Den blbec

Deň blbec

Not My Day

Komedie / Akční / Krimi

Německo, 2014, 110 min

Pro mě jednoznačně obrovské překvapení. Dal jsem přednost svému zabijackému instinktu, vykašlal se na modré hodnocení a tuhle komedii jsem si užil skoro maximálně. Alex a Moritz je přesně ta dvojka, která je tak blbá, až je ve finále vtipná a když k tomu připočtu skvělý koncert a Tilla v opravdu jepičí roli, (velmi povedená), dann muss ich sagen, dass dieses Lustspiel ist fast auzgezeichnet. Fast fünf punkten und Dwejn ist sehr, sehr zufrieden;-)(7.10.2015)

• Malarkey

Na základě poslední německé komedie, kterou jsem viděl (Fakjů pane učiteli), jsem předpokládal, že Den blbec by mohl být podobnýho ražení. Ještě, když ho mají na svědomí stejní producenti. Výsledek je ale takovej, že mi humor vůbec nesedl. Tvůrci pouráželi všechno, co jim přišlo pod ruce. Včetně našeho národa a Škodovky. Já osobně třeba nemám za potřebí, aby nějakej připosranej německej scénárista do filmu psal, že náš národ stojí za hovno a jediný, co máme dobrý, jsou děvky a já to pak sledoval a měl se tím ještě bavit. Já třeba chápu, že ke konci silně naráželi i na jejich minulost, aby tak trošku kompenzovali všechno ostatní, co stihli během filmu pourážet. Jenže málo. Ve mně to spíš evokuje pocit, že Němci už té katarze na svůj národ mají plné zuby a tak zase trošku vystrkují růžky. Za mně teda ne. Tyhle blbý kecy já přejdu od kohokoliv, ale od nich teda určitě ne.(19.10.2015)

Když člověk stagnuje a setrvává v každodenním stereotypu, ať už partnerském, pracovním, či v kombinaci obojího, stačí pak i jeden nepatrný impuls k tomu, aby si řekl, že nemá co ztratit a začne si užívat příležitost, kterou mu štědrý osud nabídl. A to je přesně případ hlavního hrdiny Tilla, který se z rukojmího stává zpočátku parťákem svému únosci, aby se pak stal neřízenou střelou urvanou z řetězu. Já osobně si myslím, že každý slušňák žijící spořádaným životem v sobě má hodně nevybouřené energie, a je jen otázka, jestli někdy dostane příležitost jí ze sebe vyventilovat a jestli té příležitosti využije. V hlavním hrdinovi se totiž dost vidím. Sice zatím nemám manželku a dítě, ale cítím, že moje slušňáctví a spořádaný život už se mi začíná tak trochu zajídat a rád bych zažil aspoň na nějakou chvíli, jaké to je jen si existovat, neřešit co bude zítra, za týden, za měsíc, neohlížet se na následky. Hlavní hrdina v tomto filmu tohle dokázal a tím pro mě film dostal tak trochu jiný rozměr. Neříkám, že jsem se přímo inspiroval, ale rozhodně mě tenhle film donutil nad svým životem a přístupem k němu mnohem více přemýšlet. Což bych čekal od nějakého nezávislého dramatu odněkud z Jižní Ameriky, ale ne od německé komedie od tvůrců takové oddechovky, jako je "Fakjů, pane učiteli". Paradoxně u komedie "Den blbec" jsem se nahlas téměř nesmál, ale o to více mě zaujala, jelikož mi dokázala nastavit zrcadlo s odrazem mého vlastního života. Tenhle film mě dokázal zaujmout jinak, než jsem čekal, ale hlavní je, že mě vůbec dokázal zaujmout. A vůbec nevadí, že jsem byl v pátek večer na tomto filmu v celém sále jediný divák, jelikož jsem se ponořil do děje filmu natolik, že mi celé okolí bylo šumák. Za sebe filmu uděluji solidní čtyři hvězdy.(31.5.2015)

Bankovní lupič na útěku si pořídí opravdu nenápadnou káru.... není nad logiku ve filmu :-) Kdyby si raději vzal tu blbou Škodovku. Povedené tak na půl, hlavně díky stylu humoru který sedne tak 50/50. Ale jo, road komedie... navíc německá, má momentálně větší šanci na úspěch, a zaujetí diváků, než kdykoliv předtím. Zásluhu na tom má úspěšná komedie Fakjů pane učiteli. Tak uvidíme co budou Geršáci zkoušet točit dál...(15.1.2016)

OK heist žánrovka, aké Hollywood kinoreleasuje mimo sezónu, v nemeckom podaní. Po pomalom a nesľubne opozeranom úvode sa to rozbehne a nadelí divákovi slušnú dávku zábavy. Ale pocit opozeranosti pretrvá až do konca. Fanúšikovstvo Moritza Bleibtraua môže zdvihnúť zážitok na 4 hviezdy. Hoci tu hrá pošuka. A na chvíľu sa, asi v najvtipnejšom momente filmu, zastaví aj kamoš Til Schweiger.(25.5.2015)

• - Ve filmu se na autě Ford Mustang GT Fastback objevuje SPZ "DO-PE 69", ta samá byla použita i na autě ve starším snímku režiséra Petera Thorwatha - Prachy, zbraně, jedno porno (1999). (hansel97)

• - Strip club v nizozemském Amsterdamu, do kterého hrdinové jedou, je ve skutečnosti německý podnik Pascha Nightclub v Cologne. (hansel97)