Animovaný / Drama / Komedie / Romantický

USA, 2015, 90 min

Charlie Kaufman

Joe Passarelli

Příběh i zpracování mě naprosto dostali. Poměrně obvyklý a fádní motiv postaršího američana znuděného dosavadním životem pojatý úlně novým způsobem. Figurky vytištěné na 3D tiskárně s vyměnitelnými výrazy v každodeních reálných situacích z tohoto filmu dělají jeden z nejpodivnějších, jaké jsem kdy viděla.(9.5.2016)

Jakožto velký fanoušek Kaufmana jsem se na Anomalisu opravdu velmi těšil. Kaufman je pro mne snad ten nejlepší působící scénarista v Hollywoodu a ve svých filmech obvykle zachycuje neskutečné množství děje zkondenzovaného v relativně krátkém čase, aniž by to to divákovi přišlo příliš. Jako vždy i v tomto snímku je nám předloženo téma lidskosti a existencialismu, avšak nyní místo toho abychom dostali šanci pozorovat život celý, je nám zaostřeno na 24 hodin života jednoho muže uprostřed krize středního věku. V osmdesátiminutové stopáži filmu není prostor na nic, ani na dvě ústřední postavy tohoto filmu. Nevíme proč a jak se co děje, nedostaneme ani čas si to domyslet. Stejně jako Michael žijeme v momentu. A vcelku rychle nám dochází, že na scénáři není vůbec nic zvláštního. Jde o naprosto jednoduchý a přímočarý příběh všednosti, primitivnosti a absolutní obyčejnosti navenek neobyčejného člověka. Náznaky které odhalovaly něco více však nevyústí v nic. Pointy jež zde Kaufman používá k tomu, aby dosáhl svého cíle o úvaze nad obyčejností a monotónností bytí nejsou ničím překvapivým a působí bohužel jako narychlo sepsaná levná slátanina.(30.12.2015)

Ja by som dal povinny test emocnej inteligencie kazdemu, kto chce pozerat Kafmanove filmy. Jednoducho s EQ pod 50rokov nema sancu vstrebat jeho naoko vsedne melancholicke mechanizmy vo filmoch. Ako sa snazim tak sa snazim, nedokazem povedat, ze mu uplne rozumiem. Je to tam niekde v hmle, ale je to prilis hlboko a vyzaduje si to od divaka velmi silnu davku vnimavosti spojenou so zivotnou skusenostou aby film obsiahol a vysvetlil prijatelnym sposobom masam. Ludia sa budu snazit obhajovat, alebo pochovavat Charlieho za Anomalisu, ale pre mna je fair napisat, ze Charliemu doverujem, a Anomalisu odkladam na neskor.(2.1.2016)

• Spaster

Po shlédnutí traileru jsem se na film dost těšila, hlavně kvůli animaci, ale i na příběh jsem byla zvědavá. Popravdě řečeno - asi jsem zklamaná. Příběh nejspíš má dost "kliček a zákoutí", ale člověk vlastně ani nemá šanci je zachytit. Možná jsem dost nedávala pozor, ale takhle to na mě působilo. Hluchá místa a mezery tam nejspíš byli schválně, kvůli atmosféře filmu, ale ve výsledku mě to spíš nudilo, než že by to ve mně zanechalo nějaký silný pocit. Docela se mi líbila ta "ledabylá animace" (i když ledabylá ve skutečnosti asi nebyla, že?), ale to je tak všechno. A bohužel, vůbec nemám chuť se na film dívat znovu, abych do něj pronikla trošku víc.(2.2.2016)

Na jednu stranu se mi strašně líbí, jaká firma byla zvolena a že se ukázalo, že stop motion ještě není mrtvé a je možné jej použít pro skutečně různé příběhy. Ten děj samotný mě ale nedostal, i když ukazuje, jak je někdy komplikované... no, žít. Někdy nevíme, co chceme, a ani nejspíš nemáme možnost to dostat.(5.1.2016)

• - Michael (David Thewlis) je ubytovaný v hotelu The Fregoli. Název hotelu je odkazem na vzácný syndrom Fregoli Delusion. Lidé trpící touto psychiatrickou chorobou věří, že více lidí okolo nich jsou ve skutečnosti jedna a ta samá osoba v přestrojení. Film tím tedy odkazuje na fakt, že Tom Noonan namluvil všechny postavy ve filmu kromě hlavního dua. (hansel97)

• - Film měl podle původního scénáře trvat pouze 40 minut. (hansel97)

• - Všechny postavy ve filmu kromě Michaela Stonea (David Thewlis) a Lisy Hesselman (Jennifer Jason Leigh) namluvil Tom Noonan. (hansel97)