Zankjó no Terror (TV seriál)

• japonský

残響のテロル

• japonský

Zankyō no Terror

Terror in Resonance

Animovaný / Drama / Thriller

Japonsko, 2014, 11x23 min

• Zíza

Začíná to zajímavě, ale pak si uvědomíte, že holky jsou tam navíc, detektiv je jediný frajer a čísla nejsou takoví borci, jak by se mohlo zdát. Opening se mi moc nelíbil, ale ending ano. V podstatě jsem celou dobu čekala, že něco přijde, ale nakonec vše vyznělo do prázdna a já nevěděla, co si o tom mám myslet, protože to ve mně nezanechalo zhola nic. Nad vodou to držela hudba a i animace se mi vcelku líbila. Ale co mě zklamalo na konci, tak že na "dřevěných tabulkách" byla 12 ještě dřív, než bylo nutné… Očekávání nebyla žádná, proto nejsem zklamaná, ale ani nadšená. Trochu mi to zpětně přijde jako ztráta času – ačkoliv se při tom dobře večeří.(1.10.2014)

Vzít si na paškál skupinku lidí, kteří k splnění svého poměrně malicherného cíle využívají ty nejextrémnější prostředky, je odvážné. Minimálně se dostáváme k neokoukanému tématu, kdy si máme oblíbit dvojičku, která páchá trestné činy, přičemž v jádru pudla je nám cpáno, že to myslí dobře. Zpočátku mají u mně úspěch, protože detektivní zápletka je zajímavá a posouvá hlavní protagonisty do vod inteligentních postav, takže má zvědavost dostává pořádně zabrat. Bohužel, čím dál se dostáváme, tím horší to je. Některé postavy absolutně v mých očích postrádají smysl, hlavní pár protagonistů začíná kupit nepochopitelné chyby. Celou dobu jdete za svým cílem a pak najednou je vám ukradený? Asi vnímám lásku trochu jinak, co Japonci (skoro určitě, co si budeme povídat), takže je pro mě těžký vstřebat chování slečen a pak též jednoho z čísel, ale právě kvůli tomu pak seriál postrádá smysl a údernost. Samotný závěr mi přišel dost přitažený za vlasy, řekl jsem si "oukeeeej" a byl rád, že je konec.(6.12.2016)

Vždyť je to krásné anime. Miluji tu atmosféru. Akce střídá v jedné zvukové vlně melancholii. Promyšlené je to dobře. Nelogičnosti jsem nenašel. Sympatické postavy, rozumím jim dobře. Když to porovnáme jen tak pro legraci s death notem, je to úžasné. Podobné téma s úplně jinou originální atmosférou. Death note byl monstrózní gigantický monumentální, proto měl i ten typ hudby a akce, vše tam podporuje jeho atmosféru. Ale tak je to přece i tady. Je to melancholické, emocionální, procítěné, detailní a ta geniální hudba k tomu naprosto pasuje, což se odvážím říct, že těžší počin než v death notu, monumentální hudba se dá postavit, je těžká na vymyšlení, ale pasuje téměř vždy, ale vymyslet tenhle typ hudby je stejně těžké, a k tomu musíte přidat i to, že krásně pasuje. Jak může být ta holka stupidní, vždyť je to skvěle napsaná postava s pořádnou backstory. Je sympatická, skvěle nadesignovaná (stejně jako všichni ostatní). Ona je tam velice důležitá, ne tolik pro příběh, ale právě pro tu procítěnou atmosféru. Kdyby tam byly jenom sami dva, něco by tam chybělo. Opravdu asi největší úspěch tohoto anime jsou skvěle vymyšlené, navržené a nakreslené postavy, všechny do jedný. Skvělá grafika zase skvěle sloučená s atmosférou. Ukazuje nám zajímavé a nevšední pohledy na Japonsko. Navíc mám asi nejradši kresbu Seinen a tohle se tomu minimálně hodně podobá. Jako je pravda, že je to death notu podobné, ale rozhodně bych to k tomu nechtěl přirovnávat ani v nejmenším. Není to skoro ani stejný žánr. Jak už jsem řekl death note se snaží o něco diametrálně jiného než Terror in resonance, proto se to nedá srovnat. Kdybych to chtěl srovnat došel bych k jednoduché premise Terror je mnohem LEPŠÍ než death note, Death note je mnohem LEPŠÍ než terror.(21.9.2014)

Upřímně ani po dlouhém časovém odstupu pořád nevím jako toto dílko hodnotit. Na jednu stranu má hustou atmosféru, emoce, zajímavé postavy, pěknou animaci, skvělý soundtrack, je to napínavé a těšila jsem se na každý nový díl. Na stranu druhou některé věci byly dost nelogické a celkové vyústění bylo ... řekněme zvláštní. Kolem 7/10(11.3.2015)

• mandelbrot

Morálně odpudivé dílo, prezentující destrukci jako legitimní způsob, kterým můžou společností ublížení upozornit na své příkoří a dojít pochopení ostatními. Nejen to, dokonce můžou sloužit podobně postiženým jako inspirace a dodat jim naději lepších zítřků. Nijak přitom není vysvětleno proč jsou tak extrémní prostředky nutné, nedojde k žádnému zvážení jakýchkoliv alternativ. Absentuje také zaobírání se důsledky útoků na společnost, naopak je nám stále vtloukána do hlavy absence obětí na životech (dle mého názoru vysoce nepravděpodobná) snad aby si divák neuvědomil, že hlavní postavy nejsou žádní hrdinové bojující proti opresivnímu režimu ale pouze nezodpovědní spratci, kteří pobaveně hrají vražedné hry s celým národem. Glorifikace něčeho takového nemá daleko k schvalování činů šílených střelců a lidí posílajících antrax v dopisech. Seriál se patrně chtěl vyjadřovat k hrozbám nacionalismu, těžkostem mladé generace a nerovnému vztahu Japonska a Spojených států, výsledné poselství - jakkoliv je asi nechtěné - je ale naprosto pomýlené a odporné.(5.10.2014)

• - Dva neexistující teroristé zveřejňují videa, kde vystupují jako Sfingy. Sfinga je mýtická bytost, která každému, kdo zabloudil k městu Théby, dá otázku. Pokud ji zbloudilí neuhádne, sfinga ho zahubí. Pokud ano, zahubí se sama. V tomto případě je to podobné, až na to, že místo zahubení se jedná o výbuch bomby. (Natami)