Animovaný / Drama / Komedie / Romantický

USA, 2015, 90 min

Charlie Kaufman

Joe Passarelli

Charlie Kaufman a jeho režijní druhotina. Charlie platí za jednoho z nejoriginálnějších scénáristů Hollywoodu a s Anomalisou opět potvrzuje, že mu přítoky unikátních nápadů nevysychají. Přitom Anomalisa nabízí vcelku běžný příběh krize středního věku, navíc ve velmi krátkém časovém úseku, ale právě zde je Kaufmanovo mistrovství, protože i na tak úzkém prostoru odvypráví silné okamžiky i myšlenky ve vší komplexnosti a já se do loutkové (Anoma)Lisy zamiloval. Cože? Já se nezmínil, že jde o loutkový film? 100%(19.1.2017)

Netvrdím, že po pozretí som nezostal mierne sklamaní, moje očakávania boli trocha väčšie, ale aj tak je to podľa mňa najlepší animovaný film (pre dospelých) za rok 2015. Moje veľké očakávania tkveli v tom, že scenár k filmu napísal kultový Charlie Kaufman (napísal napríklad V koži Johna Malkovicha či Večný svit nepoškvrnenej mysle). Čakal som opäť niečo tak neskutočne originálne. Čo sa síce s časti potvrdilo, ale bolo tam toho málo. Dej by kľudne vystačil na krátky 30 minútový film. Nie že by to teraz bolo až tak rozťahané ale boli miesta kedy som iba čakal a čakal a nič. No keď si to teraz celé prehrám spätne, tak hej... Je to fajnunké odporúčam. Určite ste v detstve mali aj vy ten pocit, že ste jediní na svete a okolo vás je iba ilúzia ktorá klame ostatnými existenciami. Nič si z toho nerobte. Keď sa pozerám na dnešný svet, niekedy sa mi tento pocit vracia. Film Anomalisa zachytáva presne tieto myšlienky a pocity. Hoci to zo začiatku vôbec nechápete. Ide o animovanú, kvázi bábkovú, stopmotion animáciu, veľmi peknú, kde všetky postavy dabujú traja ľudia. Prvý hlas dabuje hlavnú postavu. Pána v rokoch ktorý sa chystá na prezentáciu svojej knihy ohľadom výnosnejšieho predaja v službách atď proste niečo s marketingom. Druhý hlas dabuje každého ostatného. Od jeho manželky, po taxikára, jeho dieťa proste každého. A tretí hlas dabuje Lisu, ženu ktorá prišla na jeho prezentáciu a náhodne sa stretnú aj s jej kolegyňou, Takmer celí dej sa odohráva v hoteli.. Jej skromnosť, podceňovanie sa a hanblivosť úplne popletú hlavu hlavnej postavy a nakoniec prežijú jedno-večerný románik. Chlapík kvôli tomu, že nič podobného nezažil ju prehovára, nech s ním odíde, kvôli nej sa rozvedie a bla bla bla. Keď sa však sám vráti domov k milujúcej rodine, rozmyslí si to. Snímka je plná zaujímavých, nevšedných, dialógov, miestami pochmúrna, miestami veselá, jednoducho povedané, je taká iná... A to mám rád(6.1.2016)

Charlie Kaufman se zase jednou probral z hibernace, aby nás oblažil další existenciální onanií. Tentokrát však docela zbytečnou. Jako kraťas na YouTube kanálu by to asi uspělo, ale v devadesátiminutové stopáži se to téma odcizení a krize středního věku výrazně rozmělní. A nakonec vám v hlavě zůstanou jen ty loutky. A jedna chytlavá písnička.(22.2.2017)

-ASI TROCHU SPOILER - Charlie Kaufman nás opět seznamuje se svým extrémně osobitým, nešťastným a surrealisticky depresivním světem. Docela slušně jsem už z jeho obsáhlé tvorby odhadl, co je ten pán vlastně zač. Nechybí prášky, které se už vyskytly (v poněkud větší míře) v Synecdoche New York, nechybí podivné, obří či stísněné místnosti, které se už vyskytly v Kůži Johna Malkoviche a nechybí jeho neskutečně smutný náhled na svět, který provází snad celou jeho tvorbu. Nejdřív budete asi zmateni z hlasové stránky filmu. Možná se vám bude chtít i z filmu odejít či ho vypnout..... a pak vám to dojde .) Animace je neskutečně zvláštní a můžu s klidem prohlásit, že jsem se s takovou ještě v žádném filmu nesetkal. Figurky někdy působí jako skuteční lidé, někdy hrozně neuměle, stejně tak prostředí okolo nich. A takový je vlastně celý film. A určitě není pro každého. Pokud bych ho měl shrnout, nazval bych ho animovaným, konverzačně minimalistickým (trochu porno) dramatem. Hrozně se mi líbilo jak byla vystihnuta prvotní rozpačitost, zmatenost ale i krása pohlavního styku. A to v animované podobě .) P.S: Film obsahuje tu nejkrásnější verzi známého hitu od Cyndi Lauper - Girls Just Wanna Have fun, co jsem kdy slyšel. Nevěřil bych, že se na ten song dá podívat AŽ TAK z jiného úhlu. 9,5/10.(23.4.2016)

• Spaster

Po shlédnutí traileru jsem se na film dost těšila, hlavně kvůli animaci, ale i na příběh jsem byla zvědavá. Popravdě řečeno - asi jsem zklamaná. Příběh nejspíš má dost "kliček a zákoutí", ale člověk vlastně ani nemá šanci je zachytit. Možná jsem dost nedávala pozor, ale takhle to na mě působilo. Hluchá místa a mezery tam nejspíš byli schválně, kvůli atmosféře filmu, ale ve výsledku mě to spíš nudilo, než že by to ve mně zanechalo nějaký silný pocit. Docela se mi líbila ta "ledabylá animace" (i když ledabylá ve skutečnosti asi nebyla, že?), ale to je tak všechno. A bohužel, vůbec nemám chuť se na film dívat znovu, abych do něj pronikla trošku víc.(2.2.2016)

• - Když Michael (David Thewlis) sleduje v hotelovém pokoji v televizi starý film, běží na obrazovce přesná animovaná replika jedné ze scén screwballové komedie Její komorník (1936), ve které můžeme vidět animované verze herců Carole Lombard a Williamam Powella. (hansel97)

• - Písní, kterou zpívá Lisa (Jennifer Jason Leigh), měla původně být "My Heart Will Go On" od Céline Dion, ale kvůli problémům s autorskými právy bylo nakonec použito "Girls Just Wanna Have Fun" od Cyndi Lauper. (hansel97)

• - Tento film byl kompletně financovaný prostřednictvím serveru Kickstarter.com. Vybralo se na něj přes 400 tisíc dolarů. Např. za 10 tisíc dolarů jste se mohli stát jedním z producentů toho filmu. (BloodMax)