Animovaný / Drama / Komedie / Romantický

USA, 2015, 90 min

Charlie Kaufman

Joe Passarelli

Je to svým způsobem vykradení duše nás lidí, co jsou jiní, odmítající se zařadit, co jsou pohlceni nihilismem a cynismem, co ví, že je jiný způsob, jíná cesta, jiný směr a snaží se. Navíc tento sort lidí by to nemělo pohoršovat, neměli by se za to stydět, jen by se měli pohodlně usadit a přijmout svět, protože život těchto anomalis je mnohdy mnohem zajímavější než život lidí, co jsou zajímavý.(20.9.2016)

• campix

Naprosto chápu všechny možné přesahy tohoto nového filmu Charlieho Kaufmana. Jenom jsem prostě nebyl ochoten přistoupit na jeho hru a vůbec jsem si k Anomalise nenašel cestu. Animace je naprosto odporná a depresivní. Ano slouží svému účelu a udělat film ve stylu stop-motion je také úctyhodný počin, ale mě to až neskutečně štvalo. Že všechny osoby mluví a vypadají stejně až na jednu je také velice zajímavý nápad, ale jestli ještě někde uslyším Toma Noonana, tak mi asi bouchne hlava. Příběh mě nechytil. Krize mužů středního věku už prostě nejsou in, ať už to podáte jakým stylem chcete. Jediná spása by snad přišla, kdyby se nějak lépe zaonačila snová pasáž. Takhle za mě rozhodně ne. Příště lépe Charlie.(7.2.2016)

Charlie Kaufman odjakživa přistupoval k dané konceptuální problematice z diametrálně odlišné perspektivy, ideálně expresivně inovativní cestou - jenže tentokrát se musí zdůraznit, že tímto perfektním minimalistickým existenciálním animovaným stop-motion dramatem překonal sám sebe - politováníhodný zádrhel ale tkví v tom, že Anomalisa je velice divácký nevstřícným titulem a v mnoha ohledech se neváže na jakékoliv klišé kompromisy - tudíž málokdo dokáže posléze akceptovat unikátní abstraktní formu a filozoficky humanitární přesah, díky němuž je tento prozaicky geniální majstrštyk pojednávající o neobyčejnosti lidskosti a nálezu spřízněné duše tak poeticky bravurní.... VERDIKT: esence sofistikovaného autorského počinu. 88%(1.1.2020)

Anomalisa nakoniec nijako anomálna nie je. Občas síce inklinuje k tomu vytvoriť opäť raz jednu zaujímavú filmovú podivnosť (psycho snové sekvencie) a tešil som sa ako sa s pribúdajúcimi minútami stane z Anomalisy nejaký ten animovaný mind-fuck, no Kaufman tentoraz ostane vyslovene iba pri tom pokuse, ktorý nikam ďalej nedotiahne. V jadre je Anomalisa iba obyčajným romantickým príbehom o pánovi v strednom veku, ktorý ma zo života depresiu a rieši si ju aférou na služobnej ceste. A ten malý presah s hlasmi ľudí, ktorí sú všetci nadabovaní jedným mužským hlasom, okrem jedinej, odkazujúci na to ako nám ľudia po čase zovšednejú mi príde trochu málo. Priestor tu bol na viac, teda aspoň sa tak Anomalisa po väčšinu času tvárila. V tomto podaní to malo byť buď kratšie (na krátkometrážny snímok by bol námet ako stvorený) alebo podstatne dlhšie a rozpracovať viacero motívov, pretože takto po skončení ostane iba pocit „a to bolo všetko?!“. Stop-motion animácia výborná, dabing taktiež, skvelá melancholická atmosféra po celú dobu, ale inak možno až príliš obyčajný a ničím výnimočný príbeh o mužov s krízou stredného veku. CEKOVO: 3* (6/10)(3.6.2016)

Kaufmanova Kým sa skončí táto noc. O samote. Bolesti. Túžbe milovať. Byť milovaný. A o všetkom medzi tým. Hľadanie toho kým sme, kým sme boli a či môžeme byť niekým iným. Kaufman nesklamal čo sa týka nápadov a umne napísaných dialógov. Hoci sa jedná o stop motion animation, postavy pôsobia uveriteľne a systematicky predávajú divákovi pocity smútku a čarosmutnej radosti a následného rozčarovania. Anomalisa je film, ktorého koncepciu ruší len jedna jediná vec - samotná scéna konferencie. Hoci chápem čo ňou chcel tvorca povedať. Bez nej by mi ale niektoré veci fungovali v rámci katarzie lepšie. Ale aj tak sa jedná o výborný a úprimný film. Fungoval by skvelo aj ako hraný film a funguje tak aj v tejto podobe. Thewlisov hlas perfektný. Mal by dabovať viac.(1.10.2020)

• - Tento film byl kompletně financovaný prostřednictvím serveru Kickstarter.com. Vybralo se na něj přes 400 tisíc dolarů. Např. za 10 tisíc dolarů jste se mohli stát jedním z producentů toho filmu. (BloodMax)

• - Písní, kterou zpívá Lisa (Jennifer Jason Leigh), měla původně být "My Heart Will Go On" od Céline Dion, ale kvůli problémům s autorskými právy bylo nakonec použito "Girls Just Wanna Have Fun" od Cyndi Lauper. (hansel97)

• - Animace scény, ve které mají postavy sex, zabrala režisérovi Dukeu Johnsonovi půl roku, jelikož měl problémy s tím, aby vypadala realisticky a nepůsobila komickým dojmem. (hansel97)