Jie wen 4: Wan ťie pchien

• Kanada

Akční / Životopisný / Drama

Hongkong, 2019, 105 min

• Yoshitsune

A tak z těch všech Ip Manů s Donnie Yen, je nejlépe na tom trojka, která sice je béčková, ale aspoň si nehraje na něco co není, film se převážně soustředí na Ip Mana a on sám je tam vykreslen nejlépe. Ono se to málo ví, ale jednička, dvojka a tady čtyřka, v určitých věcech lžou divákům a vykreslují Ip Mana, jinak než kým ve skutečnosti byl. Ale hlavně o čtyřce, celá ta cesta pana Ip Mana do té velké a zlé Ameriky, je jedena velká lež, jelikož Ip Man nikdy v Americe nebyl a tak děj tohohle filmu je celý vymyšlený. Což je samo o sobě dost hnusný, ale vrchol hnusu přechází v podobě, kdy je postava Ip Mana využita Čínskými soudruhy, jako nástroj propagandy, což bylo už v jedničce a dvojce, ale tady se s tím už vůbec nesrali a udělali z toho jednu velkou propagandu. Jako jo předsudky, rasisti v té době byli, tak jako všude po světě a dodnes se na tom nic nezměnilo, ale hlavní zlo v podobě Scotta Adkinse, je těžko uvěřitelné, jednak nemá bradku, Adkins bez bradky a zlý, to neni moc přesvědčivé, ale hlavně jeho výkon během filmu, je takový........no né doslova stoprocentní. On tady hraje klasický zelený mozek a nesnáší Čínská bojová umění a žluťáky, ale uznává karate a tím pádem tedy i ty co ho vytvořili, což byli Japonci......ano taky mně to zarazilo, Adkince tohle během filmu několikrát zopakuje a to dost výrazně, asi aby ujistil diváky, že on je ten zlý a že fakt vážně nesnáší Čínská bojová umění. A to je jenom jedna rovina příběhu, druhá rovina příběhu je zlý imigrační úřad, který zase nesnáší Číňany, ale nemá nic proti Čínským a jiným bojovým uměním a pak je tady pan Ip Man, který hledá školu pro svého syna a to místo toho, aby se s ním snažil sblížit a promluvit si sním o jeho problémech a pocitech. Jo a ještě je tady čtvrtá rovina příběhu, ano čtvrtá a to je o tom, že pan Ip je proti Čínským mistrům, co sou v Americe a ti neuznávají Bruce Leeho a chtějí aby pan Ip vypil čaj a nedělal problémy, v tuhle chvíli sem se na chvilku ztratil, jelikož sem si myslel že problém je Bruce Lee a né pan Ip, ale problémem byl pan Ip a ano je to hodně zmatečné. Nemluvě o tom, že mi to přišlo stejné, jako z dvojky, kde zase byli Čínští mistři, co žili v Číně proti Ip Manovi. No když to budete brát jako komedii, což tenhle film je, tak je to i relativně zábavný, ale brát tenhle film vážně, to rozhodně nelze. Co týče akčních scén, tady asi nelze nic vytknout.....tedy počkat, přeci jenom něco by šlo vytknout, při závěrečném souboji, který asi nejlepší na celém filmu, pan Ip kopne Adkinse do rozkroku a vyhraje tak celý souboj a právě v tuhle chvíli, tenhle film ztratil zbytky vážnosti. Byť život Ip Mana je do jisté míry zahalen závojem tajemství, tak by nikdy nekopl svého protivníka nekopl do rozkroku a pokuď by to přesto udělal, tak by se asi hanbou propadl do země a nikdy by už nebojoval. Takže tohle je asi nejhorší film o Ip Manovi vůbec, z toho všeho, co mohli tvůrci udělat, jako třeba nechat tuhle osobnost už na pokoji a nebo se tedy pokusit o serioznější film, tak si vybrali tu nejhorší možnost. A byť sem uvažoval o jedné hvězdičce, aspoň za ty bitky, tak ve výsledku sem tím znechucen natolik, že odpad je tady jediné možné hodnocení.(4.8.2020)

• Likan7

Téměř nekoukatelná blbost, která mrzí o to víc, že se právě tímhle filmem Donnie Yen loučí se svou nejikoničtější postavou, kterou jsme zbožňovali. Bitky jsou dobrý, je jich clkem dost, jenže z většiny je obstarávají jiní, což sice není průšvih, ale ve filmu o Yip Manovi chcete vidět bojovat Yip Mana. Scénář je vyloženej průšvih a přítomnost Scotta Adkinse, která měla film nakoupnout, je víc trapná než příjemná. Jako herec je příšernej a i když umí kopat, tady jsou jeho fighty fakt blbě nasnímaný. K tomu mě snad po půl hodině začalo šíleně vytáčet to tlačení na "hodní asiati, zlý amíci". Z filmu je tak s přehledem nejlepší finální půl minutový sestřih bitek z předešlých dílů, který má být poklonou.(11.4.2020)

Předešlé díly jsem myslím neviděl, hodnocení mám pouze u dvojky (4*) a už si jí vůbec nevybavuji. Každopádně s Ip Man 4, jsem se vrátil do dětských let, kdy jsem denně čuměl na Karate Tiger 1. Parádní souboje, dobrý příběh a jako třešnička Adkins, který tu byl k nezastavení (přál jsem mu pořádnou nakládačku, hehe). Šupa film.(12.4.2020)

„Zistil som, že tráva na opačnej strane plota nie je zelenšia." Záver série, vďaka ktorej som (aspoň sporadicky) začal sledovať ázijskú kinematografiu. Podľa mňa ide o najslabší diel, ale tým nechcem povedať, že by bol zlý. Len jednoducho, už v centre pozornosti nestojí Ip Man, príbeh má dve dejové línie. Jedna sa točí okolo šikanovania Číňanov žijúcich v San Franciscu, tá druhá okolo merania si pipíkov v US army o tom, či je lepšie kung-fu alebo karate. Na konci sa tieto dve línie ako-tak spoja. A čo Donnie Yen? Ten len zmätene pobehuje sem a tam, objaví sa vždy vtedy, keď ostatní Číňania dostávajú od bielych rasistických karatistov výprask, aby im ukázal, kto je tu alfa samec. Takže asi tak. Ip Man už fakt pôsobí skôr ako vedľajšia postava, čo dosť zamrzí. Súboje sú síce stále solídne, ale určite nepredčia tie z predošlých častí. Fajn "jednorázovka", ale namlsaný predchádzajúcimi časťami, čakal som viac. 60 %(2.5.2020)

Více komerční pojetí trojky pokračuje tak trochu rovněž i ve čtvrtém díle (zejména ve vyobrazení záporných američanů-idiotů), ale když se zamyslíte nad vším v životě, co jste viděli "MADE IN CHINA", ono to tak nějak dává smysl, ta lacinost s těma promakanejma rekvizitama a technikama... i když Ip Man rozebírá ožehavější a nikdy nekončící otázky zasahující i do současnosti. Charisma Donnieho Yena nese příběh snadno kupředu a prohlubuje tak jakousi čínskou kroniku, tentokrát zasahující do imigrantské politiky, ukazuje i Bruce Leeho, Ip Manova studenta, který bojová umění zpopularizoval v tehdejší USA, ale i čínsko-americké vztahy jako takové. Odsýpá to a líbí se mi zasazení příběhu do skutečného historického kontextu. Vzpomínám si, jak jsem vyrůstal na filmech s Van Dammem, takže jestli vaše děcka inklinují k bojovým uměním, tohle je, technicky vybroušenej a dobrej flick, co jim pustit. Nic pro starší a náročnější diváky, já už si takovýhle věci dávám spíše z nostalgie k tomu, na co jsem se díval jako kluk. Ale vzhledem k tomu, že je tenhle díl posledním, Ip Mana shrnuji celkově jako zajímavý projekt, který ukazuje bojová umění na pozadí bouřlivých proměn Číny v rozmezí třicátých až šedesátých let minulého století. ___ (2008-2019); 11.01.2011 - 11.2.2020(11.2.2020)

• - Akční režii na filmu dělal Yuen Wo-Ping. (Rominator)

• - Dej filmu síce prebiehal v Hong Kongu a San Franciscu, no natáčalo sa v čínskom meste Fo-šan a na viacerých miestach vo Veľkej Británii. (MikaelSVK)

• - Chris Collins, ktorý stvárnil postavu karatistu Colina Fratera, je bývalý mariňák a wing chun trénuje aj v reálnom živote. (RigorMortis)