Reklama

Reklama

Knick: Doktoři bez hranic

(seriál)
  • USA The Knick
Trailer 1
USA, (2014–2015), 18 h 5 min (Minutáž: 43–58 min)

Hrají:

Clive Owen, Eve Hewson, André Holland, Eric Johnson, Juliet Rylance, Chris Sullivan, Cara Seymour, Zuzanna Szadkowski, Lucas Papaelias, Suzanne Savoy (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(2) / Epizody(20)

Obsahy(1)

Knick: Doktoři bez hranic je nový dramatický seriál z produkce Cinemaxu od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Odehrává se v centrálním New Yorku roku 1900 a soustředí se na legendární nemocnici Knickerbocker Hospital, kde na začátku dvacátého století pokrokoví lékaři, zdravotní sestry a všechen ostatní personál posouvali hranice medicíny v době, kdy úmrtnost lámala rekordy a antibiotika neexistovala. Clive Owen ztvárňuje hlavní roli doktora Johna Thackeryho, skvělého chirurga, jenž je průkopníkem nových metod v oboru, navzdory své vážné závislosti na kokainu. Thackery vede tým lékařů, který zahrnuje jeho chráněnce Dr. Everetta Gallingera, mladého Dr. Bertieho Chickeringa a Algernona Edwardse, nadějného chirurga, který byl Thackerymu nedávno vnucen. Dalšími zajímavými postavami v nemocnici jsou: Cornelia Robertsonová, dcera patrona nemocnice; mrzoutský řidič sanitky Tom Cleary; Lucy Elkinsová, sestra, jež nedávno přišla z venkova; nečestný ředitel Herman Barrow a Sestra Harriet - jeptiška, které nečiní potíž říci svůj názor.

Cinemax uvádí druhou řadu dramatického dobového seriálu, nominovaného na cenu Emmy®, od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Clive Owen se vrací v hlavní roli jako John Thackery, vynikající chirurg v newyorské nemocnici na počátku 20. století, který navzdory své závislosti na drogách posouvá hranice medicíny, morálky i rasové rovnoprávnosti. Nemocnice Knick, jak se The Knickerbocker Hospital zkráceně nazývá, je od začátku druhé řady zmítána dramatickými otřesy, jelikož nepřítomnost Thackeryho (je hospitalizován v Nové Anglii kvůli závislosti na kokainu), nedostatek bohatých pacientů a četné finanční přešlapy dovedly představenstvo k rozhodnutí přemístit legendární nemocnici z centra města na jeho okraj. Jak plány na stěhování postupují, Algernon Edwards (André Holland) - nadaný chirurg černé pleti, jehož milostný románek s patronkou nemocnice Cornelií Robertsonovou (Juliet Rylanceová) skončil potratem a Corneliiným sňatkem se zámožným bílým dědicem - se snaží zaujmout Thackeryho pozici hlavního chirurga. Ostatní lékaři, zdravotní sestry, jeptišky a správcové se mezitím potýkají s řadou problémů jak v profesním, tak v soukromém životě. (Cinemax)

(více)

Videa (53)

Trailer 1

Recenze (394)

Fr 

všechny recenze uživatele

„ZDÁ SE, ŽE NA TO STÁLE JEŠTĚ NESTAČÍME. DOUFÁM, ŽE KDYBY NIC JINÉHO, PAK TO PRO NÁS VŠECHNY BYLO POUČNÉ…“ /// Vyváženej mix doktorskejch záležitostí a lidskejch osudů. Nemocnice počátku 19týho století, to je tenká hranice mezi operací a pitvou, takže není divu že Soderbergh využil možnosti a při realistickým podání „císaře“, by klíďo mohla Alžběta Čeňková potupně vrhnout. Krom pokřivenejch charakterů, je po chirurgickým vynalézání hlavním tématem rasová otázka, páč s černochem by všichni chtěli mít společnou akorát plantáž. Mihne se tu T.A Edison s fonografem a je tady (překvapivě?) málo sexu. Místo toho všichni koketujou s ďáblem (zpronevěra, kokain, píchání černocha běloškou…) a nesympatická postava trpí tak, že je jí člověku i líto. Super role pro Clive Owena (hned po Sejmi je všechny). Ostatní herci jsou spíš v pozadí příběhu. Takže dobrej seroš, ve kterým se můžem mrknout i na „moderní“ psychiatrii, a kde největší šok nezpůsobí člověk, ale lahvička. /// 2. Série: ,,PÁNOVÉ, TATO OPERACE OPĚT UKÁZALA, JAK VYSOKO MŮŽEME ZAMÍŘIT NA KŘÍDLECH VĚDY…“ /// Z první sérky se nahromadilo celkem dost postav, takže rozjezd je docela vlažnej. Tep vyskočí jen z Thackeryho nebo lékařských kousků. Třeba jak vyzrát na syfla. Historický reálie jsou fajn, takže nejde jen o prvotní stimulaci mozku elektrodama, ale i porno. Taky příběh „černejch“, bojujících o rovnoprávnost má co do sebe. A zážitkem je sledovat Owena při jeho „finální“ práci. Seriál baví, proto zvyšuju na 5*! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu si doma zrekonstruovat frňák. 2.) Nejsem rasista. 3.) Jsem fanda do Eugeniky. 4.) Thx za titule ,,mark82“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Anderton 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jednoznačne udalosť sezóny, ale samozrejme aj seriál, na ktorý sa vyplatí pozrieť aj s niekoľkoročným odstupom. Pre Owena ide zrejme o životnú úlohu, jeho Thackery je tou správne ambivalentnou postavou, ktorú budete milovať takú, aká je. Veľkým plusom je, že si obľúbite aj postavy prevažujúce na vážkach ľudskosti na tú horšiu morálnu stránku. Možno je to aj v tom, že doba bola iná a rasizmus, xenofóbia či šovinizmus boli jej súčasťou. Každý má ale to svoje maslo na hlave. Výprava nemá žiadnu chybu, každý diel pôsobí doslova filmovo, scenáre sú prepracované, dej nedrhne v žiadnej epizóde. Osobne by som skúsol aj tretiu sériu, čisto len zo škodoradostného hľadiska by som chcel napríklad sledovať riaditeľa, ako prežíva utrpenie naznačené v samotnom finále. ()

Reklama

JJ.Gibson 

všechny recenze uživatele

Zajímavý seriál, zajímavý potenciál, neokoukaní herci, výborný Clive Owen a přesto všechno si myslím, že má tento seriál na mnohem víc. Jen si to vezměte, první sezóna má vcelku jasně stanovené věci jak jsou. Doktor Thackery je geniální chirurg se zálibou v kokainu a děvkách a díky svým pokrokovým myšlenkám dokáže zachránit i nezachránitelné! Nebojí se na sebe brát odpovědnost a riskovat a také je to dost velký rasista. Pak tu máme jeho protipól Algernona Edwardse, výjimečného černoškého chirurga, který se snaží zvrátit standardy a prosadit se mezi "bílými" doktory. Mám to, ale díky době, ve které žije neuvěřitelně složité, až si dokáže založit "načerno" oddělení v nemocnici pro černochy a aby se z toho všecho nezbláznil, tak občas vyhledává alkohol a bitky na ulici. Základní premisa je vcelku jasná. Celý příběh pak doplňují různé, výrazné i nevýrazné postavy, ale vše má svojí hierarchii a poměrně to funguje. Nicméně, za celou první sérii jsem ani z jednoho dílu necítil ten správný "drive" nic Vás pořádně neporazilo nebo nedostalo! Pak přichází ona druhá sezóna. Kde se Steven Soderbergh rozhodl, že udělá nový seriál, přitom ale zapomenul, že již jednu sezónu má za sebou. A pořádně do Knicka řízl skalpelem!!! Z "hodných" charakterů udělal zloduchy a ze "zloduchů" dá se říci svědomité a hodné. Např. mrzou Cleary, je v druhé sezóně naprostý milius, pomáhá kde může a je vlastně sympaťák a né člověk, který by si nechal pro korunu koleno vrtat. Extrémní zvrat přišel v podobě sestry Lucy Elkinsové, z puťky, která nevydala hlásek vyšší než tiché bublání potůčku, se stala přímo nesnesitelná zlatokopka, která se neštítí vůbec ničeho. Velkou změnou prošel i Mr. Barrow, ukňouraný provozní ředitel Knicku, který se bál vlastního stínu se stal mocným Kingpinem, svého malého světa, kde je skoro najednou na vrcholku pyramidy nedobytnosti. A tak bych mohl pokračovat dále. Ono by to nevadilo, kdyby Vás seriál na to postupně připravoval, ale nic takového se tu neděje! Prostě se řeklo a od teď to bude takhle a vy se z toho třeba zblázněte!!! Navíc mezi první a druhou sezónou se stalo dle vývoje seriálu tolik věci a nikdo se skoro neobtěžuje s vysvětlením. To mi hodně vadí. Další věc, která mi vadí, že se absolutně rozpadla kostra příběhu. Každý z charakterů si jede svůj vlastní mini příběh a na pozadí nic výrazného není. Snad jen vyšetřování Cornelie a moru. Ale rozhodně bych to neoznačil za hlavní příběh. Doktor Thackery se také změnil. Po své léčbě, už dělá jen to co ho, zajímá, odnaučit závisláky závislostem, oddělování siamských dvojčat atd. S Algernonem největší kámoši. No nevím. A pak přichází závěr, který je plný zvratů a vlastně asi nejzajímavější díl, ze všech dvaceti. A zase, přišel z ničeho nic, bez jakékoli přípravy. Toto prostě nemůžu akceptovat a proto hodnotím pouze třemi hvězdami. P.S. Gallinger je fakt parchant!!! :) ()

erased 

všechny recenze uživatele

Málem marně se snažím najít důvod, proč v hodnocení nepřekročit tu tučnou linii mezi "dobrými" čtyřmi a "vynikajícími" pěti hvězdami. Objektivně si The Knick zaslouží plnou palbu, a klidně i víc. Dovolím si totiž tvrdit, že i přes rozdílnost tématu i pojetí strčil Soderbergh do kapsy i opěvovaný True Detective. Místo aby se zamotal do přehnaných ambicí vlastního námětu dostal do rukou vcelku obyčejnou, nijak zvlášť vysoko aspirující premisu otočenou vzhůru nohama a naruby, a čistou poctivou technickou prací z něj vytvořil výjimečně sugestivní výlet do počátků současné medicíny. Sledováním Thackerye dodává ruční kamera, ve správných momentech jen se střídmým střihem, seriálu skoro voyeurský nádech, samotné herecké výkony jsou na naprosté seriálové i filmové špičce, námět i rozehrané příběhy (snad jen s výjimkou úvodní anekdoty kolem Typhoid Mary) taktéž, a délka série jim dává přesně tolik prostoru, aby žádná událost ani při nejnenším nezačala nudit. Samostatnou kategorií preciznosti je však zvláštně nemístný hudební podkres, díky kterému je The Knick právě tak silný zážitek. A to tak silný, až jsem ho kvůli tomu téměř nesnesl. Spojením nekompromisního zobrazení a uširvoucímu ozvučení kruté doby a Martinezovy hudby na mě mělo prakticky celých deset hodin podobný efekt jako škrábání nehty o tabuli - žádná poloha těla při sledování nebyla dobrá a každý nerv v těle o sobě dával vědět, a nepřijemným pocitem hraničícím s bolestí mě nutil odvracet zrak i sluch, podobně jako tomu bylo v nejzajímavějších částech Trainspotting, Requiem za sen, nebo třeba 127 hodin. V takovém stavu se dá jakkoli geniální práce jen stěží užít. A že geniální bez sebemenších pochyb je! Jen bohužel není pro mě. ()

GILLWANDER 

všechny recenze uživatele

Narkotický Dr. House a jeho neosvedčené metódy pri operáciách a chladný postoj k bežnému konzumnému životu - taká postava diktuje tempo seriálu. Úvod je dobrý- Clive sa chytá a jeho zvädnutý ksicht plný vrások a na krku istá 50., fajn zastrihnutý knírek, štýlové biele mokasíny a ihla plná lahodného kokaínu medzi prstami sú perfektné detaily pána režiséra Oscara. Po pár dieloch nemôžem nesúhlasiť s viacerými užívateľmi, že tu máme opäť čo dočinenia s novou Pohotovosťou. Začiatky revolučných zajtrajškov boli vždy lemované sprv haldou neúspechou...90% ()

Galerie (421)

Zajímavosti (12)

  • Přenašečka břišního tyfu ze seriálu skutečně existovala. Jednalo se o "Tyfovou Mary" (Typhoid Mary), irskou imigrantku, která pracovala jako kuchařka. Byla první osobou ve Spojených státech, u níž bylo zjištěno, že je skrytou bezpříznakovou přenašečkou břišního tyfu. Nakazila přibližně 50 lidí, z nichž tři zemřeli. Její jméno je synonymem pro vědomé či nevědomé šíření něčeho nežádoucího či nebezpečného. (markyzgero)
  • Cinemax k seriálu vytvořil i stránku, kde poskytoval zajímavé informace ke každé epizodě: konkrétní historické detaily, dobové fotografie, průběhy operací, symptomy či informace o tom, co si tvůrci domysleli a co naopak převzali z doložitelných pramenů. (DaViD´82)

Související novinky

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

Mezi za oceánem nejlépe hodnocenými filmy roku 2014 je hodně těch menších, nezávislých, které k nám ještě nedorazily - Inherent Vice, Birdman, Slídil, Whiplash, Hon na lišku, Kód Enigmy nebo Teorie… (více)

Reklama

Reklama