Jie wen 4: Wan ťie pchien

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Životopisný / Drama

Hongkong, 2019, 105 min

Ale tady se to pěkně odbylo. Poslední díl mohl mít klidně o dvě hvězdy navíc. Prostor tam byl díky postavě Bruce Lee. Záporák a celý příběh kolem americké armády mi přišel trošku přitažený za vlasy. Škoda, takhle to osrat, ale je tam něco na co se stojí podívat a to je Donnie Yen a jeho Wing Chun. Choreografie a bojové scény jsou parádní a sice už vím, že je to taková pohádka, ale pořád mě baví se na to koukat.(20.6.2020)

Tady něco strašně moc smrdí. Třetí díl jsem bral jako krásnou a důstojnou rozlučku Donnieho Yena za touhle sérií, jenže přišla Americko Čínská krize a všechno je jinak. Musel být povolán Ip Man, aby byl svědkem toho, jak je Číňanům v Americe ubližováno a samozřejmě aby jim na za to nakopal zadek. Bylo mě smutno za Scotta Adkinse, jehož kariéra upadá a tak se nechal Číňanama zaplatit, aby jim posloužil pro tyto propagační účely. Abyste mě špatně nepochopili. Série Ip Man se o politiku vždy tak trošku opírala. Britové v Hongkongu také nejsou vykreslování v kdovíjakých barvách, o Japoncích nemluvě. Ale je spíše jasné z jakých pohnutek tento 4. díl vzniknul. A s tím mám veliký problém. Souboje jsou pořád poměrně kvalitní, přestože na takovou bitku proti 10 Japoncům nemají ani náhodou. Zbytek filmu bych nejraději vyhodil do koše a zapomněl že vůbec někdy vznikl. 50%(5.6.2020)

Do polovice som to videl na 2-3. Nedávalo mi velmi logiku ako taká vypiplaná séria mohla ísť príbehovo a akciou až tak dole. Tiež ma trochu vyrušoval najväčší americký patriot v podaní S. Adkinsa s najväčším britským akcentom snáď už len po Peggovi. Ani to sa mi nepáčilo ako sa to rozohralo na všetky možné fronty (školská šikana, rasizmus, rodinkárstvo etc...), až mi z toho začala smrdkať prepálenosť. Bitky slušné, ale človek sa neubráni porovnávaniu. Aj tu štvorka výrazne zaostáva, ale v tomto prípade skôr do kvantity ako kvality. Áno dá sa chápať, že toto bol prvý Ip, ktorému šlo o čosi úplne iné ako "iba pobaviť". A áno... napokon som skočil na lep... Rozlúčka s postavou, s ktorou som prežil a fandil som jej asi tretinu života. Dnes mi dala bajbaj a pri záverečnom prestrihu všetkých tých scén z ostatných troch filmov... (ktoré si väčšinou pamätám naspamäť) mi aj trochu zovrelo hrdlo.(11.3.2020)

Počkal som si na kvalitný Bluray bez kórejských titulkov a mám to za sebou. Nebudem objektívny, ale budem hodnotiť od srdca. Určite nie ani zďaleka najlepšia časť, na fenomenálnu jednotku sa podľa mňa nechytá nič, ale... ALE je to záver fenomenálnej série, ktorá je ázijské pomery to isté, čo je Rocky pre americké. Keď si k tomu prirátam aj neoficiálny prequel, sequel a spin-off, tak máme v sérii 7 filmov, kde kvalita síce kolíše, ale rozprávajú príbeh legendy a tak sa aj táto séria stane raz legendou. Čo sa nestano, lebo sa to už dávno stalo, tak to je fakt, že Donnie Yen je už legendou, ktorí môže smelo zasadnúť bok po boku ku Jackie Chanovi, Jet Limu a podobným. Videl som približne polovicu jeho filmov, ostatok som nevidel preto, lebo to buď nejde zohnať vôbec, ale neexistujú titulky, ale aj z tej polovice sa vyprofiloval na slušného herca (vie zahrať aj v komediálnej rovine, aj v dráme, aj v čistom akňáku, je to multitalent) a hlavne na fenomenálneho fightera, ktorý len tak ľahko protivníka nenájde a to nie je len kvôli Ip Man sérii. Paradoxne sa mi najviac páči vo svojej domácej tvorbe, čím však nemyslím, že v americkej nie, len USA ešte neprišlo na to, ako ho poriadne využiť a tak vždy dostal len vedľajšáky, kde sa síce predviedol vždy excelentne, ale viac priestoru mu nedali, žeby stále rasismuz ako z podtónu tohoto filmu? Alebo len obavy z jeho schopností a formy, kedy ak by to on rozbalil naplno, tak sa ostatní môžu ísť schovať aj s kaskadérmi? Ale späť k filmu. Je to ázijská telenovela so všetkým dobrým ale aj tým zlým. Tu platí jediné pravidlo a to, že pokiaľ ste pristúpili na ich hru, tak si to užijete, pokiaľ s tým bojujete, tak vás to môže aj znechutiť a odradiť. Ja našťastie patrím do prvej skupiny a tak pri súboji s dvomi americkými hajzlíkmi (jeden na oslavách) a jeden v závere som doslova sám hecoval a povzbudzoval a to nahlas (bola noc, všetci spali o pár miestností mimo), aby to tomu hajzlíkovi jednému aj druhému riadne natrel. To sa mi už dlho nestalo. Mixovalo to v sebe prvky od prvej časti až po tretiu, ale to sa predsa dalo čakať, keď to mala byť záverečná kapitola veľkolepej ságy. Slušné cameo postavy Bruce Lee konečne potešilo a aj na malom priestore si dokázal získať diváka. Dráma na pozadí, na ktorú som akosi aj pri poznaní zjednodušeného životopisu skutočného Yip Mana nejako zabudol, aj keď v traileroch to pripomenuli, dokázala pohnúť so srdcom. Otcovské problémy aj na domácej pôde aj v USA mali niečo do seba. Áno, je tam kopa naivít, áno, bez laniek sa to neobíde, ale je to predsa film o legende a legendy predsa nie sú ako my bežní smrteľníci. Prečo vznikajú komixy? Ja som si film užil a už sa teším, ako niekedy, keď to vyjde aj s dabingom, si pozriem celú sériu za sebou. Podobné plány mám už pár rokov aj s Rockym, tak to bude krásna dvojséria s veľkým zážitkom, ktorý odporúčam každému fanúšikovi. Ja dávam totálne subjektívnych a srdcových 100%. Objektívne môžete ubrať hviezdu-dve, je mi to jedno, mne to našťastie nič nepokazí.(10.4.2020)

Táto séria mi doteraz príliš nesadla. Od začiatku sa brala príliš vážne, ale Ip Manov príbeh nikdy nebol poriadne pútavý a riešili sa v ňom jednoduché zápletky. Od začiatku bol podaný rasisticky voči nepriateľom. V jednotke boli ako prehnané karikatúry vykreslený Japonci, v dvojke Briti, v trojke černoch z USA a tentoraz všetci amíci. Preto nechápem kritiku na prehrávajúceho Adkinsa od ľudí, ktorí dali dvojke vysoké hodnotenie, pričom Darren Shahlavi v nej stvárnil ešte prehnanejšiu a viac od reality odtrhnutú karikatúru, ktorá bola ďaleko za hranicou trápnosti. Pre mňa je Adkinsova postava presne na tej hranici prehnanosti, ktorá mi nevadí, ale pripadá mi zábavná. Zápletka o zmierení sa Ip Mna s jeho synom mi tiež zo všetkých dielov sadla najviac. No a to telenoveloidne naivné pobehovanie po amerických školách s cieľom uprosiť zlých a chamtivých amíkov, aby prijali na školu chudáka šikmoočka, mi spríjemňovala nádherná Vanda Margraf a jej priateľstvo s Ip Manom ma tiež bavilo. Takisto to súperenie s majstrom Tajči. Konečne adekvátny priestor dostal aj Bruce Lee a po jeho strápnení Tarantinom ho v očiach súčasných divákov adekvátne rehabilitovali. Najviac ma ale na filme prekvapili a potešili bitky. Do traileru dali snáď všetky chvaty, ktoré sú zbytočne hnusne predrátované alebo dokonca CGI. Pritom našťastie tvoria maximálne 5% bitiek. Väčšinou sa jedná o nejaký finálny chvat. Paradoxne najviac týmito zbytočnostiami trpia bitky s Adkinsom, ktorému nedovolili predviesť žiadny náročnejší akrobatický kúsok a keď sa sem tam o niečo pokúsi, tak poskakuje na lanách alebo nereálne hádže súperom jak keby bol z papiera. Ale to je len minimum bitiek. Väčšina chvatov je neskutočne rýchla, uveriteľne kontaktná a tvrdá. Najviac sa mi páčil súboj Donnieho s Adkinsovým poskokom Chrisom Collinsom a výprask, ktorý štedrí Bruce Lee bielym tváram. Kwok-Kwan Chan má Brucove chvaty a mimiku dokonale naštudované. Ostatné zložky ako veľkolepá výprava, nádherná hudba, prehľadná kamera je zbytočné spomínať. To je u takýchto filmov samozrejmosť. Záver pekne a celkom dojímavo uzavrie celú sériu, takže tento diel by mal byť pre Donnieho fakt posledným a som rád, že vznikol, lebo po rozpačitej trojke napravil sérii povesť a pre mňa je to najlepší diel. Po prvom pozretí dávam spokojných 8/10 a pri ďalšom pôjdem s hodnotením pravdepodobne vyššie. P.S: Adkins konečne zlomil prekliatie: oholený Adkins = nepodarený film. Ale to trvalo.(11.4.2020)

• - Akční režii na filmu dělal Yuen Wo-Ping. (Rominator)

• - Chris Collins, ktorý stvárnil postavu karatistu Colina Fratera, je bývalý mariňák a wing chun trénuje aj v reálnom živote. (RigorMortis)

• - Dej filmu síce prebiehal v Hong Kongu a San Franciscu, no natáčalo sa v čínskom meste Fo-šan a na viacerých miestach vo Veľkej Británii. (MikaelSVK)