Rick a Morty

(TV seriál)
  • USA Rick and Morty
Trailer 1
Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi
USA, (2013–2022), 22 h 28 min (Minutáž: 21–23 min)

Chris Parnell, Sarah Chalke, Jess Harnell, Phil Hendrie, Maurice LaMarche, Echo Kellum, Gary Anthony Williams, Rob Paulsen, David Cross, (více)

Série(6) / Epizody(61)

Byl pohřešovaný skoro 20 let, ale teď se Rick Sanchez najednou objeví u své dcery Beth a chce se k ní a její rodině nastěhovat. Po dojemném shledání se Rick usídlí v garáži, kterou předělá na laboratoř, a začne v ní zkoumat různá nebezpečná udělátka a strojky. Samo o sobě by to nikomu nevadilo, jenže Rick do svých dobrodružných pokusů stále častěji zatahuje také svá vnoučata Mortyho a Summer. (TV Prima)

Trailer 1

xxmartinxx

Mix vděčného humoru, žánrové odvážnosti a existenciální brutality. Neumím si představit, jak by to šlo udělat líp. Tam, kde se Futurama zastavila a vzpomněla si, že je komedie, je Rick a Morty dotažený do puntíku. Na konci některých epizod (1/6 a její vygradovaný konec bez úniku! 1/10, která po je po odhalení pointy v důsledku absolutně zvrácená! 2/4 jako útok na cokoliv, čemu věříte! 2/6 jako nejznepokojivější satiru jakéhokoliv systému!) mrazí v zádech i přes nálož povedených vtipů. Vesmír nebyl nikdy větší, člověk menší a přitom není nic, co by to v téhle komedii zlehčovalo - humor je cynický, hořký, nedopřává únik. A ten kousek sentimentu, který se občas objeví, je nakonec velmi uvěřitelný. Skvělé. ()

H34D

Upřímně, nevím, k čemu tolik povyku, první řada Ricka a Mortyho nepřináší nic vtipnějšího, než jsme již spatřili u seriálů jako Futurama (sci-fi prostředí), Family Guy (absurdita), South Park (popkulturní narážky a sem tam nějaké sprosté slovo). Předností Ricka je absence jakýchkoli pravidel při utváření příběhu. Jasně, že nakonec se všechno musí navrátit do normálu, ale cesta k tomu dokáže vést nejrůznějšími vědecko fantastickými kličkami, které v druhé sérii dosahují svého vrcholu. Druhá řada má několik naprosto ztřeštěných momentů, které skutečně dokážou katapultovat Ricka a Mortyho mezi nejlepší animáky současnosti. Třetí řada na tom není o moc hůře... Stále však důležitá poznámka, že tohle nemusí být humor úplně pro každého (což ale o takovém Family Guyovi platí také). 8/10 ()

Tom Riddle

Šílený vědátor á la Dr. Emmett Brown z Návratu do budoucnosti + průměrná americká rodinka. A výsledek? První díl téhle animované komedie je prakticky utrpením, další čtyři potom (prach)sprostou vykrádačkou Futuramy. Od šestého dílu dál se ale naštěstí tvůrce Dan Harmon (fandové Community jistě znají, ostatně si nedokážu představit, že by tenhle seriál záměrně vyhledal kdokoli jiný) vzchopil, a i když dál servíruje v podstatě zfetovanou a vulgárnější verzi Futuramy, přimíchává dostatečné množství meta joků a popkulturních odkazů, díky kterým seriál nachází svůj vlastní, stabilní směr, který překvapivě boduje především ve vážnějších a hlubších momentech (byť sem tam funguje i nesmyslné bezuzdné sci-fi řádění). Znalejší seriálové fandy pak nepochybně potěší hlasy doktorů Elliot Reid a Lea Spacemana jakožto dua rodičů, stejně jako všelijaká hvězdná camea (kupříkladu nějací ti regulaři z Community). Rick a Morty tak nakonec díky jedné a půl kvalitní sérii přistává na celkem slušných čtyřech hvězdách, ale z toho hodnocení tady je mi trochu šoufl. Není to poprvé, co mám kvůli csfd chuť hodnotit níž. ()

novoten

Po celou první sezónu jsem se cítil, jako kdyby Futurama a Doctor Who dostaly ty nejzákeřnější drogy pod sluncem. V průběhu té druhé se ale tvůrci přestali bát zvážnět na dobu delší než deset vteřin a občas dokázali udržet souvislou myšlenku dějové linky déle než třetinu epizody. V takových chvílích pak s radostí chápu, proč se někdo na takhle šílenou rodinku dokáže dívat zas a znova. Většinu času jde totiž o hyperaktivní salvu nápadů, které bohužel nerozlišují, jestli padnou na úrodnou půdu a nebo budou mimo způsobem, který mě nejednou i slušně pobuřuje, stejně jako kadence Rickových nechutností. Ne pokaždé by totiž rozvolněný rating musel být těžen až na úplnou dřeň. Ani po čtyřech sezónách tak nemám v hodnocení jasno. Jakmile totiž přijde díl dobrý nebo dokonce skvělý (The Ricklantis Mixup, Never Ricking Morty), následuje ho zpravidla slabý nebo zmatený. A to pak nepomůže ani více než dobře řešené ponechávání stop k dlouhodobým pointám. Díky zvyšujícímu se počtu nesmrtelných gagů, hlášek či zvratů na jednu sérii je ale krásně vidět pokrok, jaký seriál za onu dobu udělal, proto chtě nechtě podléhám a připínám čtvrtou hvězdu. ()

DaViD´82

It's-a good-a show! To nejlepší z Doctora Who, Návratu do budoucnosti, Futuramy, Podivuhodných dobrodružství Vladimíra Smolíka, Macourkovin, Rena a Stimpyho, Červeného trpaslíka, Douglase Adamse, hard sci-fi, smyslu pro absurdno, satiry, punku, popkultury a černého skoro až monty-pythonovského humoru. Neslučitelné? Ale kde že... Rick a Morty (tedy stařecký cynický übergeniální narcistní Bůh... ehm, vědec alkoholik a jeho poněkud jednodušší dobrosrdečný psychicky labilní vnuk) je kult i okamžitá klasika pro nedětské publikum, které však v srdci zůstalo stále dětmi. Dětmi se značně zvráceným smyslem pro humor, muhehe. Má to jednu jedinou chybu. A to sice hned pilotní epizodu, která dělá zbytku seriálu spíše medvědí službu než co jiného. Ovšem již od druhého dílu bezezbytku platí, že co epizoda, to absolutní perla humorem, narativní (meta)strukturou, odkazy, vývojem, nadsazeným nihilismem se srdíčkem na správném místě… Prostě vším. A přes veškerou hravost, cit pro ryzí klukovské dobrodružství, nápaditost, citlivý vývoj charakterů, postupně se zúročující kontinuitu, čtvrtou stěnu bořící momenty i popkulturní odkazy na kdeco, tak vůbec nejlepší na tom je, že se to nijak neštítí naprosto vážných (a řádně temných) vyspělých momentů. A kupříkladu temné vyznění šestého dílu je znepokojivé jako máloco jiného (tuplem pak v animácích). Ricka a Mortyho prostě beru jako jeden z vrcholů (nejen) současné animované seriálové tvorby. Nic víc, nic míň. PS: Rozhodně vyčkávejte na konce titulků. Bohatě se to vyplatí. | S1: 5/5 | S2: 5/5 | S3: 5/5 | S4: 4/5 | S5: 4/5 | ()

• Tvůrce seriálu Justin Roiland během namlouvání postavy alkoholika Ricka Sancheze údajně popíjí alkohol pro dosažení co největší autentičnosti. (vyfuk)
  • Rickova hláška: "Wubba lubba dub dub" byla pouhým rychlým vtípkem během natáčení na konto ostatních seriálů, snažících se přijít s nějakou silnou hláškou. Editorovi dialogů Tommymu Meehanovi to přišlo natolik vtipné, že ji použil v konečném sestřihu. (Firebug)
  • Autoři neprozradili, jaký nápoj má Rick Sanchez (Justin Roiland) ve své placatici. V pilotním díle v předtitulkové scéně nicméně pije ze skleněné lahve Hennessy XO. (Firebug)