Rick a Morty (TV seriál)

Rick and Morty

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA, 2013 - 2017, 21–23 min

Ryan Elder

Chris Parnell, Sarah Chalke, Jess Harnell, Phil Hendrie, Maurice LaMarche, Echo Kellum, Gary Anthony Williams, Rob Paulsen, David Cross, B. Harrison Smith, John Oliver, Cassie Steele, Dan Harmon, Spencer Grammer, Rob Schrab, Werner Herzog, Chelsea Kane, Aislinn Paul, Kevin Michael Richardson, Kari Wahlgren, Eric Bauza, Alex Hirsch, Nathan Fillion, Tom Kenny, Nolan North, Jill Talley, Justin Roiland, Clancy Brown, Tony Hale, Joel McHale, John DiMaggio, Susan Sarandon, Peter Serafinowicz, Danny Trejo, Gillian Jacobs, Christian Slater, Lance Reddick, Tara Strong, Jeff Bryan Davis, Dana Carvey, Steve Agee, Reagan Gomez-Preston, Claudia Black, Virginia Hey, Pete Michels, Jeff Bergman, Alfred Molina, Rich Fulcher, Tress MacNeille, Chris Romano, Keegan-Michael Key, Jordan Peele, Paul F. Tompkins, Jemaine Clement, Andrew Daly, Christina Hendricks, Patton Oswalt, John Kassir, Dawnn Lewis, Keith David, Matt Walsh, Kurtwood Smith, Stephen Colbert, Alan Tudyk, Michael McCafferty, Jim Rash, Gary Cole, James Callis, Tricia Helfer, Nathan Fielder, Matt Besser, Ryan Ridley, Adam Ray
  • GodComplex

Tak tohle vubec nenaplnilo svuj hype. Prijde mi to jako kdyz se nejaky fanousek Futuramy a South Parku snazil vyplodit neco sveho na ten zpusob, ale vysledek je horsi, nez oboji. Neni to tak chytre zabavne jako Futurama a ta politicka nekorektnost South Parku je tady spis otravna. Nedojel jsem ani prvni serii. 4/10(26.10.2017)

Rick and Morty naprosto boří veškeré hranice šílenosti a zábavnosti v jednom balení. Dokonalý humor, geniální šílenosti, brutální chování i slovník, bourání čtvrté stěny, existenciální otázky a některé naprosto šokující momenty, které skoro nutí k zamyšlení nad smyslem života. Nic tak komplexního tady ještě nikdy nebylo a ať se stane jakákoliv šílenost či nesmyslná bizarnost, postavy na to v dalších dílech nezapomenou a naopak dost často z toho vycházejí. S01: 10/10. S02: 10/10. S03: 9/10.(4.4.2017)

Šílený vědátor á la Dr. Emmett Brown z Návratu do budoucnosti + průměrná americká rodinka. A výsledek? První díl téhle animované komedie je prakticky utrpením, další čtyři potom (prach)sprostou vykrádačkou Futuramy. Od šestého dílu dál se ale naštěstí tvůrce Dan Harmon (fandové Community jistě znají, ostatně si nedokážu představit, že by tenhle seriál záměrně vyhledal kdokoli jiný) vzchopil, a i když dál servíruje v podstatě zfetovanou a vulgárnější verzi Futuramy, přimíchává dostatečné množství meta joků a popkulturních odkazů, díky kterým seriál nachází svůj vlastní, stabilní směr, který překvapivě boduje především ve vážnějších a hlubších momentech (byť sem tam funguje i nesmyslné bezuzdné sci-fi řádění). Znalejší seriálové fandy pak nepochybně potěší hlasy doktorů Elliot Reid a Lea Spacemana jakožto dua rodičů, stejně jako všelijaká hvězdná camea (kupříkladu nějací ti regulaři z Community). Rick a Morty tak nakonec díky jedné a půl kvalitní sérii přistává na celkem slušných čtyřech hvězdách, ale z toho hodnocení tady je mi trochu šoufl. Není to poprvé, co mám kvůli csfd chuť hodnotit níž.(25.7.2016)

Tak jsem podlehl davovému nátlaku i já a začal jsem sledovat Ricka a Mortyho. První série se vlastně jen rozjíždí a je tedy taková průměrná. Divák si zvyká na tu nadmíru nekonvenčnosti, šílenosti a...to je možná vše. Rick a Morty je pravděpodobně nejvíce parodií a má ve svém scénáři filosofický přesah. Jenže ten může být hodně dobře skryt (anebo tam prostě není) a zbývá tak prostě jen kupa gagů, vtipů, memes a všeho možného. Čtyři hvězdičky dávám kvůli divákům nadhodnocenému renomé. Fanklub z toho udělal kult, který je extrémně vtipný a extrémně extrémní a extrémně všechno. Jenže já vám nevím... ono to vtipné je, ale ne extrémně a pak je tu ta věc s filosofií. Ty epizody třeba mají skrytou myšlenku, ale já neměl kolikrát náladu nad tím zevrubně přemýšlet, co by to mohlo být. I přesto mi zbyl nadstandardně vtipný seriál s brutální porcí šílenosti. Episodu Total Rickcall hodnotím jako absolutní klenot a bylo-li by to možné, dám 6*.(29.10.2017)

Mix vděčného humoru, žánrové odvážnosti a existenciální brutality. Neumím si představit, jak by to šlo udělat líp. Tam, kde se Futurama zastavila a vzpomněla si, že je komedie, je Rick a Morty dotažený do puntíku. Na konci některých epizod (1/6 a její vygradovaný konec bez úniku! 1/10, která po je po odhalení pointy v důsledku absolutně zvrácená! 2/4 jako útok na cokoliv, čemu věříte! 2/6 jako nejznepokojivější satiru jakéhokoliv systému!) mrazí v zádech i přes nálož povedených vtipů. Vesmír nebyl nikdy větší, člověk menší a přitom není nic, co by to v téhle komedii zlehčovalo - humor je cynický, hořký, nedopřává únik. A ten kousek sentimentu, který se občas objeví, je nakonec velmi uvěřitelný. Skvělé.(28.5.2016)

• - Mutanti z 6. epizody 1. série "Rick Potion #9" jsou pojmenováni po uznávaném kanadském filmaři a režisérovi Davidu Cronenbergovi. (Firebug)

• - Spoiler: Seriál sleduje osudy Ricka a Mortyho z dimenze C-137. Nicméně není jasné, jde-li o jejich původní dimenzi, či o tu, do které se dostali po událostech v 6. epizodě 1. série "Rick Potion #9". (Firebug)

• - Název 6. epizody 2. série "The Ricks Must Be Crazy" odkazuje na komediální klasiku Bohové musí být šílení (1980), anglicky The Gods Must Be Crazy. (Firebug)