Rick a Morty

• USA Rick and Morty
USA, (2013–2024), 28 h 57 min (Minutáž: 20–23 min)

Chris Parnell, Sarah Chalke, Jess Harnell, Phil Hendrie, Maurice LaMarche, Echo Kellum, Gary Anthony Williams, Rob Paulsen, David Cross, B. Harrison Smith (více)

Série(8) / Epizody(79)

Byl pohřešovaný skoro 20 let, ale teď se Rick Sanchez najednou objeví u své dcery Beth a chce se k ní a její rodině nastěhovat. Po dojemném shledání se Rick usídlí v garáži, kterou předělá na laboratoř, a začne v ní zkoumat různá nebezpečná udělátka a strojky. Samo o sobě by to nikomu nevadilo, jenže Rick do svých dobrodružných pokusů stále častěji zatahuje také svá vnoučata Mortyho a Summer. (TV Prima)

Bordoshut

7/10 – Rick a Morty je pro mě velmi těžko ohodnotitelný seriál kvůli propastným rozdílům mezi sériemi. Je mi jasné, že na tohle má každý vlastní názor (daný vkusem atp.), ale důvod, proč já jsem si seriál na začátku zamiloval a co mě na něm ihned oslovilo, byla rodina. A teď se vážně nesnažím o nějakou trapnou reinkarnaci starého memu s Vin Dieselem. Respektive klidně bych ho sem dal, kdyby mě nějaký napadl. Ale bohužel, studnice nápadů zeje prázdnou jako Rickův záchod po epizodě S04E02. Zpět ovšem k tématu. Chci říct, že mě nejvíce bavilo sledovat konfrontace jednotlivých členů rodinky Smithových a poslouchat dialogy z nich plynoucí. Zaháčkoval mě právě vývoj postav: geniálního dědy Ricka, průměrného puberťáka Mortyho, vymleté pipky Summer, notorického podpantofláka Jerryho a hlavy rodiny, jediné jakž takž normální Beth. Kouzlo seriálu Rick a Morty pro mě osobně nikdy nespočívalo ve švihnutých dobrodružstvích, fyzikálních hrátkách ani vesmírných paradoxech. To všechno tvořilo je pomyslnou omáčku k jádru seriálu, které pro mě představoval svérázný humor a obyčejná rodinka, které se dějí neobyčejné věci, jelikož děda bydlící v garáži není jen nějaký senilní všeználek na obtíž, ale skutečně nejchytřejší bytost v galaxii. Proto jsem si tak oblíbil první dvě řady. Protože se soustředily primárně na tuto obyčejnou rodinku a její postupnou konfrontaci s vesmírem. Jejich vzájemné vztahy přitom byly vždy hlavním hybatelem děje. I třetí sérii jsem si náramně užil, hlavní zlom přišel až se 4. řadou. Zde se tvůrci odtrhli od původního pojetí a více než na rodinku Smithových se soustředili na Rickova dobrodružství s Mortym ve snaze vytvořit co nejkomplikovanější scénář, co nejvíce překombinované epizody na hranici bizarnosti, ale také dopřát divákům obyčejné jednohubky z Rick and Morty světa. Nutno konstatovat, že kvalita a zábavnost takových dílů byla mírně řečeno kolísavá, ale našly se i velice zábavné jednohubky, jako třeba The Old Man and the Seat, která je prostě úžasná. Zdálo se však, že seriálu dochází dech a co velmi chybělo, byla nějaká linka v pozadí, která by epizody více spojovala a hlavně dávala jednotlivým dobrodružství hlubší smysl, aby si tak nějak ospravedlnily svoji existenci. Tehdy jsem z toho byl vcelku rozpačitý, to jsem ale ještě nevěděl, že to nejhorší má teprve přijít: 5th season. Děs běs. V mých očích ztělesňuje naprosté utrhnutí se od reality seriálu a hluboký pokles v kvalitě, extrémní nahodilost jednotlivých příběhů a nulové ukotvení v příběhu. Nemůžu sice tvrdit, že 5. série postrádala jakoukoliv linku na pozadí, pojítko mezi epizodami, jelikož v poslední epizodě se objevil Zlý Morty a jeho velký plán na pomstu, ale faktem zůstává, že drtivá většina epizod neměla se Zlým Mortym absolutně nic společného. Důraz na rodinná pouta a vývoj postav klesl na bod mrazu. Humor také nefungoval. 5. řadu jsem přetrpěl se zatnutými zuby a ještě týdny po zhlédnutí jsem hudroval, že už si Ricka a Mortyho nikdy nepustím, že s mým oblíbeným seriálem je konec, kdosi mu amputoval celé těle a nastrčil místo něj jakéhosi konzumního dvojníka s cílem zaujmout masovější publikum a také mladší skrz totálně přestřelenou barevnou animaci, která je k vidění v některých epizodách. Jenže čas plynul, a když přišla 6. řada, byl jsem skoro rozhodnutý jí dát šanci. Pro jistotu jsem ji nechal nejprve celou doběhnout, abych si kdyžtak nedávkoval frustraci každý týden, ale zmáknul ji takzvaně na jeden zátah. To se také stalo a já jsem znovu zůstal velmi rozpačitý. Byly tam totiž epizody, které se náramně povedly, dokonce i hlavní děj v pozadí (rozbitý portalgun) jakž takž fungoval jako lepidlo a když na scénu zavítal Rick Prime, dalo to seriálu i starou známou vůni. Na druhou stranu se seriál sám v 6. řadě často recykloval, některé epizody jako by se inspirovali někde v předchozích sériích (a to tak že celou premisou) a humor, leckdy značně otřepaný, také pokulhával a opakoval se. Zacílení na ústřední rodinku bylo jen v jediné epizodě, zato fungovalo přímo báječně. Osmý díl Analyze Piss, který řešil vztah Jerryho a Ricka a Rickovu "znuděnost" neustálým porážením slabých oponentů. Těžko říct, jestli byl seriál metaforicky sebeparodický, ale i kdyby nebyl, celý osmý díl šlapal jako hodinky. Vždyť Rick se tady dokonce stavil u psycholožky! Právě tuhle stránku seriálu jsem si zamiloval, rozpitvávání vývoje charakteristiky postav a jejich vztahů, zejm. pomocí svérázného humoru a podmanivých námětů, takže budu doufat, že 7. série půjde přesně v těchto šlépějích. Koneckonců, jak nám poslední díl 6. série naznačil, chystá se divoký hon na zloducha jménem Rick Prime, Rickův osobní nemesis – to zní samo o sobě velmi slibně a vůbec ne nahodile. Jsem zvědavý a těším se! Top hláška: "And that's the way the news go! Wubba lubba dub dub!" () (méně) (více)

SonGokussj

Jedna z nejbláznivějších animovaných věcí pro dospělé (a hlavně dospělé), která se mi vryla do paměti a brzo se na ni podívám znovu. Druhou sezónou je humor už méně střelený, na druhou stranu vidíme pokus o nějaký ucelený příběh. Více se mi líbil začátek, avšak příběhová linie také není špatná. Seriál se však drží stále v episodickém pojetí a hlavně - žádný time travel ^_^ Rick je neuvěřitelně (ne)sympatický hlavní hrdina jeho kolega, Morty, se prokazatelně episodu co episodu mění. Pokud také více vnímáte souvislosti, zjistíte, že tak jako v Gravity Falls, je i zde spousty nevyřešených věcí, na které si bude muset člověk buď počkat do dalších sezón, nebo číst mezi řádky. Rick & Morty je jedna z mála show, která mě totálně vzala už první episodou a podobným stylem pokračovala dál, bez zklamání ani z jednoho jediného dílu. Mimořádný exemplář seriálu pro dospělé :-) Wubba Lubba Dub Dub 95% ()

GodComplex

Tak tohle vubec nenaplnilo svuj hype. Prijde mi to jako kdyz se nejaky fanousek Futuramy a South Parku snazil vyplodit neco sveho na ten zpusob, ale vysledek je horsi, nez oboji. Neni to tak chytre zabavne jako Futurama a ta politicka nekorektnost South Parku je tady spis otravna. Nedojel jsem ani prvni serii. 4/10 ()

erased

Wubba lubba dub dub! Dan Harmon má talent. S Community se sice během šesti sezón dostal z naprostého vrcholu reflektivní televizní zábavy k do sebe zahleděného projektu pro skalní fanoušky, a narazil tak na hranice hraných seriálů, jenže právě ta jeho schopnost dokonale a bez servítek zrcadlit aktuální kultůru se konečně mohla naplno projevit až v animáči. Podobně jako kdysi South Park, Rick and Morty vypadají (a hlavně znějí) jako na koleni vyrobená blbůstka party nadšenců, a takto pankové pojetí přímo nahrává tomu, aby byl tento černě komediální sci-fi cirkus autentickým rýpáním do živého, ne jen dalšími Simpsonovci v nových kulisách (Futurama AIDS!!!) a zároveň typická harmonovská sebereflexe brání sklouznutí do prachobyčejné nekorektnosti pro pouhou nekorektnost samou (Family Guy licklicklickmyballs!). Sledem nesouvisejících scének sice někdy k mixu posledních dvou zmíněných nemile sklouzne i přes všechny přetrvávající klady, ale prostá přítomnost Ricka a jeho zetě Jerryho všechny dočasné přešlapy kontruje, o kupě totálně šílených postav, světů, zápletek, písniček a hlášek ani nemluvě. And that's why I alway say: Shum shum shlippitty dop! ()

Makky

Šialenstvo! Čo je však najväčšie eso tohto bláznovstva? Všetky udalosti, činy a neuveriteľné podivnosti, ktoré sa v každej časti stanú, majú následky v ďalších dieloch. A Rick & Morty zažívajú veci, ktoré proste nevymyslíš. Toto je INCEPTION fantázie, bez hraníc! "Pickle Riiiiiick!" ()

Tony.cs

Uvolněná, sprostá a nahláškovaná zábava. Ovšem plná inteligentních narážek na politiku, sociální stavy i přecitlivělost genderově rasisticky vyvážené a stále více zakrnělé populace jedné "bezvýznamné" planety. ()

Easykk

Neuvěřitelnej nářez Biiiitch!!! Tohle si dávám místo Jointa, a nebo radši dohromady, když mám nějakej ten kosmickej Shiiit biiitch :)) nenajdete vtipnější zmrdy než je Rick and Morty!!! Waba laba dap daaap biiiitch... Tiny Riiiick Biiiitch!!! Fakt to miluju, já i moje přítelka i snad všichni komu jsme to ukázali. ()

Colonist

Je to hodně dobrý animáč pro dospělé, u kterého se většinou výborně pobavím, ale přesto ho neuctívám jako svatou relikvii. Pro mě je ten jen taková zábavná blbost. První řada byla nejlepší, s těmi dalšími se kvalita snižuje (byť se i v pozdějších sériích najdou vynikající epizody). Rozhodně nejsem ten člověk, který by netrpělivě čekal několik let na novou sérii. Vždyť tu čtvrtou jsem ještě ani neviděl a zatím na to nějak nemám chuť. Na tento seriál zkrátka musím mít náladu. ()

GILLWANDER

Kombinácia toho najabsurdnejšieho zo sveta Futuramy a Back To The Future vložená do rúk dvoch šialených postáv, ktoré si dokonale rozumejú, i keď sú si paradoxne rozdielne. Animovaný Red Dwarf s perfektnou symbiózou dvoch nýmandov, ktorý si nonstop prihrávajú medziportálovy humor. Najmenej 10x vyšší level ako zbabraný a časom otupený Simpsonovci... 95% ()

Mikarda

Budu jen opakovat již zmíněné - parádní seriál a místy se člověk řeže smíchy. Co dál dodat? Je to originální, vtipné, kreativní, ani není co vyčítat. Podle mě extrémně obdivuhodné hlasové schopnosti Chrise, nevěřila jsem, že to dabuje jedna a ta samá osoba. Nejraději mám asi díly s evil Mortym a celkově jeho znělku (https://www.youtube.com/watch?v=Bk3lknaWI9Q&list=RDBk3lknaWI9Q&ab_channel=Server) Jedna ze seriálových povinností dnešní doby ;-) Rick: Fu*k you, Summer! And fu*k the government! And fu*k me for letting my guard down, which I will never do again. Morty: Geez, Rick! You can't say f— "'f' you" to your granddaughter! Rick: I just did, Morty. Here's dessert. Fu*k you. ()

Miseet

K tomuto seriálu jsem byla nejdříve skeptická, ale nakonec jsem se do něj pustila, a nešlo se ubránit pouštění dalších a dalších dílů. Rick a Morty je bezkonkurenční dvojka, se kterou se opravdu nudit nebudete. Udivuje mě, že tvůrci jsou schopni do každé epizody vložit tolik děje a vtipů. Největší plus u mě však má hlavní dabér (mluvím o anglickém znění), ten jeho hlas nemá chybu. Některé díly byly samozřejmě slabší, ale tak je to v každém seriálu. Nemám co vytknout, je to jeden z mých nejoblíbenějších seriálů. ()

easaque

2* momentálně 17. nejlepší seriál u mě propadl po zkušebních prvním třech dílech. Inspirace v mé oblíbené Futuramě je dost znát, ale nedosahuje rozhodně jejich kvalit. Na můj vkus je přehnaně uřvaný, hyperaktivní, ukrkaný, zvrácený a vulgární, ale chápu že mladým divákům je to bližší. Ani animace se mi moc nelíbí, ale nemůžu upřít velkou fantazii autorů. Příběhy jsou ujeté, najdou se však dobré vtípky a trefné narážky. Přesto jsou dvě hvězdičky maximum, co tomuto satirickému sci-fi seriálu dokážu dát. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Innuendo1987

Když zkřížíte Futuramu a Čarodejnický díly Simpsnů, tak možná dostanete něco, co se bude aspoň vzdáleně podobat tomuto skvostu. Tenhle seríál jinak naprosto nemá obdoby. Geniální. ()

honajz2

Nakonec jsem teda zhlédnul čtyři epizody a ještě uvidím, jestli v tom budu pokračovat. Díly mají opravdu zajímavý průběh a ve dvou dílech jsem se docela bavil. Nicméně, dávám tři hvězdičky, protože někdy byly vtipy divné a trapné a jindy docela slušné. Po čase mě Rick a Morty začíná tak trochu iritovat, hlavně kvůli přehnanému hypu a tak kvůli tomu, že je to strašně nadhodnocené... Zlaté časy, kdy se to oficiálně nedostalo do Čech a nestal se z toho otravný kult, jelikož do té doby jsem ten seriál měl celkem rád. Jenže teď, když se z toho i v Česku stal kult a všichni o tom básní, jak strašně geniální a zábavné to je a kupují si merch... Zlaté časy, kdy to tady ještě tolik lidí neznalo. 3* ()

joker.george

1. série Po prvním díle jsem nevěřil svým očím a nebyl jsem si úplně jistý tím, co jsem právě viděl. S přibývajícími díly se ale můj úsměv od ucha k uchu stále zvětšoval a já jsem epizodám rád podléhal, i když ne se všemi jsem si padl do noty, což je však vzhledem k množství humoru, hříček, nápadů a dalších ingrediencí pochopitelné. A jsem rád, že se seriál nedržel jedné dějové kostry a dokázal si pěkně pohrát i s ní. (Netflix) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 2. série Už jsem se nemohl dočkat, až zhltnu další nálož dílů, protože jsem už přibližně tušil, co můžu očekávat, ne že bych ale stejně nezůstal překvapený. Do oka mi tentokrát padly všechny díly bez výjimky, ty nejoblíbenější bych však spíš hledal v první sérii. I nadále jsou epizody naplněné klady, které jsem vyjmenoval dříve, což zahrnuje i titulky. (Netflix) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 3. série Je vidět, jak moc jsem zpohodlněl a nechal se rozmazlit. Jakmile se totiž nejelo nad 100 %, tak jsem začínal pomalu brblat. Kdybych však tvrdil, že se u mě objevila nespokojenost nebo přejedení se materiálem, tak by se to ani zdaleka neblížilo pravdě. Jen pořadí dílů mělo být jiné, protože tahle bude čekání o malinký kousíček snesitelnější. Krutý aprílový žert se povedl. (Netflix) ()

ProNotor

Rick a Morty jsou sprostou verzí seriálů family guy, futurama a doctor who, trochu vykradačství, ale zase na obranu, pojali to trochu jinak a celkem to funguje. Některé záseky opravdu pobaví, to hledání záhad, které většinou přerostou v totální bizár, prostě, člověk neví, co může očekávat a většinou dostane něco úplně jiného. Dotočky po díle jsou nejvíc, ty to vždy rozseknou. Slabších 5*. ()

M.i.k.e

o existenci Ricka a Mortyho jsem věděl ,ale vůbec jsem nečekal co z toho nakonec vyleze. Po prvním díle jsem si sice říkal, že to nebude nic pro mě, ale vydržel jsem a dobře jsem udělal.Postupem času se z RaM stane zábavná a vtipná podíváná, která kombinuje Futuramu,Simpsonovi,South Park,Městečko a čert ví co ještě.Bizáru a nadsázky se tenhle seriál rozhodně nebojí a je to jen dobře...80% ()

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Letošní žebříček nejstahovanějších seriálů roku ovládlo studio Marvel spolu se studiem Disney. Pirátství samozřejmě není nic chvályhodného a prvenství v tomhle směru vlastně není až zase taková výhra… (více)

Scenárista Lokiho napíše nové Star Wars

06.01.2021

Ceny Emmy 2020 ovládla HBO

Ceny Emmy 2020 ovládla HBO

21.09.2020

V poněkud komornějším duchu byly letos rozdávány prestižní televizní ceny Emmy. Kvůli opatřením nedošlo tentokrát na živé publikum a moderátor Jimmy Kimmel se tak s většinou nominovaných bavil pouze… (více)