18. leden 1943. Nacistické jednotky opět vpadly do varšavského ghetta s posláním, které již předtím plnily mnohokrát: shromáždit Židy k deportaci do tábora smrti Treblinka. Ale tentokrát je to jinak. Ozbrojení muži a ženy z židovské odbojové organizace proniknou do davu lidí, určených k deportaci. Poté, co je vydán signál, obrátí se proti svým utlačovatelům a udeří v zoufalém boji za svobodu Vzpoura, je pozoruhodně vyprávěný a dojímavý příběh o událostech a lidech, účastnících se největšího boje židovského ozbrojeného odporu vůči nacistickému teroru za druhé světové války. Režisér Jon Avnet zvolil energický polodokumentární styl, němž účinkují talentovaní herci jako Leelee Sobieski, Hank Azaria, David Swimmer a další. (oficiální text distributora)

hellstruck

Ti, kteří se nevzdali naděje a odmítli jen nečinně přihlížet masovému vraždění vlastního lidu a rozhodli se dát najevo odpor si určitě zaslouží, aby se na ně nezapomnělo. Tenhle film je k tomu možná dobrým krokem, ale pořád je to tříhodinové plánování a mluvení s trochou akce ke konci. Natočeno je to se strašlivým odstupem, jakoby se autoři báli přilačit na pilu nebo vydolovat z diváka nějakou tu slzu. Všichni herci jsou navíc neskutečně nevýrazní a angličtina s polským přízvukem jim zrovna na charismatu nepřidá. Nemám nic proti tomu, aby se dění v Polsku natáčelo anglicky, ale na Němce nemluvící německy byl opravdu divný pohled. Mimochodem mi trochu zatrnulo z toho, že takhle zníme my, Češi, anglicky mluvícím lidem, protože to skutečně trhalo uši i mne. Stručně jasně pokus dobrý a obdivuhodný, ale jako celek nezajímavé. A televizní zpracování film taky nezapře.... ()

Rex Mundi

Dám 3*, pretože miestami je to naozaj dobrý film. Ale pri jeho sledovaní ma stále napĺňal pocit skepticizmu voči americkým spracovaniam udalostí 2. svetovej vojny. Jednoducho sa neubránim dojmu, že (až na svetlé výnimky) dokážu dôveryhodne sfilmovať 2. svetovú len Európania, čiže národy, ktoré ju zažili na vlastnom území a bola im teda bližšie (doma!) než ktorémukoľvek Američanovi. Dvojnásobne to platí o televíznych filmoch, ako je aj Povstanie, kde sa nekladie silný dôraz na detaily, niektoré aspekty života počas vojny sú podcenené a iné naopak preháňané na efekt a vkus otupeného amerického diváka. Nedokážem prehryznúť Hanka Azariu s dobre živeným a svalnatým telom (do pol pása vyzlečeným), ktoré sa lesklo olejom, aj keď bola zima a skvelo sa medzi chudými Židmi ako reklama na reštauráciu a fitness centrum v jednom... a podobné obety na oltár estetiky či filmovej atraktivity, ktoré sa však rúhajú skutočnosti. To by si Spielberg alebo Polanski nedovolili. ()

tahit

Je možno říci, že nepochybně film zatraktivňuje hvězdné herecké obsazení. Boje německých vojáků pod vedením generála Stroopa ve varšavském ghettu proti židovským povstalcům působí hodně autenticky a závěrečný masakr, to je tedy síla. Samozřejmě nevím, jaká je míra věrnosti vůči skutečným faktům, avšak hodně důležité na tomhle filmu je ovšem to, že předává svědectví o povstání způsobem víc než přesvědčivým. Ne, že bych zrovna židovský častý pocit výlučnosti miloval, ale tady jsem s nimi soucítil. ()

Fiftis

Okolo Varšavy sa tiahne obrovský tehlový múr oddeľujúci štvrť známu ako varšavské getto. Žije v ňom od 300 do 450 tisíc Židov. Keď ich Nemci začnú deportovať do koncentračného tábora v Treblinke, začne svoju rezistenciu Židovská bojová organizácia, ktorej aktivita vyvrcholí 18. januára 1943. Film rozpráva príbeh o židovských bojovníkoch, ktorí bránili varšavské getto proti nacistami. Tento vymyslený sci-fi príbeh, ktorý má urobiť so židov hrdinov, natočil žid Jon Avnet a natáčalo sa tiež v Bratislave. Jednak o nejakých koncentračných táboroch sa dozvedeli až Američania v roku 44 a preto bolo nemožné aby sa z poza múru getta niektorý žid dozvedel o koncentrákoch a po druhé židia nemali samozrejme žiadne zbrane. Jedná sa o čisto priemernú snímu, avšak pozdvihuje ju priam až hviezdne obsadenie (Leelee Sobieski, Hank Azaria, David Schwimmer, Jon Voight, Donald Sutherland). ()

klerik

Velmi dobrý vojnový film! Velké prekvapenie. Občas vidno, že bolo menej peňazí, ale keď sa na scéne objavil sám velký Jon Voight skoro som skolaboval nad výpravnosťou scény masakru. Určite ostane v pamäti dlhšie ako väčšina veľkorozpočtoviek... ()

Chrustyn

Překvapivě velice dobře zpracované téma holokaustu a partyzánské vzpoury proti nepřemožitelnému Německu. Na TV produkce film překvapuje zdařilou velkolepou výpravou a velice dobrými hereckými výkony. Nechybí zde ani přiblížení historie (skutečné postavy ve velení německých armád) ani propracované akční scény (dobývaní továrny a spousta dalších). I přes tříhodinnovou délku film nenudí ba naopak zaujme a donutí diváka postavám fandit. ()

Morholt

Tři hodiny je opravdu moc, ale i přes natahované pasáže je Vzpoura působivou výpovědí o povstání ve Varšavském ghettu. Na televizní zpracování to má víc než solidní výpravu a zaujme i autentičností bojů, které živořící obyvatelé ghetta vedli s německou přesilou. Dalším aspektem, který filmu přidává na atraktivitě, je áčkové obsazení. Nevím, jestli to byl režisérův záměr, ale obsadit do rolí vůdců povstání dva židovské herce, Schwimmera a Azariu, bylo celkem trefou do černého. Potěší i pár štěků našich zástupců a mě docela překvapila účast Pavla Landovského a jeho dvě věty. 80% ()

blackrain

Události, které se dějí v tomto filmu, by měly být neustále připomínány. Lidé totiž mají poměrně krátkou paměť a ošklivé věci rádi vytěsňují. Taky to dělám. Je to totiž normální. Jinak by se lidi museli zbláznit. Překvapila mě přítomnost našich herců. Zvláště někteří působily jako zjevení, jako blesk z čistého nebe. Viděna anglicky mluvená verze s českými titulkami. Škoda, že to nebylo v polštině. Bylo by to mnohem autentičtější. Zajímavé byly záběry, kde se nemluvilo a jen je podkreslovala hudba. Mohlo jich být ale mnohem víc. Délka filmu mi bohužel nesedla. Díky časovým údajům jsem se ve filmu neztrácela. ()

kinderman

Strhující drama o židovském povstání ve varšavském ghettu roku 1943 vyniká silným (protože pravdivým) příběhem, výbornými hereckými výkony a (na televizní poměry) rozmáchlou výpravou a pečlivou režií. Ačkoli kamera často (pseudo)dokumentárně těká po scéně a přenáší divákovu pozornost od postavy k postavě, stále přesně víme, co se děje a kdo je kdo. A přestože z hodin dějepisu (či z dokumentu na luxusní dvojdiskové DVD edici, kterou naši distributoři z nepochopitelných důvodů ignorují) víme, jak vše skončí, podvědomě si skoro přejeme, aby tvůrci historii přepsali. Pokud je snímek míněn jako pocta obětem i (těm několika) přeživším, pak je to pocta filmově více než povedená. ()

Juto

Čo dokážu ľudia, keď sú zahnaný do kúta.Vo filme bojovali židovské ženy ako amazonky. Na tv film veľmi dobré spracovanie. 8/10 ()

Loki81

Na TV film dobra prace... ovsem hodnoceni srazi fakt, ze misty pusobi film jako scifi nez jako valecne drama :) ale za to muze bezpochyby dost priskrceny rozpocet. 65,5% (0,5% za Vasuta s bicikem a nahou Leelee Sobieski v budce) ()

mr.filo

Jednoznačný "One role actor" Ross se místy nepodařeně snažil jevit jako odbojový polský žid. Jen díky němu váhám mezi 3 a 4 *. ()

TroiMae

Jsem v rozpacích, jak film hodnotit. Působí prostě tak nějak… televizně. Byť kupodivu ani David Schwimmer nevadí. Ale ten pocit, že všichni mluví… divně, s tím rádoby přízvukem. Ale na druhou stranu oceňuji, že jsem se zase něco dozvěděl. I když to není poprvé, co vidím film o varšavském povstání, dosud jsem měl dost zjednodušené představy. Takže přeci jen film by proto měl být aspoň jednou shlédnut. ()

PALINO

Na televízny film veľmi pôsobivé spracovanie, akčné scény dosahujú kvalitu celovečerných filmov. Film má kvalitné herecké obsadenie a z môjho pohľadu bol zaujímavý aj tým, že sa natáčal v mojej rodnej Bratislave. ()

Sagara

Videl som iba druhy diel tohto filmu, ten bol za dve hviezdicky. Tretiu davam za to, ze som si v tomto filme mohol zahrat. Hoci iba ako komparz, ale pre fanusika filmu to boli nadherne stravene dni. ()

Oyer

U mě dobré :-) Škoda, že některé části byli až tak zbytečně natahované. Určitě se tento snímek nemůže srovnávat s vytvořenou atmosférou Schindlerového seznamu nebo Pianisty, přesto půvab podobného charakteru tu nechybí. ()

mira007

Na televizní film solidní, dokonce s účastí česko-slovenských herců ( Hryc je frajer ) - je to jeden z mála filmů vedle Pianisty od Polanského, který se tímto tématem zabývá. Pravda, když do rukou berou Američani historii je to loterie, ale tady byla dodržená základní faktografie tak budiž to přičteno k dalším hvězdám. ()