrárnu převlečenou dočasně za Království tofu. A dál samozřejmě zapojení lidí z Housova mlýna a agentury ARGO, což jsou další profíci, kterých si vážím. Jestli si tohle někdo z účastněných přečte, tak děkuju a přeju další a další takhle povedené filmy a jednou třeba i nějaký velký kino hit. PS: Tak si tak říkám, že jestli ožije nějaká postava z mých povídek… tak je to v háji.(12.3.2015)

90% - Předlohu jsem nečetl - 20.12.13 Kino Lucerna "Všechno je možné, pokud je člověk dostatečně bláznivý na to, aby to zkusil." S rostoucím rozpočtem a stopáží řadí Plecitý další stupeň profesionálního řemesla a potvrzuje svoji pověst megalomana a puntičkáře. Společně se svým dvorním kameramanem Kosem a skladatelem Antonínem přináší technicky vypiplaný snímek. Výborný výběr a vedení herců, skvělá atmosféra a tempo narace, tak jak jsme u něj zvyklý. Konečně také vypráví příběh, který za něco stojí, slavná předloha mu sedla. Je z toho cítit nadšení a láska k filmu. Jen to CGI občas trošku drhne. Dejte tomu člověku sto miliónů a dvě hodiny stopáže a budete zírat.(26.12.2013)

• easaque

-2* i když jde o studentský film, tak budu kritický. To nejlepší co jsem v něm našel je námět a ten si vzal od Terryho Pratchetta. Převedením do filmové podoby hodně ztrácí hlavně tím, když se snaží režisér z toho udělat velkej biják a přitom to ve výsledku vypadá "česky uprděně". Herecké výkony jsou ubohé, takové nepřirozené a nedokážou vtáhnout do děje. Je to na hraně 1-2 hvězdiček, takže nakonec tak přísný nejsem a můžete posoudit sami třeba tady. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 0 (3*MAX) ](8.10.2016)

Film jak od Petera Jacksona, ale ne toho ranýho a hravýho, ale toho, co děla z odlehčených předloh roztahaný temnoty. Anglickej humor nahradily pseudohluboký proslovy, který glorifikujou filmařskej risk a odvahu ve filmu tak tuctovým a konformním, že by se mohl prodávat v IKEA (kvalitní dřevo Hylebranta to má). Vlastně jsem už jen čekal, kdy přijde Saga Noren a s někým se tam jen tak vyspí. Půjčuje si to (zdráhám se použít 'vykrádá', takže za to mi dejte body k dobru) všude, od Nolana až po Tommyho Wiseaua, jen ne od Pratchetta. Technická stránka velice fajn, ale jinak mě to fakt nebavilo.(19.1.2014)

• TETŘEF

Když se kouknu kolem sebe, tak se musím udivit! Tral-la-la-la a tak dále....každopádně to co chci napsat je tak nějak nutné jako antiteze tomu, co tady už je. Poslední odměna je přesně to defilé věcí, které nemám na určitém segmentu studentských filmů rád. Strašně ráda by byla cool a věrně kopírovala holywoodský mainstream, ale tak dobře nevypadá ani nezní. O jakési takési řemeslné kvalitě by se dalo polemizovat (VFX jsou spíše hnusné, záběry standardní TV, hudba je (imo!) přepálená a kýčovitá a hraje nemístně nahlas, aby signalizovala emoci i tomu největšímu idiotovi). Filmařsky je film plochý. Má být komedie, ale nemá téměř žádný vizuální humor (když nepočítám montáž, která je prvoplánová a lajdácká že...ne). Nemá ani verbální humor. Hlavní postava je absolutní loser, kterému nemám proč fandit a je zahrán tak nevýrazně až...je mi fakt volná. Scenář je dementní a vypadá to, že napsaný za dva dny na koleni. Motivy jsou roztříštěné a absolutně nedořešené. Postavy se ke konci chovají jako absolutní idioti...vlastně celý konec je absolutní WTF. TP jsem nikdy nečetl, ale vždycky jsem ho měl zařazeného jako inteligentního autora s jistou dávkou absurdity a podvratnosti k "mainstreamu". Po takové poetice ve filmu není ani vidu ani slechu...naopak všude na mě kouká nejvíce přehajpený Apple, což je pro mě tak nějak antiteze nějaké podvratnosti nebo vzdoru. Myslím, že je fair dát jednu hvězdičku jako projev úcty tomu, že se něco podobného produkčně ve studentských podmínkách podařilo poskládat dohromady...jinak teda pardon - ale mladou kinematografii si představuju jinak než jako vyrabování klišé a jejich ještě horší realizaci.(13.9.2015)

• - Štáb filmu čítal kolem sta lidí. (Ali99)

• - Režisér filmu o sobě říká, že je velký fanoušek Terryho Pratchetta. V rozhovoru pro Českou televizi prohlásil, že vlastnil kompletní sbírku jeho knih čítají přes 40 titulů, ale musel ji prodat, aby mohl zaplatit natáčení filmu. (Ali99)

• - Pro čtyřicetiminutový film vzniklo během půlročních dokončovacích prací přes 200 trikových záběrů. (Diplomat67)