Nikde v Africe

Nikde v Afrike

Nowhere in Africa

Drama / Životopisný

Německo, 2001, 141 min

Já bych nerad aby to vyznělo nějak nepatřičně nebo nedejcthulhu, že bych si stěžoval. Filmů o židovském utrpení přímo v centru dění (tedy Německo, okupované oblasti, koncentrační tábory) je hodně. což je dobře, nikdy jich není dost. Ale snad proto mě Nikde v Africe hrozně potěšilo a zaujalo. Hlavní hrdinové tohoto filmu utekli, jsou relativně v bezpečí a svobodní, přesto ale ne v klidu a pohodě, to utrpení s nimi šlo i za hranice kontinentu. Skvěle obsazený a herecky odehraný filmy, ve všech hlavních postavách (počínaje malou dcerkou, konče z počátku poměrně nepříjemnou Juliane Köhler, ale její proměna je nejvýraznější částí filmu). Zaujala mě práce s jazyky, odcizením a sžíváním. V podstatě hrozně smutný film. Já bych se už asi nevracel.(25.4.2017)

Nemeckym autorum se opravdu podarilo natocit laskavy film plny kontrastu. Zapletka je skutecne originalni - nemecti zide prchaji pred Hitlerem a nacisty do cerne afriky, kde najdou utociste a zacnou zit novym zivotem. Hlavni predstavitele sou pomerne neznami, ovsem diky tomu se clovek soustredi na film a ne na vykony hereckych hvezd. Ja si zamiloval hlavne postavu cernoskeho sluhy Owuora, ktery se stal nedilnou soucasti zivota rodiny Redlichovych, hlavne male Reginy. Libila se mi taky hudba - podpora uvolnene atmosfery, kdy clovek sice tusi, ze tisice mil daleko se deje neco strasneho, a s nejvetsi pravdepodobnosti by to zasahlo i jeho, ale on je zde, je v bezpeci. Zabery africkeho zivota a obyvatelstva jsou mnohdy skoro dokumentarni a davaji tak moznost cloveku predstavit si jak se v Africe v te dobe zilo, i kdyz se to v soucasnosti prilis nezmenilo, byl to zivot uplne jiny nez na jaky byl Evropan zvykly. Proste prekrasny film, ktery snad kazdeho chytne za srdce no me rozhodne mile prekvapil a davam 80%(29.6.2006)

No po prvních 30 minutách jsem myslel, že to vypnu a dám rovnou odpad. Straaašná nudaaa. Pak mě tam zaujalo pár věcí a nakonec jsem to i dokoukal, ale že bych byl z toho nějaký odvařený, to teda rozhodně ne. Herci vesměs nezajímaví, scénář obyčejný a chvílemi mi to připomínalo dokonce Fontánu pre Zuzanu 3. :-D.....Bylo to prostě nedůstojné a nudné zpracování jinak velmi zajímavého příběhu. Škoda jak sviň, ale co se dá dělat. 60%(9.3.2012)

Solidní snímek se zajímavým scénářem, ale zbytečně dlouhou stopáží. Herci bez výjimky přesvědčiví. Nikdo výrazněji nevyčnívá, což je dobře. Technická stránka, ať již kamera či hudba, jsou téměř bezchybné. Přesto tu je jedna kardinální chyba. A to, že přesto co se v něm děje a o co v něm jde, mě nechal naprosto chladným. S čestnou výjimkou vydařené vedlejší linie vývoje vztahu Reginy s domorodým Owuorem. Také je škoda, že režisérka nevyužila více scén v duchu té závěrečné s banány.(28.4.2005)

Příběh židovské rodiny, která ve snaze zachránit si holý život musí v těžkém roce 1938 uniknout na poslední chvíli z nacistického německa, a hledat (snad jen dočasně) nový život v africké Keňi. Složitým vývojem zde projde - vzhledem k diametrálně odlišnému kulturnímu prostředí, spoustě času strávenému v tvrdých podmínkách na farmě a celé řadě krizových situací - nejen vztah mladého manželského páru, ale i jejich vlastní osobnosti a názory na svět každého z nich. Jen jejich dcera, jak je u malých dětí dobrým zvykem, se na nové prostředí bez větších problémů dokáže adaptovat, a příjme cizí zem i nové černé přátele, s dětskou lehkostí za své vlastní. Možná právě proto, že se jedná o evropský snímek, vyvaroval se film zbytečného přikrašlování a kýčovitosti, do které mohl velmi snadno sklouznout. Místo toho vznikl přesvědčivě autentický retropříběh, kterému lze věřit (jedná se o autobiografii), že se tehdá kdysi dávno takhle nějak opravdu mohl odehrát.(16.10.2004)