Zankjó no Terror (TV seriál)

• japonský

残響のテロル

• japonský

Zankyō no Terror

Terror in Resonance

Animovaný / Drama / Thriller

Japonsko, 2014, 11x23 min

Takže se nám vylíhlo mládě Death Note... Stále jsem toho názoru, že na tento žánr je prostě potřeba více než jedna sezóna (10-14 dílů). To ať si nechají pro školní romance, kde se vesměs nic neděje. Rozjezd byl perfektní. Za první 3 epizody bych dal 10/10 a ani se dál nerozmýšlel. Problém ale nastává, když chce z tohohle nápadu někdo udělat smysluplný a plynulý příběh. Skoro mi to přišlo, jako kdyby z velkolepého rozjezdu si autor najednou uvědomil, že se nachází ve slepé uličce. Závěr jako takový se mi líbil velice, ovšem přišel opravdu příliš brzy. I přes tuto kritiku ale hodnotím pozitivně, jelikož jsem se ani trochu nenudil a to málo, co jsme dostali, bylo nabité.(26.9.2014)

• SonGokussj

Po 10. díle - prozatím jen výzva. Můžete mi někdo do diskuze prosím napsat, proč (ale konkrétně) tomu nemám dát 1* (za sympatického detektiva)? Rád si poslechnu konstruktivní vysvětlení. [Update 22.03.2015]: Zapomenul jsem se zmínit, že jsem byl schopen to dokoukat a "chtěl" bych snížit hodnocení. Ale říkám si - alespoň tu grafiku ocením. Ostatní byla od poloviny neuvěřitelná slátanina. A Jeoffrey!!! Vysvětlení tvých 5*! :-D. Za naprosto stupidní, nelogickej příběh o pomstě, za bělovlasou blbku, za černovlasou blbku, za 2 postavy, které se z Free! vplížily do jiného anime: 10%....(18.9.2014)

Vždyť je to krásné anime. Miluji tu atmosféru. Akce střídá v jedné zvukové vlně melancholii. Promyšlené je to dobře. Nelogičnosti jsem nenašel. Sympatické postavy, rozumím jim dobře. Když to porovnáme jen tak pro legraci s death notem, je to úžasné. Podobné téma s úplně jinou originální atmosférou. Death note byl monstrózní gigantický monumentální, proto měl i ten typ hudby a akce, vše tam podporuje jeho atmosféru. Ale tak je to přece i tady. Je to melancholické, emocionální, procítěné, detailní a ta geniální hudba k tomu naprosto pasuje, což se odvážím říct, že těžší počin než v death notu, monumentální hudba se dá postavit, je těžká na vymyšlení, ale pasuje téměř vždy, ale vymyslet tenhle typ hudby je stejně těžké, a k tomu musíte přidat i to, že krásně pasuje. Jak může být ta holka stupidní, vždyť je to skvěle napsaná postava s pořádnou backstory. Je sympatická, skvěle nadesignovaná (stejně jako všichni ostatní). Ona je tam velice důležitá, ne tolik pro příběh, ale právě pro tu procítěnou atmosféru. Kdyby tam byly jenom sami dva, něco by tam chybělo. Opravdu asi největší úspěch tohoto anime jsou skvěle vymyšlené, navržené a nakreslené postavy, všechny do jedný. Skvělá grafika zase skvěle sloučená s atmosférou. Ukazuje nám zajímavé a nevšední pohledy na Japonsko. Navíc mám asi nejradši kresbu Seinen a tohle se tomu minimálně hodně podobá. Jako je pravda, že je to death notu podobné, ale rozhodně bych to k tomu nechtěl přirovnávat ani v nejmenším. Není to skoro ani stejný žánr. Jak už jsem řekl death note se snaží o něco diametrálně jiného než Terror in resonance, proto se to nedá srovnat. Kdybych to chtěl srovnat došel bych k jednoduché premise Terror je mnohem LEPŠÍ než death note, Death note je mnohem LEPŠÍ než terror.(21.9.2014)

• mandelbrot

Morálně odpudivé dílo, prezentující destrukci jako legitimní způsob, kterým můžou společností ublížení upozornit na své příkoří a dojít pochopení ostatními. Nejen to, dokonce můžou sloužit podobně postiženým jako inspirace a dodat jim naději lepších zítřků. Nijak přitom není vysvětleno proč jsou tak extrémní prostředky nutné, nedojde k žádnému zvážení jakýchkoliv alternativ. Absentuje také zaobírání se důsledky útoků na společnost, naopak je nám stále vtloukána do hlavy absence obětí na životech (dle mého názoru vysoce nepravděpodobná) snad aby si divák neuvědomil, že hlavní postavy nejsou žádní hrdinové bojující proti opresivnímu režimu ale pouze nezodpovědní spratci, kteří pobaveně hrají vražedné hry s celým národem. Glorifikace něčeho takového nemá daleko k schvalování činů šílených střelců a lidí posílajících antrax v dopisech. Seriál se patrně chtěl vyjadřovat k hrozbám nacionalismu, těžkostem mladé generace a nerovnému vztahu Japonska a Spojených států, výsledné poselství - jakkoliv je asi nechtěné - je ale naprosto pomýlené a odporné.(5.10.2014)

Komentář obsahuje náznaky spoileru. — Tento seriál je jedno velké dilema. Šin'ičiró Watanabemu a spol. se podařilo přede mě postavit opravdové dilema. Člověk totiž sleduje prvních devět dílů a postupně si říká, že tento seriál jde díl od dílu do stále většího kopru, že je v něm čím dál více chyb, nedovysvětleností a divných plot twistů, dokud nepřijdou poslední dva díly. Zejména v posledním díle se však tvůrci pokusí všechny tyto tvůrčí lapsy ospravedlnit a vytvoří silnou katarzi. A právě v tomto bodě mám před sebou dilema. Nevím, zda uvěřit tomu, že všechny tyto lapsy byly udělány záměrně, aby pak v závěru diváka čekala o to větší katarze, nebo zda tvůrci nadělali takové chyby opravdu jen z vlastní neschopnosti a dopředu moc nepřemýšleli, přičemž ke konci se jim nějakým způsobem podařilo splácat ucelenější závěr dohromady. Kdyby ty lapsy nebyly tak velké, samozřejmě bych uvěřil verzi první, neb Watanabe není žádným nováčkem na poli anime, ale právě ta po většinu seriálu šílená děravost scénáře (ať už úmyslná, nebo ne) ve mně vyvolává neustálé pochybnosti. Nejhorší totiž je, že nedokážu posoudit ani to, zda byl samotný závěr povedený. Zanechal ve mně silnou katarzi, to ano, ale už neumím říct, zda ono závěrečné vysvětlení motivů postav bylo tak strašně laciné, protože tvůrci nedokázali vymyslet dobrý konec, nebo tak skvěle promyšlené, když jednoduchost motivů a idejí hlavních postav tvoří přímo nádherný kontrast k rafinovanosti jejich činů, jimiž se celou dobu snaží říct v podstatě banální věc. Abych však jen nespekuloval nad tím, čím si nejsem jist, stálo by teď za to napsat, čím si jistý jsem, ať se to má tak či onak. Jistý jsem si tím, že všeobecné neumětelství Lisy je přehnané, netečnost Japonska (a ostatně i USA) vůči činům Five je až příliš velká, hudební stránka seriálu je vynikající (dobrý opening, ještě lepší ending a ještě mnohem lepší OST od Jóko Kanno), kresba i návrhy postav jsou pěkné a časté srovnávání s Death Note je trochu mimo (zejména kvůli naprosté odlišnosti motivů pachatelů). Shrnuto podtrženo, u tohoto seriálu si vážně nejsem skoro ničím jist, a tak zatím nemůžu hodnotit. Nevím, zda se mi vlastně líbil, nebo ne, zda byl tak zatraceně dobrý, nebo byl tak strašnou slátaninou. Jde o jednu z mála záležitostí, v níž se dokážu plně identifikovat jak s uživateli, kteří hodnotí 1* (ne s těmi, jež hodnotí odpad!, protože odpad! si seriál už jen kvůli hudbě Jóko Kanno nezaslouží), tak s těmi, jež hodnotí plným počtem. Asi si budu muset nechat názor nějakou dobu uležet v hlavě. — Edit: Nakonec volím zlatou střední cestu, a to sic 3*.(26.9.2014)

• - Dva neexistující teroristé zveřejňují videa, kde vystupují jako Sfingy. Sfinga je mýtická bytost, která každému, kdo zabloudil k městu Théby, dá otázku. Pokud ji zbloudilí neuhádne, sfinga ho zahubí. Pokud ano, zahubí se sama. V tomto případě je to podobné, až na to, že místo zahubení se jedná o výbuch bomby. (Natami)