Animovaný / Drama / Komedie / Romantický

USA, 2015, 90 min

Charlie Kaufman

Joe Passarelli

Anomalisa začíná pomalu, ale přes skvělé reálné dialogy se dostane až k intimní pointě o psychické poruše jednoho velice smutného člověka. Jediné, co mírně sráží moje dojmy z tohoto jinak silného filmu je, že nám Kaufman aspekty hrdinovy poruchy podává až moc polopaticky a na hlasovou i obličejovou podobu ostatních postav upozorňuje moc často, jako by si chtěl být jistý, že jeho nápady pochopí i ten nejjednodušší divák. Pak je tu nenaplněný potenciál zajímavé animace s proměnlivými obličeji, uvítal bych více psychedelických scén jako byla ta snová. Jinak je však Kaufmanův scénář výborný. Skvěle vykreslil hlavní postavu, tu tak za jeden den jejího života poznáme jako žádnou jinou. Voice acting Davida Thewlise je dokonalý, ten člověk si zaslouží víc pozornosti. Anomalisa je unikátní snímek, který není bez chyb, ale určitě stojí za zhlédnutí. 80%(19.10.2017)

Přiznám se, že toto byl první film, který jsem viděl natočený technikou stop-motion. Neříkám, že jsem si tuto techniku zamiloval, ale špatné to rozhodně nebylo. Pojďme ale k samotnému příběhu. Příběh od samotného počátku sleduje jednoho postaršího chlapíka, který jak to tak vypadá, není úplně vyrovnaným člověkem. Taková rozdvojená osobnost, která má jednak černé myšlenky a také chuť na sex. Scénář mi po skončení nepřišel špatný, ovšem čekal jsem možná trochu víc. Na závěr ještě zmíním menší zajímavost. Když chce Michael na hotelovém pokoji po Anomalise aby mu zazpívala, tak Anomalisa začne tichým hlasem pobrukovat známou píseň s názvem "Girls Just Want To Have Fun" od Cyndi Lauper.(3.3.2016)

Kaufmanovina, která splnila očekávání. S formou jsem byl spokojen, stop motion působí dnes již zvláštně, tím ale pro mě vyniká mezi tou hromadou digitálních pohádek pro děti. Tohle je rozhodně pro dospělé a každému to nepřijde na chuť, ale kdo má trpělivost a cit, ten prožije spolu s Michaelem Stonem, tolik hledanou vášeň a zakázanou rozkoš. 80%(4.3.2016)

To je tak moc dobře, že film umí pořád být tak ohromně různobarevný. Že i po tolika nakoukaných hodinách a prožitých emocích pořád někdo chodí a všechno to kropí živou vodou, aby z toho rostly kytky úplně čerstvý a úplně jinak smrdící. Anomalisa samozřejmě není tak nahuštěná a tak gradovaná jako slibuje trailer. Krize středního věku se nevyznačuje zběsilým tempem - deprese je mrcha pomalá a táhlá. Jsou slova, která by se v komentářích a recenzích měla zatrhnout a povolovat jen za úplatek a ještě výjimkám, ale tady bych to "přelomová" možná prosadil. A teď se nebavíme o Kickstarteru...to už žádná novinka delší čas není. A už vůbec není pro filmový svět hot topic to, co prožívá hlavní panák. Podstatná je ta lidskost bez lidí...včetně sexu. Ani nominace na Oskary za nejlepší animák nemusí vždy být jen přehlídkou pěti nejlepších pohádek pro děti a dospělé.(24.3.2016)

• campix

Naprosto chápu všechny možné přesahy tohoto nového filmu Charlieho Kaufmana. Jenom jsem prostě nebyl ochoten přistoupit na jeho hru a vůbec jsem si k Anomalise nenašel cestu. Animace je naprosto odporná a depresivní. Ano slouží svému účelu a udělat film ve stylu stop-motion je také úctyhodný počin, ale mě to až neskutečně štvalo. Že všechny osoby mluví a vypadají stejně až na jednu je také velice zajímavý nápad, ale jestli ještě někde uslyším Toma Noonana, tak mi asi bouchne hlava. Příběh mě nechytil. Krize mužů středního věku už prostě nejsou in, ať už to podáte jakým stylem chcete. Jediná spása by snad přišla, kdyby se nějak lépe zaonačila snová pasáž. Takhle za mě rozhodně ne. Příště lépe Charlie.(7.2.2016)

• - Film měl podle původního scénáře trvat pouze 40 minut. (hansel97)

• - Animace scény, ve které mají postavy sex, zabrala režisérovi Dukeu Johnsonovi půl roku, jelikož měl problémy s tím, aby vypadala realisticky a nepůsobila komickým dojmem. (hansel97)

• - Tento film byl kompletně financovaný prostřednictvím serveru Kickstarter.com. Vybralo se na něj přes 400 tisíc dolarů. Např. za 10 tisíc dolarů jste se mohli stát jedním z producentů toho filmu. (BloodMax)