Tajemství smrti slečny Neznámé

Scénografie:

Matt Gant

Kostýmy:

Natalie Ward

„Zníš jako tvůj přítel. Proč nech poldům a cvokařům. My jen hledáme příčinu smrti. Nic víc, nic míň.“ Od samotného úvodu mě to strašně moc chytlo. Vyšetřování na místě činu a hned poté přenesení děje do márnice. Tandemu otce se synem, kteří se evidentně baví svou prací, přijde na pracovní „stůl“ Jane Doe a divák s nadšením očekává každý další znepokojivý detail, který hlavní hrdinové při ohledávání zjistí. Atmosféra je maximálně poutavá, napínavá, mrazivá. Pak ovšem přijde zlom a celé se to zvrhne v docela obyčejnou…potíž je zkrátka v tom, že obecně mívám problém s filmy, které se berou vážně a přitom nějakým způsobem porušují svá vlastní nastolená pravidla. V případě tohoto filmu mi však přijde, že snad ani žádné mantinely nebyly, stát a porušit se prostě mohlo cokoliv bez ohledu na to, co dílko dodržovalo/tvrdilo třeba ještě před malou chvíli. Tudíž jsem postupně o dění začal ztrácet zájem a závěr mi pak přišel už vyloženě k smíchu. Strašná škoda, film vypadal tak nadějně…takhle to ovšem bude pouze lepší průměr.(4.1.2018)

Je evidentní, že cesta ke zjištění příčiny smrti i bez tepu hodně půvabné dívky bude značně trnitá. Je to svěží vítr, ale v závěru je to hodně kodrcavé svezení, to si musíme přiznat. Paradoxně první polovina, ve které se prakticky nehneme od pitevního stolu, je hodně svěží, atmosférická a vůbec nenudí. A hlavně zajímá. A navrch otec a syn řeší aktuální situace vcelku rozumně. Pak se ovšem vydáme otřepanými cestičkami a doslovným podáním, což je sakra škoda. Místy takový „nevím si rady“ slepenec. Vývoj v druhé polovině jsem holt čekal v jiných sférách. Tak to prostě cítím. Jeho kvality ovšem nepopírám.(13.2.2017)

• mchnk

Žánr horor mi k srdci nikdy moc nepřirostl, než jsem tedy poznal, co může tento žánr znamenat v rukou precizních tvůrců z Japonska, nicméně i na počet oblíbených hororů z krajiny vycházejícího slunce mi stačí jedna ruka. Dlouho jsem žádný pokus o strašení diváka nezhlédl a po velmi pozitivních reakcí jsem si natěšeně film kolem jedné v noci pustil. Pro mě tedy nestoudný kýč. Scénář a celý vývoj je v podstatě směšná fraška, opírající se o všemožné hororové klišé. Strašně tajemný obsah žaludku překrásné nebožky, staleté čarodějnické rituály a pochopitelně zombie, bez kterých dnes točit horor snad ani nelze. V hodnocení mě utvrdilo i vyloženě trapné family drama, které je také součástí tohoto legračního filmu. Jestliže je toto pro zdejší hororové fanoušky jeden z nejlepších filmových zážitků poslední doby, nemá zřejmě žádnou cenu, abych tento žánr v podání západních tvůrců někdy v brzké době opět pokoušel.(22.1.2017)

Celé to funguje ako má, tajuplnosť, očakávanie čo sa stane nepovolí takmer celý čas a k tomu rocková hudba v rádiu - paráda. Voľba miesta tiež vynikajúca, pretože márnica už sama o sebe budí dojem hrôzy a strachu, k tomu pohľad na pitvu skutočne naplnili moju predstavu o horore. Takto rozpáranú mladú ženu som teda ešte nevidel. Dobre využitý potenciál sa stále stupňoval, majme v momente, keď vydesený Tommy zabil sekerou mladú Emmu. Nesadlo mi však mierne upustenie v závere a tiež slabá snaha dostať sa von z tej podzemnej ordinácie. Slušných 80%.(9.1.2017)

První překvapení roku 2016 tu máme. The Autopsy of Jane Doe jsou od režiséra snímku Lovce trolů, který svou originalitou překvapil v roce 2010. Dlouhých 6 let ticho po pěšině a pak přijde André Øvredal s nenápadnou hororovou peckou a já znovu tleskám. Atmosféra skvělá a napětí by se dalo krájet. Prostředí pitevny bylo zvolené bravurně a doufám, že nebudu muset čekat opět několik let na další pecku .. 9/10 = 95%(26.12.2016)

• - Do role Tommyho Tildena byl původně obsazen Martin Sheen, ale kvůli pracovní vytíženosti byl nahrazen Brianem Coxem. (Tygrys)

• - Spoiler: Jménem Jane Doe bývají označovány neidentifikované osoby ženského pohlaví. (Shadowland)

• - Emile Hirsch (Austin) pred natáčaním navštívil márnicu v Los Angeles a pozoroval naživo pitvy miestnych patológov. Taktiež bol nútený podpísať zmluvu, že nemá nárok na žalobu márnice, ak sa nakazí Ebolou a podobnými nebezpečnými chorobami. (Marceloo)