Zlo nikdy nespí

• USA Before I Wake (více)

Poté, co Jessie (Kate Bosworth) a Mark (Thomas Jane) ztratí svého syna, adoptují do své péče 8letého chlapečka Codyho. Cody je nesmírně citlivý a hodný, má však jedno velké tajemství - bojí se usínání. Jessie s Markem zpočátku předpokládají, že jeho averze ke spánku je trauma z jeho předchozích nestabilních domovů a nešťastných rodin, kterými prošel. Brzy ale zjistí něco úplně jiného: Codyho sny se stávají skutečnými, když spí. Jeho snění může být plné přenádherných barev či pro rodiče neuvěřitelných zázraků, jako je chvilkové zjevení jejich mrtvého synka. Codyho noční můry jsou naopak až příliš reálné a všichni tři se pomalu dostávají na pokraj šílenství. Chtějí-li se zachránit, musí se Jessie s Markem vydat na nebezpečné pátrání a nalézt pravdu o Codyho nočních můrách... (Bohemia MP)

Cappuccino

Na Somniu sa nepozeralo vôbec zle, ale nie kvôli tomu, čo by som od hororového žánru očakával - nie kvôli desivosti a všadeprítomnej mrazivosti. Za hlavný klad snímku považujem jeho čarovnosť a fantazírnosť, ktorá priamo úmerne vychádza z naozaj slušného, no bohužiaľ nedokonale využitého námetu. Chlapec, ktorého sny sa stávajú skutočnosťou má skrátka skutočne na viac. Premyslenejšie snenie a vypointovanejšie zakončenie (nie také to doslovné, jak pre hlupákov behom pár minút vysvetlené a viac menej happyendové) by hodnotenie určite aspoň o hviezdu zvýšilo. ()

SOLOM.

Byl jsem dopředu varován, že tohle nejspíš nebude film pro mne, nicméně nakonec neodcházím rozhodně zklamán. Je to vskutku spíše taková lehce strašidelná pohádka pro dospělé, ale Mike Flanagan mi už několikrát dokázal, že umí točit vcelku kvalitní filmy a ani tentokrát si nevedl vůbec špatně. Dokonce i představitel hlavní dětské role mi byl docela sympatický a to moc malé fakany v hororech nemám rád, neboť mi většina z nich leze neskutečně na nervy.   Jacob Tremblay však předvedl slušný výkon a společně s Kate Bosworth byli jasnými tahouny celého filmu. Samotný děj byl sice zpočátku lehce uspávající a já tak nějak nervózně pokukoval po nějakých těch hororových prvcích, ale zhruba od poloviny se děj jakžtakž rozjel. Na řadu přišlo několik lekaček (no většina se sice míjela účinkem – byly dost předvídatelné), ale za to jsem si docela užíval ty zhmotněné představy/touhy/sny – pestrobarevné motýly i emoční rodinné chvilky. Jen ten hlavní bubák vypadal popravdě hrozně. To jako mělo někoho vystrašit?     Tvůrčí snaha se cení, ovšem tady si myslím, že celkový potenciál byl využitý tak napůl. Flanagan se viditelně bál přitvrdil, spíš jen kroužil kolem horké kaše a raději vsadil na lidské emoce a dramatičnost než hororovou stránku. Což někomu jistě vadit nebude, ale v mém případě to dost zamrzelo. Jako celek tenhle film špatný není, ale zřejmě už ho vidět znovu nepotřebuji. Pár světlých okamžiků by se tu našlo, ale na víc jak průměrnou podívanou to prostě nevidím. 50% ()

sniper18

Mike Flanagan sa len prednedávnom ukázal, ako schopný režisér, ktorý si vyberá zaujímavé témy, ale nanešťstie až prekvapivo rýchlo upadol do žánrového priemeru. Určité klady si zachoval stále, film má kvalitnú vizuálnu stránku, dostatočne svižné tempo a aj pomerne sympatické postavy, aj keď na moje prekvapenie nie všetky. Kate Bosworth je bez problémov, predstavuje typickú hlavnú hrdinku tohto žánru a ani adoptívny syn Jacob Tremblay nie je zlý, ale veľmi ma sklamal Thomas Jane, ktorý patrí medzi mojich obľúbencov, ale tu mi prišiel dosť mimo. Dejovo mi to inak neprišlo najhoršie, pozeralo sa mi na to celkom dobre a dokonca to ani nebolo až tak predvídateľné, hlavne záverečná tretina sa uberie trochu iným smerom, než som pôvodne čakal, ale predsa len by to chcelo trochu pritvrdiť. Väčšinu času je to vlastne len taký úplne neškodný rodinný horor, kde sa o nejakej atmosfére alebo napätí moc hovoriť nedá a dokonca ani samotný démon, ktorý pritom vyzerá dosť dobre a v lepšom filme by z neho mohlo aj niečo byť si tu nevie moc získať rešpekt. Ale predsa len sa postará aspoň o tú jednu, dve zaujímavejšie scény. Tématika snov už v tomto žánri bola použitá veľakrát a často aj lepšie a depresívnejšie. A keď už z toho tvorcovia nechceli mať plnohodnotný horor, ale trochu sa oprieť aj o tú drámu, s čím by som určite nemal problém, tak tomu mali prispôsobiť aj dej, aby pôsobil uveriteľnejšie, ale tu postavy konajú dosť nezmyselne a navyše aj dej sa ničomu inému nevenuje, všetci sa neustále rozprávajú len o snoch, akoby už ani iný život nemali a tak táto dramatická stránka nemá šancu fungovať. Takže nie som sklamaný, presne takéto som to aj čakal, ale predsa len má Flanagan naviac. Toto je len taký malý neškodný horor, keď nie je na pozretie nič lepšie. 57% ()

Marceloo

Mladí rodičia sa chcú vyrovnať so smrťou svojho syna tým spôsobom, že si adoptujú nové dieťa. Vyberú si Codyho, ktorý je velmi pokojný a poslušný. Po niekolkých dňoch v novom dome a zoznámením sa s Codym však rodičia zistia, že Cody má problémy so spánkom. Bojí sa zaspať, pretože ho v spánku straší démon, ktorý požiera ludí. Cody tak namiesto nového pokojného života nechcene prináša nové problémy, ktoré musí ohrozená rodina riešiť. - Mike Flanagan opäť zaúradoval a Somnia je ďalším krokom k tomu, aby sa dostal na úplný vrchol moderného hororu. Ešte stále to však nie je horor, ktorý by mal potenciál stať sa legendárnym, aj keď verím, že o pár rokov sa takéhoto hororu od tohto režiséra dočkáme. Predsalen oslávil 38. narodeniny len pred dvoma týždňami a to, že sa narodil v Saleme, ho robí predurčeným pre tento žáner. Somnia začína pozvolna a rodina si hneď adoptuje chlapca, čo je pre mňa ten najlepší scenár, keďže Orphan s týmto námetom je pre mňa the GOAT medzi horormi. Herci pôsobia neuveritelne dobre. Thomas Jane sa po nie velmi impresívnom výkone z The Veil pozbieral a ako hlava rodiny tu pôsobí velmi dobre. Krásna Kate Bosworth, ktorej úloha sa oproti minuloročnému hororu Amnesiac, v ktorom hrala zákernú matku, obrátila úplne naopak a v Somnii hrá milujúcu matku, ktorá prišla o svoje dieťa, hrá tiež perfektne. V neposlednom rade ma naozaj zaujal aj herecký výkon malého chlapca, ktorý pôsobil velmi prirodzene a pri natáčaní sa s ním muselo pracovať naozaj velmi dobre. Dej sa vyvíja prekvapivo pomalšie, ale som rád, že sa tvorcovia rozhodli držať žánru horor, pretože Somnia by perfektne fungovala ako nejaká mysteriózna rodinná dráma. Duchovia a motýle vyzerali celkom dobre, aj keď démon mohol dostať ovela viac priestoru a mohol úradovať trochu viac. Rovnováha medzi snami a realitou bola vyobrazená velmi dobre a bola prehladná, takže dávala vždy zmysel a pôsobila zaujímavo. Musím uznať, že mi trochu chýbalo nejaké prepojenie s paranormálnym svetom, na ktoré som si už u týchto moderných hororov s duchárskou tématikou akosi zvykol a príde mi prirodzené. To sa však objavuje väčšinou v záveroch a u Somnie bol neočakávaný koniec zvládnutý dobre a presvedčivo, spolu s niekolkými zaujímavými myšlienkami. Kamera bola po celý čas skvelá, ale keďže ide o ostrielaných hororových tvorcov, nie je sa čomu diviť. Rovnako bola perfektná aj hudba, ktorá sa mi velmi páčila a spokojný som najmä s parádnym záverečným soundtrackom, ktorý som už niekde počul, ale nemôžem si spomenúť kde. Po Somnii sa môj rešpekt voči tomuto pánovi opäť zvyšuje a nemôžem sa dočkať jeho ďalších projektov. A keď si uvedomím, že je režisér velmi mladý a keď zvážim všetky dostupné moderné techniky, musím skonštatovať, že tento chlap má pred sebou v oblasti hororu ešte velké veci. Teda pokial sa nenechá zlákať nejakým úbohým žánrom. Podla jeho filmografie to však zatial tak nevyzerá, pretože Ouija 2, sequel k Halloweenu, adaptácia knihy Stephena Kinga a indická verzia jeho vlastného Oculusu sú znakom toho, že je k žánru horor lojálny. + herec z Extraterrestrial + herec z Endangered a The Veil + herečka z Amnesiac + herec z Mirrors 2, 13 Sins, The Town That Dreaded Sundown, June a Navy Seals vs. Zombies () (méně) (více)

tron

50 % s nábehom na 60, ale aj na 40. Miestami veľmi dobrá hororová atmosféra a pár nepríjemných momentov, ale scenár je dosť strašný, hoci musím priznať, že nakoniec je zrozumiteľnejší, než som si myslel, že bude. Takisto ma potešilo, že „nadprirodzeno“ vidia obaja rodičia, takže sme ušetrení otravných scén, v ktorých manžel pokladá manželkine slová za halucinácie. Mnohé recenzie tvrdili, že scenár je nepochopiteľný, prehnane zamotaný a blbý, no mne taký nepripadal (hoci to, pravdaže, rozhodne nebol žiadny zázrak, ani veľdielo). Potešili ma tiež herecké výkony Thomasa Janea a Kate Bosworthovej. Ich syn je drevený, nesympatický, otravný, zaliečavý a nerealistický, ale mohlo to byť ešte horšie, takže nakoniec aj toto hodnotím kladne :-) Na snímke je bohužiaľ poznať, že zrejme bola dosť brutálne prestrihaná. Viaceré scény majú značne menší priestor, než asi pôvodne mali a týka sa to aj postáv (myslím, že napr. šikanovateľ mal väčší priestor, ale nakoniec sa pár scén vystrihlo a kvôli tomu pôsobí navyše každá scénka, v ktorej vystupuje). Strašidlo je v niektorých momentoch nepríjemne počítačové, čo mu uberá na desivosti, avšak finálne rozuzlenie je natoľko absurdné, obskúrne a WTF (i vinou DEBILNÉHO českého prekladu, ale nebudem spoilerovať, veď na to prídete sami už keď chlapec prvý raz vysloví meno príšery), že nad tým nakoniec mávnete rukou a budete sa baviť. Svojím spôsobom. ()

• Pôvodný názov filmu mal byť Somnia, čo by znamenalo v poradí tretí film Mika Flanagana, obsahujúci jednoslovný latinský názov, a to po filmoch Absentia (2011) a Oculus (2013). (figliar)
  • Ve scéně kdy Codyho (Jacob Tremblay) odvezou od pěstounů v závěru filmu, dají chlapci injekci na uspání. V dalším záběru však není na ruce hocha známka po vpichu jehly. (Danny F.)
  • Tento film byl zpřístupněn do 25. září 2016, dokud společnost Relativity Media (domácí distributor filmu) nevyhlásila bankrot, takže osud filmu nebyl jistý. Film byl později získán společností Netflix a navrácen na plátna. (Tet.Ew)

Režisér Franka se zabydluje v Pokoji

Režisér Franka se zabydluje v Pokoji

18.01.2015

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

01.06.2014

Po odchodu Jamese Wana z hororové scény mnoho fanoušků čeká, kde a kdy se objeví další výrazný tvůrce spjatý s tímto žánrem. Ale dost možná tu již jeden je, jen zatím není tolik na očích. Mike… (více)