Rick a Morty

• USA Rick and Morty
USA, (2013–2024), 28 h 57 min (Minutáž: 20–23 min)

Chris Parnell, Sarah Chalke, Jess Harnell, Phil Hendrie, Maurice LaMarche, Echo Kellum, Gary Anthony Williams, Rob Paulsen, David Cross, B. Harrison Smith (více)

Série(8) / Epizody(79)

Byl pohřešovaný skoro 20 let, ale teď se Rick Sanchez najednou objeví u své dcery Beth a chce se k ní a její rodině nastěhovat. Po dojemném shledání se Rick usídlí v garáži, kterou předělá na laboratoř, a začne v ní zkoumat různá nebezpečná udělátka a strojky. Samo o sobě by to nikomu nevadilo, jenže Rick do svých dobrodružných pokusů stále častěji zatahuje také svá vnoučata Mortyho a Summer. (TV Prima)

Recenze uživatele Milano33 k tomuto seriálu (10)

Mort Dinner Rick Andre (2021) (S05E01)

Tento seriál mi už neskutočne chýbal, ale čakanie sa vyplatilo, keďže táto epizóda nám má toho toľko čo ponúknuť. Rick and Morty je u mňa overená záruka kvality a predovšetkým humoru, ktorý vždycky pobaví. Je to parádne nahláškované, plné skrytého podtextu a odkazov na popkultúru, presne tak, ako sme u R&M zvyknutý. Táto časť mala naozaj skvelé sexuálne narážky, bolo to erotické a miestami až morbídne. Taktiež vytvorila zaujímavý priestor na hlbšie zamyslenie a filozofovanie nad pominuteľnosťou sveta. Je to skutočne šialené, ako jedna malinká blbosť, ktorú Morty spravil, dokáže uviesť do pohybu sled udalostí, ktoré ovplyvnia nie len  jednú generáciu, ale sakramentsky celú civilizáciu na jednej planéte. Dimenzia s dilatáciou času patrila k tomu najlepšiemu, čo nám táto epizóda mohla ponúknuť. Mortymu to snáď s Jessicou nikdy nevyjde, miesto toho však zasial pokrok do fantaskného stredovekého sveta. ()

Mortyplicity (2021) (S05E02)

Pomerne šialená epizóda, ktorá však kvôli celkovej nezáživnosti po chvíli omrzí. Námet ohľadom syntetického života bol zaujímavý iba v momentoch, kedy sa sústredil na existenčnú krízu a otázky. Celkovo tejto epizóde chýbala nejaká duchaplnejšia pointa, toto jednotvárne zabíjanie klonov zakrátko prestane baviť, čím sa stane zvyšok deja dosť fádnym a bez hlbšieho zmyslu. ()

A Rickconvenient Mort (2021) (S05E03)

Táto epizóda bola o poznanie lepšia ako tá minulá. Ani nie až tak vtipná, ako skôr zarmucujúca. Bol to príbeh tragickej, nenaplnenej lásky, ktorá nakoniec Mortymu nepriniesla nič iné než žiaľ, bolesť a sklamanie. Vyzerá to tak, že Mortymu sa asi nikdy nepošťastí. ()

Rickdependence Spray (2021) (S05E04)

Akože chápem, prečo sa na túto epizódu zosypala tak ostrá kritika, ale ja som sa skrátka náramne bavil. Bolo to nechutné, sarkastické, plné sexuálnych, ale i politických narážok, a sexizmu. Je vážne sranda, čo všetko si Rick and Morty dovoliť, tentokrát nám vystavali kataklizmatický problém na Mortyho obšťastňovaní a obrích spermiách. ()

Amortycan Grickfitti (2021) (S05E05)

Uťahovať si z Jerryho nikdy neomrzí, tá jeho naivita a nechápavosť ma zakaždým pobaví. A návšteva pekelnej dimenzie s pravidelnou dávkou negácie zapríčinenou konverzne inverznými démonmi bola už iba čerešnička na torte. Aj s Mortym a Summer sme si užili kopu bláznivej srandy, ich dobrodružstvo s Rickovým vozidlom stálo za to. ()

Rick & Morty's Thanksploitation Spectacular (2021) (S05E06)

ž si ani nepamätám, kedy naposledy som sa až takto váľal smiechom pri pozeraní Ricka and Mortyho. Proste geniálne! Fantasticky som sa nasmial na tejto bizarnej, absurdnej komédii, politický humor R&M vždycky išiel. Tento diel bol prepchatý bombastickými hláškami a gagmi, ja som tomuto dobrodružstvu s moriakmi jednoducho nevedel odolať a plne som podľahol jeho alogickej povahe. Táto epizóda vskutku poriadne dohnala do extrému už z predchádzajúcich epizód dôverne známu nezdravú súťaživosť o nadradenú a zvrchovanú pozíciu, ktorá panuje medzi neústupčivým Rickom a prezidentom USA. Pasáže s moriakmi a ich prevzatím moci patrilo k tomu najlepšiemu, čo nám seriál R&M za celú svoju existenciu ponúkol. ()

Gotron Jerrysis Rickvangelion (2021) (S05E07)

Kombinácia gangsteriek, anime a niekoľkých scifíčiek typu Power Rangers. Paródovanie filmov nie je u Ricka and Mortyho žiadnou novinkou, avšak tentokrát to bolo docela odfláknuté, príbehom nevýrazné a mimo potitulkovej scény som sa pri tomto diele ani raz poriadne nezasmial, čo sa mi pri sledovaní tohto seriálu stáva iba zriedkavo. ()

Rickternal Friendshine of the Spotless Mort (2021) (S05E08)

Na scénu sa nám vracia Birdperson a spolu s jeho spomienkami i Tammy. Táto spomienková epizóda bola takmer dokonalo vyvážená emóciami, nostalgiou a humorom. Aj keď nie všetky momenty na mňa zapôsobili tak, ako bolo pôvodne zaumienené. Príbeh epizódy bol o priateľstve a jeho hodnotách. ()

Forgetting Sarick Mortshall (2021) (S05E09)

Som pomerne rád, že sa vzájomnému vzťahu Ricka a Martyho, ktorý je už je aj tak veľmi vrstevnatí, pridala ďalšia dimenzia. Bolo mi však docela ľúto, že sa cesty Ricka a Mortyho takto separovali od seba a ešte viac ma dojal ich definitívny rozchod, ku ktorému žiaľ došlo. Ale na druhú stranu som zvedavý na nové dobrodružstvá s vranami. Rick and Two Crows Forever! :D ()

Rickmurai Jack (2021) (S05E10)

Epizóda s Citadelou, ktorá zase zmenila od základov úplne všetko. Finále série nabralo naozaj kolosálnych rozmerov a návrat k hlavnej dejovej línii poteší snáď úplne každého fanúšika oddanému seriálu Rick and Morty. Tentokrát je to ešte o poznanie viac meta, než ako bývalo zvykom. Môžeme si tu všimnúť búrania štvrtej steny i množstva narážok na to, ako by tvorcovia seriálu boli najradšej, keby sa mohli držať epizodického vyprávania a epizodických zápletiek, zatiaľ čo diváci od tvorcov žiadajú epizódy skôr príbehové a kanonické. Táto časť je preto plná vtipných vsuviek, sebareflexie a meta humoru, ktorý priamo útočí na stret týchto dvoch rozdielnych vízií. Tvorcovia totižto vyčkávali na tú správnu chvíľu, kedy nám na tanier naservírujú presne to, po čom tak veľmi prahneme. Konečne sa vraciame do Citadely a opätovne sa stretávame s Evil Mortym. Niektorým doterajším teóriám sa tým pádom spravila prietrž, avšak zároveň vznikla nový impulzívny podnet a úrodná pôda pre najrôznejšie špekulácie, ktorá ešte viacej nakopne zapálených fanúšikov. Zaujímavým experimentom bol tiež i ten nápad s tým anime introm a Rick and Two Crows stále zostávajú cool ideou. ()

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Letošní žebříček nejstahovanějších seriálů roku ovládlo studio Marvel spolu se studiem Disney. Pirátství samozřejmě není nic chvályhodného a prvenství v tomhle směru vlastně není až zase taková výhra… (více)

Scenárista Lokiho napíše nové Star Wars

06.01.2021

Ceny Emmy 2020 ovládla HBO

Ceny Emmy 2020 ovládla HBO

21.09.2020

V poněkud komornějším duchu byly letos rozdávány prestižní televizní ceny Emmy. Kvůli opatřením nedošlo tentokrát na živé publikum a moderátor Jimmy Kimmel se tak s většinou nominovaných bavil pouze… (více)