Reklama

Reklama

Pondělí ráno. Vincent vstává v pět hodin, nasedá do svého opotřebovaného auta a hodinu a půl jede do továrny, kde se celý den věnuje tupé a monotónní práci, při které si nesmí ani zakouřit. Po návratu domů by nejraději maloval, samotu jeho ateliéru však permanentně narušují rodinné povinnosti. Práce, žena i děti mu ze života dělají peklo, a tak si jednoho dne koupí lístek do Benátek a bez varování odjíždí. Po dlouhé době se dokáže radovat z obyčejného dne, prochází se městem a potkává jistého Carla, který mu nabídne nocleh. Ráno je oba nezvykle brzo probouzí budík. Je pondělí a Carlo musí do továrny, kde se nesmí kouřit a kde se hodně a jednotvárně pracuje. Vincent raději cestuje dál, neznámo kam, a když se po zhruba osmi měsících jednoho večera opět ukáže ve svém stavení kdesi na francouzském venkově, zjišťuje, že rodina si jeho nepřítomnosti málem ani nevšimla. Ráno tedy v pět hodin vstane, nasedne do svého opotřebovaného auta a hodinu a půl jede do továrny, kde se celý den věnuje tupé a monotónní práci, při které si nesmí ani zakouřit.

Snímek byl na Berlinale 2002 oceněn Stříbrným medvědem za nejlepší režii. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (25)

fNdEsIECLE 

všechny recenze uživatele

Tati featuring Antonioni (featuring Eric). Znám jednoho, který na mě hledí jak na Panenku Marii a Johanku z Arku, ale okem nepohodím a vláskem k němu nepověju. Naoko. (Občas, když kouká do piva, aby zapil žal svůj nesmírný či co, jukám na něj jak na svatého Václava.) A až sebere odvahu, tak ho odpálkuji. (Nemiluji neschopné lidi.) Má to vůbec smysl? (Budu informovat.) ()

dANo 

všechny recenze uživatele

Veľmi zaujímavý námet, ktorý Ioseliani zrealizoval výborným vidieckym štýlom a v záverečnej tretine oživil výletom hlavnej postavy do Benátok a ďalšieho sveta... Pri niektorých scénkach s fajčiacimi robotníkmi, alebo pozorovanie mladých mníšok v Benátkach, či návšteve markíza som sa aj dobre bavil, takže aj napriek pomalému tempu tieto veci filmu dodali šmrnc. ()

Reklama

haushinkaa 

všechny recenze uživatele

Kontrast mezi atmosférou ve Francii (všechno tak zelené, krásně ponuré a poklidné) a slunečnými Benátkami... Mně se film hodně líbil, plynul celkem rychle a téměř každý záběr mohl být samostatným obrazem. Francouzský venkov mě okouzlil svou opravdovostí a čistotou, Benátky jsou... Benátky... Hezký film... ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Francouzská vesnice nebo italské Benátky? V mnoha ohledech prašť jako uhoď. Pomalý, poklidný, laskavý, lehce úsměvný příběh jednoho muže, který si místo do továrny odskočil do Benátek a pak se ve stejném klidu vrátil na své původní místo. Změnilo se jeho dočasnou nepřítomností něco? Film, který pokládá otázky, ale je mu jedno, jestli na ně divák bude hledat odpovědi nebo se bude jen dobře bavit. ()

Vodou 

všechny recenze uživatele

V originále se film jmenuje Pondělí ráno - přijde mi, že to má jistou důležitost. Český překlad může zavádět a zbytečně předkládat děj. Film nemá působit jako předem naplánovaná cesta s jasným cílem. Myslím, že to byl i záměr autora záměrně diváka na nic nepřipravovat. Známý herec M.Amalric ve filmu jen namluvil hlavní postavu, což taky může divákovu mysl zbytečně zavádět.(popis na CSFD) ()

Galerie (12)

Reklama

Reklama