Epizody(63)

Sejong

Můj překlad (alternativní). Seriál se dá volně stáhnout na oficiálních stránkách SBS tady. Tento seriál je... zajímavý. Všem záporákům bych nejraději nafackoval. A postupem času počet facek navyšoval. Množství postav, které si facky zaslouží rovněž narůstá. Záporáci jsou tady všeho druhu. Od chamtivých úředníků, žárlivých konkubín, pomstychtivých služek, přes slizké eunuchy, kruté členy královské rodiny, zlomyslné dvorní paní, ctižádostivé zmetky, zrádce až po kladné postavy, které se jimi nechají oblbnout - ty si zaslouží dvojnásobnou nakládačku. Seriál postupně graduje a to hned dvakrát. Při obou kulminacích je to dramatické až až. Objevuje se spousta scén, na které se špatně dívá. Ne proto, že jsou špatně natočeny nebo vymyšleny, jen jsou prostě zrůdné a ohavné, kvůli historické době a zasazení. Seriál poodhaluje život eunuchů na královském dvoře. Eunuchové hrají velkou roli a jsou představeni jako lidé. Ne jako ty postavy někde vzadu. Ale i když eunuchové prostupují vše, o nich tento příběh není. Jsou to stále jen sluhové a stíny svých pánů. Tím, že jsou však všude, dokážou spoustu věcí ovlivnit. Život není krutý jen pro ně, ale skoro pro každou postavu. V tomto seriálu se více než jinde ukazuje skutečnost, že pokud jste zmetci, žijete si dobře a s poctivostí nejdřív pojdeš. Celkově je to však velmi dobrý seriál. Je víc realistický než novodobější počiny a pokud jde o drama, tak jde do morku kostí. Příběh se odehrává v Čosonu po roce 1457. Během seriálu se vystřídá snad šest králů a vy sledujete, jakým způsobem hráli eunuši roli v jejich zvolení, jejich vládě i jejich konci. Příběh však není o politice jako takové, ale o lidském charakteru, neveselé realitě skutečnosti a o tom, že když se páchá zlo, vyžaduje to jak ty, co to zlo páchají, tak ty, kteří jim to umožní. Herecky musím vyzdvihnout Jeon Kwang Ryul - vrchního eunucha - ten hraje snad vždy dobře a to má komplikovanou postavu. Jeon In Hwa - hrála největší megeru, ale hrála ji tak dobře, že ji nemůžu než pochválit. Málokdy se stává, že k postavě cítíte takový odpor, ale musíte obdivovat herecký výkon. Kim Soo Mi - jako by ani nehrála, ale svou postavu žila a samozřejmě starého eunucha, který byl nejvíc odporný. Abych to shrnul. Herecky, scénáristicky, výpravou, příběhem, realističností, kostýmy a kulisami je to výborné. Hudba je kromě dvou nebo tří písní spíše průměrná. Celkově je to nezapomenutelné. Doporučuji všem, kteří znají seriál Dae Jang Geum, při kterém bylo vidět, jak tvrdý režim mají dvorní paní. Tady je to při pohledu na eunuchy. K seriálu jsem vytvořil titulky a nikdy v životě jsem tolikrát nepoužil slova jako je eunuch, kastrace a další. Nemyslete si, že je to jen o tom. Tato krutost tam je, ale v porovnání s hlavním motivem ohavnosti je to jen nepostřehnutelná podčást. A jaký je hlavní motiv ohavnosti? Ten je mnohem komplikovanější a budete si jej muset zjistit sami, když se na seriál podíváte. Život je jen dlouhý sen ve dne. ()