Cestovatel (festivalový název)

Mossafer

Traveler, The

Írán, 1974, 83 min

Abbas Kiarostami

Člověk se nemohl na hlavní postavu ani urazit. Tomu říkám dobře natočený film, jestliže mě z mých zásad dokáže vyvést bez újmy. // 38. LFŠ UH 2012(30.7.2012)

Tento způsob filmu zdá se mi být typicky iránským. Nemůžu se zbavit dojmu, že jsem viděl snimek, který později ovlivnil další íránský kousek Božské děti. Umanutý záměr malého chlapce spatřit na vlastní oči fotbalový zápas v dalekém hlavním městě vítězí, dosažen všemi možnými prostředky. Děti jsou sobci, jejich touhy jsou ale silné a čisté, stejně jako jejich duše. Dále nechci spoilerovat, závěr je sice očekávaný, ale bezesporu se povedl. Čistý a dobrý film. [LFŠ 2012](30.7.2012)

LFŠ 2012: Příběh o chlapci, který je odhodlán splnit si svůj sen, ať to stojí, co to stojí. Kiarostami vykresluje jeho cestu a překonávání překonávání překážek až k samotnému konci, na který divák netrpělivě čeká. Podaří se mu to nebo ne?(4.8.2012)

Malý hrdina se snaží splnit svůj sen, a proto se nechová zrovna dvakrát hezky. Byť mě jeho snažení občas začínalo mírně štvát, pořád jsem stál na jeho straně. Kiarostomí staví jednoduché otázky obyčejného života do umělecké roviny. A daří se mu to docela dobře, bez zbytečného moralizování a přehršle kladných hrdinů.(10.8.2012)