poster

Za hranicí ticha

 • Německo

  Jenseits der Stille

 • Slovensko

  Mimo ticha

 • USA

  Beyond Silence

Drama / Hudební

Německo / Švýcarsko, 1996, 109 min

 • Lucjen
  ****

  Nenápadná záležitosť, ktorá postupne odkrýva vrstvu za vrstvou, rozpracováva svoje postavy a je nečakane komplexná. Hľadám správne slová na vysvetlenie, ako ma nakoniec mohol dostať film, ktorý ma takmer celú prvú polovicu trochu nudil. Lara mi aj cez výborné herecké výkony oboch herečiek od začiatku liezla trochu na nervy, jej rodičia boli akýsi tichí a jej teta mi tiež nesadla. Navyše som zistila, že ma v ich spoločnosti čaká ešte viac než hodina. Dej však plynul, veľmi pomaly, všetky fázy a vývin postáv sú veľmi precízne - niečo ako kĺzanie po povrchu tu neexistuje - akosi mi všetky prirástli k srdcu. Lare som nakoniec priala jej vysnenú školu, podivnej tete šťastie a hlavne otcovi a dcére porozumenie na oboch stranách. Hviezdou tejto hudobnej drámy pre mňa nie je ani Testud, ani Trieb. Najzaujímavejšou postavou zo všetkých je práve hluchý otec, na ktorého sa vám dostane pohľad zo všemožných uhlov. Howie Seago je k tomu ako bonus brilantný a patria mu všetky intenzívne momenty vo filme. Piatu hviezdičku nemôžem dať za ten vlažný začiatok.(1.11.2016)

 • laik_60
  *****

  Zase jeden dobrý neamerický filmový kúsok. Nádherné výkony hlavných herečiek, až sa divím, že tej malej nedali aspoň "detského Oskara". Precízny scenár bez zbytočných prestojov. Dej osadený v nádhernom kultúrnom prostredí (scénografia si fakt dala zaležať) a to všetko podmáznuté citlivým spravidla nostalgickým klarinetom. Ten KLEZMER konzert bol úúžasnýýýý. s ľahkosťou a vďakou davam 5 b. DIE RABEN FLIEGEN IN SCHVäRMEN, DER ADLER ABER FLIEGT ALLEIN.(27.4.2013)

 • eLeR
  *****

  Skvelý film, ktorý plynie s nesmiernou ľahkosťou. Bolo zaujímavé vstúpiť do sveta nepočujúcich ľudí. Postava Lary je nádherne napísaná a skvelo zahratá oboma predstaviteľkami. Film je to veľmi uveriteľný a prirodzený ... o láske všetkého druhu, ale predovšetkým o láske k rodičom, mužovi a hudbe. Project 52 Films by Women (11.6.2016)

 • Frajer42
  *

  Hlavní kámen úrazu vidím v nesnesitelné stopáži. Bylo to nesnesitelně dlouhé. Moc nerozumím tomu, proč film, kde se drtivou většinu stopáže pouze máchá rukama, potřebuje mít skoro dvě hodiny. Dále mě velice iritovala starší verze hlavní hrdinky. (Mladá verze byla snesitelná, a dokonce i film měl v tom momentu jakési grády.) Trpěl jsem při každém záběru na ni. A nevadila mi pouze herečka, která ji ztvárňovala, iritovala mě i ta postava, kterou měla ztvárňovat. Více než ona mi vadila snad už jen její zvrhlá teta, se kterou se hlavní hrdinka koupala nahá! A můj pomyslný hrnec snesitelné perverznosti přetekl v okamžiku, kdy se hlavní hrdinka vyspala s asi o 30 let starším prasákem. Na to jsem neměl žaludek a odskočil jsem si s pískem, přičemž jsem během návštěvy toalety málem vyprázdnil kromě močového měchýře i obsah žaludku. Krajně nereálná mi přišla i ta zápletka s maminkou, která se nebyla schopná naučit na kole. Vzhledem k tomu, jakou dobu na kole strávila, tak by bezesporu trhla rekord v neschopnosti ovládat tento nemotorový dopravní prostředek. Proč bylo všechno tak špatné mi došlo až v závěru. Zádrhel byl v kolonce "režie". Další z filmů od ženy, které jsou zpravidla pro ženy. Omlouvám se tedy všem fanouškům filmu za své pohlaví a hodnocení. Pár dobrých momentů se ve filmu najde (třeba rodinná večeře), ale stopáží mě provázel především pocit totální nudy a postavení úplně mimo děj. Viděno v rámci Společné výzvy s Lucinkou. Film nám vybrala uživatelka eLeR.(1.11.2016)

 • bouncer
  *****

  U tohto filmu nesetřme superlativy, opravdu skvělý film, jakých by mělo být více, mnohem více. Nikdy bych něvěřil, že mě tak zaujme příběh hluchoněmých rodičů a jejich zdravé dcery, která si nejde cestu k hudbě. Bez žádného patosu se vcítíte do problémů hluchoněmých a opravdu pochopíte...není co dodat, ten pocit musíte zažít.(23.7.2004)

 • - Emmanuelle Laborit, která ve filmu hraje matku Lary (Sylvie Testud), je ve skutečnosti o devět měsíců mladší než Sylvie Testud. (fenek)

 • - Soundtrack složila Niki Reiser, která pak složila soundtracky i ke všem následujícím filmům Caroliny Link (stav k 1. 4. 2011). (fenek)