Rick a Morty (TV seriál)

Rick and Morty

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA, 2013 - 2017, 11 h 29 min (Minutáž: 21–23 min)

To vážně někomu připomíná Návrat do budoucnosti nebo jen kvůli tomu jaké má Rick vlasy? Dokud jsem nesjel obě řady a nepřečetl tady pár komentářů tak mě to ani nenapadlo, zejména proto, že Rick a Morty necestují ani tak časem jako spíš dimenzemi, světy, planetami, minivesmíry, pidivesmíry, alternativními realitami..... Minimálně už jen za ten nespočet nápadů a kreativity si to zaslouží dobré hodnocení, skvělé hodnocení za nekonvenční humor, brutalitu a ne výhradně kladné hlavní postavy.... Nejlepší hodnocení je za to, že i takhle vtipný animovaný seriál vás dokáže v pár momentech i silně deprimovat a odborně rečeno takzvaně emočně dojebat (druhá série, třetí díl)..... "I am in great pain, please help me."(2.3.2017)

Mix vděčného humoru, žánrové odvážnosti a existenciální brutality. Neumím si představit, jak by to šlo udělat líp. Tam, kde se Futurama zastavila a vzpomněla si, že je komedie, je Rick a Morty dotažený do puntíku. Na konci některých epizod (1/6 a její vygradovaný konec bez úniku! 1/10, která po je po odhalení pointy v důsledku absolutně zvrácená! 2/4 jako útok na cokoliv, čemu věříte! 2/6 jako nejznepokojivější satiru jakéhokoliv systému!) mrazí v zádech i přes nálož povedených vtipů. Vesmír nebyl nikdy větší, člověk menší a přitom není nic, co by to v téhle komedii zlehčovalo - humor je cynický, hořký, nedopřává únik. A ten kousek sentimentu, který se občas objeví, je nakonec velmi uvěřitelný. Skvělé.(28.5.2016)

Kdyby došlo ke zkřížení Archera a Superjail! (k odběru genetické tkáně by patrně došlo na jednom hodně ujetém alkoholovém večírku v důstojnické místnosti letecké základny v oblasti 51), byl by z toho Rick and Morty. Originální a naprosto ujeté zápletky nebo prostředí, ale stále se tak nějak stéblem držící některé z realit natolik, aby mozek nezačal kuckat WTF?. A přesto, že jste nikdy neslyšeli plumbu, dává to smysl a je to zábava. A čas od času umí i překvapivě dojmout.(27.1.2017)

It's-a good-a show! To nejlepší z Doctora Who, Návratu do budoucnosti, Futuramy, Podivuhodných dobrodružství Vladimíra Smolíka, Macourkovin, Rena a Stimpyho, Červeného trpaslíka, Douglase Adamse, hard sci-fi, smyslu pro absurdno, satiry, punku, popkultury a černého skoro až monty-pythonovského humoru. Neslučitelné? Ale kde že... Rick a Morty (tedy stařecký cynický übergeniální narcistní Bůh... ehm, vědec alkoholik a jeho poněkud jednodušší dobrosrdečný psychicky labilní vnuk) je kult i okamžitá klasika pro nedětské publikum, které však v srdci zůstalo stále dětmi. Dětmi se značně zvráceným smyslem pro humor, muhehe. Má to jednu jedinou chybu. A to sice hned pilotní epizodu, která dělá zbytku seriálu spíše medvědí službu než co jiného. Ovšem již od druhého dílu bezezbytku platí, že co epizoda, to absolutní perla humorem, narativní (meta)strukturou, odkazy, vývojem, nadsazeným nihilismem se srdíčkem na správném místě… Prostě vším. A přes veškerou hravost, cit pro ryzí klukovské dobrodružství, nápaditost, citlivý vývoj charakterů, postupně se zúročující kontinuitu, čtvrtou stěnu bořící momenty i popkulturní odkazy na kdeco, tak vůbec nejlepší na tom je, že se to nijak neštítí naprosto vážných (a řádně temných) vyspělých momentů. A kupříkladu temné vyznění šestého dílu je znepokojivé jako máloco jiného (tuplem pak v animácích). Ricka a Mortyho prostě beru jako jeden z vrcholů (nejen) současné animované seriálové tvorby. Nic víc, nic míň. PS: Rozhodně vyčkávejte na konce titulků. Bohatě se to vyplatí. | S1: 5/5 | S2: 5/5 | S3: 5/5 | (22.10.2015)

• Vironey

Stupidní. Afektovaný. Předimenzovaný. Obvykle mám pro psychopatický vědce pochopení, Sheldon, dokonce v nich nacházím i určitý zalíbení, Sheldon, ale tady nejde o vtipné asociální individuum, Sheldon, nýbrž o prostou demenci a neschopnost vyprávění příběhu přijatelnou a zábavnou formou. Pryč s tím z mýho HDD!(28.1.2015)

• - Název 8. epizody 1. série "Rixty Minutes" odkazuje na americký publicistický pořad 60 Minutes (od r. 1968). (Firebug)

• - "Council of Ricks" z 10. dílu seriálu je parodií na "Interdimensional Council of Reeds" z Fantastické čtyřky. (Firebug)

• - Jerryho auto je Wagon Queen Family Truckster, které je známe z filmu National Lampoon's Vacation (1983). (Firebug)