Rick a Morty (TV seriál)

Rick and Morty

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA, 2013–2020, 15 h 19 min (Minutáž: 21–23 min)

Chris Parnell, Sarah Chalke, Jess Harnell, Phil Hendrie, Maurice LaMarche, Echo Kellum, Gary Anthony Williams, Rob Paulsen, David Cross, B. Harrison Smith, John Oliver, Cassie Steele, Dan Harmon, Spencer Grammer, Rob Schrab, Werner Herzog, Chelsea Kane, Aislinn Paul, Kevin Michael Richardson, Kari Wahlgren, Eric Bauza, Alex Hirsch, Nathan Fillion, Tom Kenny, Nolan North, Jill Talley, Justin Roiland, Clancy Brown, Tony Hale, Joel McHale, John DiMaggio, Susan Sarandon, Peter Serafinowicz, Danny Trejo, Gillian Jacobs, Christian Slater, Lance Reddick, Tara Strong, Jeff Bryan Davis, Dana Carvey, Steve Agee, Reagan Gomez-Preston, Claudia Black, Virginia Hey, Pete Michels, Jeff Bergman, Alfred Molina, Rich Fulcher, Tress MacNeille, Chris Romano, Keegan-Michael Key, Jordan Peele, Paul F. Tompkins, Jemaine Clement, Andrew Daly, Christina Hendricks, Patton Oswalt, John Kassir, Dawnn Lewis, Keith David, Matt Walsh, Kurtwood Smith, Stephen Colbert, Alan Tudyk, Michael McCafferty, Jim Rash, Gary Cole, James Callis, Tricia Helfer, Nathan Fielder, Matt Besser, Ryan Ridley, Adam Ray, Alex Jayne Go, Sherri Shepherd, Sam Neill, Kathleen Turner, Taika Waititi, Jeffrey Wright, Pamela Adlon, Daniel Bonjour, Dustin Ybarra, Elon Musk, Justin Theroux, Matthew Broderick, Liam Cunningham, Keegan Allen, Phil LaMarr, Thomas Middleditch, Jennifer Hale, Dan Mintz, Paul Giamatti, Christopher Meloni, Vanessa Marshall, Eddie Pepitone, Richard Christy, Jay Johnston, Nick Reczynski

Rick a Morty je jednoduše kravina. Ale taková ta bláznivá geniální kravina kde je možné všechno. Vážně všechno. Obdivuju ty lidi, co to vymýšlí a chci vědět na čem jedou. Nejdřív jsem si úplně nebyla jistá, jestli se mi tenhle seriál líbí. Potom jsem si pustila další díl. A další. No a pak během chvíle první série za mnou a aniž bych se nadála, tak i druhá. Teď jen nedočkavě čekám na epizody z té třetí a musím říct, že takhle odpočinkový šílený animák byl hrozně potřeba a opravdu mě baví.(9.8.2017)

Hej, Morty, Morty! Tohle musíš vidět, Morty! Animovaný seriál od Dana Harmona, který začal psát, když ho vyhodili (krrrk) z Community, Morty! Dělá na tom s člověkem, který ge- (krk) geniálně namluvil obě hlavní postavy. To jsi nezřal, Morty! Morty, něco tak černého a deprimujícího, ale přitom kulervoucího, jsi nežral, Morty. To se prostě nedá popsat, to se musí zažít! Waba daba dub dub!(12.3.2017)

Rick je dle mého ne až tak skromného názoru nejzábavnější původní kreslená postava od nástupu popularity mistra Butterse v třetí řadě South Parku. Konečně celá první sezóna RaM, která si pujčuje kolbiště Futuramy a ostřejší, cyničtější drajv SP, patří k tomu nejvtipnějšímu, co se mi kdy před očima animovalo. 90%(21.5.2014)

Solidní náhrada za Ugly American či Futurámu. Stejně ujetý a hektický. Spousta geniálních nápadů a světů. Dan Harmon v přestávce mezi třetí a pátou sérií Community, vážně nezahálel. A není divu, že se s originální náměty na poslední odvysílanou řadu, této kultovní záležitosti, tak trošku vyčerpal. Tohle je vážně skvělý, i když první díl je trošku nuda, poslední jeho minuty už naznačují, že to bude hodně nápady nabitý a pěkně suchý. Zatím všechny díly od pilotu jsou nabouchaný a bez chyby, tak, že vám tvůrci nedají ani prostor proto, aby jste se od srdce zasmáli, páč by vám utekl vtip následující. Druhá série prohlubuje význam téhle záležitosti. Hluboký vesmír nápadů a fantazií dělá z Rick nad Morty současný kult...o světelné třídy daleko vzdálený všem Family Gáyům a současným Simpsnům....hlavně co do kvality a kreativity. Plná palba.(4.9.2014)

It's-a good-a show! To nejlepší z Doctora Who, Návratu do budoucnosti, Futuramy, Podivuhodných dobrodružství Vladimíra Smolíka, Macourkovin, Rena a Stimpyho, Červeného trpaslíka, Douglase Adamse, hard sci-fi, smyslu pro absurdno, satiry, punku, popkultury a černého skoro až monty-pythonovského humoru. Neslučitelné? Ale kde že... Rick a Morty (tedy stařecký cynický übergeniální narcistní Bůh... ehm, vědec alkoholik a jeho poněkud jednodušší dobrosrdečný psychicky labilní vnuk) je kult i okamžitá klasika pro nedětské publikum, které však v srdci zůstalo stále dětmi. Dětmi se značně zvráceným smyslem pro humor, muhehe. Má to jednu jedinou chybu. A to sice hned pilotní epizodu, která dělá zbytku seriálu spíše medvědí službu než co jiného. Ovšem již od druhého dílu bezezbytku platí, že co epizoda, to absolutní perla humorem, narativní (meta)strukturou, odkazy, vývojem, nadsazeným nihilismem se srdíčkem na správném místě… Prostě vším. A přes veškerou hravost, cit pro ryzí klukovské dobrodružství, nápaditost, citlivý vývoj charakterů, postupně se zúročující kontinuitu, čtvrtou stěnu bořící momenty i popkulturní odkazy na kdeco, tak vůbec nejlepší na tom je, že se to nijak neštítí naprosto vážných (a řádně temných) vyspělých momentů. A kupříkladu temné vyznění šestého dílu je znepokojivé jako máloco jiného (tuplem pak v animácích). Ricka a Mortyho prostě beru jako jeden z vrcholů (nejen) současné animované seriálové tvorby. Nic víc, nic míň. PS: Rozhodně vyčkávejte na konce titulků. Bohatě se to vyplatí. | S1: 5/5 | S2: 5/5 | S3: 5/5 | S4: 4/5 | (22.10.2015)

• - Název 1. epizody 2. série "A Rickle in Time" odkazuje na televizní snímek Útěk ze čtvrtého rozměru (2003), anglicky A Wrinkle in Time. (Firebug)

• - Název 2. epizody 2. série "Mortynight Run" odkazuje na snímek Půlnoční běh (1988), anglicky Midnight Run a má i podobnou základní zápletku. (Firebug)

• - Název 6. epizody 1. série "Rick Potion #9" odkazuje na film Nápoj lásky č. 9 (1992), či na stejnojmennou píseň od skupiny The Searchers. (Firebug)