Ye wen 4: Wan jie pian

• Austrálie

• Kanada

Akční / Životopisný / Drama

Hongkong, 2019, 105 min

V těchto dnech je potřeba si připomenout, že ne všechno, co přišlo z Číny je uplně na hovno a nemusí nutně zabíjet lidi, ale třeba je jenom mrzačit, jako třeba kung-fu. Tahle fantasy pohádka už došla do 4. dílu a ani teď nevěřím, že tohle už je opravdu, ale opravdu ten poslední. Jako bavilo mne to, ne že ne. Donnie tu má obrovský charisma, až na to že tu má být Jipmanovi asi 69, ale co bych jim neprominul. Taky jim prominu, že to často zase zapne full Jedi mód, jako fakt už jsem čekal, jak tam vytáhnou světelný meče jednou, když se tam začali přetlačovat něčím jako silou. :DFascinuje mne, že tohle může někdo brát vážně. Nebo dokonce věřit že něco jako kungufu nebo cokoliv co zní jako čínská polívka může mít nějakou reálnou fight power a ještě smutnější je, že tohodle Číná zneuživá jako propagandu, což je ve filmu jasně vidět a s tou karikaturou Američanů je to opravdu bolestné sledovat, hlavně teda záporáci jsou těžká šablona, ale zase je potřeba přiznat, že v tomhle ochutnávají vlastní meducínku. Ono by to bylo smutné, kdyby neexistovali lidi jako Xu Xiaodong, který se snaží nesmyslnost kung-fu a jiných rádoby kaskadérských bojových umění mapovat a kterému kvůli tomu vláda snížila sociální kredit, což je v podstatě zákaz cestovat. :-( Velká tématika filmu je kritika protiimigrační politiky USA, což je jako fajn, dokud si člověk neuvědomí, jak se v tomhle chová Čína např. k Ujgurům a jiným etnikům. Ale divný je, že jsem se přes tu kritiku pořád bavil na 7/10 a na další díl se těším, ať tam klidně dají digitálního Ivana Draga, je mi to jedno. :D(9.6.2020)

• niethustra

Trošku mě udivuje, jakému kladnému hodnocení se tu těší tahle čínská propaganda, tentokrát nepokrytá a urvaná ze řetězu. Udivuje mě rovněž to, že se tu nikdo nepozastavuje nad tím, že z bojových umění se tu dělá nástroj národního sebeurčení. IP MAN 4 vůbec popírá smysl a účel bojových umění: kecy o tom, že jsou stvořená především proto, aby v druhých vyvolávala obdiv, jen maskují tu skutečnost, že tradiční čínské kung-fu, v současnosti mocný nástroj čínské propragandy (vizte aktuální příběh MMA bijce Xu Xiaodonga), v souboji zcela doložitelně neobstojí. Ostatně proto musí být podávána jako svého druhu nadpřirozená schopnost. Jak trefně podotknul R. Dewey, pravda nějakého stylu se ukáže jednoduše v boji. A pravda o tzv. tradičním čínském kung-fu, potažmo k Wing Chun, je ta, že v boji neobstojí (jediná řekněme autentická postava v IP4 je tak Geddes). To má ovšem ten neblahý důsledek, že nadšení z jejich esteticky působivého podání se přetavuje ve vznik všemožných organizací, které lákají cvičence hesly typu: "neučíme bojovat, ale vyhrávat". Vzniká tak obrovský kšeft s lidskou leností, protože osvojit si několik zázračných technik (které vás ovšem nikdo nenechá otestovat při sparingu nebo utkání v ringu s nějakým skutečným sportovcem, tedy boxerem, thai boxerem, judistou atp.) je mnohem jednodušší než vypouštět duši u tréninku zdánlivě tupých, agresivních, bezohledných a neoduševnělých bojových sportů, jejichž předností je ovšem to, že disponují kritériem své pravdy: totiž zápasem. Považuji to za vyložený hnus a hazard se zdravím, a dokonce životy těch, kdo všem těm samozvaným sifu naletí na lep a v nejlepší víře, že si osvojují staletími prověřený koncept boje, skončí s rozšlápnutou hlavou někde na chodníku. Je mimochodem příznačné, že ačkoli ve filmu figuruje postava Bruce Lee, nepadne ani zmínka o tom, že motivem k založení jeet kune do byl Leeho zápas s Wong Jack Manem, jejž sice vyhrál, ale trvalo mu to příliš dlouho, z čehož usoudil na neefektivitu Wing Chun a vzdal se ho. Aby se nadále inspiroval boxem, jiu-jitsu, escrimou anebo třeba šermem. Hutnější plivanec z paty teď nevytáhnu, tak prozatím končím...(9.6.2020)

• Chrustyn

Díky bohu poslední film známé série, která mě přestala zajímat už někdy po druhém díle. Film už jede na neutrál, občas možná i na zpátečku a přidání Scotta Adkinse je zde jen proto, aby i záporná postava byla známý bijec. Příběhově a herecky skoro na úrovni Seagalovek a akce je vzhledem ke stáří většiny postav už spíše směšná. V dobách kdy existují filmy jako Raid, nemá taková báchorka žádnou šanci.(18.6.2020)

Je to smutný pohled, dívat se na hrdiny mého mládí, jak deklamují patetické fráze v těch nejhrubších propagandistických patvarech. Donnieho kolega Jacky Wu se tomu podal naplno, a nadělal si tím doma spoustu nepřátel. Jeho Wolf Warrior 2 je ale tak over the top přemrštěná, hyperakční vymývárna, že ji nelze brát vážně. Navíc tam cítím silnej nadhled, takže jsem se královsky bavil. Ale Donnie s touhle kýčovitou telenovelou, to je hrůza. A co že jsem se to od tvůrců, a Čínské lidové republiky, dozvěděl? Že běloši jsou největší zlo planety. Ukradli Ameriku indiánům, nechali si od zotročených číňanů postavit železnici, a kam jen přijdou zasévají rasismus. Na škole šikanují rasisti, na policii pracují rasisti, v armádě velí rasisti, důležitá razítka rozdávají rasisti, v útulných domácnostech žijí rasisti a rasistky a vychovávají malé rasisťátka. Je jich tady tolik, že kamkoliv Ip Man přijde, ihned zpoza rohu vyskočí rasista a začne svoje rasistický rapy. Za dveřma rasista, pod postelí rasista, v koupelně rasista, na balkóně dokonce bigotní rasista. Naštěstí jsou tu jejich černí bratři, aby nezištně pomohli v nouzi. A tak stejně jako ve Wolf Wariorovi 2, dělají černoši číňanům idioty v jejich propagadistických hrách. Tož good luck, hoši.(15.4.2020)

Tady něco strašně moc smrdí. Třetí díl jsem bral jako krásnou a důstojnou rozlučku Donnieho Yena za touhle sérií, jenže přišla Americko Čínská krize a všechno je jinak. Musel být povolán Ip Man, aby byl svědkem toho, jak je Číňanům v Americe ubližováno a samozřejmě aby jim na za to nakopal zadek. Bylo mě smutno za Scotta Adkinse, jehož kariéra upadá a tak se nechal Číňanama zaplatit, aby jim posloužil pro tyto propagační účely. Abyste mě špatně nepochopili. Série Ip Man se o politiku vždy tak trošku opírala. Britové v Hongkongu také nejsou vykreslování v kdovíjakých barvách, o Japoncích nemluvě. Ale je spíše jasné z jakých pohnutek tento 4. díl vzniknul. A s tím mám veliký problém. Souboje jsou pořád poměrně kvalitní, přestože na takovou bitku proti 10 Japoncům nemají ani náhodou. Zbytek filmu bych nejraději vyhodil do koše a zapomněl že vůbec někdy vznikl. 50%(5.6.2020)

• - Akční režii na filmu dělal Yuen Wo-Ping. (Rominator)

• - Chris Collins, ktorý stvárnil postavu karatistu Colina Fratera, je bývalý mariňák a wing chun trénuje aj v reálnom živote. (RigorMortis)

• - Dej filmu síce prebiehal v Hong Kongu a San Franciscu, no natáčalo sa v čínskom meste Fo-šan a na viacerých miestach vo Veľkej Británii. (MikaelSVK)