Animovaný / Drama / Komedie / Romantický

USA, 2015, 90 min

Charlie Kaufman

Joe Passarelli

Anomalisa začíná pomalu, ale přes skvělé reálné dialogy se dostane až k intimní pointě o psychické poruše jednoho velice smutného člověka. Jediné, co mírně sráží moje dojmy z tohoto jinak silného filmu je, že nám Kaufman aspekty hrdinovy poruchy podává až moc polopaticky a na hlasovou i obličejovou podobu ostatních postav upozorňuje moc často, jako by si chtěl být jistý, že jeho nápady pochopí i ten nejjednodušší divák. Pak je tu nenaplněný potenciál zajímavé animace s proměnlivými obličeji, uvítal bych více psychedelických scén jako byla ta snová. Jinak je však Kaufmanův scénář výborný. Skvěle vykreslil hlavní postavu, tu tak za jeden den jejího života poznáme jako žádnou jinou. Voice acting Davida Thewlise je dokonalý, ten člověk si zaslouží víc pozornosti. Anomalisa je unikátní snímek, který není bez chyb, ale určitě stojí za zhlédnutí. 80%(19.10.2017)

Anomalisa nakoniec nijako anomálna nie je. Občas síce inklinuje k tomu vytvoriť opäť raz jednu zaujímavú filmovú podivnosť (psycho snové sekvencie) a tešil som sa ako sa s pribúdajúcimi minútami stane z Anomalisy nejaký ten animovaný mind-fuck, no Kaufman tentoraz ostane vyslovene iba pri tom pokuse, ktorý nikam ďalej nedotiahne. V jadre je Anomalisa iba obyčajným romantickým príbehom o pánovi v strednom veku, ktorý ma zo života depresiu a rieši si ju aférou na služobnej ceste. A ten malý presah s hlasmi ľudí, ktorí sú všetci nadabovaní jedným mužským hlasom, okrem jedinej, odkazujúci na to ako nám ľudia po čase zovšednejú mi príde trochu málo. Priestor tu bol na viac, teda aspoň sa tak Anomalisa po väčšinu času tvárila. V tomto podaní to malo byť buď kratšie (na krátkometrážny snímok by bol námet ako stvorený) alebo podstatne dlhšie a rozpracovať viacero motívov, pretože takto po skončení ostane iba pocit „a to bolo všetko?!“. Stop-motion animácia výborná, dabing taktiež, skvelá melancholická atmosféra po celú dobu, ale inak možno až príliš obyčajný a ničím výnimočný príbeh o mužov s krízou stredného veku. CEKOVO: 3* (6/10)(3.6.2016)

Dlouho předlouho jsem se přemáhal, abych si Anomalisu pustil. Přeci jenom v tom má prsty Charlie Kaufman a čeho on se chopí, to nikdy není normální. Vždyť natočit animovaný film, který je ještě záměrně natočený ne úplně vzhlednou animací a ještě k tomu o chlapovi, který trpí depresemi a zároveň z filmu udělat nejdepresivnější animovaný film, co jsem kdy viděl a tu depresí prostoupit každý obraz filmu, to prostě chce koule. A on je má. A dokázal, že to funguje. Jen ale v případě, kdy od toho budete očekávat originální zážitek a zároveň už máte něco nakoukáno. Zajímavá depka jednoho kresleného mužíčka plná absurdit a zajímavých myšlenek.(13.8.2019)

Je to skvělé. Očividně téma, které Kaufmana v životě zasahovalo, a tak o tom napsal. Je to něco na způsob Birdmana - pokud jste si v životě prošli situacemi, které se aspoň trochu podobají trablům hlavních hrdinů, budete přesně vědět, co tím chtěl Kaufman říct. Tak jako před dvěma lety Iňárritu. Oboje jsou geniální filmy, které zasáhnou toho, kdo je jim otevřený, ale kolem spousty lidí prostě prošumí. Na tom není nic špatného, ale pro mě osobně to byl prostě hodně silný zážitek.(11.7.2016)

To je tak moc dobře, že film umí pořád být tak ohromně různobarevný. Že i po tolika nakoukaných hodinách a prožitých emocích pořád někdo chodí a všechno to kropí živou vodou, aby z toho rostly kytky úplně čerstvý a úplně jinak smrdící. Anomalisa samozřejmě není tak nahuštěná a tak gradovaná jako slibuje trailer. Krize středního věku se nevyznačuje zběsilým tempem - deprese je mrcha pomalá a táhlá. Jsou slova, která by se v komentářích a recenzích měla zatrhnout a povolovat jen za úplatek a ještě výjimkám, ale tady bych to "přelomová" možná prosadil. A teď se nebavíme o Kickstarteru...to už žádná novinka delší čas není. A už vůbec není pro filmový svět hot topic to, co prožívá hlavní panák. Podstatná je ta lidskost bez lidí...včetně sexu. Ani nominace na Oskary za nejlepší animák nemusí vždy být jen přehlídkou pěti nejlepších pohádek pro děti a dospělé.(24.3.2016)

• - Animace scény, ve které mají postavy sex, zabrala režisérovi Dukeu Johnsonovi půl roku, jelikož měl problémy s tím, aby vypadala realisticky a nepůsobila komickým dojmem. (hansel97)

• - Michael (David Thewlis) je ubytovaný v hotelu The Fregoli. Název hotelu je odkazem na vzácný syndrom Fregoli Delusion. Lidé trpící touto psychiatrickou chorobou věří, že více lidí okolo nich jsou ve skutečnosti jedna a ta samá osoba v přestrojení. Film tím tedy odkazuje na fakt, že Tom Noonan namluvil všechny postavy ve filmu kromě hlavního dua. (hansel97)

• - Tento film byl kompletně financovaný prostřednictvím serveru Kickstarter.com. Vybralo se na něj přes 400 tisíc dolarů. Např. za 10 tisíc dolarů jste se mohli stát jedním z producentů toho filmu. (BloodMax)