Animovaný / Drama / Komedie / Romantický

USA, 2015, 90 min

Charlie Kaufman

Joe Passarelli

Ztraceno v překladu podle Charlie Kaufmana. Podivná a podivuhodná metafora života v osamění, bez identity. Nejde jen o bezvadně odpozorované životní detaily a krásné zachycení jednotlivých stereotypů, kterými Anomalisa oplývá. Ten film v sobě má obsažen přesně ten melancholický životní smutek, který jsem naposledy pocítil právě ve zmíněném filmu Sofie Coppoly. A že mi zatraceně scházel! 90 %(27.11.2016)

• Aljak

Animák pre dospelých z dielne Charlieho Kaumana? Tak na to som bol poriadne zvedavý. Ale napokon som dosť sklamaný... Tá melancholická atmosféra bola na tom najlepšia, ale inak dosť obyčajný a ničím výnimočný príbeh o mužovi s krízou stredného veku a pochybnosťami o sebe samom, do toho primiešaná paranoická dilema o spiknutí sveta á la Truman Show... a to je vlastne všetko. A o tej zámerne chybovej stop-motion animácii sa radšej ani nevyjadrujem. Maximum: 2 hviezdy.(27.1.2016)

Charlie Kaufman se zase jednou probral z hibernace, aby nás oblažil další existenciální onanií. Tentokrát však docela zbytečnou. Jako kraťas na YouTube kanálu by to asi uspělo, ale v devadesátiminutové stopáži se to téma odcizení a krize středního věku výrazně rozmělní. A nakonec vám v hlavě zůstanou jen ty loutky. A jedna chytlavá písnička.(22.2.2017)

Rovnako, ako po Synecdoche, ostávam vykoľajený, len príjemnejším spôsobom. Zatiaľ čo ona bola mätúcim no skvostným tripom o živote a smrti, tu Kaufman, výnimočným vizuálnym spôsobom, ktorý je totálne opodstatnený, jemnými komediálnymi prvkami a dôležitým, vlastnoručne napísaným songom na konci, opäť dokazuje, že je najvýnimočnejším tvorcom posledných niekoľko rokov. A to prostým vyjadrením sa k bežnému ľudskému problému- odcudzeniu sa. Pretože ako jeden z mála dokáže, aj v tak krátkej minutáži, priniesť toľko naratívnej perspektívy, otázok, katarzie a pocitov ohľadom tak "obyčajnej" veci. Za pomoci one night standu s rozbitou japonskou bábikou, samozrejme.(29.3.2017)

Jednoznačně se jedná o výjimečný film. Kaufmanův scénář by mohl někomu připadat banální, ale já jsem v něm našel obrovské kouzlo. Po technické stránce se jedná o veledílo. Takto plynulou stop-motion animaci jsme ještě neviděli. Loutky jsou nádherné. Jeden problém bych ovšem našel. A to je nedostatek "akce". Nemyslím akci, jako honičky a střílení. Ale potřebuji, aby se ve filmu alespoň něco dělo.. Dokonce jsem to musel stopnout, vyspat se a ráno dokoukat, protože jsem to prostě nezvládal a nechtěl jsem u toho usnout. Ale to může být pouze můj problém. Celkově se totiž jedná o "animák pro dospělé". Řeší problémy dospělých a navíc dost jednoduše. Žádné napětí, Žádné pod-zápletky. Týpek přijde do hotelu, seznámí se, zamiluje se a odchází domu za manželkou. The End. Příjemný je začátek, který je plný jemného humoru. Celkově se jedná o žánrovku. Nemusí to sednout každému, ale hlavně starším divákům to rozhodně řekne víc, než těm mladším ;-) PS: Oscarová nominace zasloužená, ale šance na výhru tu opravdu nevidím..(31.1.2016)

• - Michael (David Thewlis) je ubytovaný v hotelu The Fregoli. Název hotelu je odkazem na vzácný syndrom Fregoli Delusion. Lidé trpící touto psychiatrickou chorobou věří, že více lidí okolo nich jsou ve skutečnosti jedna a ta samá osoba v přestrojení. Film tím tedy odkazuje na fakt, že Tom Noonan namluvil všechny postavy ve filmu kromě hlavního dua. (hansel97)

• - Všechny postavy ve filmu kromě Michaela Stonea (David Thewlis) a Lisy Hesselman (Jennifer Jason Leigh) namluvil Tom Noonan. (hansel97)

• - Animace scény, ve které mají postavy sex, zabrala režisérovi Dukeu Johnsonovi půl roku, jelikož měl problémy s tím, aby vypadala realisticky a nepůsobila komickým dojmem. (hansel97)