Kde je dům mého přítele? (festivalový název)

• perština

Khane-ye doust kodjast?

Where Is the Friend's Home?

Írán, 1987, 83 min

Říkám si, že nešlo o to natočit film, který by měl být kritickým zrcadlem světa dospělých. Pro mě snímek vynikal právě tím. A taky skvělým herectvím trochu bezradného a hodně odhodlaného školáka. Proti němu se dospělí projevují jako ne-li přímo bezohledné tak určitě empatii a zájem o druhé postrádající bytosti, které jsou otroky svých povinností, podřízení zajetým vzorcům jednání. Jen trochu se zastavit a zaposlouchat do duše dítěte, které vše hluboce prožívá a jehož svět umí každý den něčím novým překvapit, v tom vidím silné poselství.(15.1.2017)

Děti jsou pro Kiarostamiho velkou inspirací. A inspirací velmi dobrou, jak potvrzuje sníme "Kde je dům mého přitele?". Malý chlapec hledá přitele, aby mu mohl vrátit sešit a zabránil tak jeho vyloučení ze školy. Jeho snažení při tom není vedeno morálními pohnutky, ale prostým přátelstvím a potřebou napravit svoji chybu. Dětská duše je tak vyobrazena ve své nevinnosti. Ostatně, jestliže chlapec poruší nějaká pravidla, pak je to kvůli potřebě dosáhnout své záměru, tedy předejít neštěsťastnému vyloučení a jen stěží mu to lze vyčítat. Celý film mi nepřipomíná ani tak pohádku jako spíš báseň.(11.8.2012)

V jednoduchosti je síla. Kiarostamího starší filmy mají někdy až banální náměty a jejich provedení působí právě tak prostě až všedně; je to ale jen zdání. Jeho díla jsou ve všech ohledech na výši (ať už jde o scénář, střih, výběr herců nebo Kiarostamího specialitu - umné vedení dětských herců). Roztomilý klučina v hlavní roli je výborný; pohled na jeho vyčerpaný výraz po střetu s omezujícím světem dospělých stojí za to ("Ale vy jdete moc pomalu a já spěchám!"). Khane-ye doust kodjast? je jednoduchý film, který si ale zaslouží pozornost, protože podobně kvalitních na tomto poli je jak šafránu. Dávám plné hodnocení, nelze jinak.(13.6.2011)

Ač námět i samotný klučina jsou skvělí, reálie i zpracování poměrně zajímavé, v mých očích to pro zaujetí nestačilo. Přišlo mi to jen jako jakási hříčka, bez hlubšího záběru či přesahu. Možná je to jen mou neschopností či jsem neprohlédl první plán, ale připomínalo mi to spíše takové ty studentské filmy typu: chci "něco" natočit a nemám vlastně co. Jakési existenciální pnutí, které pro mne odlišuje šeď od filmového zážitku. LFS Uherské Hradiště 2012.(26.7.2012)

Ahmed: Cesta tam a zase späť...a tam a zase späť. Jednoduchý príbeh, ktorý by si vystačil aj na pólhodinku v nejakých tých Bakalároch, ale keď sa to vie, dá sa to príťažlivou formou rozpovedať aj na ploche hodinky a štvrť. Takže Ahmed omylom zoberie zo školy zošit svojho kamaráta z vedľajšej dediny, ale ten musí do neho napísať do zajtra domácu úlohu. A tak sa 8-ročný chalan vydáva za kopec hľadať jeho domov. Kde je dom môjho priateľa? hovorí rozotmilým spôsobom o detskej oddanosti a zmysle pre česť, ktorá tak nejak ľuďom v dospelom veku začína chýbať. Okrem toho vidíme, že deti častokrát musia vypomáhať doma rodičom na úkor vzdelania. Príjemný film s fokusom na detských hrdinov, ktorí tu sú obzvlášť roztomilí.(2.5.2019)