Ta zvláštní láska

Love is Strange

USA / Francie, 2014, 98 min

• Siegmund

Film jsem chtěl hned po prvních minutách vypnout. Nakonec jsem tak neudělal a film jsem zhlédl až do konce. Na filmu není celkem nic zajímavého. Řekl bych, že nabízí pohled do všední americké společnosti, ve které není vše jen OK a lidi se na sebe jen zdvořile neusmívají. Konečně se ukazují lidi se svými běžnými problémy. Snad jen z tohoto důvodu stojí za to, se na tento jinak velice průměrný film podívat.(4.9.2015)

Docela mile mě film překvapil. O to, že jsou hlavní 2 hrdinové gayové, v podstatě zase až tak moc nejde (jakkoliv se to může zdát vzhledem k tématu absurdní tvrzení), nejdůležitější je totiž tento fakt především pro úvodní záminku k vyhazovu kvůli „posvěcení“ vztahu sňatkem, přičemž důraz není tolik kladen na toto spojení, ale na stav, kdy se 2 partnerům výrazně změní společná finanční situace. A pak jde o jejich rozdělení, odloučení a zároveň přistěhování do 2 různých bytů; k homosexuálním policistům, kteří žijí bujarý společenský život, což George vcelku těžce snáší, a k vpravdě disfunkční rodině, pro kterou se zase stane velmi nadbytečným Ben (což by se ale dalo vlastně aplikovat i na jakýkoliv postarší heterosexuální pár, který by se dostal do podobné situace). Celý film působí velmi lidsky (své dělá i hudba), oběma hlavním postavám jejich lásku věříte (navíc se ani tvůrci nesnaží o žádnou rádoby kontroverzi ohledně zobrazování tělesností, partneři si jen sem tam dají pusu nebo se obejmou) a zároveň čekáte, jestli i přes to odloučení vztah vydrží (a zda min. „milovaný“ strýček Ben neskončí na ulici). Za vyloženě slabší bych viděl dopis rodičům dětí a trochu natahovanou scénu s Joeyho pláčem (film dokáže lehce dojímat i bez této už poněkud vykonstruované tečky). Ve výsledku to vidím na slušné 4*.(6.2.2015)

To nejlepší z mé návštěvy Varů. Narážka na GoT pobavila celý sál ("Co to je?" "Děláš si legraci? To je Hra o trůny! Vidíš ji? Daenerys Targaryen, je tak sošná.." :DD), ústřední herecká dvojice Lithgow a Molina nezklouzávali k žádnému pitvoření, jejich homosexuální lásku jim prostě sežerete i s navijákem. Vtipné, krásné, dojemné. No a narvaný sál hotelu Thermal, lepší atmosféru si prostě nemůžete přát.(7.7.2014)

• BOURQUE

Herecky celkom dobre obsadený a slušne zahraný film, ktorý však z pohľadu réžie a záveru (napriek tomu, že chlap a dievča na skateboarde pred slnkom vypadajú prekrásne) zlyháva. Trošku lepšie vypracované scény a dynamizmus sú tie veci, ktoré tu najviac chýbajú. Osobné hodnotenie: 68% (**) (3.5.2015)

Tak kluci... A pěkně od podlahy. Ben začíná. Jedem. "Když jsem ještě býval malý kluk, kluci já měl sen. Sníval jsem ho každý, každý všední den. Jednoho dne v neděli, když naši za babičkou odjeli, pátral jsem v mámině šatníku, střevíce padly k mému kotníku. Teplý letní den, venku samci motýlí, řekl jsem si po chvíli - Já jsem gay, jsem gay, jsem teplej. Já jsem gay, jsem gay, jsem teplej. Buď taky gay." Jak odpoví George? Pojď na to... "Dnes už jsem si jistý, že naše planeta je na oběžné dráze teplej květ, teplej je i vesmír, však i Antarktida roztaje již za šest let, slunce svítí každý den, tak neváhej a pojď se mnou ven. Podívej teplá žížala, pes i rostlina, vždyť fotosyntéza by bez nás nebyla, venku samci motýlí tulipány pylují, řekněme si po chvíli - Já jsem gay, jsem gay, jsem teplej." Tak to jo hoši. Vaše láska je nejenom zvláštní, ale i nudná a bez dechu. 50%(18.5.2015)