Jmenuji se Joe

Rebecca O'Brien

Jonathan Morris

Kostýmy:

Rhona Russell

Bál som sa do tohto filmu nastúpiť, pretože Ken Loach točí reálne depky, ktoré sa zahryznú pod kožu a nedajú vám pokojne v noci zaspať. A špeciálne, ked' ide o alkáča. U takýchto drám si človek ľahko uvedomí nestabilitu životných istôt a skutočnosť,že ako a kde môže skončiť. Našťastie, nastupoval som s prehnanými obavami, hoci žiaden happy end tu od tohto nečakajte.(3.3.2018)

Se skvělým Peterem Mullanem jsem už pár filmů viděla a ani v Joeovi jsem rozhodně nebyla zklamaná jeho výkonem. Ken Loach nás jako ve většině svých sociálních dramat nechal nahlédnout do života obyčejného chlapa Joea, který v něm chtěl jen přehodit výhybku jiným směrem. Jenže v reálu se to nakonec ukáže jako neuskutečnitelná akce, protože okolnosti jsou většinou proti. Uvěřitelné, dobře se na to dívalo, ale stačilo jednou. 70%(7.11.2012)

Ken Loach umí věrně zobrazit pracující třídu – nedělá z nich nebožáky ani trpící světce, ale normální lidi, kteří jsou někdy fajn, jindy na facku a životem se protloukají, jak to jen umí a jak jim to život umožní. Tady se tápání nepijícího alkoholika Joea, jeho lásky sociální pracovnice a mladíka na fetu, kterého si vzal téměř za syna, doplní do výmluvné mozaiky obyčejných životů.(4.4.2017)

Koncert Petera Mullana, jehož povědomý obličej se pro mě od letoška stává známým. Loach mu dal příležitost v lákavém charakteru abstinujícího alkoholika, jenž se snaží napravit život sobě i ostatním. Glasgow je prezentováno jako barevně pestré, ale stále drsné město, kde se chyby neodpouští a o naději se bojuje holýma rukama. Prostředí lidí na pokraji své vlastní zkázy a jejich příběhy dokážou 105 minut naplnit dějem, ruční kamera vás nenechá na pochybách, že se zde idealizace nedočkáte a skvělé herecké výkony vám umožní rozumět hrdinům. Scénář a stylizace mohli být o něco originálnější a některé scény méně nadsazené, ale ději to posloužilo a výrazně to neruší. Joe trénuje "mladé" fotbalisty a snaží se nechlastat, od života moc nečeká, rozhodně ne lásku a možnost bojovat o život jiných, obojího dostane požehnaně... 70% PS: Febiofest 2011(30.3.2011)

Velice poutavý film s perfektně vybudovaným dramatickým obloukem, až je to možná trochu fádní. Loach ale určitě není žádný rutinér, je vidět, že má k místu (pro něj typické prostředí (post) industriální severní Anglie) a postavám, silnou vazbu. Mezi postavama kterýma je skutečné napětí, nenajdeme tu žádný přehnaný sentimentalismus ani exploataci lidské mizérie, čemuž by určitá témata v tomto filmu nahrávala. Sečteno a podtrženo: není důvod se příliš rozmýšlet, jestli film stojí za vidění.(9.10.2016)

• - Slovo "fuck" ve filmu zazní 230krát, což je 2,19krát za 1 minutu. (Dixxx)

• - Ocenění (výběr): MFF Cannes 1998: nejlepší herec (Mullan), Britské nezávislé filmové ceny 1998: nejlepší film, režisér, scénář. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)