Malý rytíř Trenk

(seriál)
  • Německo Der Kleine Ritter Trenk (více)

Série(2) / Epizody(26)

Nevolnický synek Trenk se vydal do světa, aby se pokusil změnit svůj osud. (Česká televize)

Akrman

Škyťák, emancipovaná rasistka a homosexuální cikán Umami jdou do boje proti Yzmě předělané na chlapa. Nejdřív jsem tomu moc nevěřil, ale nakonec se z toho vyklubal celkem příjemný dopolední animák. Animace vykradená od Disneyho a celkově průměrná, ale dalo se to. Příběh nebyl úplně špatnej a rozhodně to nebyla další předvídatelná srágora. Možná až moc mírumilovné a veganské, ale pro děcka ok. Feminismus na konci vyhnutelný, ale pochopitelný. —— Líbil se mi drak, nelíbilo se mi prase. S ohledem na předchozí zkušenost s německou filmařinou: 70 %. ()

calculus

Milé překvapení. Sympatická dvojice zažívá spoustu dobrodružství. To vše s humorem, který děti chápou a nekazí jim jejich svět. Také se mi tady líbil český dabing. ()

Gemini

Pro pořádek: Malý Rytíř Trenk nemá nic společného s baronem Frantzem "Pandurem" Trenckem - a je tomu tak dobře, protože to by věru nebyla podívaná pro děti:) Páže Trenk je příběhem uprchlého nevolnického synka Trenka, který se shodou náhod díky záměně stane pážetem, a spolu s dcerou svého patrona Teklou opakovaně dokazuje, že bystrá mysl je nad všechen urozený původ. Co epizoda, to nějaký zlý plán zlého rytíře (a lenního pána, kterému Trenk utekl) a tomu odpovídající záchranná akce k odvrácení tu králova, tu opatova hněvu, který by padl na hlavu hodného rytíře. Zní to schématicky, ale tvůrcům se podařilo ani trochu se neopakovat, takže i když si seriál na nějakou historiografii v podstatě výhradně jenom hraje, můžu ho doporučit pro děti snad každého věku. Je to oku i uchu (český dabing vynikající) libé, a na seznámení se s tím, jak to tehdy skutečně fungovalo, mají mládežníci dost času. Tohle rozhodně není špatný začátek. Alespoň se nebudou bát:) 70% ()