Ráno v Benátkách

Monday Morning

Ráno v Benátkach

Drama / Komedie

Francie / Itálie, 2002, 120 min

V originále se film jmenuje Pondělí ráno - přijde mi, že to má jistou důležitost. Český překlad může zavádět a zbytečně předkládat děj. Film nemá působit jako předem naplánovaná cesta s jasným cílem. Myslím, že to byl i záměr autora záměrně diváka na nic nepřipravovat. Známý herec M.Amalric ve filmu jen namluvil hlavní postavu, což taky může divákovu mysl zbytečně zavádět.(popis na CSFD)(8.1.2015)

Klid a pokoj, běh života pomalu a nevzrušeně plyne, emoce nepropukají, venkovský svět i rodinný život mají své pravidelnosti, práce zase své bezduché monotónosti.. Vydat se do světa poznat, že všude je chleba o dvou kůrkách, i když si umanutě myslíme, že jinde je kůrka lahodnější a více propečená, je tak lákavé. Pomalu přicházím na chuť filmům O. Iosselianiho – drobné radosti života převažují, alkohol je všudypřítomný, kouří se stále navzdory zákazům, jeho filmy plní zvířata, a především hrdinové přijímají život takový, jaký je. Drobná pohlazení po duši. Iosseliani má vlastní rukopis – toho si cením.(16.2.2009)

Docela slušný pokus o ztvárnění snažení jednoho nejmenovaného hrdiny, kterých je všude plno kolem nás. Jestli někdo aspoň nějaký čas pracoval v zaměstnání, které vykonával jen kvůli penězům, a dokáže si představit jaké musí být zážitek žít v takové rodině jako hlavní představitel, zcela pochopí dotčený příběh a snímek si výborně užije.(29.10.2009)

• rolly

už dávno som tak urputne netlačil očami hodiny dopredu, ako pri sledovaní tohto filmu. Téma zo života OK, úsmevné momenty tiež príjemne zakomponované, bolo ich však žalostne málo a označenie komédia by som bral s veľkou rezervou. Najväčším mínusom sú však kamera a strih, ktoré filmu výrazne ubližujú.(15.4.2016)

Veľmi zaujímavý námet, ktorý Ioseliani zrealizoval výborným vidieckym štýlom a v záverečnej tretine oživil výletom hlavnej postavy do Benátok a ďalšieho sveta... Pri niektorých scénkach s fajčiacimi robotníkmi, alebo pozorovanie mladých mníšok v Benátkach, či návšteve markíza som sa aj dobre bavil, takže aj napriek pomalému tempu tieto veci filmu dodali šmrnc.(5.2.2007)