Den blbec

Deň blbec

Not My Day

Komedie / Akční / Krimi

Německo, 2014, 110 min

"Češi maj dobrý děvky, ale auta ne." Tak i na náš hrdý národ došlo, ale já jsem příliš malý vlastenec na to, abych prchal před zákonem ve Škodě Octavia, když můžu túrovat motor Forda Mustanga. Jen bych prosil červeného s bílými pruhy, aby mi ladil s ponožkami. Jinak jsem měl samozřejmě chuť Tilla umlátit dluhopisy nějaké solidní banky, ale pak mi došlo, že je mi dost podobný. I já jsem totiž kdysi býval rebel a nyní je ze mě usedlý páprda živící rodinu, takže se ve mě najednou nastartovala touha prožít s Tillem tu šílenou noční jízdu v Amsterdamu a pak si za ukradené peníze zaplatit JUDr. Sokola, aby mě z toho vysekal. Zatím to neudělám, ale jednou děti vyrostou, z práce na zahrádce vyprchá veškerý adrenalin, něco jako Rammstein bude hrát někde poblíž a já to zase dám. Díky za inspiraci.(28.2.2017)

Když člověk stagnuje a setrvává v každodenním stereotypu, ať už partnerském, pracovním, či v kombinaci obojího, stačí pak i jeden nepatrný impuls k tomu, aby si řekl, že nemá co ztratit a začne si užívat příležitost, kterou mu štědrý osud nabídl. A to je přesně případ hlavního hrdiny Tilla, který se z rukojmího stává zpočátku parťákem svému únosci, aby se pak stal neřízenou střelou urvanou z řetězu. Já osobně si myslím, že každý slušňák žijící spořádaným životem v sobě má hodně nevybouřené energie, a je jen otázka, jestli někdy dostane příležitost jí ze sebe vyventilovat a jestli té příležitosti využije. V hlavním hrdinovi se totiž dost vidím. Sice zatím nemám manželku a dítě, ale cítím, že moje slušňáctví a spořádaný život už se mi začíná tak trochu zajídat a rád bych zažil aspoň na nějakou chvíli, jaké to je jen si existovat, neřešit co bude zítra, za týden, za měsíc, neohlížet se na následky. Hlavní hrdina v tomto filmu tohle dokázal a tím pro mě film dostal tak trochu jiný rozměr. Neříkám, že jsem se přímo inspiroval, ale rozhodně mě tenhle film donutil nad svým životem a přístupem k němu mnohem více přemýšlet. Což bych čekal od nějakého nezávislého dramatu odněkud z Jižní Ameriky, ale ne od německé komedie od tvůrců takové oddechovky, jako je "Fakjů, pane učiteli". Paradoxně u komedie "Den blbec" jsem se nahlas téměř nesmál, ale o to více mě zaujala, jelikož mi dokázala nastavit zrcadlo s odrazem mého vlastního života. Tenhle film mě dokázal zaujmout jinak, než jsem čekal, ale hlavní je, že mě vůbec dokázal zaujmout. A vůbec nevadí, že jsem byl v pátek večer na tomto filmu v celém sále jediný divák, jelikož jsem se ponořil do děje filmu natolik, že mi celé okolí bylo šumák. Za sebe filmu uděluji solidní čtyři hvězdy.(31.5.2015)

• kaylin

Začal jsem film sledovat v jednom žlutém autobuse, ale udělalo se mi šoufl, tak jsem si řekl, že ho raději dokoukám doma, pokud vůbec. Nakonec ano a musím říct, že tohle rozhodně není jedna z lepších komedií německé provenience poslední doby. Je zde až moc nudných momentů a to finále je takové dost nablblé.(12.12.2016)

Zlý sen každého mladého metalisty. Na krku otravný děcko, otravná manželka a v obleku se usmívat na lidi, kteří si do vaší pobočky přišli půjčit nějaké ty peníze. Pro Tilla se tahle noční můra stala denní realitou, okleštila ho od jeho mužství a zabránila mu souvisle vykoktat byť jednoduchou myšlenku. Není se co divit, že to v něm prostě muselo rupnout. A co osud nechtěl, ruplo to v něm v ten nejhorší možný okamžik, čehož však dokázal zdatně využít ve prospěch svého znovu nalezeného sebevědomí a mužství. A o tom celý tenhle film je. Mužská druhá míza vyhnaná do extrému, kde je hodně akce, alkoholu, sexu, drog a rock 'n' rollu. A přestože celá ta akce je jenom jevištěm hledání ztraceného vlastního já, je to opravdu pořádná jízda, u které se rozhodně nudit nebudete. Dokonce mě mrzelo, že netrval ještě o chvilku déle, přitom má skoro dvě hodiny (což jsme dopředu nevěděl). A přitom taková blbost :)(21.5.2015)

OK heist žánrovka, aké Hollywood kinoreleasuje mimo sezónu, v nemeckom podaní. Po pomalom a nesľubne opozeranom úvode sa to rozbehne a nadelí divákovi slušnú dávku zábavy. Ale pocit opozeranosti pretrvá až do konca. Fanúšikovstvo Moritza Bleibtraua môže zdvihnúť zážitok na 4 hviezdy. Hoci tu hrá pošuka. A na chvíľu sa, asi v najvtipnejšom momente filmu, zastaví aj kamoš Til Schweiger.(25.5.2015)

• - Ve filmu se na autě Ford Mustang GT Fastback objevuje SPZ "DO-PE 69", ta samá byla použita i na autě ve starším snímku režiséra Petera Thorwatha - Prachy, zbraně, jedno porno (1999). (hansel97)

• - Strip club v nizozemském Amsterdamu, do kterého hrdinové jedou, je ve skutečnosti německý podnik Pascha Nightclub v Cologne. (hansel97)