Ta zvláštní láska

Love is Strange

USA / Francie, 2014, 98 min

Docela mile mě film překvapil. O to, že jsou hlavní 2 hrdinové gayové, v podstatě zase až tak moc nejde (jakkoliv se to může zdát vzhledem k tématu absurdní tvrzení), nejdůležitější je totiž tento fakt především pro úvodní záminku k vyhazovu kvůli „posvěcení“ vztahu sňatkem, přičemž důraz není tolik kladen na toto spojení, ale na stav, kdy se 2 partnerům výrazně změní společná finanční situace. A pak jde o jejich rozdělení, odloučení a zároveň přistěhování do 2 různých bytů; k homosexuálním policistům, kteří žijí bujarý společenský život, což George vcelku těžce snáší, a k vpravdě disfunkční rodině, pro kterou se zase stane velmi nadbytečným Ben (což by se ale dalo vlastně aplikovat i na jakýkoliv postarší heterosexuální pár, který by se dostal do podobné situace). Celý film působí velmi lidsky (své dělá i hudba), oběma hlavním postavám jejich lásku věříte (navíc se ani tvůrci nesnaží o žádnou rádoby kontroverzi ohledně zobrazování tělesností, partneři si jen sem tam dají pusu nebo se obejmou) a zároveň čekáte, jestli i přes to odloučení vztah vydrží (a zda min. „milovaný“ strýček Ben neskončí na ulici). Za vyloženě slabší bych viděl dopis rodičům dětí a trochu natahovanou scénu s Joeyho pláčem (film dokáže lehce dojímat i bez této už poněkud vykonstruované tečky). Ve výsledku to vidím na slušné 4*.(6.2.2015)

Nezvyknu davat 5 hvezdicek, ale tento film me dostal. Fuuu... obycejny zivot, nic vic nic min. Zel, hudbou umocneny bezny zivot, ktery me dostal, si to zaslouzi. Je jedno jestli se jedna o 2 lidi stejneho pohlavi, nebo rozdilneho. Tady je proste to co zijeme. Film se nesnazil odpovidat na otazky, spis je kladl... Oplati se videt, neni to oddechovka. Je to film pro soustredeneho divaka.(31.1.2015)

Dlouhodobý a láskyplný vztah Bena a George je krátce po oddání postaven před nečekanou komplikaci - po ztrátě bytu musí bydlet odděleně, když jim dočasné útočiště poskytnou přátelé a rodina. Ira Sachs laskavým, ale pronikavým pohledem sleduje, jak se se vzájemným odloučením popasují nejen oba partneři, ale i jak se s novou situací vyrovnávají ti, kdož jim poskytli přechodný azyl. Jemnému a vřelému dojmu ze snímku napomáhají uvolněné herecké výkony Lightowa a Moliny, klidná kamera i nevtíravý hudební doprovod. Těsné čtyři hvězdičky díky příjemně melancholickému vyznění.(11.7.2014)

Tak kluci... A pěkně od podlahy. Ben začíná. Jedem. "Když jsem ještě býval malý kluk, kluci já měl sen. Sníval jsem ho každý, každý všední den. Jednoho dne v neděli, když naši za babičkou odjeli, pátral jsem v mámině šatníku, střevíce padly k mému kotníku. Teplý letní den, venku samci motýlí, řekl jsem si po chvíli - Já jsem gay, jsem gay, jsem teplej. Já jsem gay, jsem gay, jsem teplej. Buď taky gay." Jak odpoví George? Pojď na to... "Dnes už jsem si jistý, že naše planeta je na oběžné dráze teplej květ, teplej je i vesmír, však i Antarktida roztaje již za šest let, slunce svítí každý den, tak neváhej a pojď se mnou ven. Podívej teplá žížala, pes i rostlina, vždyť fotosyntéza by bez nás nebyla, venku samci motýlí tulipány pylují, řekněme si po chvíli - Já jsem gay, jsem gay, jsem teplej." Tak to jo hoši. Vaše láska je nejenom zvláštní, ale i nudná a bez dechu. 50%(18.5.2015)

Na americké poměry (a to i nezávislého filmu) podivuhodně civilní, nevyhrocený film. Zejména mě zaujaly skvěle napsané vedlejší postavy. Dobrá byla i kamera Lanthimosova kameramana Voudourise, který trochu té řecké distance ve snímání přenesl i sem, což mělo rozhodně pozitivní důsledky. Naopak nadužívání slavných klavírních sonát bylo už na hranici snesitelnosti, přestože se jistě jednalo o záměr.(10.2.2015)