Fargo

• USA Fargo
USA, (2014–2024), 44 h 20 min (Minutáž: 39–69 min)

Tvůrci:

Noah Hawley

Hudba:

Jeff Russo

Allison Tolman, Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Russell Harvard, Ewan McGregor, Patrick Wilson, Juno Temple, Kirsten Dunst, Colin Hanks, Carrie Coon (více)

Série(5) / Epizody(51)

Seriál Fargo, inspirovaný stejnojmenným oscarovým snímkem, adaptoval spisovatel a scénárista Noah Hawley. Děj se točí kolem zbrusu nového “skutečného” zločinu a neotřelých postav. Vše je protkáno typicky černým humorem, vraždami a pověstnou “minnesotskou zdvořilostí,” díky nimž se z filmu stala nadčasová klasika... (HBO Europe)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (34)

Fargo (2014)

Tak tu máme tri kvalitatívne veľmi vyrovnané série a vyzerá to tak, že budeme pokračovať ďalej. A dá sa predpokladať, že opäť vo veľmi vysokom tempe a kvalitatívne na výši. Ktorá je tá najlepšia séria, nech si rozhodne každý divák sám, ja mám dojem, že zrovna tá, ktorú som práve dopozeral, pretože ju mám čerstvo v pamäti. Fargo funguje na viacerých rovinách, ako drsná krimi, ako čiernohumorné postmoderné dielo, ako pocta Coenovcom, ako zamyslenie sa nad mnohými spoločenskými problémami, aj ako reflexia ľudskej podstaty a podstaty násilia. Herci sú bez výnimky dokonalí a je super, že takéto hviezdy považujú za česť sa účastniť na tomto vynikajúcom projekte. ()

Season 1 (2014) (S01)

Dlhšie som rozmýšľal, koľkože tých hviezd prvej sérii Farga udeliť, ale nakoniec som sa rozhodol pre plný počet. Chytro vystavaný komplikovaný prípad, ktorý vyvolá ďalšiu a ďalšiu vlnu násilia, aby sa zdanlivo na istý čas situácia zopakovala a potom išlo zase všetko dokola ako od začiatku. Niektoré línie trochu vyzneli do prázdna, je škoda, že Oliver Platt sa už v záverečných epizódach neobjavil a celkovo sa toho dalo natlačiť do finálnych častí viac. Ale atmosféra, herecké výkony, myšlienky, to všetko je na najvyššej možnej úrovni. Asi mi chvíľu bude trvať, než sa odhodlám prejsť na ďalšiu sériu, keďže tá bude zrejme úplne inak ladená. ()

Krokodýlí dilema (2014) (S01E01)

No, sledovanie pilotu spôsobovalo slasť najmä vďaka porovnávaniu pôvodného filmu a seriálu, čiže spoznávali sme pôvodné postavy, porovnávali s novými hercami, hľadali rozdiely a tešili sa z výsledku. Dávno som nevidel pilot, ktorý by bol takto nabitý dejom a nečakanými zvratmi. Vážne sa teším, akými cestičkami sa vyberieme a koľko drakov na nich stretneme, aby som parafrázoval Thorntona. No a keď sme pri ňom a aj pri ďalších hercoch, tak casting sa zdá byť absolútne geniálny. ()

Kohoutí král (2014) (S01E02)

Máloktorý druhý diel po pilote dosahuje jeho kvalít a tempa a Fargo nie je výnimkou. Spoznávame ďalšie nové postavy a ešte nie je zrejmé, či toľko postáv je na dobro veci, každopádne Oliver Platt asi dostane v priebehu série dostatočný priestor. Susedka poliša s tvárou Colina Hanksa ale pôsobí ako úplne z iného seriálu, ale samozrejme si počkám, kam sa aj táto sotva načrtnutá dejová línia vyvinie. Nejaká tá paralela s Freemanovým manželstvom sa tu ale nájde už teraz. No a čo povie v budúcnosti minulý hráč Edmonton Oilers, tak na to sa celkom husto teším. ()

Blátivá cesta (2014) (S01E03)

Tak v trojke bolo niekoľko skutočne dokonalých scén, nakoniec sa ukazuje aj Hanksova postava ako veľmi zaujímavá. Ale u mňa vedie najmä šíp v zadku v pozadí zvádzania Freemana čerstvou vdovou, už lepší čierny humor si snáď ani neviem predstaviť. Plné hodnotenie si ale prenechám asi radšej až pre epizódy, kde to už bude všetko pekne gradovať a do seba snáď zapadať čo najchytrejším spôsobom. No a po Psychu tu máme možno druhú najlepšiu scénu v sprche ever. ()

Pozření viny (2014) (S01E04)

Tak po pilote tu máme ďalšiu epizódu, ktorej niet čo vytknúť. Nejaký čas tu strávime na fízlici a dokonca sa tam aj v prekvapivom závere ocitneme znova, len v nečakanej situácii pre hlavného hrdinu. Otázka je, kto ním ale vlastne z tohto spektra postáv je. Pre špekulantov obsahuje táto epizóda návod, ako sa elegantne dostať z dočasného zadržania na polícii a ešte sa dočkať aj ospravedlnenia zo strany ochrancov zákona. ()

Šestero nepochopitelností (2014) (S01E05)

Tak tu sa tempo trochu zvolnilo, predovšetkým sa vykecáva a Billy Bob má stále naporúdzi nejaký ten slovný zostrel každého, kto mu prekáža v ceste. Občas to ale chce byť vtipné až nasilu a až tak vtipné to nie je. Inokedy veľmi. Konečne sa dočkáme ošetrenia postrelenej ruky, to neustále škrabanie rany už začínalo liezť poriadne na nervy. Konečne aj začína zapínať Odenkirkovmu šerifovi, ktorého tuposť síce bola vtipná, ale tak nerealistická, až to bolelo. Akýsi nádych pred druhou polovicou série. ()

Buridanův osel (2014) (S01E06)

Tak dalo sa to tušiť, že druhá polovica prvej série začne nejakým špecifickým spôsobom a hneď je z toho aj doteraz najlepšia epizóda. Buridan´s Ass sa dá nazvať plíživým, veľmi atmosférickým dielkom, kde toho postavy príliš veľa nenakecajú, ale zato konajú tak, že musia zapojiť všetky funkčné mozgové bunky. Každá dejová línia je tu dohnaná do dokonalosti a záver v snehovom pekle nemá chybu. No a čaká nás nejedno prekvapenie, najmä čo sa týka úmrtí. ()

Kdo holí holiče? (2014) (S01E07)

Tak jeden zvrat nemali tvorcovia gule dotiahnuť až do konca, na druhú stranu som ale rád, že sa rozhodli tak, ako sa rozhodli a príbeh pokračuje tak, ako pokračuje. Opäť je dej "plíživý", ale stále aj akčný a poriadne napínavý. Cítiť, že veci sú stále bližšie záveru a všetko hustne ako má. No a Lester sa ukazuje ako ešte väčší hajzel, než sa zdalo dokonca aj po vražde manželky v prvej epizóde. Stále mu však z nejakého dôvodu držíme palce, asi preto, že je taký "hobit". ()

Paradox hromady (2014) (S01E08)

Tvorcovia sa odhodlali k pomerne odvážnemu činu, ktorý by som radšej nespojleroval, ale už sa tu tak stalo. Myslím, že jednotlivé scény, aj keď sa dej nepohol míľovými krokmi vpred, sú opäť perfektne premyslené a zahraté. No a onen presun deja dáva všetkému pomerne nový rozmer, ide v podstate už o dokonalú premenu beta mana na totálneho alfa samca, z "hobita" sa stal pomaly až "Saruman". ()

Vlk, koza a zelí (2014) (S01E09)

Výborná návnada na finále, viac napätí z toho, ako to skončí, už byť nemôžme. Na scénu definitívne prichádzajú Pat a Mat z Farga a zdá sa, že ich zainteresovanosť do prípadu bude kľúčová pre celkové uzavretie celej krvavej záležitosti. Komu ale vo finále držať palce? No, každý si našiel tých svojich obľúbencov a vôbec to nemusí súvisieť s tým, kto z nich má aké morálne zásady. I keď po tom, čo na konci vymyslel Freeman, si možno nájdete inú obľúbenú postavu. ()

Mortonova vidlička (2014) (S01E10)

Asi som očakával od finále niečo iné, viac čiernohumorné a akčnejšie, ale tvorcovia sa rozhodli všetko čo najelegantnejšie a najosudovejšie zakončiť a urobili tak so cťou a menej nabubrelo, ako by jeden čakal. Majú za to u mňa ďalšie body navyše. Takže áno, všetko sa uzavrie, ako, na to nech každý príde sám. Nejde asi o vrchol celej série, tie pre mňa predstavovali epizódy 1,6 a 7, ale aj tak si finále zaslúži plné hodnotenie. ()

Season 2 (2015) (S02)

Dvojka je podobná, ale aj veľmi rozdielna, ako prvá séria, a že je tu tento paradox je rozhodne dobre. Máme tu úplne nový príbeh v úplne inom čase, ale úvahy nad existenciou násilia okolo nás a v nás ostávajú, rovnako ako zasnežené prostredie Minnesoty a okolia. Každý si tú svoju odžitú vojnu, či už druhú svetovú, alebo Vietnam, prípadne aj tú veľmi starú, kedy prišli o svoje pôvodné územie indiáni, prináša naspäť domov a rozpútava vojnu novú. Tento kolobeh je skrátka nezastaviteľný. Povedal by som, že druhá séria tú prvú dokonca prekonáva a rovnako aj znova vynikajúci casting v ničom nezaostáva, všetci sú obsadení absolútne dokonale. ()

Čekání na Holanďana (2015) (S02E01)

Výborný otvarák druhej série. O čo pôjde, je načrtnuté veľmi prehľadne, rovnako aj celý pilot je nakrútený veľmi prehľadne a každá skupinka postáv je predstavená tak, ako sa patrí. Nechýba ani čierny humor typický pre prvú sériu a farebný filter mi taktiež vyhovoval. Tak čo ešte dodať, teším sa na to, ako to bude pokračovať, kam smerovať a čo sakra malo znamenať to UFO. ()

Před zákonem (2015) (S02E02)

Perfektný odkaz v mäsiarstve na pôvodný film, ale samozrejme úplne iný kontext. Opäť je všetko prehľadné, každej dejovej línii je venovaný dostatočný čas a priestor, skrátka každý si tu nájde to svoje. Tempo nie je síce extra rýchle, ale epizóda obsahuje niekoľko momentov, ktoré príbeh (a príbehy) posúvajú vpred, len sme sa nedočkali tých mimozemšťanov, ale tu asi tvorcovia budú vyčkávať dlhšie. ()

Mýtus o Sisyfovi (2015) (S02E03)

Je to stále lepšie a lepšie. Tá zápletka, keď sa hľadá niekto, koho už nájsť nie je možné, je napínavá ako kšandy. No a čo na to tí mimozemšťania? ()

Dar nedar (2015) (S02E04)

Pokiaľ by som mal vybrať najlepšiu epizódu Farga doteraz, tak Fear and Trembling by zrejme jednoznačne smerovala na prvé miesto. Každá scéna a sekvencia je dokonalá, dialógy nemajú chybu a dokonca ani výrazy v tvárach každej jednej postavy. Ako running joke tu máme holé zadky, dvakrát vidíme chlapské, raz ženský, chvalabohu. Pokiaľ nie ste hard core fanúšikom Jesseho Plemonsa, tak z toho až tak veľkú radosť mať nebudete :) ()

Bázeň a chvění (2015) (S02E05)

Pokiaľ doteraz niekomu chýbala poriadna akcia, tak sa jej dočká. Pokiaľ doteraz niekomu chýbal poriadny požiar, tak sa ho dočká. Inak sa ide presne vo vyšľapaných chodníčkoch predchádzajúcej epizódy, ktorá stanovila nový smer viacerých dejových línií, tie sú však stále súčasťou tej ústrednej. Skrátka začala vojna a tá sa dotkne úplne každého, možno aj tých nešťastných mimozemšťanov. ()

Nosorožec (2015) (S02E06)

Tak a máme tu obkľúčenie policajnej stanice, obkľúčenie Edovho domu, miestneho premúdrelého alkoholického právnika, ktorý ťahá doslova celé mestečko z prdele, skrátka všetko sa už poriadne rozbehlo a na to sa ani nemusí nejak extra strielať, napínavé je to aj bez streľby. Ale niežeby sa nestrieľalo aj v tejto epizóde. Všetko je stále prehľadné, nehrozí, že by sa niekto v deji a množstve postáv stratil. ()

Tos udělal ty? Ne, ty! (2015) (S02E07)

Oproti trom predchádzajúcim epizódam trochu zvoľnenie tempa a väčšia absencia zapamätania hodných scén, ale aj tie sa tu samozrejme nájdu. Prechádzka v lese je veľmi sugestívne nakrútená a divák sa jej vyústenie ani nedozvedel, ale tuší ho. Každopádne si tu vyriaďujú účty zločinci medzi sebou, vo vlastnej rodine a "rodine". No a ak si mám z tejto epizódy niečo odniesť, tak jednoznačne poznanie, že je určite lepšie sa narodiť do "normálnej" rodiny. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Již nějakou dobu víme, že nadcházející celovečerní film ze světa Vetřelce s názvem Alien: Romulus je dotočen a čeká nás příští léto, přičemž jeho režisér a scenárista Fede Alvarez se chlubí tím, že… (více)

Sigourney Weaver s Vetřelci skončila

Sigourney Weaver s Vetřelci skončila

27.04.2023

Ačkoliv doba přeje rebootům a návratům ikonických hrdinů – ostatně už to nepotrvá moc dlouho, a do kin se vrátí legendární Indiana Jones s tváří Harrisona Forda – jednu konkrétní postavu s tváří jiné… (více)

Blade Runner jako seriál?

Blade Runner jako seriál?

23.11.2021

Legendární režisér Ridley Scott (Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor) má poslední měsíce pěkně na pilno. Krátce po sobě mu totiž vyšly hned dva filmy, nejprve chválený Poslední souboj, který v kinech… (více)

O čem měl být Tarantinův Star Trek?

O čem měl být Tarantinův Star Trek?

10.08.2020