Animovaný / Drama / Komedie / Romantický

USA, 2015, 90 min

Charlie Kaufman

Joe Passarelli

-ASI TROCHU SPOILER - Charlie Kaufman nás opět seznamuje se svým extrémně osobitým, nešťastným a surrealisticky depresivním světem. Docela slušně jsem už z jeho obsáhlé tvorby odhadl, co je ten pán vlastně zač. Nechybí prášky, které se už vyskytly (v poněkud větší míře) v Synecdoche New York, nechybí podivné, obří či stísněné místnosti, které se už vyskytly v Kůži Johna Malkoviche a nechybí jeho neskutečně smutný náhled na svět, který provází snad celou jeho tvorbu. Nejdřív budete asi zmateni z hlasové stránky filmu. Možná se vám bude chtít i z filmu odejít či ho vypnout..... a pak vám to dojde .) Animace je neskutečně zvláštní a můžu s klidem prohlásit, že jsem se s takovou ještě v žádném filmu nesetkal. Figurky někdy působí jako skuteční lidé, někdy hrozně neuměle, stejně tak prostředí okolo nich. A takový je vlastně celý film. A určitě není pro každého. Pokud bych ho měl shrnout, nazval bych ho animovaným, konverzačně minimalistickým (trochu porno) dramatem. Hrozně se mi líbilo jak byla vystihnuta prvotní rozpačitost, zmatenost ale i krása pohlavního styku. A to v animované podobě .) P.S: Film obsahuje tu nejkrásnější verzi známého hitu od Cyndi Lauper - Girls Just Wanna Have fun, co jsem kdy slyšel. Nevěřil bych, že se na ten song dá podívat AŽ TAK z jiného úhlu. 9,5/10.(23.4.2016)

Ja by som dal povinny test emocnej inteligencie kazdemu, kto chce pozerat Kafmanove filmy. Jednoducho s EQ pod 50rokov nema sancu vstrebat jeho naoko vsedne melancholicke mechanizmy vo filmoch. Ako sa snazim tak sa snazim, nedokazem povedat, ze mu uplne rozumiem. Je to tam niekde v hmle, ale je to prilis hlboko a vyzaduje si to od divaka velmi silnu davku vnimavosti spojenou so zivotnou skusenostou aby film obsiahol a vysvetlil prijatelnym sposobom masam. Ludia sa budu snazit obhajovat, alebo pochovavat Charlieho za Anomalisu, ale pre mna je fair napisat, ze Charliemu doverujem, a Anomalisu odkladam na neskor.(2.1.2016)

Je to svým způsobem vykradení duše nás lidí, co jsou jiní, odmítající se zařadit, co jsou pohlceni nihilismem a cynismem, co ví, že je jiný způsob, jíná cesta, jiný směr a snaží se. Navíc tento sort lidí by to nemělo pohoršovat, neměli by se za to stydět, jen by se měli pohodlně usadit a přijmout svět, protože život těchto anomalis je mnohdy mnohem zajímavější než život lidí, co jsou zajímavý.(20.9.2016)

To je tak moc dobře, že film umí pořád být tak ohromně různobarevný. Že i po tolika nakoukaných hodinách a prožitých emocích pořád někdo chodí a všechno to kropí živou vodou, aby z toho rostly kytky úplně čerstvý a úplně jinak smrdící. Anomalisa samozřejmě není tak nahuštěná a tak gradovaná jako slibuje trailer. Krize středního věku se nevyznačuje zběsilým tempem - deprese je mrcha pomalá a táhlá. Jsou slova, která by se v komentářích a recenzích měla zatrhnout a povolovat jen za úplatek a ještě výjimkám, ale tady bych to "přelomová" možná prosadil. A teď se nebavíme o Kickstarteru...to už žádná novinka delší čas není. A už vůbec není pro filmový svět hot topic to, co prožívá hlavní panák. Podstatná je ta lidskost bez lidí...včetně sexu. Ani nominace na Oskary za nejlepší animák nemusí vždy být jen přehlídkou pěti nejlepších pohádek pro děti a dospělé.(24.3.2016)

Rovnako, ako po Synecdoche, ostávam vykoľajený, len príjemnejším spôsobom. Zatiaľ čo ona bola mätúcim no skvostným tripom o živote a smrti, tu Kaufman, výnimočným vizuálnym spôsobom, ktorý je totálne opodstatnený, jemnými komediálnymi prvkami a dôležitým, vlastnoručne napísaným songom na konci, opäť dokazuje, že je najvýnimočnejším tvorcom posledných niekoľko rokov. A to prostým vyjadrením sa k bežnému ľudskému problému- odcudzeniu sa. Pretože ako jeden z mála dokáže, aj v tak krátkej minutáži, priniesť toľko naratívnej perspektívy, otázok, katarzie a pocitov ohľadom tak "obyčajnej" veci. Za pomoci one night standu s rozbitou japonskou bábikou, samozrejme.(29.3.2017)

• - Michael (David Thewlis) je ubytovaný v hotelu The Fregoli. Název hotelu je odkazem na vzácný syndrom Fregoli Delusion. Lidé trpící touto psychiatrickou chorobou věří, že více lidí okolo nich jsou ve skutečnosti jedna a ta samá osoba v přestrojení. Film tím tedy odkazuje na fakt, že Tom Noonan namluvil všechny postavy ve filmu kromě hlavního dua. (hansel97)

• - Tento film byl kompletně financovaný prostřednictvím serveru Kickstarter.com. Vybralo se na něj přes 400 tisíc dolarů. Např. za 10 tisíc dolarů jste se mohli stát jedním z producentů toho filmu. (BloodMax)

• - Když Michael (David Thewlis) sleduje v hotelovém pokoji v televizi starý film, běží na obrazovce přesná animovaná replika jedné ze scén screwballové komedie Její komorník (1936), ve které můžeme vidět animované verze herců Carole Lombard a Williamam Powella. (hansel97)