Ririi Šušu no subete

Riri Shushu no subete

All About Lily Chou-Chou

Japonsko, 2001, 146 min

• Pekisan

Nekonecne dlha studia na temu "sikana v Japonsku". Dopozerat to na jeden zatah bez toho, aby si clovek nezdriemol povazujem za nadludsky vykon. Obdivujm uzivatela Dragoni, ktory si to pustil 2 krat, len aby sa v tom zorientoval. To napriklad ja som sa v tom orientoval celkom dobre, ale vsetci mi boli uplne rovnako ukradnuti. Proste ciny japonskych pubertiakov, ich reakcie a motivy su mi natolko vzdialene, ze nemam sancu sa s nikym z nich stotoznit, drzat mu palce. Za plus povazujem zaujmavu formu (nie vsak prevedenie), ukazka toho ako funguje tzv. kruh sikany (bol sikanovany, bude sikanovat) a nekonecne romanticke zelene ryzove polia. Inac je to len skvela uspavanka s uspesnotou ako napr.: zvuky mora.(13.10.2011)

Tento sfilmovany internetovy roman zacina za zvuku klavesnice, kedy sa na obrazovke objavuju prispevky uzivatelov diskusneho fora venovaneho spevacke Lily Chou Chou. Tieto prispevky sa objavuju pocas celeho filmu a dochadza k prepletaniu s druhou, vyznamnejsou dejovou liniou. Ta sa zaobera skupinou japonskych stredoskolakov bojujucich s problemami dospievania v obdobi rastucej kriminality mladeze v Japonsku. Cele je to nasnimane miestami dost roztrasenou kamerou a podporene vynikajucou hudbou Lily Chou Chou aka Salyu. Vzhladom na nechronologicku stavbu pribehu a tomu, ze zmysel niektorych prispevkov zacne byt zretelny az ku koncu filmu odporucam druhe pozretie. To u mna este umocnilo dojem z tohto diela, ktore radim medzi to najlepsie co som mal z japonskych filmov moznost vidiet.(5.8.2008)

• Radiq

Obrazově hezké, ale po delší době to už nudilo a nemoh jsem se dočkat konce. Tak to prostě je. No a ti mladí, to jsem fakt nepochopil, co to z nich roste. Ale ještě víc jsem nepochopil, jak někdo může tak moc žrát nějakou zpěvačku, že jse schopen toho všeho, co se tam odehrálo. A ty příspěvky psané v ději klávesnicí mi připadaly naprosto nesmyslné a o ničem. No shrnuto: moc jsem se u toho nebavil. Fakt ne. No smůla. Hm, moje. :-((7.6.2006)

Film o rôznych podobách šikany a o éterickej hudbe, ktorá šikanovateľov a šikanujúcich spája. Lily Chou-Chou je éterickou bytosťou v podvedomí obyčajných teenagerov, ktorý sa trápia kvôli popularite, peniazom, dievčatám, prestíži a iným koninám. Iwai natočil veľmi neuchopiteľný film. Spojenie dokumentárneho s hraným tu má veľmi tenkú hranicu. Časovo je príbeh rozbitý a aj napriek našej snahe ho spojiť sa nám to nedarí. Iwaiovi nejde o vyrozprávanie príbehu ale o zachytenie emócie. Dospievanie je ťažké to vieme všetci, ale s Debussym v pozadí sa to akosi lepšie vstrebáva. Postavy sú chladné, odťažité. Nejdeme predsa pozerať film, kde ľudia trpia a zabíjajú sa a ničia všetko pozitívne okolo seba. Hoci aj toho je tu dostatok. Ideme len vyjadriť nejakú emóciu, ktorá musí mať jednotnú atmosféru s naratívom a potom, čo si kto z toho odnesie je jeho vec. Neuzatvorené, zmätočné, ale zároveň iné a citlivé. Nie som si úplne istý, či si budem pamätať nejaké scény, ale rozhodne to vo mne zanechalo nejaký pocit. Boh vie či je to dobré, alebo zlé. Existencia ma koniec koncov vyslobodí od minulosti, aby som pokračoval ďalej.(25.12.2016)

Toto je jediný film po konci ktorého som zostala potichu civieť s otvorenými ústami na prázdnu obrazovku ešte ďalších desať minút. Malo to na mňa tak neskutočný dopad, že na to neviem nájsť ani správne slová. Proste 146 minút čistého filmového orgazmu. Kamera lahodila oku, klasická hudba rozmaznávala uši, príbeh bol tak nádherne prepracovaný, že nejeden Holywoodsky režisér by mohol závidieť. Zaráža ma fakt, že tento film je tak neznámy a veľa ľudí aj keď si ho pozrú mu nevedia prísť na chuť. Pre mňa jeden z najlepších filmov made in Japan.(31.5.2011)

• - V jednej scéne postava hovorí, že Hoshinova mama vyzerá ako herečka Izumi Inamori. Táto herečka ju skutočne aj stvárnila vo filme. (mancer)

• - Ayumi Ito strávila týždne trénovaním hry na klavíri, aby mohla natočiť všetky klavírne scény bez dablérky. Bola tak posadnutá piesňou "Arabesque No. 1" od Debussyho, že ju mala aj ako zvonenie na mobile. (mancer)

• - Ayumi Ito si kvôli filmu nechala skutočne oholiť hlavu. (mancer)